Test: Spustí nový Huawei mobil Google aplikace? A co platby?
- Články
- Marek Houser
- 12.11.2021
- 10
Má smysl koupit si v dnešní době telefon značky Huawei a smířit se s úplnou absencí Google aplikací? A dají se tam případě spustit neoficiálně alespoň nějak částečně? Omezeně? Některé? Tyto otázky šumí poměrně chaotickým trhem už několik měsíců a odpověď se v čase neustále mění. Ještě před rokem existovaly dva hlavní postupy, jak Google aplikace do nových (tedy restrikcemi postižených) mobilů Huawei dostat. Jeden hodně složitý, druhý trochu méně. Společně s příchodem nového modelu Nova 9 se začalo hodně mluvit o nové třetí možné variantě, úplně nejjednodušší. Představuje ji aplikace Gspace, kterou jsem se zmíněným mobilem vyzkoušel.
Gspace: Téměř plně funkční Google aplikace pro Huawei telefony
Pokud se ptáte, jak může tak gigantickou obchodní a technologickou “válku” obejít jedna obyčejná aplikace, nejste rozhodně sami. Ale odpověď je až neskutečně banální. Nástroj Gspace, který je na pár klepnutí volně ke stažení i v AppGallery, vytvoří v jakémkoli Huawei telefonu odříznutý “prostor” (space), ve kterém všem Google serverům, aplikacím i samotnému Obchod Play tvrdí, že používaným zařízením je telefon Huawei Mate 30. Tedy poslední stroj této značky nepoznamenaný známými restrikcemi. Vývoj je hrazený ze zobrazování reklam, které můžete eliminovat přímým (za)placením.
Ze základní nabídky můžete stáhnout třeba vyhledávač, Gmail, Fotky či YouTube a není problém skrze ošálený Google Play stáhnout třeba i Keep, Home nebo další nástroje amerického giganta. Funguje přitom běžné přihlášení do účtu a jakmile jste v aplikacích, běží naprosto standardně. Když ale z Gspace vyskočíte, už to tak růžové není. Odříznutí do vymezeného prostoru s sebou nese několik významných omezení, kvůli kterým se nedá funkčnost Google aplikací považovat za plnohodnotnou.
Přístup k internetu nebo úložišti sice Google aplikace mají, ale jinak nemají právo se jakkoli jinak v systému projevovat. To mimo jiné znamená, že nefunguje automatická aktualizace obsahu a nechodí žádné notifikace. Nové e-maily musíte zkontrolovat otevřením Gmailu a Fotky také můžete synchronizovat až po otevření aplikace. Prostě chybí hlubší integrace, kvůli kterým se z aplikací vytrácí velká část přínosu pro uživatele. S ohledem na stav před pár měsíci ale můžeme mluvit o velmi pokročilém řešení, které by klidně mohlo spoustě lidí vyhovovat.
A co Huawei a bezkontaktní platby?
V předchozích odstavcích jsem záměrně úplně vynechal Google Pay. Pro placení mobilem totiž čínská společnost navázala významnou spolupráci se službou Curve. Její aplikace je také k dostání v AppGallery a umožňuje napárování VISA i MasterCard karet pod vlastní účet. Funguje to také v ČR, včetně transakcí prováděných u bezkontaktních terminálů přes záda mobilu. Pár dní po velmi jednoduché aktivaci vám dorazí i fyzická Curve karta, se kterou jde rovněž platit. Počítejte ale s tím, že takovéto “zprostředkované” transakce jsou s poplatkem 1,5 % z celkové částky.
Na druhou stranu první měsíc používání má uživatel k dispozici jednoprocentní cashback. Kdyby se vám služba Curve zalíbila, kromě bezplatného účtu Blue můžete přejít také na varianty Black a Metal s dalšími výhodami. Pokud ale chcete jen zprostředkovat mobilní platby, stačí vám verze Blue.
Nástroj Gspace a peněženka Curve, ke kterým můžeme přičíst i Petal Search a přidružené služby, najednou dělají z Huawei telefonů o něco víc konkurenceschopné stroje. Samozřejmě to má své mouchy a hardcore fanoušci Google nástrojů by něco takového těžkou kousali, ale pro běžné uživatele může jít o velmi pěknou motivaci o značce při výběru mobilu znovu přemýšlet. Teď ještě zbývá, aby k nám nějaký pořádný vlajkový zase dorazil. Model Nova 9 do těchto parametrů úplně nespadá, i když se tím honosí.
Jsou pro vás Google aplikace rozhodující?
Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi
Komentáře (10)
Přidat komentář