Huawei Ascend P7 – supertenký krasavec s cenovkou na dietě [recenze]
- Recenze
- Matěj Machytka
- 4.1.2015
- 51
Povedený displej, úžasně tenké tělo, kvalitní zpracování a cena, jež je oproti konkurenci o pár řádů níže. Takový je Huawei Ascend P7, nástupce loňského P6. Můžeme o něm mluvit v superlativech nebo se najdou i nějaké chyby? Odpovíme v recenzi, vítejte.
Obsah recenze
- Obsah balení
- Vzhled a dílenské zpracování
- Hardware a displej
- Testy výkonu (benchmarky)
- Herní výkon
- Konektivita
- GPS
- Baterie a výdrž
- Uživatelské prostředí
- Softwarová výbava
- Kontakty a telefonování
- Multimédia
- Fotoaparát a natáčení videa
- Kdy, kde za kolik?
- Resumé
Obsah balení
Huawei Ascend P7 k nám dorazil ve velmi pěkné krabičce obsahující sluchátka, nabíječku, uživatelskou příručku a samozřejmě samotný telefon.
Vzhled a dílenské zpracování
Huawei Ascend P7 je krasavec. Jednoduchý design, kovové hrany a skleněná záda z něj dělají vskutku povedený kousek. Při testování jsme se nemohli ubránit dojmu, že Huawei se alespoň náznakem inspiroval u konkurenčního iPhonu. Především u vzhledu fotoaparátu a celkovým dojmem.
Telefon je neuvěřitelně tenký a padne velmi dobře do ruky. Hrany jsou sice poměrně ostré, ale přístroj se nám držel dobře. Kvůli použitým materiálům je telefon extrémně kluzký. Stačí ho položit na mírně nerovnou plochu a už se sune ve směru gravitační síly. Také skleněná záda mají sklon k poškrábání se. Nepodrobovali jsme telefon žádným crashtestům či zatěžkávacím zkouškám, přesto se za tři týdny na zádech objevilo pár “micro” škrábanců. Můžu jen dodat, že na osobním HTC One nemám po roce ani jeden.
Jinak ale telefonu není, co vytknout. Zamykací tlačítko i tlačítka pro ovládání hlasitosti jdou mačkat bezproblémově. Líbí se nám stylové šuplíčky, ve kterých se skrývá paměťová a microSIM karta. Černým zádům dominuje stříbrné logo Huaweie a čočka fotoaparátu s přisvětlovací LED diodou. Mřížka reproduktoru je umístěna též vzadu.
Přední stranu zabírá displej. Rámečky pod a nad ním by se nám jistě líbili menší. Nechybí logo či fotoaparát pro videohovory nebo, v dnešním kontextu, spíše pro selfie fotky. Nad mřížkou reproduktoru pro volání najdeme upozorňovací LEDku. Ta umí blikat více barvami podle typu události.
Hardware a displej
Má Huawei výkonu na rozdávání? Pohání ho čtyřjádrový procesor HiSilicon Kirin 910T s taktem 1,8 GHz. Jádra jsou typu Cortex-A9. O grafiku se stará Mali-450MP4. Čipsetu sekunduje 2GB operační paměť a 16GB úložiště. Musím říct, že rychlost telefonu je pro mě zklamáním. Přístroj se umí kousat a občas se mu nechce. Těžko říct, zda za to může hůře odladěný systém nebo zkrátka nedostatek výkonu. Ať tak či onak, notifikační lišta ráda sjíždí “natřikrát” a telefon občas reaguje na pokyny s nepříjemným zpožděním. Z 2GB operační paměti, zůstává při běžném provozu volných zhruba 500 – 600 MB.
Displej je na tom o mnoho lépe. Oproti nejdražší konkurenci trochu ztrácí v maximálním možném jasu a barvičky jsou trochu vybledlejší, ale nic, co by vás mělo odradit. Zvláště když je oproti top modelům HTC, Samsungu či Sony o 8 tisíc levnější. Pozorovací úhly jsou dobré, čitelnost na slunci taky. Rozlišení je Full HD a velikost displeje dosahuje pěti palců. To dává jemnost 441 ppi. Použita byla technologie IPS a displej je chráněn sklem Corning Gorilla Glass 3. Na displeji jsou umístěna softwarová tlačítka, žádná hardwarová tu nenajdeme.
Hardware v bodech:
- Displej: 5palcový IPS LCD s rozlišením 1920 x 1080 pixelů (441 ppi) a Gorilla Glass 3.
- Procesor: HiSilicon Kirin 910T – čtyřjádrový s taktem 1,8 GHz.
- GPU: Mali-450MP4.
- RAM: 2 GB.
- Vnitřní úložiště: 16 GB + microSD karta.
- Baterie: 2 500 mAh.
- Fotoaparát: zadní – 13 MPx; přední 8 MPx.
- Rozměry: 139.8 x 68.8 x 6.5 mm.
- Váha: 124 gramů.
- Android: 4.4.2 KitKat.
[aps_product_sz image=”https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png” title=”Katalog Android zařízení” subtitle=”Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…” desc=”Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.” button=”Zobrazit katalog”]
Test výkonu – benchmarky
Jako vždy nemůžou chybět testy výkonu v podobě benchmarků. Použit byl benchmark AnTuTu a 3DMark.
Antutu
3DMark
Herní výkon
Huawei Ascend P7 by měl mít výkonu tak akorát, abyste si na něm mohli zahrát i náročné hry. To se koneckonců potvrdilo. Telefon utáhne Real Racing 3 i Grand Theft Auto: Vice City. Vice City nám i při vyšších detailech a vykreslené vzdálenosti běželo krásně plynule. Real Racing 3 se trochu kouše, FPS zabrouzdá i do sféry pod 30 za sekundu, ale hrát se dá bez větších obtíží. Asi jako každý telefon i Huawei Ascend P7 se při hraní zahřívá. Ohnivzdorné rukavice jsme si však brát nemuseli, vyzařované teplo je v normě.
Konektivita
V této kapitole se Huawei Ascend P7 nedá vytknout nic.
Wi-Fi
Telefon bez Wi-Fi je dnes jako ryba bez vody. Huawei podporuje celou škálu Wi-Fi standardů: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, Wi-Fi hotspot.
Bluetooth
U modrého zubu potěší přítomnost verze 4.0 Low Energy. Dostupný profil: A2DP. Při testovacím přenosu a poslechu hudby z bezdrátových sluchátek bylo vše v pořádku.
NFC
Nechybí ani technologie NFC. Funguje bezproblémově.
Mobilní sítě
Zde oceňujeme přítomnost LTE, které se pomalu rozjíždí i v České republice. Zpětně je k dispozici klasické 3G a 2G.
GPS
Při testování GPS nás mile překvapily dvě věci. Signál si telefon najde opravdu rychle (v rámci pár sekund) a ani v terénu se neztrácí. Při běžeckém závodu jsme trasu změřili dvěma telefony (Huawei Ascend P7 a iPhone 5) a výsledek byl totožný. GPSka tak určitě slabinou tohoto přístroje nebude.
Baterie a výdrž
Výdrž telefonu nás příjemně překvapila. I při vyšší zátěži zůstalo druhý den ráno v akumulátoru ještě 25 %. To sice nestačí na další den, ale některé telefony by se o nabíječku přihlásili ještě večer a to s 5 % baterky. Kapacita akumulátoru je 2500 mAh, což není úplně oslnivé číslo. Na druhou stranu musíme brát v potaz, jak neuvěřitelně tenký Huawei Ascend P7 je. Víc už se zkrátka nevešlo. Během nabitého dne se zapnutou synchronizací, brouzdáním na webu či hraním her vás však přístroj na holičkách nenechá.
Možná po vzoru HTC, i v Huawei Ascend P7 najdeme ultra úsporný režim energie, který prostředí telefonu zredukuje pouze na základní funkce. Můžete si zavolat, poslat SMS a MMS, máte přístup ke kontaktům a to je vše. Huawei si hodně zakládá na tom, abyste o spotřebě měli co nejlepší přehled. Sleduje aplikace, co hodně “žerou” a také menu baterie a úspora energie byla věnována dostatečná péče. Výsledkem je tak několik úsporných režimů a efektní (snad i efektivní) tlačítko “sledovat napájení”, které vám dovolí prodloužit výdrž baterky.
Uživatelské prostředí
I v uživatelském prostředí je cítit inspirace firmou Apple a iPhonem. Za prvé všechny ikony aplikací jsou ve stylu “flatdesign”, tedy ploché. To je typická vlastnost iOS poslední doby. Další změnou oproti klasickému Androidu je, že zde chybí menu. Z domácí obrazovky se zkrátka pořád posouváte doprava či doleva. Klasické tlačítko menu zde nenajdete. Domácí obrazovka už je standardní. Dají se na ni připíchnout widgety dle libosti. Uživatelské prostředí hodnotíme jako povedené. Akorát kdyby se tak nesekalo. Přechod mezi jednotlivými plochami bývá plynulý, ale jak už jsem zmínil, třeba nájezd notifikační lišty a spouštění aplikací umí pár vteřin spolknout. Přístroj běží na nejnovější verzi operačního systému Android 4.4 KitKat.
Oproti tradičnějším uživatelským nadstavbám (Sense, TouchWiz, čistý Android) zde najdeme několik povedených funkcí. Tak například, notifikační lišta toho umí o dost více než je obvyklé. Kromě upozornění a základních nastavení jako je Wi-Fi, Bluetooth či zvukový profil, jde panel možností rozkliknout a upravovat téměř vše. Od jasu, přes zapnutí svítilny až po úsporný režim.
Co nás v prostředí zaujalo – užitečné vychytávky
Jak jsme již naznačili, prostředí Huawei Ascend P7 nabízí řadu zajímavých vychytávek, proč se na ně tedy nepodívat? První z nich můžete využít hned na zamykací obrazovce. Kromě možnosti odemknutí či rychlého spuštění fotoaparátu je tu ještě jedna věc. Lišta, kterou vyvoláte tahem od spodní strany displeje. Jsou na ní čtyři aplikace. Kalendář, kalkulačka, svítilna a zrcadlo. K těm všem získáváte přístup na dvě kliknutí. Zvláště u svítilny je to praktické.
Při odemykání telefonu se nám líbí postupné zprůhledňování zamykací obrazovky a odhalování obsahu pod ní.
Telefon také neustále hlídá, jaké aplikace spotřebovávají nejvíce energie a dotazuje se vás, zda vám ta a ta aplikace může zobrazovat push-notifikace. To je v obou případech užitečné. Přestože aplikace většinou vypnout nechcete, alespoň víte, co stojí za ubývajícím obsahem akumulátoru.
Další zajímavou vlastností je “plovoucí tlačítko”. Tuhle “věc” můžete přilepit na libovolný okraj displeje a po jeho stisknutí z ní vyjede kruhová nabídka. Z té můžete přejít do SMS zpráv, začít přehrávat hudbu nebo třeba uvolnit paměť RAM. Když si na to člověk zvykne, je to praktické.
Klávesnice
Klávesnicí jsem byl osobně nadmíru potěšen, neboť je zde již v základu k dispozici moje oblíbená. Swype. Klávesnice, na které píšete tahy přes jednotlivá písmenka a software z toho vydedukuje vámi zamýšlené slovo. Tento způsob je dle mého názoru rychlý, málo kdy chybový a dá se tak dobře psát i za chůze. Možnost zálohovat si všechna slova do cloudu a vytvořit si tak ultimátní slovník dostupný na všech vašich zařízeních považuji za příjemný bonus.
Kdyby to náhodou někomu nevyhovovalo, je k dispozici klasická klávesnice z čistého Androidu.
Softwarová výbava
Předinstalovaných aplikací není přehršel (což kvitujeme), zato se mezi nimi vyskytují vcelku originální kousky.
Aplikaci Zrcadlo ocení spíše dámy. Tuto funkci v sobě zahrnují de facto všechny telefony s přední kamerou, Huawei však do výbavy přidal speciální aplikaci Zrcadlo, abyste se nemuseli prohlížet v prostředí fotoaparátu. Místo toho přibyly kýčovité růžové rámečky.
Další appka, která pracuje s fotoaparátem je Lupa. Tu využijí lidé s ne zrovna ostřížím zrakem. Znáte ta malá písmenka na obalech výrobků, kde se skrývají všechny použité ingredience. Přečíst je, má občas problém i člověk jinak vidící bezproblémově. Lupa vám s tím dokáže rychle a spolehlivě píchnout. Stačí namířit zadní fotoaparát na “směsici éček” a hned víte, na čem jste.
Ostatní aplikace jsou již zcela obyčejné a nemá cenu se jimi příliš zabývat. Jenom zmiňme, že v telefonu najdete programy jako počasí, kalkulačka, poznámky či záznam zvuku.
Kontakty a telefonování
Dialer
K dispozici jsou běžné funkce. Po zadání konkrétního čísla je možné ho následně vytočit. Po podržení prstu na náhledovém obrázku kontaktu můžete odeslat SMS zprávu či jej uložit mezi kontakty. O poznání zajímavější je funkce, která vám umožní vyhledávat kontakty v telefonu zadáváním čísel a písmen. Ukažme si na příkladu. Například pokud zadáte čísla 2272 – T9 z toho vyvodí Bára a najde vám všechny kontakty, s tímto jménem. Řetězec 66372 znamená v překladu Ondra a opět najde všechny kontakty tohoto jména. Funkce pracuje opravdu dobře, její použití trvá tak dvě vteřiny, a když si na ni člověk zvykne, myslím, že kontakty najde rychleji než brouzdáním v adresáři.
Kontakty
Položky v adresáři jsou klasicky řazeny podle abecedy, přičemž kontakty, se kterými si často píšete či voláte, si můžete přesunout do oblíbených. Tradiční a užitečná je synchronizace s Facebookem, díky které nemusíte ručně shánět náhledové obrazovky, ale mohou se stáhnout automaticky.
Multimédia
V každé recenzi se zajímáme i o multimédia. Huawei Ascend P7 má umístěný reproduktor na zádech. Jeho výstup se nemůže rovnat s nejlepšími, přesto na tom není úplně zle. Především umí hrát na hlas, co na tom, že při hlasitosti blížící se maximu, je zvuk vyloženě nepříjemný. Pro notifikace, vyzvánění nebo ozvučení her, ale standardně postačí. Mnohem důležitější je výstup do sluchátek. Tomu se nedá nic vytknout. Je dostatečně hlasitý a s mp3 nebo vaw nemá problém. Nativní hudební přehrávač vypadá zajímavě, akorát jsme v něm nebyli schopni nalézt ekvalizér. V době, kdy spousta lidí používá alternativní přehrávače to však nevidíme jako vážný problém. Zvláště když zní výstup dobře. K dispozici je funkce “DTS”, jenž zajišťuje softwarové vylepšení zvuku. Něco jako BeatsAudio u dřívějších mobilů HTC. Kompletní seznam podporovaných formátů: MP3/eAAC+/WMA/WAV/Flac.
Neurazí ani přítomnost FM rádia, která se z mobilů poslední dobou trochu vytrácí. Oblíbené stanice si samozřejmě můžete uložit do paměti.
Ani s přehráváním videa nebudete mít problém. Nativní aplikace bez problému přehraje i Full HD video. Pokud na telefonu sledujete seriály nebo filmy a potřebujete titulky, budete si muset obstarat aplikaci externí.
Fotoaparát a natáčení videa
Fotoaparát je vyloženě příjemným překvapením. Rozlišení 13 MPx, autofokus a přítomná LED dioda umí vytvořit vskutku povedené snímky, zvláště ve chvíli, kdy je dostatek světla. Fotky jsou ostré, barvy intenzivní, žádné vybledlé. Dokonce i druhý (přední) fotoaparát má k dispozici rozlišení 8 MPx a umí natáčet Full HD 1080p video stejně jako fotoaparát hlavní. Zkrátka s pořízenými snímky jsme nadmíru spokojeni. Ostření je rychlé a samozřejmě nemusíte ostřit pouze na střed snímku, ale kamkoliv kliknete.
I prostředí fotoaparátu je jednoduché a intuitivní. Nemusíte přepínat mezi režimem fotografování a videa. Z hlavní obrazovky si můžete rovnou zvolit, zda točit video či fotografovat, což vám ušetří pár cenných sekund. K dispozici je celá škála režimů. Od klasické fotografie přes HDR po panorama či dávku, ze které se vybere nejlepší fotka. Přední fotoaparát vás může “zkrásňovat” tím, že automaticky vyhladí vaši pleť.
Videu se dá vytknout jediná věc. Mikrofon absolutně nezvládá zachytit hlasitý zvuk. S natáčením na koncertech tak příliš nepočítejte.
Huawei Ascend P7 – jak natáčí?
Huawei Ascend P7- testovací video
Kdy, kde a za kolik
I když jsme Huawei Ascend P7 v recenzi pár věcí vytkli, většina argumentů neobstojí, pokud se podíváme na jeho cenovku. Ta je totiž příjemně nízko. Cena na Heureka.cz začíná na 8 889 Kč a za oficiální českou distribuci zaplatíte nějakých 9 300 Kč. Pokud se podíváte, za kolik se prodávají vlajkové lodě HTC, Sony a Samsungu, dospějete k názoru, že pár nedostatků si Huawei skutečně může dovolit.
Resumé
Huawei Ascend P7 je dobrý telefon. V krásném tenkém těle z kovu a skla se skrývá povedený pětipalcový Full HD displej a čtyřjádrový procesor. Přístroj má poměrně ostré hrany, ale díky své zanedbatelné tloušťce padne do ruky dobře. Pozor si je potřeba dát při odkládání Huaweie. Jeho záda jsou extrémně kluzká a i při minimálním náklonu plochy, se začne sunout dolů. Dokážu si představit, že z podobných důvodů už jich pár skončilo v servisu. Na telefonu je znát inspirace u konkurenčního iPhonu. Ať už jde o design nebo uživatelské prostředí. Není to však na škodu věci. V systému je pár užitečných vychytávek, které vám práci s telefonem ulehčí. Co vám ji naopak ztíží, je hůře odladěný chod systému, který se seká. Přechody mezi jednotlivými obrazovkami jsou plynulé, ale vyvolávání notifikační lišty často způsobuje zádrhele. Naopak kvitujeme přítomnost nejnovějšího Androidu 4.4 KitKat.
Mile nás překvapila baterie. S kapacitou 2 500 mAh umí telefon hospodařit střídmě. Často jsme se tak po dni plném synchronizace, běhu s GPS, posloucháním hudby a hraním her, vraceli domů s více než 25 % baterie. To sice nestačí na další den a telefon stejně skončí v nabíječce, ale víte, že dlouhou páteční noc by ještě zvládl.
Dalším příjemným překvapením je fotoaparát, který pořizuje vskutku povedené fotky, kterým nechybí ani barevnost, ani ostrost. Rozlišení hlavního fotoaparátu je 13 MPx, rozlišení předního “selfie” fotoaparátu pak 8 MPx. Oba dva zvládnou natáčet 1080p video. K dispozici je celá škála režimů.
Celkově je Huawei Ascend P7 povedený telefon s dobrým poměrem cena / výkon. Snad jediné, co to kazí, je horší odladěnost systému, která znepříjemňuje používání tohoto smartphonu.
+ Design
+ Použité materiály
+ Displej
+ Fotoaparát
+ Výdrž baterie
+ Android 4.4
+ Slot na paměťovou kartu
+ Cena
– Pomalejší prostředí
– Telefon extrémně klouže
– Za nejlepšími zaostává výkonem
Akční a věčně pozitivní člověk, studující svůj vysněný obor - marketingovou komunikaci a PR. Ujíždím na elektronické hudbě, zajímám se o DJing a jsem pravidelným… více o autorovi
Komentáře (51)
Přidat komentář