Líbí se vám perfektně vybavený model HTC One, ale říkáte si, že je příliš drahý? Padl vám tedy do oka menší model One mini a vy se ptáte, jaký je mezi nimi vlastně rozdíl? Označení mini v názvu rozhodně neznamená pouze menší displej. Pojďme si tedy jednotlivé přístroje porovnat a ukázat si, v čem se zásadně liší a pro koho jsou jednotlivé modely určeny.
Rozměry – velká pracovní plocha vs. užší a lehčí stroj
Jelikož v našem článku figurují dva přístroje, jejichž název je téměř totožný a liší se pouze slůvkem mini, je na místě začít rozměry přístroje. Spousta zákazníků kroutí hlavou, když si představí, že přístroj s rozměry 132 x 63,2 x 9,3 mm dostal označení mini, ale taková je současná situace. Mobilní telefony se zvětšují a co bylo ještě před pár lety považováno za obrovský přístroj, dnes dostává tento štítek.
Model One ovšem není o tolik větší, jak by se mohlo na první pohled znát. Na výšku je rozměrnější z bratrů pouze o 5,4 milimetru větší, tloušťka zůstala dokonce stejná. One mini je alespoň o poznání užší (68,2 vs. 63,2 mm). Ve prospěch levnějšího a menšího modelu hovoří také hmotnost – více než 20 gramů k dobru.
Je tedy jasné, že do kapsy se lépe vměstná model One mini, ale rozdíly nejsou zdaleka tak velké, jak bychom čekali.
Displej – oblíbených 4,3″, nebo 4,7″ Full HD zobrazovadlo?
Základní stavební kámen mobilních přístrojů dnes tvoří displej, který slouží jako zobrazovač informací a zároveň také hlavní ovládací prvek. Od velikosti displeje se odvíjí hned několik věcí a je tedy velmi důležité si vybrat úhlopříčku, která nám sedne nejlépe. V případě velkého displeje oceníme velkou zobrazovací plochu a pracovní prostor, naroste však spotřeba baterie, celkové rozměry telefonu a již nastávají problémy s ovládáním přístroje jednou rukou.
HTC One mini láká uživatele na velmi oblíbenou úhlopříčku 4,3 palce, která ještě zajistí pohodlné ovládání přístroje jednou rukou. Nezklame ani HD rozlišení, které zajistí jemnost displeje přibližně 342 PPI. Vlajkový model se pyšní 4,7″ displejem s FullHD rozlišením, díky čemuž se vyšplhala jemnost až na 469 PPI. To je jedna z nejvyšších hodnot na trhu. Oba displeje se pyšní štítkem SuperLCD, rozdíl je pouze v generacích. One využívá třetí generaci, One mini druhou. Kvalita barev je velmi podobná, a tak ani s levnějším přístrojem na tom nebudete tak zle.
Verdikt je tedy jasný – největší roli sehraje samotná velikost. Rozlišení a technologie jsou u obou přístrojů na velmi dobré úrovni. Pokud tedy patříte mezi uživatele, pro které je podmínkou ovládání jednou rukou, zamilujete si One mini. Pokud naopak prahnete po velké pracovní ploše se skvělou jemností, je vaším jasným favoritem vlajkový model One.
Výkon – dvě jádra proti čtyřem
O pohon obou přístrojů se stará řešení od společnosti Qualcomm. Prémiový model One nabídne čtyřjádrový procesor Snapdragon 600, One mini si musí vystačit pouze se dvěma jádry u procesoru Snapdragon 400. Architekturu Krait 300 navíc nahradil o něco slabší Krait 200. S klidným svědomím ovšem můžeme potvrdit, že rychlost samotného systému je u obou přístrojů na velmi dobré úrovni.
Větší rozdíl je mezi grafickými akcelerátory – Adreno 320 vs. Adreno 305. Zatímco model One si poradí s nejnáročnějšími hrami v nejvyšších detailech, One mini už občas nestíhá a grafické detaily se musí snížit.
U One mini navíc zamrzí pouze 1GB RAM paměť, která už by v určitých situacích nemusela stačit.
Závěr je tedy snadný – pokud patříte mezi náruživé hráče či velmi náročné uživatele, lépe vám vyhoví vlajkový model One. Pro běžnou práci si přístroj vystačí i se dvěma jádry – systém poběží plynule, přístroj se zadýchá pouze ve hrách či velmi náročných činnostech (i kvůli menší RAM).
32/64GB paměť oproti chudým 16 GB
Možná největší kámen úrazu tkví v interní paměti. Ani jeden z přístrojů nenabízí slot pro Micro SD kartu, a tak velikost interního úložiště již nezvýšíme. Jsme tedy naplno odkázáni na počet GB od výrobce. V případě dražšího modelu One je nám k dispozici poměrně luxusní 32GB paměť a náročnější uživatelé mohou sehnat dokonce 64GB variantu. V tomto případě již nemá paměťová karta smysl.
U One mini však můžeme narazit na problém – přístroj je k dostání pouze v 16GB variantě, což nemusí všem uživatelům stačit. Pokud budeme ve svém přístroji data spravovat a občas provedeme “čistku”, měla by nám i tato hodnota stačit. Vzhledem k ceně přístroje bychom si ale určitě větší úložiště nebo slot pro paměťovou kartu zasloužili a spoustu uživatelů může tento aspekt odradit.
Infraport nabídne jen výkonnější model
Infraport dnes nesídlí pouze ve vašem dálkovém ovladači k televizi, ale pomalu se přesouvá také do dražších mobilních přístrojů. Použití je úplně stejné jako u vašeho ovladače – dokážeme pomocí telefonu řídit domácí spotřebiče (TV, DVD atp.). Jsme přesvědčeni, že většina uživatelů možná ani o této funkci neví, a absence tak příliš nemrzí. Přesto pokud někdo tuto funkci v přístroji vyžaduje, bude spokojen pouze s modelem One. Menší bráška si zkrátka tuto vlastnost neponechal a infraport netvoří standardní výbavu modelu One mini.
Výdrž bude vyrovnaná
V případě těchto dvou přístrojů nebude snadné určit, který zůstane déle při životě na jedno nabití. Na jedné straně totiž stojí slabší hardware a menší displej, na druhé ovšem větší kapacita akumulátoru. Přikláníme se k tomu, že v případě HTC One bude výdrž o něco vyšší, to ovšem nemusí platit například u hraní her. Bude tedy velmi záležet na tom, jak bude uživatel s přístrojem pracovat. Výdrž by měla být vyrovnaná.
Cena – velký příplatek za zvučné jméno One
U modelu One, který v současnosti představuje to nejlepší od společnosti HTC, nejsme překvapeni vysokou cenou. Je to zkrátka TOP přístroj, který se řadí vůbec k tomu nejlepšímu, co lze sehnat. V případě modelu One mini už to tak ovšem není a nasazená cena 12 000 Kč je poměrně vysoká. Spoustu modelů s lepší HW výbavou je totiž o nějakou tu tisícovku levnější a je tak vidět, že HTC čerpá ze slávy a úspěchu modelu One.
Závěr
Výběr telefonů pro náš článek rozhodně nebyl náhodou. Stejně jako v případě Samsungu, který již po několikáté představil také “menší model” vlajkové lodi, i HTC se uchýlilo k tomuto řešení. Spoustu zákazníků může ovšem toto značení přístroje zmást – model One mini totiž nepředstavuje pouze zmenšenou verzi vlajkového modelu, ale událo se zde i několik významnějších kompromisů. Tento článek tak poslouží zejména těm, kteří se mezi těmito dvěma přístroji rozhodují a z papírových specifikací nedokážou posoudit, po kterém modelu sáhnout.
A naše doporučení? Jako nároční uživatelé, kteří neřeší cenu a nebojí se velkého displeje, oceníte výhody modelu One. Přístroj není oproti menšímu bráškovi o tolik větší a stále se hravě vejde do kapsy. Navíc nabídne bohatší výbavu, vysoký výkon a lepší displej.
Ve prospěch One mini hovoří jasně oblíbená úhlopříčka displeje 4,3″, menší rozměry a také cena. Zároveň ovšem musíme počítat s tím, že přístroj hodně těží ze zvučného jména One a je zde oproti vlajkové lodi několik kompromisů – nižší výkon, horší displej a chudší výbava. Poměr cena/výkon také není úplně nejlepší – za nižší cenu lze pořídit lepší Xiaomi Mi2S se stejně velkým displejem, které si vyšlápne i na model One.
Jaký telefon byste zvolili vy?
Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi
Komentáře (13)
Přidat komentář