TOPlist

Telefon HTC One A9: Kovový klenot vzbuzující emoce (recenze)

HTC One A9 (20)

Jen těžko bychom na současném trhu hledali telefon, který takřka ihned po svém představení začal vzbuzovat tolik emocí jako novinka pocházející z dílen společnosti HTC. Ta nese označení HTC One A9 a její hlavní chloubou je design. Na ten byl kladen opravdu velký důraz.

Na místě je tedy otázka, jestli při všem tom starání se o design zařízení nebylo zapomenuto na hardwarovou výbavu a celkový výkon celého zařízení. To a mnohem více se dozvíte v následujícím podrobném testu telefonu HTC One A9.

Rozcestník

Design a konstrukce – kovový elegán

Jak již bylo řečeno v úvodu, na celkový design byl kladen opravdu velký důraz. Není tak žádným divem, že ihned po vyjmutí přístroje z krabičky, ve které vedle samotného telefonu najdeme ještě stylová sluchátka, nabíječku a nástroj pro vyjmutí SIM karty, na nás dýchne závan luxusu a elegance. Ohledně obsahu balení ještě musíme podotknout, že se do naší redakce nedostalo ve své finální podobě, proto jsme se hlouběji zaměřili pouze na samotný přístroj.

 

HTC One A9 - konstrukce, záda telefonu

Zaoblené hrany a kvalitní sklo

Hlavní dominantou přední strany je rozměrný 5″ displej. Ten je chráněn kvalitní skleněnou vrstvou Corning Gorilla Glass 4, která je příjemně zaoblena stejně jako zbytek konstrukce. Žádných hran a pořezaných dlaní se tak v případě užívání HTC One A9 nedočkáme.

HTC One A9 - konstrukce, displej,sklo

 

Inteligentní senzor a zdůrazněné zamykání

Jednou z velkých novinek je přítomnost čtečky otisků prstů. Ta našla svůj domov v tlačítku umístěném pod displejem. To je senzorové a žádné mačkání se tedy nekoná. Na tuto skutečnost jsme si museli chvíli zvykat, po pár chvílích nám však používání tohoto tlačítka přišlo naprosto přirozené a pohodlné. Samotná čtečka reaguje velice rychle a velice přesně, jen zřídka jsme se setkali se situací, při které bylo nutné snímání otisku opakovat.

HTC One A9 - konstrukce, čtečka otisků prstů

Prostou, avšak velice funkční inovaci, najdeme na levé boční straně telefonu. Pod dvojicí hardwarových tlačítek sloužících pro ovládání hlasitosti totiž najdeme příjemně zvrásněné zamykací tlačítko. Jeho nahmatání je tak velice snadné a nestane se nám, že bychom telefon namísto uzamknutí pouze ztišili.

HTC One A9 - konstrukce, tlačítka hlasitosti, zámek

Karty takřka pod jednou střechou

Jelikož je celá konstrukce tzv. “unibody”, nebylo možné ukrýt sloty pro paměťovou a SIM kartu nikam pod záda telefonu. Své místo tak dostaly na pravé boční straně telefonu. Ty jsou navíc příjemně zapuštěné do samotné konstrukce a jejich pouhým hmatem takřka neodhalitelná.

HTC One A9 - konstrukce, sloty karet

Nabíjení a hudba přicházející zdola

Při pohledu na spodní stranu se do naší mysli začal poprvé vkrádat pocit silné podobnosti s “jablečným telefonem”. Vedle klasického Micro USB konektoru, sloužícího pro připojení nabíjecího kabelu, zde totiž najdeme také hlasitý reproduktor a 3,5mm jack konektor. HTC One A9 - konstrukce, nabíjecí konektor, reproduktor, 3,5 mm jack

Tóny znějící z reproduktoru působí velice příjemně, a to i při zvýšené hlasitosti. V rušném prostředí si však příliš mnoho muziky neužijeme. Na vrub nové konstrukci se HTC bohužel muselo oprostit od stereo systému BoomSound a snížení kvality je tak oproti jiným modelům znát.  Pro poslech hudby je tak daleko lepší připojit kvalitní sluchátka, s jejichž pomocí dokáže HTC One A9 posloužit také náročnějším posluchačům, neboť do vínku dostalo vlastní zesilovač pro výstup do sluchátek. O kvalitní a především hlasitý poslech se tak nemusíme bát ani v případě písní s basovým podkresem.

Záda, aneb kde jsem to už viděl?

První pohled na zadní stranu telefonu v nás vzbuzoval silný pocit Déjà vu. Podobnost s konkurenčním iPhonem se totiž právě zde projevuje zcela naplno (na to, kdo od koho a jestli vůbec kopíroval, si musí udělat názor každý sám. Faktem je, že HTC použilo podobné prvky dříve). Tato podobnost však nemění nic na tom, že zadní strana, stejně jako celá konstrukce, působí opravdu luxusně a povedla se na výbornou.

HTC One A9 - konstrukce, záda telefonu

Hladce broušený kov působí na dotek velmi příjemně a telefon se v rukou drží opravdu velice pohodlně. Vzhledem ke kovovému zpracování se však musíme připravit na to, že zařízení má často nižší teplotu, než je ta okolní. My však tuto skutečnost nevnímáme jako nedostatek a chladivý pocit nám často přišel příjemný. Tento názor je však zcela subjektivní.

HTC One A9 - konstrukce, čočka fotoaparátu, dual LED dioda

Malou výtku k jinak takřka dokonalé konstrukci si však nemůžeme odpustit. Ta je směřována k nevzhledně vystupující čočce fotoaparátu a mírně vystupujícím proužkům. Ty byly u dřívějších modelů HTC téměř nehmatatelné a v tomto ohledu se tak jedná o krok zpět.

HTC One A9 – videopohled

HTC One A9 – první pohled

HTC One A9 - první pohled

Displej – tady vládne AMOLED

Jak již bylo řečeno, velikost displeje se vyšplhala na dnes již standardních 5″ a Full HD rozlišení je tak naprosto dostačující. O precizní a věrné podání barevného spektra se stará technologie AMOLED, které se to daří opravdu na výbornou. Výborně vykreslována je také černá barva, v jejímž zobrazení displeje s technologií AMOLED opravdu vynikají. Nejinak je tomu v případě bíle barvy, která působí nažloutlým dojmem opravdu velice málo a pouze při důkladném zkoumání.

Podobně dobře je na tom displej po stránce čitelnosti na slunci. Ani v letních dnech, kdy slunce silně září, se tak nemusíme bát o to, že bychom na něj neviděli.

Příjemná skluzavka pro naše prsty

Skleněná plocha chránící displej je z opravdu velice kvalitního materiálu a prsty po ní kloužou vážně pohodlně. Díky tomu se ovládání telefonu stane naprostou hračkou. Chválíme také téměř vymýcené ulpívání otisků a jiných nečistot, se kterým se setkáme jen velmi zřídka.

HTC One A9 - plocha displeje

Skvěle jsou na tom také pozorovací úhly a jemnost displeje. Ani při detailnějším pohledu se nám nenaskytne pohled na viditelné pixely. Ty odhalíme až při velkém přiblížení, které je pro používání vyloučeno.

HTC One A9 - Displej, sluchátko, přední fotoaparát

Čtečka otisků prstů – Říkejte mi blesku

U telefonu HTC One A9 nesmíme zapomenout na přítomnost čtečky otisků prstů. Ta funguje opravdu spolehlivě a velice rychle. Díky vysoké přesnosti se ji tak naučíte využívat takřka ihned po zapnutí telefonu. S nutností opakovaně přiložit prst k senzoru se setkáme jen v případě, bude-li nějakým způsobem znečištěný. Je ovšem škoda, že čtečka zde slouží pouze jako nástroj pro odemknutí telefonu. Rozhodně by si totiž zasloužila širší využití.

    • Čtečka reaguje velice rychle
    • Vysoká přesnost znamená pohodlné používání
    • Vzhledem ke své vynikající funkčnosti by si zasloužila širší využití.

HTC One A9 - systém, čtečka otisků

Hardware – trochu jiná cenová kategorie

V předchozích řádcích jsme se neobávali šetřit chválou, která byla dozajista oprávněná. Po hardwarové stránce se však příliš mnoha milých překvapení nedočkáme, ba naopak. Při pohledu na technické specifikace telefonu totiž nemůžeme ubránit dojmu, že spadají spíše do střední cenové kategorie. Není však žádným tajemstvím, že HTC One A9 není přístrojem určeným pro hraní těch nejnáročnějších herních titulů a vykonávání jiných operací vyžadujících opravdu vysoký výkon.

Specifikace HTC One A9

    • Procesor: Qualcomm MSM8952 Snapdragon 617, Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 & Quad-core 1,2 GHz Cortex-A53
    • GPU: Adreno 405
    • Operační paměť: 2/3 GB
    • Displej: 5″, FullHD AMOLED LCD, 441 ppi, Corning Gorilla Glass 4
    • Slot pro SIM kartu: NanoSIM
    • Rozměry: 145.8 x 70.8 x 7.3 mm
    • Hmotnost: 143 g
    • Konektivita: Wi-Fi 802.11 a/ac/b/g/n, Bluetooth 4.1, GPS, NFC, LTE
    • Uživatelská paměť: 16/32 GB + paměťové Micro SD karty až 200 GB
    • Baterie: Li-Ion, 2 150 mAh
    • Fotoaparát: zadní 13 Mpx (4 128 × 3 096), optická stabilizace, Dual LED blesk, autofocus, přední 4 Mpx (1080p)
    • Verze systému: Android 6.0 Marshmallow

HTC One A9 - katalog

Výdrž na baterii – na den to zcela stačí

Ačkoliv by se mohlo zdát, že kapacita baterie není nijak závratná, pro zvolený hardware telefonu je naprosto dostačující. Při běžném používání se tak bez větších problémů dostaneme na výdrž 1,5 dne na jedno nabití. Můžeme tak konstatovat, že výdrž se řadí do dnešního průměru a je dostačující. Za maličko větší baterii bychom se však nezlobili. O správu energie se navíc stará také operační systém Android 6.0 a jeho přítomnost je vážně znát.

HTC One A9, horní strana

Jestliže se na výdrž baterie podíváme po stránce čísel, zjistíme, že při hraní náročnějšího herního titulu (v našem případě UNKILLED) se baterie vybije ze 100 na 0 % za 4,5 hodiny. Ještě lepších výsledků se nám podařilo dosáhnout při přehrávání filmů ve Full HD kvalitě. Při této disciplíně se dostaneme až na bezmála 7 hodin nepřetržitého přehrávání. Podobných časů jako při přehrávání filmů se dočkáme také během prohlížení internetu.

Nabíjení zabere jen chvilku

Nabíjení baterie z červených čísel (20 %) do stavu maximálního nabití nám díky technologii Quick Charge 3.0 nezabere dlouhou chvíli. Pro využití této technologie je ovšem nutné použít příslušnou nabíječku, která se však v našem balení nenacházela a ve finálním balení ji tak možná najdeme. S kvalitním 2A adaptérem tak budeme v praxi nabíjet přibližně po dobu 1 hodiny.

Systém – nadýchaný bonbonek s nadstavbou HTC Sense UI

Jak již bylo řečeno, HTC One A9 běží pod taktovkou operačního systému Android 6.0. Ten zde nenajdeme v jeho čisté podobě, nýbrž s nadstavbou HTC Sense UI, ta je již tradičně využívána v přístrojích značky HTC. Neznalým se tato nadstavba může z počátku zdát mírně složitější, jedná se ovšem pouze o prvotní pocit a věřte, že po pár chvilkách používání si na ni snadno zvyknete, neboť změn není zase tolik.

Celková rychlost a stabilita systému je vzhledem k hardwarové výbavě telefonu na opravdu vynikající úrovni. Nedočkáme se tak žádných nepříjemných záseků a neočekávané pády aplikací se podařilo takřka úplně vymýtit. Velkou měrou tomu samozřejmě přispívá přítomnost systému Android 6.0 Marshmallow.

Fotoaparát – slušná kvalita a RAW formát

Pro pořizování fotografií za pomoci 13Mpx snímače je zde připravena jednoduchá, nýbrž dobře funkční aplikace. Za kvalitu výsledných fotografií se pak HTC One A9 rozhodně stydět nemusí. Focení je v automatickém režimu velice snadnou disciplínou a výsledné snímky jsou díky optické stabilizaci příjemně ostré. Zkušenější uživatelé pak jistě ocení možnost snímání v bezztrátovém formátu RAW, v němž lze fotografie snadno dodatečně upravovat.

Vedle automatických režimů je nám k dispozici také režim manuálního focení. Ten oceníme především při zhoršených světelných podmínkách, díky možnosti nastavení délky uzávěrky (max. 2 vteřiny). Vedle této funkce zde pak nalezneme také možnost manuálního zaostření nebo úpravy citlivosti ISO.

Galerie fotografií

HTC One A9 – test kamery (Full HD)

https://youtu.be/EZKwlFGk_BU

Závěr – HTC One A9 není pro každého

Pro zakoupení telefonu můžeme využít nabídky celé řady internetových nebo kamenných obchodů, ve kterých je nabízen s cenovkou pohybující se okolo 15 000 Kč. Má však v této cenové kategorii co nabídnout?

Rozhodně ano! Je však nutné si dopředu uvědomit, co od telefonu budeme požadovat. Zakoupení HTC One A9 má smysl jen tehdy, pokud hledáme precizní konstrukční zpracování, které je dotaženo takřka k dokonalosti.  Vedle konstrukce dokáže tento přístroj nabídnout také velice solidní fotoaparát, kvalitní displej, rychlou čtečku otisků prstů a perfektně vyladěný systém.

Jinde by se však měli poohlédnout ti, kteří požadují především nadstandardní hardwarovou výbavu. Ta sice neurazí, nicméně od přístroje přicházejícího s touto cenovkou očekáváme podstatně více.

Závěrečný verdikt – HTC One A9 si své fanoušky rozhodně najde. Těžko však říci, zda jich bude tolik, kolik by si jich v HTC přáli, neboť při pohledu na technické specifikace lze v této kategorii najít o poznání lépe vybavené přístroje. Pokud se však poohlížíte po telefonu, který může snadno posloužit jako módní doplněk okořeněný dobrým fotoaparátem a kvalitním displejem, je zde HTC One A9 právě pro vás.

Klady

+ Skvělé konstrukční zpracování
+ Povedený design
+ Solidní fotoaparát
+ Skvěle odladěný systém Android 6.0 Marshmallow
+ Vynikající displej
+ Rychlá čtečka otisků prstů
+ Podpora formátu RAW
+ Praktické zamykací tlačítko

Zápory

– Slabší hardwarová výbava
– Vyšší cena
– Mírně vystupující proužky na zadní straně
– Absence nabíječky podporující Quick Charge 3.0 u testovaného balení

Za zapůjčení telefonu děkujeme společnosti HTC.

Kuba Drhlík
O Autorovi - Kuba Drhlík

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (12)