HTC Hero je již třetím telefonem na OS Android prodávaný u nás v ČR. Podle ohlasu se jedná o jeden z nejočekávanějších telefonů tohoto roku, je to způsobeno jednak technickými parametry telefonu, designem a hlavně nástavbou operačního systému, která je velice podobná prostředí Touch Flow, známého z OS Windows Mobile, na OS Android nese název Sence UI (v článku se mu budeme podrobněji věnovat).
Technické parametry:
rozměry: | 112 × 56 × 14 mm |
hmotnost: | 135 g |
barevný displej: | 65 tisíc barev |
typ barevného displeje: | aktivní, TFT |
úhlopříčka displeje: | 3,2″ (45 × 68 mm) |
rozlišení displeje: | 320 × 480 bodů |
?jemnost? displeje: | 5 036 bodů/cm2 |
dotykový displej : | kapacitní |
sítě GSM: | 900, 1 800, 850, 1 900 MHz |
GPRS, EDGE, podpora HSUPA, Wi-Fi, Bluetoot | |
systémový konektor: | ExtUSB |
uživatelská paměť: | 512 MB |
paměť RAM: | 288 MB |
typ procesoru: | Qualcomm MSM7201A (528 MHz) |
kapacita baterie: | Li-Ion, 1 350 mAh |
max. udávaná pohotovost: | 440 h |
max. udávaná doba hovoru: | 470 min |
rozlišení fotografií: | 2 592 × 1 944 (5 Mpx) |
rozlišení videa: | 640 × 480 |
cena: | 11990Kč |
Konstrukce telefonu a vzhled
Konstrukce telefonu v podání firmy HTC, na jedničku. Vzhled telefonu telefónu působí trochu hranatěji než jeho předchůdci. Dominantou je velký 3,2″ dotykový displej. Ve spodní části najdeme šest tlačítek, se stejnými funkcemi jako tomu bylo u HTC Magic. Dále tady najdeme i ovládací kuličku (trackball), která při různých interakcích svítí (velikosti se kulička podobá trackbalu na telefonu G1, ale podsvícení převzala z HTC Magic). Na horní straně přístroje najdeme úzkou štěrbinu představující reproduktor, který je zprava osazen stavovou diodou reagující na různé interakce s telefonem. Tělo telefonu je ve spodní části výrazně zahnuté, což přispívá k lepší ergonomice při ovládání. Na spodní straně najdeme pouze ExtUSB konektor (obdoba miniUSB v podání HTC). Na zadní straně najdeme 5Mpx foťák a reproduktor sloužící pro vyzváněné a hudbu. Na levém boku je nenápapadné tlačítko na ovládání hlasitosti. HTC Hero obsahuje i 3,5mm jakc konektor (najdeme ho v horní části), absence tohoto konektoru bývá často vytýkaným nedostatkem u jiných mobilních telefonu. Mezi speciality patří teflonový povrch, který zamezí klouzání telefonu z ruky, povrch nezanechává otisky po prstech a je odolnější proti oděru (teflonový povrch má pouze bílá verze přístroje). Co předešlým android telefonům chybělo, je snímač intenzity světla (najdeme ho na levé straně od předního reproduktoru), který plynule reguluje podsvícení displeje a šetří jak baterku, tak vaše oči.
Výdrž baterie
I když má HTC Hero ze všech současných zařízení na systému Android baterii o největší kapacitě 1 350 mAh (Li-Ion), určitě Vás výdrž nijak neoslní, ale taky nijak nepřekvapí, pokud jste již někdy s podobným zařízením nabízejících mnoho možností pracovali (wifi, gps, dotykové lcd atd.). Telefón je zkrátka v průměru jednou za 2 dny potřeba nabít.
Sence UI
jak jsme již nakousli, byl HTC Hero (hrdina) obdařen speciálním prostředí HTC Sence UI, které se velice nápadně podobá prostředí Touch flow na konkurenčním systému. Jedná se o nástavbu v podobě aplikace (několika aplikací), které jsou pevně svázaný se systémem a standardní cestou je nelze odstranit. HTC se nám tímto prostředí snažilo vynahradit menší nedostatky mladého systému Android a zároveň vdechnout telefonu svoji jedinečnou filozofii. Ta spočívá především v záměru, který by se dal definovat třemi slovy: intuitivní, sjednotit, zjednodušit a to vše zabalit do velmi líbivého obalu. Samotné prostředí Sence UI můžeme rozdělit do několika kategorii: a to základní obrazovka, widgety (udělátko HTC), scény, internetový prohlížeč, přehrávač hudby, integrované aplikace.
Základní obrazovka
jedná se o hlavní nástavbu, kterou uvidíte po nastartování telefonu v podobě uživatelské plochy. Oproti standardní android prostředí obsahuje 7 ploch, ve spodní části najdete ukazatel na které ploše se nacházíte a 3 softwarové tlačítka, „šipku“ rozbalí standardní menu s aplikacemi, „telefon“ slouží pro rychlý přístup k volání a tlačítko „+“, které Vám dovolí na plochu přidávat různé vymoženosti (od vlastních složek, přes zástupce aplikací, až po widgety).Další vymoženosti, které plochy nabízí, je umísťování ikon do neviditelné mřížky, která se zviditelní pouze tehdy, když chcete nějakou ikonu přidat nebo odebrat, díky mřížce ihned vidíte kolik dalších ikon se Vám na danou plochu vejde, nebo naopak kolik místa si jejím odstraněním ušetříte. Nabízí se i velice jednoduché přetažení ikon/widgetu přes několik ploch najednou, což originál Android plocha sice taky umožňuje, ale úkon je o mnoho složitější (donedávna sem ani já o něm nevěděl) a většina uživatelů, zvolí spíše tento postup: odstranit ikonu z aktuální plochy, přesunout se na cílovou plochu a tam ikonu z menu znova přidat. Na plochu je možné taky uplatnit tzv. scény, jedná se o rozložení a osazení jednotlivých ploch, defaultně máte na výběr šest přednastavených (HTC, Sociální, Zaměstnání, Hra, Cestování, Čistý štít). Scény slouží především k rychlému přizpůsobení telefonu pro danou věc/situaci/prostředí. Například doma rádi hrajete hry, posíláte SMS, fotíte, tak všechny tyto možnosti si podle libosti umístíte na plochy, tak aby vám byly co nejvíce po ruce. Na druhou stranu v práci/škole tyto aktivity nahradí čtení emailu, sledování počasí, práce na Facebooku. Přepínáním mezi prostředím (scénami) „Doma“ nebo „Práce“ je otázkou dvou kliku. Samozřejmostí je vytváření nových scén a editace stávajících. Celé prostředí se nese v duchu „gumových dorazu“, když potáhnete plochu na pomyslnou osmou plochu, která neexistuje Sence Vám ji kousek poodhalí (kde vidíte pouze pozadí), ale jakmile pustíte prst z obrazovky vše se velice plynule vrátí na existující 7 plochu. V duchu takového chování se nese celé ovládání prostředí Sence (menu, seznamy, nabídky, plochy, atd.). Prostředí HTC Sence si pamatuje vaší předchozí pozici (např. v Menu), což je velice užitečné, když často chodíte do menu a nechcete pokaždé scrollovat od začátku nabídky, takže jakmile se vrátíte znova do menu, telefón se vrátí tam ,kde jste předtím skončili.
Další drobnosti kterou originál Android prostředí nemá je tzv. „Lock Screen“ obrazovka která má zabránit nechtěnému stisknutí displeje a zobrazí se Vám, když máte zamknutý telefón, přes tuto obrazovku se dostanete elegantním stažením plochy směrem dolu (mimochodem tento pohyb slouží i jako vypínání budíku), nebo tlačítkem „menu“, zde je možné nastavit i jiné pozadí než máte na hlavní ploše.
Widgety
pro ty, kterým je tento pojem cizí, jedná se o malé aplikace umístěné přímo na ploše telefonu, kde vykonávají svou funkci, ve většině případů uživatele přehledně informují (počasí, emaily, SMS, Facebook, Twitter), nebo zapínají/vypínají nějaké možnosti (wi-fi, gps, bluetooth atd.), popřípadě jen zobrazují (fotorámeček, fotky atd.). Standardní systém Android takovéto wigety taky nabízí, ale HTC jde ještě o něco dál a naservíruje to ve velmi pěkné grafické podobě. Oproti standardu HTC nabízí Twitter (přehled zpráv z Twitteru), Zprávy(animovaný přehled více zprav za sebou), Email, Záložky (záložky oblíbených položek z webu), Počasí (velice pěkně udělaná animace počasí s možnosti předpovědi až na čtyři dny dopředu, lokalitu je možno určit přímo, nebo si telefón sám vybere podle GSM, nebo GPS), Nastavení (Bluetooth, GPS, Mobilní síť, režim letadlo, wi-fi), Lidé (sloupeček oblíbených lidí s fotkou), Kalendář (přehledný kalendář), Hudba, Hledat, Fotorámeček, Fotoalbum (zobrazení více fotek na sobe s možnosti listování, pomocí pohybu prstu), Footprints, Akcie.
Internetový prohlížeč
na první pohled se moc neliší od standardního prohlížeče, který nabízí přímo systém Android, ale za to na druhý pohled Vás prohlížeč mile překvapí přítomností multitouch (ovládání dvěma prsty najednou), 3D animaci oken a záložek, podpora přehrávání flashe přímo v prohlížeči, možnosti sdílet webovou stránku (Gmail, htc pošta, Twitter, SMS), vetší nabídce parametru nastavení prohlížeče.
Přehrávač hudby
je to aplikace, která slouží, jak už název napovídá, k přehrávání hudby. Je natolik funkčně a graficky povedená, že ostatní uživatele, kteří ve svém android telefonu prostředí Sence UI a tuto aplikaci nemají, si ji instalují neoficiální cestou pomocí ROOT práv. Aplikace kromě standardních funkcí, na které jste zvyklí (přehrávat: náhodně, opakovat, přidat do seznamu stop, nastavit jako zvonění) obsahuje animovaný přehled obrázku jednotlivých alb u každé písničky, navíc je možné skladbu zařadit do knihovny, která je rozdělena podle interpreta, alba, seznamu stop, skladby, žánru, skladatele a v poslední řadě i podle zdroje pořízení (zakoupení).
Integrované aplikace
pod tímto pojmem si představte aplikace, které nelze nijak nainstalovat nebo odinstalovat a přece jsou součástí systému a jakýmsi nadstandardem oproti normálu. Jedná se například o aplikaci Hodiny, v které jsou integrovány další funkce spojené s časem, „Hodiny ve světě“, „Stopky“ a „Časovač“. Další integraci najdete pod aplikaci lidé, která krom přehledného seznamu lidí v seznamu, obsahuje, oblíbené položky, skupiny, aktualizace události a seznam hovoru. Poslední z integraci, kterou si představíme, je aplikace Kontakt, vztahující se k jedné osobě, zde najdete přehledně rozděleny do záložek informace o telefonu na danou osobu, datum narozenin (ta se dá automaticky synchronizovat např. s Facebookem), přehled SMS, v podobě chatu, emaily, aktualizace události, Alba (fotky), seznam hovorů. Těmto aplikacím je úplně jedno odkud informace získají (SMS, email, Facebook, Flickr, Twitter), stačí propojit dané informace s kontaktem v telefonu a android již sám vybere která informace je pro Vás v danou chvíli důležitá a nejvíce aktuální. Nemáte fotku u kontaktu svého oblíbeného človíčka?, nevadí, pokud má dotyčný účet např. na Facebooku, telefon si fotku (samozřejmě s vaším svolením) ke kontaktu přiřadí. Je vidět že v tomto a mnoha jiných ohledech je filozofie prostředí HTC Sence UI úžasná a dokáže až neuvěřitelné efektivně pracovat s informacemi, ať už pocházejí odkudkoliv.
V této recenzi již nebudu zmiňovat HTC IME (softwarová klávesnice) a HTCSync (software na synchronizaci telefonu s PC) a fotoaparát (pouze jiný počet Mpx), které jsou totožné s telefonem HTC Magic a jejich popis najdete v předešlé recenzi.
Aktualizace HTC Hero
v současné době je dostupná aktualizace ROM pro HTC hero, která by měla několikanásobně zrychlit telefon. Pro představu přikládám video, oficiální informace najdete zde www.htc.com
HTC Hero with update released Sept 11
Závěr
tento telefon bych se nebál označit i přes drobné nedostatky, jako nejlepší přístroj na systému Android a to jak po stránce hardwaru tak softwaru.
Za zapůjčení HTC Hero, děkujeme společnosti Aflacomputer a.s., kde je možné přístroj zakoupit, v současné době i ve výhodném balíčku se 4GB microSDHC kartou.
Výhody:
– teflonový povrch
– výborně sedí v ruce
– intuitivní ovládání
– propojení s internetovými službami (Facebook, Twitter, atd.)
– snímač intenzity světla
Nevýhody:
– menší výdrž baterie
– pomalejší odezva telefonu
Zajímavosti je že oproti předešlým modelům HTC Dream (G1) a HTC Magic, i když byl použit totožný procesor, běží tento na taktu 525MHz.
Komentáře (0)
Přidat komentář