V následujících řádcích se podíváme na to, co se podařilo pánům z HTC – jejich telefon HTC Hero je totiž opravdu vydařený kousek. Jakoby vážně vyslyšeli prosby všech uživatelů G1 a vylepšili co se dalo. Než se do toho ale pustíme, dovolte mi poděkovat společnosti Sunnysoft, která byla tak laskavá, že nám telefon na vyzkoušení zapůjčila. Mimochodem, Sunnysoft bylo také první místo u nás, kde se Hero dal (a ještě pořád dá) koupit.
HTC Hero v celé své kráse (rozklikněte pro high-res obrázek) |
Pohled zvenku
Začněmě pohledem na telefon ze strany hardwaru. Na první dotek je o dost menší a kompaktnější, než se zdál z obrázků, což je výborná zpráva. A dojem z jeho používání je o řád lepší, než to bylo u G1. Nevím sice, jak by to bylo za pár měsíců, ale testovací kousek se zdal být vyroben opravdu důkladně – žádné vrzání či jiné nepříjemné nedokonalosti. Oproti Magicu je zase pozitivní zprávou matný povrch těla (lesklost Magicu způsobuje, že telefon pořád vypadá „upatlaně“, ať děláte co děláte).
Pětimegapixelový foťák s autofocusem je také pozitivum. Ale pojďme už k tomu nejlepšímu – tyhle dvě featury potěší asi každého: telefon má klasický 3.5mm audio jack a zoomovat obrázky či web je možno pohodlně s multitouchem. Můžete proto s klidem zapomenout na kdejaké nepříjemné redukce či nemožnost připojit si svá oblíbená sluchátka, takže je reálné nenosit v kapse na podcasty či poslech hudby svůj starý MP3 přehrávač (tak jsem dopadl já, přestože jsem si k G1 redukci koupil). Multitouch zoom z hlediska reálné použitelnosti až tak velká bomba není – když mám telefon v jedné ruce, příjdou mi opravdu užitečnější tlačítka s lupou. Ale co naplat, na „machrování“ se asi multitouch hodí…
Podrobnou hardwarovou specifikací se tady už zdržovat nebudeme, tu najdete třeba přímo v e-shopu.
Pohled zevnitř
A konečně se dostáváme k tomu, co nás zajímá nejvíce – jak vypadá Android, který si HTC vymazlilo? Vypadá opravdu dobře!
Je vidět, že si inženýři v HTC opravdu vyhráli. Pokud vím, jejich nádstavba nad Windows Mobile (tuším že se jí říká TouchFLO) je opravdu oblíbená (zlí jazykové tvrdí, že jde o jediný způsob, jak udělat tenhle OS použitelný). Klasické UI Androidu samo o sobě vůbec nevypadá zle, ale při hraní s HTC Hero jsem si uvědomil, co všechno ještě jde zlepšit.
Home Screen | Widgety |
Všechno vypadá tak nějak dobře. Na první pohled je patrná inspirace v iPhone OS, a to je rozhodně to správné místo, kde se ohledně uživatelského prostředí inspirovat. Dlužno ale dodat, že pořád má v tomto ohledu iPhone výrazně navrch. Rosie (tak se novému UI od HTC říká) má plno krásných animací a vylepšení, pořád je ale co zlepšovat – ať už jde o plynulost animací nebo rychlost některých aktivit. Na tomhle si dávájí inžernýři z Apple opravdu záležet, třeba i za cenu mírného „hacku“. Výsledek za to ovšem stojí.
I na tak hezkém UI je však možno najít chybky. Z mého pohledu je tou největší chybkou (kromě zmíněných neplynulých animací, ty jsou např. u tabů v browseru chvílemi až tragické) nestandardnost některých UI elementů. V HTC neudělali jen hezčí okýnka, ale přizpůsobili si také ovládací prvky, což už by myslím mohlo být na škodu – vaše aplikace sice bude samozřejmě bez problémů i na tomto Androidu fungovat. Bude však vypadat „trochu jinak“, než to, na co bude uživatel předinstalovaných widgetů a aplikací zvyklý… co naplat.
Subjektivně je telefon oproti předchozím Androidům, které jsem používal, rychlejší. Na Magicu se mi pravidelně stává, že po používání browseru se Home Screen načítá třeba i 10 sekund (garbage collector dělá své)… něco takového se mi u Hero nepodařilo, ať jsem dělal, co jsem dělal – Home naskočil vždy okamžitě (že by jej napsali nativně?).
Další ze systémových zlepšení je softwarová klávesnice. S tou dodnes (po pár měsících) na Magicu opravdu bojuju. Tady jsem však neměl problém. Ani nevím, čím to je, ale opravdu se mi dařilo psát poměrně rychle a téměř bezchybně. Ostatně, už třeba možnost nakalibrovat si klávesnici mluví za mnohé (a asi vážně funguje). I „odhadování“ textu (tj. domyšlení slova i v případě, že jste se u některých písmenek trefili kousek vedle) se mi subjektivně zdálo velmi použitelné.
Přesouvání widgetů | Softwarová klávesnice |
Zbývají dvě „systémové“ zlepšení, kterých si na první pohled všimnete – už při nastartování máte možnost telefon namísto Google účtu „napojit“ na MS Exchange (což je další z věcí po které mnozí volají). Druhá věc je Home Screen sama – už defaultně má 7 ploch a mnoho malých ale milých zkrášlení (třeba přednastavené scény typu „zaměstnání“, „hra“ nebo „sociální“, které vždy nahodí předvolené widgety k danému tématu).
Poslední z věcí, u kterých se pozastavíme, jsou předinstalované aplikace. V první řadě to je hodně užitečných (a pár neužitečných ;) widgetů na plochu. Můžete tak přímo z plochy tweetovat (posun k sociálním aplikacím je vidět i na jiných místech), sledovat počasí nebo číst e-mail. Z výběru „velkých aplikací“ si také mnozí kritici přijdou na své – nechybí PDF Viewer (pro prohlížení PDF souborů), QuickOffice (pro read-only zobrazení souborů z MS Office, i kdyz xlsx se mi v něm bohužel otevřít nepovedlo) a HTC Sync (nástroj pro synchronizaci s Windows (což jsem bohužel na svém Linuxu ani Macu neměl možnost vyzkoušet).
„Taby“ v prohlížeči | Aplikace |
A ještě jedna softwarová perlička na závěr, která mi opravdu málem vyrazila dech – v prohížeči (který také doznal mimořádného vylepšení UI) je …a teď se držte… FLASH! Taky jsem tomu téměř nechtěl uvěřit, už třeba proto, že jsem o Flashi v Androidu ještě nedávno četl jen negativní zprávy. Ale je to tak – opravdu se konečně můžete podívat na své oblíbené flashové stranky, nebo si zahrát flashové hry. K dokonalosti ještě sice kousek chybí (ne vždy se třeba flashová hra dobře ovládá a verze přehrávače není nejnovější, pročež některé weby odmítnou spolupracovat), ale i tak – máme Flash! Třikrát hurá!
Shrnutí
Můj dojem z telefonu je asi znát už z recenze samotné – měnil bych hned a nemusel bych o tom dlouho přemýšlet. Opravdu jde o zdaleka nejlepší Androidí telefon, který jsem zatím měl v rukou. Veliké množství malých i větších vylepšení telefon opravdu posunují do úplně jiné ligy, ať už díky hezkému UI, Flashi nebo audio jacku. Jen houšť a větší kapky!
Komentáře (8)
Přidat komentář