HTC Desire 820 – povedený obr s vyšší cenovkou (recenze)
- Recenze
- Jan Dolejš
- 21.4.2015
- 7
Po recenzi nižší řady HTC Desire 620 se dostáváme k vybavenějšímu a lepšímu přístroji HTC Desire 820, který láká na kvalitní reproduktory, podporu LTE, 2GB RAM paměť a 16GB vnitřní úložiště. Jak dopadl v našem testu?
Obsah recenze
- Vzhled a dílenské zpracování
- Hardware a displej
- Testy výkonu (benchmarky)
- Herní výkon
- Konektivita
- GPS
- Baterie a výdrž
- Uživatelské prostředí
- Fotoaparát a natáčení videa
- Kdy, kde a za kolik?
- Resumé
Vzhled a dílenské zpracování
Telefon HTC Desire 820 k nám do redakce bohužel dorazil bez prodejního balení, otestovat jsme tedy mohli pouze samotný přístroj, který nás ale koneckonců zajímá nejvíce.
Vzhledově vychází HTC Desire 820 již ze zavedeného designu, na který HTC sází poslední roky. Reproduktory po obou stranách, zaoblené rohy a plastová konstrukce. To jsou znaky, kterými nás testovaný přístroj nepřekvapil. Ihned po prvním uchopení do nás ovšem vlétla myšlenka, že tak obrovský telefon jsme rozhodně nečekali. Rámečky okolo displeje jsou skutečně široké, kvůli čemuž připomíná HTC Desire 820 rozměrově spíše telefon s 6″ displejem.
Pod i nad displejem je spousta nevyužitého místa, do černého rámečku by se vešla senzorová tlačítka. HTC ale již delší dobu používá tlačítka na displeji, a tak tento prostor zabírá pouze logo HTC. Nad displejem se kromě druhého reproduktoru nachází také senzory, jednobarevná notifikační dioda (v černém rámečku) a objektiv přední kamerky. Kombinace bílého plastu, černého rámečku kolem displeje a modrého lemování vypadá elegantně a moderně.
Jako pozorné oko velkého bratra nás při prvním pohledu na zadní část nás zaujal objektiv zadní kamery, který je doplněn diodovým bleskem. Dále zde kromě velkého loga HTC nenalezneme nic podstatného. Celá záda jsou zhotovena z lesklého plastu, který má do luxus daleko, přesto k telefonu celkem sedí.
Ovládací tlačítka umístila tchajwanská společnost na pravou stranu tak, aby na ně bylo možné dosáhnout palcem pravé ruky. To se daří, kolébku hlasitosti bychom ale rozhodně uvítali o něco níže. SIM karta (o velikosti nano) a paměťová karta se ukrývá na protilehlé straně pod krytkou. To nám přijde šikovné pro ty, kteří často z mobilního telefonu paměťovou kartu vytahují. Micro USB konektor sídlí na spodní straně telefonu, 3,5mm jack pro sluchátka na horní straně.
Plastový obr sympaťák
Z konstrukce telefonu HTC Desire 820 máme mírně smíšené pocity. Design i provedení telefonu se nám moc líbí, vytknout ale musíme obrovské rámečky okolo displeje, které z telefonu udělaly obrovský přístroj. Velikost je na telefon s 5,5″ displejem přehnaně vysoká. Kvůli tomu nebylo příliš pohodlné telefon ovládat jednou rukou – do všech zákoutí displeje nedosáhneme palcem ani náhodou. Při snaze ovládat telefon jednou rukou často hrozí vyklouznutí z ruky, neboť plast je velmi kluzký. Váha je na tak obrovský telefon poměrně nízká, kvalitu zpracování musíme rovněž pochválit.
Hardware a displej
HTC Desire 820 nepatří mezi TOP přístroje s Androidem (tam cílí řada One), přesto se za svou výbavu rozhodně stydět nemusí. Hlavním tahounem je osmijádrový 64bitový procesor Qualcomm Snapdragon 615, grafický akcelerátor Adreno 405 a 2GB RAM paměť. Zklamáním není ani 16GB vnitřní úložiště (uživatel má k dispozici něco okolo 9,5 GB), které lze navíc rozšířit paměťovou kartou Micro SD. Baterie nabídne kapacitu 2600 mAh, což je na 5,5″ HD displej spíše lehký podprůměr.
S bezdrátovými technologiemi si HTC Desire 820 poradí výborně – kromě vcelku běžné Wi-Fi a Bluetooth oceňujeme rovněž NFC, USB OTG a rychlé datové připojení LTE na všech frekvencích, které budeme v českých končinách potřebovat. Fotoaparát nás láká na příjemných 13 MPx, ale sami víme, že to hezké fotografie rozhodně nezaručí. Podpora nahrávání Full HD videa a zachycení HDR fotografií je už dnes spíše standard.
Specifikace
- displej: 5,5″, IPS, HD rozlišení (1280 x 720 pixelů), jemnost 267 PPI
- procesor: Qualcomm Snapdragon 615, 4 x Cortex-A53 (1,5 GHz) + 4 x Cortex-A53 (1 GHz), 64-bit
- GPU: Adreno 405
- paměť: 2 GB RAM, 16 GB vnitřní (+ Micro SD)
- fotoaparát: 13 MPx, HDR, Full HD video, přední 8 MPx
- baterie: 2600 mAh
- konektivita: Wi-Fi 802.11a/b/g/n, Bluetooth 4.0, NFC, USB OTG, LTE (800/900/1800/2600 MHz)
- OS: Android 4.4.4
- rozměry: 157,7 x 78,7 x 7,7 mm
- hmotnost: 155 gramů
[aps_product_sz image=”https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png” title=”Katalog Android zařízení” subtitle=”Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…” desc=”Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.” button=”Zobrazit katalog”]
Displej
Zobrazovací plocha nabídne velkou úhlopříčku 5,5″, slabší už je to s rozlišením, které činí 1280 x 720 pixelů, což dohromady dává jemnost 267 PPI. To už znamená, že je lidské oko schopné od sebe rozpoznat jednotlivé pixely a rozhodně není obraz tak jemný, jak jsme poslední dobou zvyklí. Po stránce barev jsme byli spokojeni, podání bílé a černé je pak spíše průměrné, pochvalu si ale zaslouží automatické řízení jasu a čitelnost na slunci. Ačkoliv se na internetu někde dočteme, že HTC Desire 820 disponuje krycím sklem Gorilla Glass 3, sklo nás příliš nepotěšilo. Během našeho testování jsme bohužel na displeji objevili pár viditelných škrábanců, přitom nás telefon ani jednou nevypadl z rukou a nestala se žádná nestandardní situace.
Zvukový výstup a reproduktor
Uživatelé, kteří rádi poslouchají hudbu, budou z HTC Desire 820 nadšení. Zvukový výstup do sluchátek je výborný, ještě lepší je to ale v případě stereo reproduktorů, které sídlí na přední straně telefonu. Zvuk je na poměry mobilních telefonů skvělý, a to jak po stránce hlasitosti, tak i kvality.
Test výkonu (benchmarky)
Herní výkon
Výkonu má hardware dostatek i na některé náročné herní tituly, vyzkoušeli jsme tedy Modern Comba 4, Modern Combat 5, N.O.V.A. 3, Real Racing 3 a Grand Theft Auto III. Pouze v Real Racing 3 jsme si všimli občasného poklesu FPS a mírných záseků, ostatní tituly běžely velmi dobře. Netrápilo nás ani zahřívání telefonu.
Konektivita
Internetové připojení skrze Wi-Fi jsme testovali po celou dobu recenze, citlivost antény a celková spolehlivost připojení byla standardní. Problémy nenastaly ani v případě technologie Bluetooth, ocenili jsme rovněž bezdotykovou technologii NFC a USB OTG, které jsme využili pro připojení dalších periferií.
Problémy nenastaly ani v případě používání rychlých datových přenosů LTE, které jsme testovali u Vodafonu v okolí Prahy a v Praze, tedy na frekvencích 1800 a 800 MHz. Přenos dat byl rychlý, stabilní a v případě potřeby se telefon automaticky sám přepnul na pomalejší technologie.
Vrtalo nám hlavou, proč některé informace na internetu udávají absenci pásma 800 MHz. Podporu této frekvence jsme se proto rozhodli vyzkoušet a ověřit pomocí aplikace Network Info, která nám zjistila CID (identifikační číslo) BTS vysílače, který by měl vysílat v daném místě LTE na frekvenci 800 MHz. Zachytili jsme například CID s číslem 544012, což je podle webu GSM skutečně vysílač s LTE na 800 MHz.
GPS
Zaměření polohy u mobilních telefonů je dnes již standardní výbavou, ne jinak je tomu i v případě přístroje HTC Desire 820. GPS jsme testovali pečlivě téměř každý den – rychlost zaměření je blesková, následná lokalizace přesná a za celou dobu nás nepostihly ani vážnější výpadky spojení. Navigace pomocí Sygicu probíhala standardně a žádné výpadky nenastaly. Dobře fungoval rovněž digitální kompas, který lze využít například při Geocachingu.
Baterie a výdrž
Že nebude celková výdrž telefonu zázračná, jsme mohli hravě předpovědět již z důvodu obrovského displeje a baterie s kapacitou pouze 2600 mAh. Přesto s telefonem nebylo problém vydržet při intenzivním používání (stále aktivní datové přenosy, několik hovorů, surfování po internetu, spousta e-mailů a zpráv…) od rána do večera, někdy ještě nějaká ta procenta zbývala. Při šetrnějším používání jsme se dokázali dostat i na den a půl či dva dny. To už jsme ale internet museli občas vypnout.
O poznání horší už je to v našich testech výdrže. Je vidět, že při stále rozsvíceném displeji ubývá baterie opravdu velmi rychle.
- Hraní her – hra Modern Combat 4, poloviční jas, poloviční hlasitost, sluchátka, vybití ze 100 % na 15 %
- Přehrávání filmů – Full HD film Edge of Tomorrow, 2 Mbit/s, vybití ze 100 % na 15 %
- Surfování – prohlížeč Dolphin, refresh stránky Svět Androida po 15 sekundách, Wi-Fi připojení, vybití ze 100 % na 15 %
- Nabíjení – čas z 15 % na 100 % pomocí kvalitní 2A nabíječky
Uživatelské prostředí
Android 4.4.4 s nadstavbou Sense 6
O čistém Androidu nemůže být v případě HTC řeč. Tchajwanská společnost stojí za poměrně populární nadstavbou HTC Sense, která jde možná ze všech renomovaných výrobců nejdále a prostředí se od čistého Android razantně liší. Je to dobře? To je povětšinou na každém uživateli, jak mu nadstavba Sense padne. My Sense od verze 5 můžeme pochválit, v současné době došlo ke znatelnému zjednodušení prostředí, stále ale nechybí intuitivní ovládání a zajímavé funkce. Řada HTC Desire neznamená nejlepší výbavu a nejvyšší výkon, a tak nás přítomnost Androidu ve verzi 4.4.4 vůbec nepřekvapuje. Model HTC Desire 820 by se měl ještě letos nejnovějšího Android dočkat, prozatím ale oficiálně dostupný bohužel není.
Rychlost a stabilita
Prostředí telefonu HTC Desire 820 není jen pohledné a povedené, ale rovněž velmi dobře optimalizované. Díky tomu jsou reakce přístroje bleskové a neměli jsme příliš pocit, že by se jednalo o levnější řadu od HTC. Na druhou stranu ani cena není úplně nejnižší. Ani na stabilitu si vůbec nemůžeme stěžovat, žádná aplikace nedělala “neplechu”. Po této stránce si HTC zaslouží velkou pochvalu.
Kontakty, telefonování a klávesnice
Dialer od HTC je povedený, což chválíme již delší dobu. Nemá problémy s T9 vyhledáváním ani s českou diakritikou. Problémy nenastaly ani v případě správy či vyhledávání kontaktů, rovněž telefonování bylo v našem případě bezproblémové – přenos zvuku byl dostatečně hlasitý a kvalitní.
Kladné hodnocení si zaslouží i klávesnice. Má velmi příjemné rozložení, nabízí další znaky pod klávesami, psaní tahem, přímý přístup k hlasovému zadávání, smajlíkům a nechybí samozřejmě ani český slovník.
Prostředí systému Android 4.4.4
Fotoaparát a natáčení videa
Od telefonu s cenovkou pod 10 tisíc jsme zázraky rozhodně nečekali, přesto nás HTC Desire 820 poměrně příjemně překvapil, neboť fotografie jsou za denního světla povedené, stejně tak HDR. Trochu se nám sice zdálo, že ne vždy vyhodnotil telefon správně expozici, a museli jsme fotit na více pokusů. Přesto fotografie za denního světla nabízejí dobrou kvalitu. O něco horší to bylo logicky v případě slabšího osvětlení, což je ale typické pro všechny mobilní telefony. Špatně na tom není ani Full HD video. Fotografie a video v originálním rozlišení naleznete zde.
Aplikace
Fotografie
Video
http://youtu.be/2WjrCDdsMiw
Kdy, kde a za kolik?
Mobilní telefon HTC Desire 820 se na českém trhu již spolehlivě usídlil, není tedy problém jej zakoupit v našich obchodech. Cena se poté pohybuje okolo 8,5 tisíce korun.
Resumé
V našich očích je HTC Desire 820 povedený smartphone, který sráží možná jen trochu vyšší cena. Jinak totiž zákazníci dostanou moderní a designově povedený přístroj, který zaujme povedeným displejem, kvalitní konstrukcí, skvělými stereo reproduktory či slušnou výbavou v podobě NFC, paměťové karty Micro SD, funkcí USB OTG či rychlou konektivitou LTE. Pochválit musíme také systém s nadstavbou Sense 6, který je bleskový a intuitivní.
I HTC Desire 820 má k dokonalosti daleko, vyčítáme především větší rozměry telefonu, kvůli kterým odpadlo pohodlné ovládání jednou rukou. Příliš nadšení jsme nebyli ani z výdrže na jedno nabití, což bohužel předpovídala slabší baterie a obrovský displej ještě před začátkem testování. Zmíněný displej je povedený, přesto by mu ale Full HD rozlišení na této úhlopříčce rozhodně slušelo. Kapitolou sama pro sebe je cena, která je o něco vyšší, než bychom si přáli. Přeci jen za cenu okolo 8 tisíc lze zakoupit starší, ale stále skvělý přístroj LG G2, který předčí HTC Desire 820 snad kromě reproduktorů ve všem.
I přes to hodnotíme HTC Desire 820 jako krok správný směrem, líbit by se díky designu mohl mladší generaci zákazníků, kteří rovněž ocení výborné zvukové podání. Jen kdyby ta cena spadla o nějaký ten tisíc…
Klady
+ Kvalitní konstrukce
+ Výborné reproduktory
+ Povedený displej
+ Bleskové a povedené rozhraní Androidu s nadstavbou Sense 6
+ Slušná výbava v podobě NFC, paměťové karty Micro SD, funkcí USB OTG či rychlou konektivitou LTE.
Zápory
– Vyšší cena
– Větší rozměry
– Slabší výdrž na jedno nabití
Za zapůjčení děkujeme společnosti HTC.
Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi
Komentáře (7)
Přidat komentář