Horská služba: Váš telefon může zachránit život
- Recenze
- Karel Kilián
- 13.2.2012
- 1
Zejména v aktuálních podmínkách a chladných zimních dnech není radno vydávat se osamoceně do hor. Nicméně když už to uděláte, a stane se nějaká nepříjemná událost, určitě byste měli mít v telefonu aplikaci Horská služba. Proč? Protože vám může zachránit zdraví, a možná i život.
O co jde?
Podle popisku v Android Marketu se jedná o oficiální aplikaci, která vznikla ve spolupráci s Horskou službou ČR a Českou pojišťovnou. Jejím autorem je vývojářské studio eMan s.r.o, jež má na svém kontě další dva programy: jeden pro přístup ke službám České pojišťovny a druhý pro slovenskou Generali.
K čemu slouží?
Vydali jste se do hor a z nějakého důvodu potřebujete pomoc? Stačí mít mobilní telefon s Androidem a nainstalovaným programem Horská služba. Pak můžete v nouzi například snadno přivolat nejbližší hlídku Horské služby.
I mimo krizové situace jistě oceníte vyhledávání horských středisek, informace o sněhových podmínkách, lavinovém nebezpečí a počasí v daném místě.
Jak jsme zmínili, na aplikaci participuje také Česká pojišťovna, takže v ní najdete možnost sjednat si úrazové pojištění právě u tohoto ústavu.
Těžko na cvičišti, lehko na bojišti
Protože v nouzové situaci nemusí být právě nejlepší zabývat se studiem aplikace, pojďme se na ni společně podívat z tepla domova. Program Horská služba můžete nainstalovat na telefony s Androidem 2.1 a novějším.
Po instalaci a prvním spuštění se zobrazí úvodní obrazovka se dvěma tlačítky a popisky. Když zkusíte tlačítka stisknout, zjistíte, že se jedná pouze o neaktivní obrázky, a celé okno má pouze informační charakter. Nezbývá než potvrdit ho tlačítkem Hotovo v dolní části.
Následuje vyplnění profilu, které nezabere mnoho času: zadáte jen své jméno a kontaktní telefon. Ocenili bychom, kdyby si aplikace sama vytáhla a předvyplnila číslo z telefonu, na kterém ji aktivujete.
Pak se již dostanete do samotného programu, konkrétně na záložku Pomoc, kde jsou připravena – tentokrát již aktivní – tlačítka pro přivolání rychlé pomoci a odeslání nouzové SMS.
Doporučujeme tato tlačítka mačkat skutečně jen v případě nouze, neboť po stisku Volání rychlé pomoci dojde k okamžitému vytáčení telefonního čísla nejbližšího střediska Horské služby, a to bez jakéhokoli požadavku na potvrzení. Proti tomu možnost Odeslání nouzové SMS nejprve zjistí polohu, a poté se dialogem zeptá, zda ji chcete odeslat. V případě, že není možné získat přesnou polohu ze satelitů GPS, nabídne aplikace odeslání nepřesné pozice, nebo můžete počkat, než se podaří telefonu lokalizovat.
V každém případě doporučujeme si nejprve prostředí aplikace prostudovat a vyplnit profil v klidu domova, než se seznamovat s prostředím a ovládáním kdesi v horách.
Další funkce
Aplikace Horská služba nabízí celkem pět sekcí, mezi kterými můžete přepínat tlačítky v horní nástrojové liště.
Výchozí sekce Pomoc obsahuje již zmiňovaná tlačítka Volání rychlé pomoci a Odeslání nouzové SMS. Kromě toho by také měla ukazovat nejbližší nalezené místo (v našem případě Javorový Vrch), teplotu, vrstvu sněhu (celkově a čerstvě napadaný) a jeho typ. Zatímco lokalita byla určena přesně, informace o teplotě a sněhu zjevně nebyly pro Javorový Vrch k dispozici – v okamžiku, kdy bylo v Ostravě osmnáct stupňů pod bodem mrazu, ukazovala aplikace nulu. U vzdálenějších středisek bylo ale vše v pořádku.
Sekce Střediska nabízí seznamy lyžařských středisek, roztříděné buď podle oblastí, nebo vzdálenosti od aktuální polohy (tuto možnost najdete pod odkazem Všechny oblasti). U každého střediska jsou uvedeny údaje o teplotě, výšce sněhové pokrývky a jejím typu (technický sníh/prachový/zmrzlý, apod.). Přes ikonky v horní liště si můžete nechat zobrazit interaktivní mapu středisek, změnit způsob řazení (podle abecedy/vzdálenosti/výšky sněhu), nebo vyhledávat.
Velmi podobně vypadá také další záložka Stanice s informacemi o stanicích Horské služby. Princip ovládání je stejný, takže si můžete najít stanoviště v dané lokalitě, nebo podle vzdálenosti či jména. U každé stanice HS je uvedena adresa, GPS souřadnice a telefonní čísla (tapnutím můžete zavolat), v některých případech je připravena také fotografie objektu.
V sekci Info najdete užitečné informace, se kterými byste se určitě měli seznámit, jako je Desatero zásad bezpečného chování při pohybu v horském terénu, pravidla FIS pro chování na sjezdovkách, či informace o lavinovém nebezpečí.
Velmi kladně hodnotíme tlačítko Jak podávat první pomoc, které využijete v okamžiku, kdy budete chtít/muset pomoci někomu dalšímu. Celým procesem vás vede průvodce, jež pokládá jednoduché a stručné otázky, na které odpovídáte kladně či záporně. Podle odpovědi pak dostanete další instrukce, jak postupovat. Mnozí sice absolvovali kurz první pomoci, ale jsme přesvědčeni o tom, že v reálné kritické situaci se takový pomocník může opravdu hodně hodit! Již jen z tohoto důvodu se vyplatí aplikaci Horská služba nainstalovat i těm, kdož nejezdí na hory.
Poslední záložka Pojištění nabídne stažení a instalaci aplikace Pojišťovna, kterou můžete využít pro rychlý a snadný přístup ke službám a produktům České pojišťovny.
Resumé
Instalací aplikace Horská služba získáte užitečného pomocníka, jehož služeb sice pravděpodobně nevyužijete každý den, ale v okamžiku, kdy je budete potřebovat, byste patrně hodně litovali, kdybyste si tento program nenainstalovali. Ať už to budete vy, váš kamarád, nebo kdokoli jiný, kdo bude na horské tůře či sjezdovce potřebovat pomoc, aplikace vám v kritické situaci podá neocenitelnou pomocnou ruku, a to je něco, za co cca tři megabajty úložiště, jež si uzme z paměti, rozhodně stojí.
Užitečnost programu Horská služba oceňují i dosavadní uživatelé, kteří mu v Android Marketu udělili skoro nejvyšší možnou známku 4,9 z pěti možných.
Existují aplikace, které “prostě musíte mít.” Horská služba je program, který opravdu musíte mít.
|
Zdarma |
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (1)
Přidat komentář