TOPlist

Telefon Honor 6 Plus – tři fotoaparáty a LTE s vykřičníkem (recenze)

Honor 6 Plus –  náhledový obrázek

Vybavený smartphone s výkonným hardwarem, rychlým prostředím a třemi fotoaparáty? O tuto pověst se pokouší telefon Huawei Honor 6 Plus, který si dnes detailně otestujeme. Jak obstál v našem testu?

Obsah recenze

Obsah balení

Sympatická světle modrá krabička ukrývá nejen samotný telefon, ale také USB kabel, nabíjecí adaptér s 2A výstupem, sponku pro otevření SIM, sadu papírových materiálů a ochranné fólie pro displej i zadní stranu.

Honor 6 Plus - obsah balení

Vzhled a dílenské zpracování

Čelní pohled není žádnou neznámou – stačí si odmyslet absenci senzorových tlačítek a přístroj připomíná model Xiaomi Mi4, ale i další spoustu jiných telefonů. Do redakce dorazila bílá varianta, Honor 6 Plus se ale v tuzemsku prodává rovněž v černé a zlaté. Spodní rámeček by nám nevadil, pokud by v něm ovšem sídlila senzorová tlačítka. Přesto nejsou rámečky přehnaně široké, po stranách displeje se dokonce jedná o tenké rámečky. Tvrzené sklo Corning Gorilla Glass 3 pokrývá nejen 5,5″ displej, ale i zbytek přední části. Chválíme přítomnost vícebarevné notifikační diody v levém horním rohu telefonu.

Honor 6 Plus - přední strana telefonu (2)

V podobném duchu se nese i zadní strana přístroje, i když jedna zvláštnost by se přeci jen našla – dva objektivy fotoaparátu vedle sebe. Nechybí ani dvojitý LED blesk a reproduktor ve spodní části. Celá záda mají navodit dojmu skla, subjektivně se jedná ale spíše o plast. Plast pod tímto sklem se pochlubí zajímavou úpravou, která trochu připomíná karbon. Po dvoutýdenním testování se na zadním skle objevila spousta menších škrábanců – podobný problém sužoval také předchozí model Honor 6. I samotný Huawei si je nejspíše tohoto problému vědom, a proto do balení vměstnal ochrannou fólii.

Honor 6 Plus - zadní strana telefonu (1)

Kovové rámečky v okolí displeje se snaží navodit dojem luxus, moc se to ale bohužel nepovedlo. Přispívá k tomu nejen plastový zbytek konstrukce, ale zejména pak spodní část telefonu, která je na dotyk z laciného plastu a kovový rámeček do těchto míst nezasahuje. Zatímco levá strana zeje prázdnotou, na pravém boku se usídlila tlačítka pro řízení hlasitosti a napájení, stejně tak lze do těchto míst vsunout karty SIM a paměťovou kartu. Řešení je zde zajímavé – uživatel může používat dvě karty SIM zároveň, nebo jeden slot využít pro paměťovou kartu Micro SD. Nelze tedy zároveň používat Dual SIM a paměťovou kartu. Spodní strana hostí Micro USB konektor, horní poté 3,5mm jack pro sluchátka a infraport pro ovládání dalších přístrojů (televize apod.).

Dojem luxusu se nekoná

Obdobně jako u modelu Honor 6 ani u této novinky nemůžeme design příliš pochválit – telefon působí až trochu zbytečně lacině a nepomohly tomu ani kovové rámečky. Tak trochu se nám zdá, jakoby Huawei u značky Honor záměrně snižoval kvalitu zpracování, aby nekonkuroval svým modelům. Řeč je tedy pouze o designu a dojmu luxusu, k samotnému zpracování nemáme žádné výhrady. Tedy až na zadní plast, který se snadno poškrábe.

Ovládací tlačítka jsou v optimální pozici a lze je snadno ovládat palcem ruky. Telefon se v ruce dobře drží, neřeže do rukou, ale vlivem hladkých zad má menší snahu vyklouzávat. Do všech zákoutí 5,5″ displejem jsme již jednou rukou bohužel nedosáhli.

https://youtu.be/uBHihNBmMx4

Hardware a displej

Testovaný Honor 6 Plus má takřka vše, co by mohl náročnější uživatel potřebovat. Začít můžeme ihned u výkonného osmijádrového procesoru Kirin 925, který sice používá již trochu postarší kombinaci jader Cortex-A15 a Cortex-A7, ale stále nabízí obrovskou porci výkonu. Tento čip je navíc doplněn 3GB RAM pamětí a v našem případě i 32GB vnitřním úložištěm, kde je připraveno přibližně 26 GB volného místa pro uživatele. Plusem je samozřejmě i možnost použití paměťové karty Micro SD, i když jen za cenu ztráty funkce dvou SIM karet. Baterie s kapacitou 3600 mAh zní rovněž lákavě.

Skvěle je na tom Honor 6 Plus v případě bezdrátových technologií – kromě standardů Wi-Fi 802.11a/b/g/n, Bluetooth 4.0 nabídne také NFC, LTE či infraport. Potěší rovněž podpora USB OTG.

Lákadlem je dvojice 8MPx fotoaparátů na zadní straně, pomocí čehož lze měnit hloubku ostrosti fotografií i po vyfocení snímku. Zvědaví jsme rovněž na kvalitu fotografií a natáčeného videa.

Specifikace – Honor 6 Plus

  • displej: 5,5″, IPS, Full HD rozlišení
  • procesor: HiSilicon Kirin 925, 4 x Cortex-A15 + 4x Cortex-A7
  • GPU: Mali-T628 MP4
  • paměť: 3 GB RAM, 16/32 GB vnitřní paměť
  • fotoaparát: 2 x 8 MPx vzadu, Full HD video, HDR, 8 MPx vpředu
  • baterie: 3600 mAh
  • konektivita: Wi-Fi 802.11a/b/g/n, Bluetooth 4.0, NFC, LTE (1800/1900/2100/2300/2500/2600), infraport, USB OTG, LTE
  • OS: Android 4.4.2
  • rozměry: 150,5 x 75,7 x 7,5 mm
  • hmotnost: 165 gramů

[aps_product_sz image=”https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png” title=”Katalog Android zařízení” subtitle=”Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…” desc=”Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.” button=”Zobrazit katalog”]

Displej

IPS panel nabídne výborné barevné podání a blýskne se i čitelností na přímém slunci. O něco horší je snad jen podání černé barvy, ale zobrazovací panel telefonu Honor 6 Plus musíme celkově pochválit. Neměli jsme ani žádné problémy s přesností či citlivostí displeje. Full HD rozlišení je na 5,5″ displeji rozhodně akorát a neměli jsme vůbec pocit, že bychom potřebovali Quad HD.

Honor 6 Plus - displej

Zvukový výstup a reproduktor

Zatímco výstup do sluchátek je pro běžný poslech naprosto dostačující, kvalita hlasitého reproduktoru je spíše průměrná, a to jak po stránce přednesu, tak i hlasitosti. S polohou reproduktoru jsme problémy neměli a omylem jsme jej nepřekrývali.

Honor 6 Plus -  reproduktor (1)

Test výkonu (benchmarky)

Herní výkon

Výkonu je dost i pro hraní náročnější titulů. Vyzkoušeli jsme například Modern Combat 4, Modern Combat 5, N.O.V.U. 3, Real Racing 3 či Asphalt 8. Až na poslední zmíněný titul, který byl o něco méně plynulý, “šlapaly” všechny ostatní hry na jedničku. Telefon se ani výrazněji nezahříval.

Konektivita

V případě bezdrátových technologií Wi-Fi a Bluetooth nemáme žádné výhrady. Připojení k internetu bylo stabilní, anténa dostatečně silná. Modrý zub pak bez problémů komunikoval s chytrým příslušenstvím. Potěší rovněž NFC, USB OTG a infraport, pomocí kterého lze ovládat další přístroje (televizi, DVD rekordér apod.).

Lidově řečeno průšvih přichází v případě datového připojení LTE, kterým sice Honor 6 Plus disponuje, ale neporadí si s frekvencemi 800 a 900 MHz. To je vcelku velký problém, neboť právě na těchto dvou frekvencích “běží” LTE ve většině naší republiky mimo velká města.

GPS

Zaměřování polohy používáme takřka denně a Honor 6 Plus nás rozhodně nezklamal. Fix polohy byl při pravidelném používání vždy otázkou několika sekund, zaměřování poté bylo spolehlivé a stabilní. Při Geocachingu jsme často používali rovněž digitální kompas, který také fungoval na poměry mobilních telefonů dobře.

Honor 6 Plus -  GPS satelity

Baterie a výdrž

Baterie o slušné kapacitě 3600 mAh a povedená správa napájení v případě telefonu Honor 6 Plus zajistí slušnou výdrž na jedno nabití. Při naší intenzivní práci, kdy byly stále aktivní datové přenosy, často jsme surfovali po internetu, přečetli spoustu e-mailů, zpráv, Hangouts či poslouchali hudbu, nám telefon hravě vydržel od rána do večera a ještě nějaká část zbyla. Dá se tedy říci, že 1,5 dne intenzivnější práce by neměl být pro většinu problém a při troše šetření se dostáváme i přes 2 dny. To je rozhodně dobrá vizitka.

Honor 6 Plus -  test výdrže

 

  • Hraní her – hra Modern Combat 4, poloviční jas, poloviční hlasitost, sluchátka, vybití ze 100 % na 15 %
  • Přehrávání filmů – Full HD film Edge of Tomorrow, 2 Mbit/s, vybití ze 100 % na 15 %
  • Surfování – prohlížeč Dolphin, refresh stránky Svět Androida po 15 sekundách, Wi-Fi připojení, vybití ze 100 % na 15 %
  • Nabíjení – čas z 15 % na 100 % pomocí kvalitní 2A nabíječky

Uživatelské prostředí

Android 4.4.2

V případě systému přichází menší zklamání hned z kraje – Honoru se nepodařilo vměstnat do letošní novinky nejnovější systém Android a stále setrvává na verzi 4.4.2. Situace se bohužel dodnes nemění a aktualizace je stále v nedohlednu. Zbytek systému vychází ze zaběhlého standardu – používá totiž nadstavbu EMUI ve verzi 3.0. To ve výsledku znamená, že systém je od čistého Androidu razantně pozměněn, a to jak po stránce designu, tak i některých funkcí a systémových aplikací. Celkově ale prostředí EMUI můžeme pochválit, jedná se o nenáročnou a příjemnou nadstavbu, která přináší řadu užitečných funkcí.

Rychlost a stabilita

Rychlost a plynulost patří mezi silné stránky systému od čínské společnosti Huawei (a tedy i Honor). I po dvou týdnech používání je telefon stále velmi rychlý a na naše pokyny reaguje téměř okamžitě. Telefon se nezadýchá ani u náročnějších operací a celkově jsme měli z chodu systému velmi dobrý pocit. Po stránce stability nemáme rovněž co vytknout – na pády aplikací jsme nenarazili.

Kontakty, telefonování a klávesnice

T9 Dialer se dočkal podpory české diakritiky, což vítáme. Aplikace pro správu kontaktů pochází z dílen Honoru, nabízí ovšem standardní volby a možnosti. V případě volání jsme neměli žádné problémy.

Předinstalovaná klávesnice je povedená – nabízí příjemné rozložení, další znaky pod klávesami, možnost psaní tahem či rychlý přístup k hlasovému zadávání.

Honor 6 Plus - klávesnice

Prostředí systému Android 4.4.2

Fotoaparát a natáčení videa

Honor 6 Plus disponuje netradičně dvojicí 8MPx snímačů na zadní straně. Při běžném používání si ani neuvědomíte, že má přístroj o jeden fotoaparát navíc. Fotografie jsou spíše průměrné – na první pohled sice vypadají velmi dobře a nabízejí dobré barevné podání, po přiblížení se ale objevuje šum. Video, které lze natáčet až ve Full HD rozlišení, je celkem povedené a ostré, výhrady máme pouze ke stabilizaci, která příliš nefunguje. Fotografie a video v plném rozlišení ke stažení zde.

Aplikace

Honor 6 Plus - aplikace fotoaparátu (1)

Fotografie

Video

http://youtu.be/38vR3EIN9K0

http://youtu.be/f5d4_lf9EF8

Jak využít dva fotoaparáty?

Dva fotoaparáty lze použít pro speciální režimy fotoaparátu. Tím prvním je Široká clona, která dokáže do jednoho snímku zachytit rozdílnou hloubku ostrosti, kterou lze dodatečně upravit. V praxi to znamená, že vyfotíte snímek a v Galerii můžete její hloubku ostrosti dodatečně upravovat a ukládat.

Druhou funkcí, která využívá dva fotoaparáty, je Super noční režim. Ten dokonce upozorňuje, že je nutné co nejméně třást s telefonem či rovnou použít stativ. Nastavena je totiž dlouhá doba závěrky. Tento režim funguje velmi dobře, stativ je ale téměř nutností. S podobně dlouhou závěrkou by šlo ale dané fotografie docílit i s jedním snímačem.

Kdy, kde a za kolik?

Recenzovaný přístroj sídlí v mnoha českých obchodech a s jeho nákupem nebudete mít žádné problémy. Na trhu se objevují černé, bílé i zlaté varianty, stejně tak dvě různé verze paměti – 16 a 32 GB. Náš testovaný model s větší pamětí se drží ceny okolo 11 500 Kč. To je za danou výbavu slušná částka.

Resumé

Honor 6 Plus přišel na trh s velkým očekáváním, neboť jeho starší bráška v podobě Honoru 6 je velmi povedený smartphone. Pocity jsou ale spíše smíšené.

Honor opět dokázal představit přístroj, který za slušnou cenu nabídne výborný hardware – 8jádrový procesor, 3 GB RAM, 32GB vnitřní úložiště s podporou paměťových karet, Dual SIM či infraport a NFC. Povedl se také displej, který nabízí výborné podání barev i čitelnost na slunci. Dobře je na tom také baterie s kapacitou 3600 mAh, která hravě udrží telefon den a půl při náročnějším používání. Líbil se nám rovněž systém, který je plynulý, rychlý, stabilní a intuitivní díky nadstavbě EMUI 3.0.

Negativ sice není mnoho, ale zejména absence důležitých frekvencí u LTE znamená velký problém pro české zákazníky. Přístroj na českém trhu s cenovkou nad 10 tisíc by si totiž s “českým LTE” rozhodně poradit měl. Ne zrovna prémiově působí design telefonu, ke kterému se navíc přidává snadno poškrábatelný zadní kryt (to ale může napravit dodávaná fólie v balení). Poslední výtka směřuje k verzi systému – Android 4.4.2 už bychom přeci jen dnes v nových telefonech raději neviděli.

Co říci závěrem? Honor 6 Plus je skvělý, pokud ovšem nepotřebujete LTE. To totiž kvůli absenci pásem 800 a 900 MHz funguje pouze ve větších městech, kde už ale tak potřeba není. Pokud LTE nevyužíváte (pobýváte v oblasti kvalitního pokrytí 3G či 4G s jinými frekvencemi), představuje Honor 6 Plus výbornou volbu. Menším zpestřením je dvojice fotoaparátů na zadní straně, která sice nepřináší žádnou revoluci, přesto některé efekty potěší.

Klady

+ Dobrý poměr cena/výkon.
+ Výborný displej.
+ Rychlé a plynulé prostředí.
+ Výborná hardwarová výbava – DualSIM, podpora paměťové karty, NFC, infraport.
+ Vysoký výkon a 3 GB RAM.
+ Slušná výdrž na jedno nabití.
+ Ochranné fólie v balení.

Zápory

– Absence frekvencí 800 a 900 MHz u LTE.
– Větší rámečky v okolí displej a škrábající se zadní kryt.
– Pouze Android 4.4.2.

Za zapůjčení děkujeme společnosti Honor.

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)