TOPlist

Honor 10 recenze: Za vynikající cenu dostanete kvalitní a rychlý telefon

Sdílejte:
David Trlica
David Trlica
21.5.2018 12:00 (19.6.2018 20:41)
Ikona komentáře 13
Honor 10 recenze
Reklama

Honor 10 se do Česka přiřítil s hodně lákavou cenou, která je dokonce nižší než u předchozího modelu. Novinka má výřez v displeji, ultrazvukovou čtečku otisků prstů, zajímavý design zadní strany nebo duální fotoaparát s podporou umělé inteligence. Má telefon nějaké nedostatky, nebo půjde o šampiona se skvělým poměrem cena/kvalita? To zjistíme v dnešní recenzi Honor 10.

Obsah recenze Honor 10

Obsah balení Honoru 10 vás ničím nepřekvapí

První kontakt s telefonem máte většinou u samotné krabičky a jejím rozbalením. Výrobci telefonů se v tomto segmentu můžou vyznamenat a hned od úvodu získat první kladné body, když přibalí nějaký bonus, který není obvykle v krabičce. No tak na to u Honoru 10 můžeme zapomenout. Ihned z ní se dá poznat, že Honor tlačí cenu výrazně dolů. V balení se nachází samotný telefon Honor 10, nabíječka, USB-C kabel, manuál a sponka pro vyjmutí SIM karty. Sluchátka se v balení nenachází a stejně ani redukci z 3,5mm jacku na USB-C, protože není potřeba. Potěší alespoň to, že je na telefonu nalepená fólie. Obsah balení Honoru 10 ničím nepřekvapí

Zpracování Honoru 10: Tvrzené sklo se zajímavým designem

Vlajková řada společnosti Honor se hodně posunula od dob, kdy například vycházel Honor 4. Novinka Honor 10 se po vzoru Huawei P20 dočkal nového designu. Ten poznáte díky výřezu v displeji na přední straně a také podle duhové zadní strany, která mění barvu s tím, jak se na telefon díváte z různých úhlů. Na obou stranách chrání Honor 10 tvrzené sklo, rám telefonu je z kovu. Přesné rozměry smartphonu jsou 149,6 x 71,2 x 7,7 mm, váží 153 gramů. To jsou příjemné parametry, Honor 10 velmi dobře padne do ruky. Pomáhá tomu i 2,5D zaoblení. Displej telefonu Honor 10 má výřez S konstrukcí telefonu jsme neměli sebemenší problém. Nikde se nic neprohýbá, nevrže a vše doléhá správně. I když se nedá říct, že se jedná o ten TOP mobil s cenovkou 20 tisíc a více, tak po konstrukční stránce by klidně mohl být. Samozřejmě jsou ale tady věci, kde se dá vidět, že je Honor 10 mobil s cenovkou 11 tisíc Kč. Máme na mysli černý rámeček kolem displeje, který obzvlášť u světlých tapet nevypadá příliš dobře. Další věcí, kde se může telefon zlepšit, je podpora odolnosti proti vodě či prachu. Splnění IP certifikace má ale v této cenové kategorii minimum telefonů, takže to nemůžeme brát jako mínus. Oproti minule recenzovanému Xiaomi Mi Mix 2S můžeme vidět po stranách Honoru 10 poměrně dost prvků. Pravá strana telefonu nabízí tlačítka pro ovládání hlasitosti a vypínací/zapínací tlačítko. Naproti na levé straně najdeme šuplík pro vložení Sim karet. Na vrchní straně se nachází mikrofon a infraport, spodní strana potěší všechny majitele 3,5mm sluchátek. Kromě klasiky v podobě USB-C konektoru a hlasitého reproduktoru, najdeme v mobilu i 3,5mm audio konektor. To je hodně zajímavé, protože vychází z modelu Huawei P20, který už se s 3,5mm jackem rozloučil.

Barevné varianty Honoru 10 zaujmou odlesky z každého úhlu

O barevné varianty Honoru 10 se podílelo Paris Aesthetics Center, kde se vytvořilo hned několik unikátních barevných kombinací, nový design se nazývá Aurora. Na našem trhu se objeví Honor v celkem třech variantách. Honor 10 Phantom Blue je modrá varianta s přechodem do jemně fialové. Honor 10 Glacier Grey je stříbrná barva měnící se do světle modré. Poslední variantou je Honor 10 Midnight Black, která nabízí klasickou černou. Honor 10 koupíte hned v několika barvách

Zajímavé obaly a pouzdra na mobil, které ochrání váš Honor 10

Honor nabídne k Honoru 10 i několik oficiálních krytů. V novinářském balení byl jeden průhledný obal k dispozici, bohužel se ale do prodejního balení nedostal. Honor však nabídne jiný průhledný kryt, který má navíc zesílené rohy. Chrání tak dodatečně před rozbitím telefonu. Pomůžou při případném pádu. Vyroben je z polykarbonátu a cena se pohybuje kolem částky 349 Kč. Druhé pouzdro, které bude Honor nabízet, je flipové. Oproti těm klasickým flipovým obalům se liší v tom, že i bez otevření můžete sledovat čas, datum, počasí a notifikace. Cena tohoto krytu se bude pohybovat kolem částky 500 Kč. V zahraničí už se eshopy začínají plnit kryty a obaly. Gearbest už jich nabízí několik, i když je pravda, že oproti jiným modelům, je zatím nabídka omezená. Najít se dá třeba klasický TPU kryty. Spigen pouzdra patří k tomu lepšímu na trhu, prozatím pro Honor 10 nejsou, nicméně dá se koupit jejich kopie. Na Gearbestu najdete ještě několik desítek pouzder a obalů, nabídka se nicméně bude zanedlouho rozšiřovat.

Jaké ochranné sklo koupit na Honor 10?

Pouzdra vám většinou ochrání zadní stranu a rám telefonu. Displej už ale moc ne, tedy až na různá flipová pouzdra. Jedna z možností, jak si ochránit displej, jsou ochranné fólie a krycí skla. Právě tvrzená skla jsou v posledních letech mnohem oblíbenější než fólie. A to třeba kvůli tomu, že je jednodušeji nalepíte, a hlavně nabízí větší ochranu. A to jak proti škrábancům, tak proti prasknutí, kdy většinou praskne sklíčko a samotný displej už je v pořádku. S krycími skly je to stejné jako u obalů. Prozatím jich není mnoho, nicméně alespoň zde již máte jedno nalepené přímo od výroby. Společnost PanzerGlass již oznámila výrobu svého Edge-to-Edge skla pro Honor 10, velmi brzy by se měly dostat do Česka. V zahraničí už jsou některá krycí skla od méně známých značek k dispozici. Jedno z těch levných krycích skel pořídíte již za zhruba 50 Kč. Na Honor 10 bude k dispozici velké množství krycích skel

Čtečka otisků prstů u Honoru 10 si poradí i s mokrými prsty

Huawei, potažmo Honor už dlouhé roky patří ve segmentu čteček otisků prstů k tomu nejlepšímu na trhu. Čtečky jsou rychlé, přesné a daří se jím odemknutí i v případech, kdy máte nějakou tu nečistotu na prstu. V tom vše se pokračuje. Honor 10 to ale posouvá o úroveň dál. Díky ultrazvukové čtečce, která je umístěna pod sklem na přední straně, se dokáže telefon odemknout i když máte mokrý prst. Rozeznání funguje ze všech stran, i když vzhledem k umístění budete většinou využívat pouze jednu stranu. Dalším velkým plusem je podpora gest. V nastavení si můžete zapnout ovládání systému pomocí navigačního tlačítka pod obrazovkou. V překladu to znamená, že se čtečka otisků promění v jedinou navigační klávesu. Konkrétně umí čtyři gesta. Čtečka otisků prstů u Honoru 10 si poradí i s mokrými prsty Jednoduchým klepnutím na střed tlačítka (čtečky otisků) se vrátíte zpět. Na domovskou obrazovku se dostanete podržením tlačítka. Nedávné aplikace si otevřete tím, že posunete prst vlevo nebo vpravo. Tohle gesto nás obzvlášť baví používat, protože čtečka je kompletně implementována pod sklo a díky tomu vám to připadá, že celý spodní rámeček je jedná velký ovladatelná plocha. Pomáhá tomu i čtvrté gesto, kdy odkudkoliv ze spodní hrany můžete spustit aplikaci Google, případně pokud přepnete telefon do angličtiny, tak Asistenta Google.

Displej Honoru 10 přichází se zářezem

Zářez je opět na scéně. Tento krkolomný překlad vykousnutí displeje jsme poprvé mohli vidět u Huawei P20. A protože telefony fungují na stejné verzi EMUI, dostal se zářez i do Honoru 10. To má ale i svou světlou stránku, protože pokud jste četli náš článek o zářezu Huawei P20, tak víte, že se dá i elegantně skrýt přímo pomocí softwaru. Stejnou nabídku k jeho vypnutí máte i u Honoru 10. Displej Honoru 10 má výřez, dá se ale skrýt pomocí softwaru Velikost displeje se u Honoru 10 zastavila na hodnotě 5,84 palce, jedná se o IPS panel s rozlišením 1080 x 2280 pixelů, jeho jemnost je 432 ppi. Zobrazovací schopnosti jsou velmi dobré i ve slunném počasí. Na úplnou špičku však zaostává, když jsme ho dali vedle Samsungu Galaxy S9+, šlo vidět, že Super AMOLED je zkrátka ještě o úroveň dále. V nastavení telefonu Honor 10 si můžete změnit režim barev, jejich teplotu, a dokonce i rozlišení obrazovky. Kromě FullHD+ je k dispozici i HD+. K dispozici je komfortní režim, který odfiltruje modré světlo v určitých hodinách. Telefon má i vlastní LED diodu, která je ale absolutně k ničemu. Nachází se v levém horním rohu výřezu a je tak miniaturní, že si nejprve myslíte, že jde jen o nějaké smítko. Není šance, abyste ji v denním světle viděli. Musíte se hodně soustředit na místo, kde se nachází, a i tak je téměř neviditelná. Po několika hodinách jsme na ni úplně zapomněli. Je dokonce méně výrazná než u Huawei P20 Pro.

Výkonu má Honor 10 díky čipsetu Kirin 970 hodně

Honor 10 je osazen čipsetem Kirin 970, což není vůbec žádné překvapení. Jedná se o čipset pro vlajkové modely Huawei, respektive Honor, a to až do podzimu 2018, kdy se představí nástupce. Poprvé se tento čipset objevil v telefonu Huawei Mate 10. I díky tomu, že je o několik měsíců starší než konkurence od Samsungu nebo Qualcommu, tak v hrubém výkonu nedosahujete na velká čísla. V reálném použití to ale vůbec nepoznáte, na Honoru 10 fungují ty nejnovější hry v čele s PUBG Mobile nebo Shadowgun Legends úplně bez problémů. Výkonu má telefon opravdu hodně, stejně jako každý telefon, i tento prošel AnTuTu benchmarkem, níže naleznete kompletní výsledky, a to včetně videa, ve kterém můžete vidět například jak si poradí s náročnou 3D grafikou, nebo rychlým scrollováním.

Honor 10 benchmark AnTuTu

  • Celkové hodnocení – 204 196 bodů
  • CPU – 69 733 bodů
  • GPU – 75 746 bodů
  • UX – 45 251 bodů
  • Memory – 13 466 bodů
 

Honor 10 nabízí až 128GB úložiště

Honor 10 má paměť RAM 4GB nebo 6GB, na našem trhu se nicméně prodává pouze varianta se 4 GB. RAM doplňuje vnitřní paměť s 64GB nebo 128GB velikostí. My recenzujeme model Honor 10 128GB se 4GB RAM. Telefon bohužel nepodporuje microSD karty, a to ani v hybridním módu, do „šuplíčku“ můžete dát „pouze“ dvě nano SIM karty, takže si před koupí rozmyslete, jestli vám daná velikost úložiště bude stačit.

Parametry telefonu Honor 10

[aps_product_sz id=“490766″]

Podporuje Honor 10 Dual Sim?

Jak už jsme zmínili výše, Honor 10 podporuje Dual Sim. Využívat můžete nano SIM kartu a je úplně jedno, jestli je dáte do prvního nebo druhého slotu. Z obou SIM karet můžete volat, posílat SMS a používat data. V nastavení telefonu si můžete vybrat výchozí datovou a telefonní SIM kartu. Zapnout se dá funkce přesměrování hovorů mezi kartami SIM anebo LTE pro duální SIM. Další konektivita je na tom rovněž dobře. Honor 10 podporuje Bluetooth 4.2, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac. GPS funguje velmi dobře, nechybí ani NFC a infraport, který můžete používat například pro ovládání televize. Honor 10 podporuje dual SIM

U Honoru 10 počítejte s nabíjením každý den

Baterie v telefonu Honor 10 má kapacitu 3 400 mAh, oproti Honoru 9 můžeme vidět zvýšení kapacity o 200 mAh, na druhou stranu je i displej telefonu větší. Bez problémů vydrží celý den, do druhého už se ale bez nabíjení nedostanete. S úsporným používáním se dá na dva dny dostat, telefon má i speciální ultra úsporný režim. Pokud ho budete mít aktivní, tak si s ním můžete značně prodloužit dobu používání na jedno nabití. Počítejte ale se značným omezením funkcí.

Honor 10 spoléhá na rychlé nabíjení

I když má Honor 10 skleněná záda, tak na bezdrátové nabíjení zatím můžeme zapomenout. Společnost se spíše spoléhá na rychlé nabíjení pomocí USB-C. Pomáhá tomu i 5V / 4.5A rychlonabíječka, která je přímo v balení. Výrobce slibuje, že za 25 minut nabijete cca 50% baterie. To platí i v reálném použití, na zhruba podobné výsledky jsme se dostali, je tu však jedno ale. Honor 10 musíte mít v podstatě kompletně vybitý, z nuly na padesát procent baterie se dostanete do půl hodinky. Pokud ale dobíjíte z 50 procent do plna, tak už samozřejmě nabíjení trvá déle. Kompletní nabití telefonu trvá cca 1 hodinu a 30 minut. Honor 10 nabídne i rychlé nabíjení SuperCharge

Verze Androidu a aktualizace Honor 10

Honor 10 funguje rovnou z výroby na Androidu 8.1 Oreo. Z toho se dá odvodit, že v následujících měsících a letech obdrží dvě velké aktualizace na Android P a Android Q. I když s tím možná můžou být problémy, jako můžeme vidět u Honoru 8 a Androidu Oreo, kdy se několikrát slíbila aktualizace, pak se řeklo, že nebude atd.  Samozřejmě to nebude moc rychle, Honor patří v rychlosti aktualizaci mezi tu horší polovinu. Testovaný telefon běží na dubnové bezpečnostní záplatě.

Nadstavba EMUI 8.1 je plná bloatware aplikací a her

Naposledy jsme EMUI 8.1 používali v telefonu Huawei P20 Pro, kde jsme s ní nebyli moc nadšení. Nadstavba se zasekávala, některé aplikace padaly, zkrátka to vypadalo, že to má blíže k testovací verze než k té stabilní, která je na trhu. Naštěstí to vypadá, že si Honor poradil s optimalizací výrazně lépe, protože ani na jeden z problémů, který jsme měli s nadstavbou dříve, jsme nyní na Honoru 10 nenarazili. Samozřejmě u EMUI musíte počítat s tím, že se jedná o poměrně „tlustou“ nadstavbu a k čistému Androidu má hodně daleko. Mínusem je opět obrovské množství bloatware aplikací, ať už je to Instagram, Netflix, Booking, eBay atd. Zbytečně předinstalovaných her, konkrétně jich je šest a v neposlední řadě aplikace Googlu a Honoru, které na sobě parazitují tím, že dělají v podstatě to samé. Potěší ale to, že používání a rychlost systému je ukázková. Dalším plusem jsou pro nás poměrně velké možnosti úpravy samotného chování systému. Ať už je to podpora gest na displeji či u čtečky otisků prstů, ale třeba možnost vypnutí výřezu. Pokud se vám nechce používat čtečka otisků prstů, dá se v nastavení EMUI zapnout i odemykání pomocí tváře. Funguje to dobře a rychle, když je dobré světlo. Používá se k tomu ale selfie kamera, takže bezpečnost není moc vysoká. Z toho důvodu se odemykání pomocí tváře nedá použít třeba při potvrzení placení. Celkově jsme ale se systémem EMUI 8.1 na Honoru 10 spokojeni. Jakmile se prokoušete odstraněním aplikací a her navíc, dostanete šikovnou, rychlou nadstavbu plnou různých vylepšení.

Jak Honor 10 fotí a natáčí video?

Sesterská společnost Huawei se tento rok vytáhla a s modelem Huawei P20 se dostala na absolutní špičku fotomobilů. Jak na to reaguje Honor se svým modelem 10? Na to si odpovíme v následujících řádcích. Nejprve trochu parametrů. Na zadní straně najdeme duální fotoaparát s rozlišením 24 + 16 MPx, světelnost je f/1.8. Rozložení je klasické, první snímač je RGB, druhý pak černobílý. Přední selfie kamera má 24 Mpx a světelnost F/2.0. Video dokáže Honor 10 natáčet až ve 4K rozlišení a 30 FPS, bohužel mu ale chybí optická stabilizace obrazu. Fotoaparát Honor 10 podporuje i umělou inteligenci Nechybí ani umělá inteligence, kterou Honor hodně tlačí. Ta pomáhá ve vylepšení fotografií, kdy dokáže rozeznat až 500 scén. A díky tomu nabídne obraz v živých detailech. Algoritmus dokáže propojit focené objekty s optimálním nastavením fotoaparátu podle kontextu konkrétního snímku. Rozezná například západ slunce, portrét, rostliny, zvířata, sníh nebo třeba jídlo. Tak nějak to popisuje přímo Honor. Jak to vypadá ve skutečnosti, se můžete přesvědčit níže na fotkách. Jakmile jsou dobré světelné podmínky, tak se Honor 10 dokáže vyrovnat těm nejlepším na trhu. Podání barev, vyvážení i ostrost je velmi dobrá. Kde ale Honor 10 ukazuje, že nejde o TOP vlajkový model s nejlepším fotoaparátem, je u nočních scén. Šum i ostrost je na nočních fotografiích oproti fotomobilům jako je Samsung Galaxy S9+ a Huawei P20 Pro horší. Nahrávání videa je na tom dobré, hodně je ale vidět, že telefonu chybí optická stabilizace obrazu.

Fotografie z Honoru 10

Fotografie z Honoru 10 – AI vs klasický režim

Klasický režim vs Umělá inteligence

Videa z Honoru 10

Cena telefonu Honor 10

Cena Honoru 10 nás ohromila už při odhalení, jak už jsme ostatně několikrát psali. Honor šel s cenou hodně dolů a telefon začíná s menší částkou, než začínal před rokem Honor 9 a stejnou jako dva roky zpátky Honor 8. Honor 8 Pro začínal s vyšší částkou, a to 15 tisíc Kč. Doporučená maloobchodní cena je v České republice 10 990 Kč za verzi se 64GB pamětí, respektive 12 490 Kč za 128GB verzi, jak ukazují data ze serveru Heureka, některé obchody už nabízí menší cenu. V květnu nabízí navíc operátor O2 extra slevu 20% na Honor 10, koupit se dá za 8 990 Kč. Honor 10 nabízí zajímavou cenu

Dostupnost Honoru 10

Dostupnost Honoru 10 je velmi dobrá. Oficiálně se telefon dostal na trh již 16. května. Oficiálně je zpočátku dostupný v obchodech CZC, Alza, Mall, Mobil pohotovost a další. V některých obchodech už se stává, že je vyprodaný, nejedná se ale o takový problém, jako v některých jiných evropských zemích, kde je Honor 10 vyprodán. Zanedlouho se také dočkáme levnějšího modelu Honor 10 Lite.

Srovnání telefonů Huawei P20 a Honor 10

Na první pohled vypadají stejně, cena už se ale výrazně liší. Řeč je samozřejmě o telefonu sesterské společnosti Huawei P20. Cena Huaweie se na českém trhu zastavila na částce 17 tisíc Kč, tím nás překvapil v opačném směru než Honor 10, obzvlášť když starší Huawei P10 patřil k těm levnějším. Je nicméně Huawei P20 tak dobrý, že se za něj vyplatí připlatit cca 5 tisíc Kč? Na to si odpovíme v následujících odstavcích. Začneme s rozměry a váhou. Honor je o pár desetin milimetru širší a delší, což se ve výsledku odrazilo na trochu větších rámečcích kolem displeje. Na druhou stranu ale váží o 12 gramů méně. Zpracování a displej je identický na obou modelech. Stejné jsou i „vnitřnosti“ telefonů, v obou případech se používá čipset Kirin 970. Huawei P20 je dostupný pouze ve variantě se 128GB pamětí, u Honoru máte na výběr i s menší 64GB pamětí. Paměť RAM je identická. Huawei P20 toho má s Honorem 10 hodně společného Hlavní změna je ve fotoaparátech, kdy Honor má 16 a 24 MPx a světelnost f/1.8 a bohužel nepodporuje optickou stabilizaci obrazu. Huawei P20 ji podporuje, fotoaparát má 12 + 20 MPx a světelnost F/1.8, respektive F/1.6. Podporuje navíc super-zpomalené video v 960 FPS. Po stránce fotoaparátu je na tom Huawei P20 lépe. Na druhou stranu Honor 10 si ponechal 3,5mm audio jack, infraport a nabízí lepší čtečku otisků prstů, která funguje i s mokrými prsty. Zbytek už je téměř totožný. Ve výsledku to znamená, že Honor 10 je horší pouze ve fotoaparátu, ale ne tak, aby se platilo o tolik tisíc více. Z těchto dvou modelů rozhodně doporučíme Honor 10. Zajímavou alternativou je také Honor View 10, který nabízí téměř totožné parametry.

Závěr recenze Honoru 10

Závěrečné shrnutí ukazuje, že Honor si přichystal mobil, který v mnoha ohledech dokáže konkurovat vlajkovým lodím, které stojí téměř dvakrát více. Na druhou stranu Honor 10 nasekal mnoho zbytečných chyb, které sice nejsou tak důležité a zároveň i různá omezení, kde je to spíše o tom, aby Honor 10 ještě více nekonkuroval mobilu Huawei P20. Řeč je o optické stabilizaci obrazu, která pomáhá nejen u videí, ale i u nočních fotografií, kde právě Honor 10 zaostává. Mezi chyby zařazujeme špatně viditelnou LED diodu, obrovské množství bloatware aplikací a chybějící slot na microSD kartu. Zvýšená odolnost by byla plusem, vzhledem k ceně telefonu ji ale nemůžeme požadovat. A to je zhruba vše, pokud jde o negativní věci. Pozitivních věcí je u Honoru hodně. Začneme perfektní cenou, kvalitní konstrukcí, skvělou čtečkou otisků, která funguje i s mokrými prsty a můžeme pokračovat u dobrého displeje a vysokého výkonu. Podpora infraportu a 3,5mm jacku je třešničkou na dortu. [one_half]

Klady

+ Nízká cena + Kvalitní konstrukce + Skvělá čtečka otisků prstů + Vysoký výkon + Dobrý displej + 3,5mm audio konektor + Infraport [/one_half] [one_half_last]

Zápory

– Chybí optická stabilizace obrazu – Špatně viditelná LED dioda – Bloatware v podobě aplikací a her – Chybí podpora pro microSD karty [/one_half_last] Za zapůjčení děkujeme společnosti Honor.

Sáhnete po Honoru 10, nebo si raději připlatíte za jiný model?

O autorovi

David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… Více o autorovi

David Trlica
Sdílejte: