Hodinky s Androidem – blízká budoucnost, nebo móda pro “Nerdy”?
- Články
- Jan Dolejš
- 8.12.2022
- 36
Označením chytrosti dnešní doba rozhodně nešetří – máme zde chytré telefony, chytré televize, chytré trouby na pečení a novým hitem se stávají také chytré hodinky. Pouhý údaj o čase nám již na zápěstí přestává stačit a naučili jsme tak hodinky dalším funkcím. Je to však potřeba? Mají smysluplné využití nebo jen to jen další cool doplněk moderní doby? Pojďme zapátrat trochu do historie a zároveň se podívat, co nabízí trh nyní a co se očekává.
Chytré hodinky – co to probůh je? Mluví to?
Co se pod tímto pojmem vlastně skrývá a v čem jsou tyto přístroje lepší než hodinky na vaší ruce, které po dočtení věty zkontrolujete? I vaše hodinky můžeme označit za chytré, je ale potřeba, aby se naučily něco více než jen zobrazování času a nacpat do nich různé senzory, snímače, opatřit dotykovým displejem, bezdrátovým přenosem, GPS přijímačem atp. Nově vzniklý přístroj již není jen módní doplněk, ale užitečný nástroj lákadlo pro zvědavé oči.
Abychom se vrátili k otázce z nadpisu odstavce – běžně nemluví, ale některé to zcela jistě dokážou. Ukážeme si také hodinky, které umí přehrávat hudbu a reprodukovat tedy libovolný zvuk. Některé zajímavé koncepty totiž pracují zcela samostatně a můžeme si tak představit, že nám na rukou tepá samostatný mini počítač.
Okénko do minulosti
I když se o těchto přístrojích mluví pořádně až poslední roky, tento koncept je zakořeněn hluboko do minulosti a první chytré hodinky spatřily světlo světa dokonce v 90. letech minulého století. Jmenovat můžeme například hodinky Data 2000 od firmy Seiko, které umožnily uživateli zadávat také text prostřednictvím externí klávesnice.
Stejná firma vydala také sérii RC, která již představovala miniaturní počítače na ruce. Model RC20 měl dokonce dotykový displej! Psal se rok 1985.
Velmi zajímavé byly také hodinky s kalkulačkou, za které by se jistě nestyděl žádný student ČVUT či Matfyzu. Konceptů byla spousta, přesto se téměř žádné hodinky z těchto řad masově neuchytily a téměř každý na ně vzhlížel jen jako na něco, co by se v budoucnosti mohlo stát standardem. Ale ani my zde ještě nejsme. I když!
Sony SmartWatch – první vážná vlaštovka
Přeskočme několik let a pojďme se podívat na jeden velice zajímavý počin, který udal nový směr – Sony SmartWatch. Japonský výrobce konečně představil chytré hodinky, jak jsme si je mnoho let představovali. Díky masovému rozšíření chytrých telefonů s Androidem se hodinky naučily s těmito přístroji komunikovat a vyměňovat si data. Nově tak můžeme využívat GPS, číst maily, číst SMS, ovládat telefonní hovory, hudbu nebo třeba sledovat počasí. Kromě toho lze do hodinek nahrát další desítky speciálních aplikací a proměnit Sony SmartWatch například v tachometr na kolo atp. No a samozřejmě ještě jedna maličkost – hodinky umí zobrazovat čas.
Ačkoliv je tento koncept velmi zajímavý a skvělý, podráží mu nohy několik aspektů. Samotné hodiny totiž bez telefonu neumí nic a samostatně nepracují. Stejně tak si mnoho uživatelů stěžovalo na špatnou viditelnost na slunci a to je poněkud nepraktické, protože hodinky člověk používá hlavně na cestách a výletům pod širé nebe se rozhodně nevyhneme. No a ještě poslední věc – akumulátor dokáže živit hodinky jen několik dní, takže frontu u vaší zásuvky doplní také hodinky (a přidají se ke smartphonům).
Motorola MOTOACTV – nabušené hodinky pro sportovce
Konkurence nespí a také Motorola se vytasila se svým chytrým řešením na ruku. Jde na to ovšem trochu jinak než konkurenční Sony – MOTOACTV jsou totiž zcela samostatné a na ruce vám tepe nefalšovaný mini počítač. Ukrývají v sobě navíc Wi-Fi, GPS, Bluetooth, FM Tuner či ATN+ pro spojení s fitness příslušenstvím. Díky integrované paměti o velikosti 8 či 16 GB můžete v přístroji uchovávat také například hudbu, kterou lze snadno pomocí Bluetooth sluchátek vstřebávat třeba při běhání. Celé hodinky jsou navíc voděodolné (a také potuodolné), ovládají se skrze kapacitní 1,6″ displej, který je pokryt tvrzeným sklem Gorilla Glass.
MOTOACTV jsou opravdu nabušeným zástupcem svého druhu. Jen škoda, že se Motorola příliš o jejich propagaci nestará a na rozdíl od chytrých hodinek od Sony je na českém trhu ani nenajdete. Škoda.
Pebble – chytré hodinky, které déle vydrží
Jeden z nejnovějších přírůstků v rodině vychytralých hodinek. Koncept je velmi podobný hodinkám od Sony, opět se zde počítá s propojením s chytrým telefonem, který musí obsahovat systém Android či iOS a podporovat technologii Bluetooth. Od konkurence se liší především tím, že používají černobílý displej s technologií e-ink. Tu známe především z elektronických čteček knih a každý tak jistě dokáže odhadnout výhody. Právě černobílý e-ink displej částečně odstranil neduhy předešlých konceptů – výdrž na jedno nabití a špatnou čitelnost na slunci. Hodinky Pebble jsou schopny vydržet až týden na jedno nabití. To je sice oproti klasickým hodinkám zatraceně málo, co bychom však za to například u mobilních telefonů dali, že?
Nexus Smartwatch? Apple iWatch? Samsung Galaxy Watch? Možná ano
Pojďme nahlédnout kupředu. Nejsme jediní, kdo si všiml, že se tento typ zboží stává stále více a více sledovaným a v budoucnu bude možná skutečně na denním pořádku, že si budeme povídat místo s telefonem s chytrými hodinkami. Velcí hráči na poli mobilních přístrojů již údajně intenzivně pracují na svém vlastním řešení a my se tak možná dočkáme chytrých hodinek přímo od Googlu, Applu či Samsungu. Konkurenční boj by se tak z mobilních telefonů a tabletů mohl přenést i do dalšího zařízení.
Bohužel zatím nejsou známy téměř žádné informace a na povrch tradičně vyplouvají spíše spekulace a přání fanoušků.
Chcete je?
My ve Světě Androida se bavíme každou novinkou a samozřejmě i chytré hodinky s Androidem do této kategorie spadají. Nemůžeme popřít, že by se nám v redakci hodinky od Googlu velmi líbily. Otázkou zůstává, jak je tento typ přístrojů použitelný v běžném životě. Nejvíce by nám kazila radost asi nízká výdrž, neboť člověk dnes není zvyklý hodinky nabíjet vůbec, natož po několika dnech. Hodinky Pebble však ukázaly, že i týden se dá s těmito přístroji vydržet a odměnou jsou nám bohaté funkce, které sice 90 % uživatelů nevyužije, ale předpokládáme, že to samé jste si říkali o svém nynějším telefonu, když jste ještě vlastnili starou Nokii.
Líbí se vám koncept chytrých hodinek? Koupili byste si některé z těch, co jsou již na trhu, nebo teprve na nějaké čekáte?
zdroj: wikipedia
Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi
Komentáře (36)
Přidat komentář