TOPlist

Otestovali jsme hodinky Huawei Watch GT 2. Baterie je fakt k neutahání

hodinky Huawei Watch GT 2 recenze

Čínská společnost Huawei sice nechrlí na trh chytré hodinky tak rychle jako třeba tamní konkurent Xiaomi, ale když už k tomu dojde, stojí to za to. Jasným důkazem je i zástupce druhé generace Watch GT, kterého jsme měli možnost vyzkoušet. Konkrétně ve velikosti 46 mm a v černé barvě pod názvem Edice Sport. Pravda, hodinky Huawei Watch GT 2 už nejsou v tento moment na trhu úplnými nováčky, dokonce po nich stačil převzít štafetu model GT 2e. Přesto věříme, že tato recenze může i nyní přijít vhod těm, kdo se po nějakých chytrých hodinkách poohlížejí. V následujících řádcích se dozvíte, jak na nás tento kus nositelné elektroniky zapůsobil…

Obsah recenze

V čem Huawei Watch GT 2 dorazí?

Vzhledem k ceně hodinek a jejich příslušnosti k vyšší střední třídě jsme se dočkali adekvátní krabičky. V porovnání s konkurenčními hodinkami nijak extra nevybočuje. Jde o designově dobře dotažené balení z černého papíru. Hodinky z krabičky vykouknou hned po vysunutí horního víka. Pod vyklápěcím listem se pak ukrývá příslušenství s návodem. Součástí balení je i nabíjecí magnetická stanice, ke které se váže jedna z mála výtek. V našem případě (nevíme, jestli je to tak u všech) jde o bílou variantu, což pak může třeba na manažerském pracovním stole kazit celkový dojem.

Designu není co vytknout

Naše černá varianta je automaticky předurčena k tomu, aby se dala sladit téměř se vším. Pokud přímo nevyžadujete prémiový kovový vzhled nebo naopak pestré barvy, sáhnete právě po této možnosti. Kolem velmi dobrého AMOLED displeje je nehybná luneta a na pravé straně hodinek se nacházejí dvě tlačítka, jejichž funkce si představíme později. U této varianty je na hodinkách černý fluorokaučukový řemínek, který je opravdu hodně, hodně, hodně pohodlný. Hodinky jsou s ním nositelné klidně i několik dní v kuse.

Spodní strana přístroje pochopitelně ukrývá všechny potřebné senzory pro kontakt s rukou a mezi tlačítky se pod hranou nachází škvíra pro reproduktor. Několikanásobně menší škvírka pak na druhé straně ukrývá mikrofon. Řemínek má šířku 22 milimetrů a díky klasickému upínání je možné jej nahradit libovolným náhradníkem. S váhou těla 41 gramů patří hodinky v tomto ohled k průměru. Hodně příjemná je ovšem malá tloušťka hodinek.

Huawei Watch GT 2 tloustka

Hardwarové specifikace Huawei Watch GT 2

  • 1,39″ AMOLED displej s rozlišením 454 x 454
  • procesor Kirin A1
  • GPS, Bluetooth 5.1, mikrofon, reproduktor
  • baterie s kapacitou 455 mAh
  • 4 GB úložiště (cca 2 GB volně použitelné)
  • ochrana proti vodě 5ATM
  • rozměry 45,9 x 45,9 x 10,7 mm
  • fluorokaučukový řemínek pro obvod zápěstí 14 – 21 cm
  • váha bez řemínku 41 g

Displej hodinek je opravdu kvalitní a jak už asi tušíte, tak ano, je velmi dobře čitelný i na přímém slunci. Čipset Kirin A1 je to nejlepší, co momentálně Huawei do nositelné elektroniky dává. A je to poznat na výkonu i na úspoře energie. Přítomnost GPS přímo v těle hodinek je činí nezávislými na telefonu při venkovním sportování. Naše větší varianta s průměrem 46 milimetrů má pak tu výhodu, že díky Bluetooth, reproduktoru a mikrofonu zvládá telefonování. Zhruba “dvougigové” úložiště přímo volá po uložení hudby. Tu si můžete pustit do sluchátek, nebo právě i do reproduktoru. Při hovorech i poslechu hudby je kvalita zvuku i jeho hlasitost velmi dobrá. Pro druhého účastníka hovoru není zvuk tak dobrý, ale to je u hodinek pochopitelné a akceptovatelné.

Samotná hodnota kapacity baterie vám asi nic moc neřekne, nicméně té se věnujeme v jedné z dalších kapitol. Protože si to rozhodně zaslouží. Ochrana proti vodě 5ATM stačí třeba na plavání a sprchování, ale na vodní lyže nebo potápění ke korálům raději zapomeňte. Super je v tomto případě automatický počítač uplavaných bazénů a hodinky ve vodě zvládnou měřit i tep. Sportovci ocení í analýzu okysličení krve. Pro úplnost doplňujeme zbývající senzory – akcelerometr, gyroskop, geomagnetický senzor, optický snímač srdečního tepu, senzor okolního světla, senzor tlaku vzduchu a kapacitní senzor.

Systém je uzavřený, ale poradí si se vším

Pro posouzení operačního systému od Huawei byl v těchto dnech vlastně ideální čas. Před pár týdny jsme v redakci testovali dvoje hodinky TicWatch (Pro 2020 a Pro LTE), které běží na Wear OS. Systém od Googlu je pochopitelně mnohem univerzálnější a zvládá i instalaci dodatečných aplikací. To ale automaticky neznamená, že by byl lepší. V tomto případě je to vlastně spíš naopak. Na míru šitý systém v Huawei Watch GT 2 šlape o něco svižněji a zvládá přitom obsloužit vše podstatné v jednom ekosystému a s pomocí jedné aplikace. Nabídka sportovních módů je obrovská a vybere si snad každý. Pochvalu si určitě zaslouží kompletní analýza atletických i zdravotních dat, která je velmi sofistikovaná. Nedostanete pouhá data, ale i vysvětlivky a možnost porovnávání. V některých případech jsou metriky i součástí zábavných výzev.

Zatímco u TicWatch je aplikace a systém Wear OS jen základem a pro využití všech senzorů a funkcí je pak nutná i doinstalace nástroje od výrobce Mobvoi, u hodinek Huawei tyto starosti úplně odpadají. Hračičkové a experimentátoři by asi sáhli po otevřenějším systému od Googlu, ale běžný uživatel něco takového moc neřeší. Na tomto místě opravdu není uzavřený Huawei systém žádnou velkou nevýhodou. V kombinaci s aplikací si (jak popisujeme níže) opravdu poradí se vším, co od hodinek uživatel očekává. Troufli bychom si to přirovnat k úzké vazbě mezi iOS a Apple produkty. I když tady se pochopitelně bavíme o Android základech, které jdou při používání poznat. Gesta jsou v podstatě stejná jako ve Wear OS.

Týdenní provoz bez problémů, dvoutýdenní s trochou snahy

Ze všech možných vlastností hodinek Huawei Watch GT 2 je výdrž baterie asi tou nejzajímavější. Nepracují z žádnými dvojitými displeji nebo sofistikovanými úspornými režimy a přesto jsou schopné vydržet na jedno nabití až 14 dní. To je pochopitelně horní hranice, ke které se dá dostat jen za určitých okolností. Podle výrobce se toho dá dosáhnout “při zapnutém sledování srdečního tepu, cvičení v délce 90 minut za týden a hudbou zapnutou po dobu 30 minut za týden.” Jakousi spodní hranicí pak má být 30 hodin. K těm Huawei říká, že platí pro “plynulé cvičení se zapnutou GPS, sledování srdečního tepu a monitorování účinků cvičení.”

Jako u kterékoli jiné elektroniky tady samozřejmě záleží na tom, jak intenzivně budete hodinky “ždímat” různými procesy. Během testování jsme hodinky používali celkem běžně (nějaké to sportování, poslech hudby, analýza spánku, měření tepu, zobrazování notifikací, občasné spuštění GPS…) a v pohodě jsme se přehoupli přes týden provozu. To je skvělá porce a hodinky jsou v této oblasti vyzdvihovány po právu.

Co umí Huawei Watch GT 2 s aplikací a bez ní?

Na tomto místě odvádí Huawei také velmi dobrou práci. Znovu se musíme vrátit k porovnání s TicWatch, které potřebují pro naplnění kompletního potenciálu minimálně dvě aplikace. Tady stačí jedna, i když si Huawei Watch GT 2 poradí v mnohém i bez ní. Kdyby nebylo nutné hodinky spojit s telefonem při jejich prvním použití, spoustu věcí byste dlouhodobě zvládli řešit i jen přes jejich kulatý displej. Záznamy sportovních výkonů a spánkových cyklů, upozornění na stres či neaktivitu, GPS lokace…to všechno obstarají hodinky samy. Spojení s telefonem je však samozřejmě nutné u procesů vyžadujících přístup k internetu či mobilní síti.

Tou zmíněnou aplikací je Huawei Health, v češtině Zdraví. Je pochopitelně volně ke stažení v Obchodu Play a disponuje bezchybnou češtinou. Pokud je ještě v telefonu nemáte, ještě si k sobě při instalaci stáhne i Huawei Mobile Services (HMS) neboli mobilní služby Huawei. Aplikace je velmi dobře zpracovaná a považujeme ji za jednu z nejlepších v tomto oboru. Nabízí veškerý servis ke sledování zdravotních funkcí i metrik, záznamu sportovních výkonů nebo správě notifikací. Je také zodpovědná za pokročilejší nastavování ciferníků nebo odesílání hudby do hodinek. Jako bonus uživatele zasypává (když se snaží) medailemi a dalšími pochvalami za výkony.

Huawei Health
Huawei Health

Znovu zopakujeme, že u Huawei Watch GT 2 jde sice o uzavřený systém, ale ten je tak dobře zpracovaný, že mu skoro nic nechybí. Mezi nevýhody bychom asi mohli započítat “obyčejné” ciferníky, které nejsou dostupné v interaktivní formě. Pro Wear OS jsou k dostání takové, které mají určité části své kruhové výseče funkční jako tlačítka vedoucí k určité metrice. Po kliknutí na hodnotu s ikonkou boty se tak dá přejít rovnou do nástroje sledujícího počet ušlých kroků. Buď jsme špatně hledali, nebo to ciferníky od Huawei neumí. Škoda. Jestli patříte mezi uživatele, kteří nutně potřebují v náramku či hodinkách NFC, máme pro vás špatnou zprávu. Pro svět mimo Čínu není NFC dostupné. Snad se dočkáme v třetí generaci. Nebo po aktualizaci firmware, i když to není úplně pravděpodobné.

Cena a dostupnost Huawei Watch GT 2

Hodinky vyrazily na český trh v říjnu 2016. Přímo e-shop Huawei je nabízí za 5999 Kč. K nalezení jsou ale i v mnohých dalších internetových i kamenných obchodech, často o několik desítek procent levněji.

Huawei Watch GT 2 řetěz

Resumé


Za tuto cenu jde rozhodně o jedny z nejlepších hodinek na trhu. V podobné cenové relaci se pohybují například Samsung Galaxy Watch nebo Xiaomi Amazfit T-Rex. Volba mezi těmito konkurenty asi skončí u každého zákazníka jinak na základě různých požadavků. Ve prospěch Huawei Watch GT 2 ale určitě hovoří hlavně výdrž. Pokud máte první generaci Watch GT, tak vězte, že hlavní rozdíl je právě ve výdrži a také ve svižnosti systému.

Klady

+ Excelentní výdrž baterie
+ Vyladěný systém
+ Tenké tělo
+ Pohodlné nošení 
+ Skvělá čitelnost na slunci
+ Možnost telefonování

Zápory

– U nás nefunkční NFC
– Někoho nepotěší uzavřený systém

– Nenabízí interaktivní ciferníky

Hodnocení redakce: 90 / 100 %

Máte / chtěli byste Huawei Watch GT 2?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (28)