TOPlist

Ukradli vám někdy telefon? (víkendová hlasovačka a diskuze)

hlasovacka_ukradeny_telefon_ico

Ukradli vám někdy telefon? Pokud ano, našel se? Toto kolo cyklu Víkendová hlasovačka a diskuze se pokusí zmapovat situaci ohledně odcizených telefonů a zjistit, jaká je šance na to, že se zařízení vrátí svému majiteli.

Tato víkendová hlasovačka zkusí zmapovat situaci ohledně odcizených telefonů. Tato víkendová hlasovačka zkusí zmapovat situaci ohledně odcizených telefonů.

Událost, která nepotěší

Pro kapesní zloděje je mobilní telefon vítanou kořistí – je totiž snadné ho odcizit a následně prodat, zpravidla do nějakého bazaru či zastavárny. I v případě nejlevnějších modelů obdrží nepoctivec přinejmenším nějakou tu stokorunu, což jeho potřebám a životnímu standardu zpravidla na nějakou chvilku stačí. Ročně se takto jen na našem území ztratí desetitisíce mobilních telefonů. Nejčastěji ke krádežím dochází v prostředcích městské hromadné dopravy a obchodních centrech.

Často ke krádežím dochází v obchodních centrech. Často ke krádežím dochází v obchodních centrech.

Majitel odcizeného telefonu má zpravidla jen velmi krátkou dobu na to, aby reagoval, neboť zloději obvykle telefon co nejdříve vypnou a vyjmou z něj SIM kartu. Ti šikovnější následně provedou jeho obnovu do továrního nastavení, méně šikovní ponechají tuto činnost na majiteli bazaru či zastavárny, kam zařízení prodají.

Původní majitel by po zjištění ztráty měl jako jeden z prvních kroků nechat zablokovat SIM kartu u svého operátora. Předejde tím dalšímu potenciálnímu překvapení v podobě vysokého účtu. Jak jsme řekli výše, zloději se zpravidla SIM karty rychle zbavují, nicméně výjimka potvrzuje pravidlo.

Prvním krokem by mělo být zablokování SIM karty Prvním krokem by mělo být zablokování SIM karty

Dalším krokem by mělo být nahlášení krádeže na policii. V ideálním případě byste měli na služebnu jít s veškerými doklady k danému zařízení, především těmi, kde je uveden jednoznačný identifikátor telefonu – IMEI. Pokud doklady máte, můžete požádat o zablokování telefonu. To funguje tak, že zařízení s daným IMEI se nebude moci využívat služeb žádného českého operátora. Není to ale 100% ochrana – šikovnější majitelé bazarů dovedou IMEI změnit a telefon pak bude fungovat normálně.

Další informace ohledně postupu při odcizení mobilního telefonu najdete na oficiálním webu Policie.cz: Odcizení mobilního telefonu (blokování mobilního telefonu Policií ČR).

Nalezení telefonu svépomocí

V případě, že jste měli štěstí a telefon vám odcizil “zloděj amatér,” který okamžitě neprovedl kroky směřující k odpojení zařízení od mobilní sítě a Internetu, můžete zkusit některý z mnoha nástrojů pro vyhledání ztraceného či odcizeného zařízení. Zde je ale velmi důležité podotknout, že aplikace pro vyhledání telefonu musí být v zařízení nainstalována a nakonfigurována ještě před jeho ztrátou!

Poměrně často dostáváme do redakce dotazy čtenářů, kteří ztratili, nebo jim byl ukraden mobil, a rádi by ho našli s pomocí nějakého šikovného programu. Musíme je ale zklamat: aplikaci sice na vzdálené zařízení instalovat lze (skrze webové rozhraní Obchodu Play), ale následně je nutné provést její nastavení, k čemuž zloděje nejspíš nepřesvědčíte.

Správce zařízení Google

Nejlevnější variantou může být například Správce zařízení Google, který je k dispozici zdarma a lze ho použít na telefonech s Androidem 2.3 a novějším. Aplikace umí skrze webové rozhraní najít zařízení a zobrazit jeho aktuální polohu v mapě, prozvonit telefon a vymazat z něj všechna data. Na našem webu najdete podrobný návod Jak najít ztracený či ukradený telefon s pomocí Google.

Nalezení odcizeného/ztraceného telefonu aplikací Správce zařízení Google Nalezení odcizeného/ztraceného telefonu aplikací Správce zařízení Google

Google Find My Device
Google Find My Device

Cerberus proti krádeži

Za velmi účinné řešení při hledání ztraceného/odcizeného mobilu je považován Cerberus proti krádeži. Ten toho umí podstatně víc:

  • Lokalizovat a sledovat zařízení
  • Zamknout zařízení pomocí kódu
  • Spustit hlasitý alarm i v případě, že je zařízení v tichém režimu
  • Zobrazit zprávu, která zůstává na displeji a také ji může zařízení přečíst
  • Pořídit fotografie, snímky displeje a natočit video, které pomohou identifikovat zloděje
  • Získat historii polohy, která ukáže, kde se dané zařízení pohybovalo
  • Vymazat interní paměť zařízení a vloženou SD kartu, abyste ochránili vaše soukromá data
  • Skrýt Cerberus v seznamu aplikací, takže bude neviditelný a zloději se nezobrazí jeho ikona
  • Pořídit zvukovou nahrávku pomocí mikrofonu
  • Získat seznam posledních odchozích a příchozích hovorů
  • Získat informace o Wi-Fi a mobilní telefonní síti, ke které je zařízení připojeno a o okolních Wi-Fi sítích
  • Spustit vzdálený shell (podobné SSH) ke spuštění příkazů jako kdyby bylo zařízení připojeno k počítači USB kabelem
Nalezení odcizeného/ztraceného telefonu aplikací Cerberus proti krádeži Nalezení odcizeného/ztraceného telefonu aplikací Cerberus proti krádeži

Aplikaci lze instalovat na telefony a tablety s Androidem 4.0.3 a vyšším. Po dobu jednoho týdne ji můžete testovat zdarma, poté si můžete koupit doživotní licenci v přepočtu za asi 135 Kč.

Tento software jsme podrobně představili ve článku Cerberus – motorová palice na zloděje a motivujícím příběhem pro volbu právě této aplikace může být zpráva Zloděj ukradl telefon, aplikace Cerberus ho vyfotila, po pachateli nyní pátrá policie.

Cerberus Phone Security (Antitheft)
Cerberus Phone Security (Antitheft)

Další aplikace pro nalezení ztraceného či odcizeného telefonu jsme představili ve článcích SvětAndroida doporučuje: 3 programy na lokalizaci ztraceného/odcizeného telefonu a Čtenáři doporučují: 4 programy na lokalizaci ztraceného/odcizeného telefonu.

Ukradli vám někdy telefon? A našel se?

V tomto kole Víkendové hlasovačky a diskuze se vás tedy chceme zeptat nejen na to, zda vám někdy byl ukraden telefon, ale i na to, zda jste se s ním poté opětovně setkali a díky komu či čemu.

[gravityform id=”48″ title=”false” description=”true” ajax=”true”]

Pro hlasování z aplikace použijte webový prohlížeč.

V diskuzi pod tímto článkem se můžete podělit o svůj příběh, jak jste o telefon přišli, jaké byly vaše další kroky a jak jste se s ním následně (ne)shledali. Pokud jste telefon nalezli s pomocí nějakého nástroje, budeme rádi, když ho zmíníte a popíšete, jak konkrétně vám při hledání odcizeného mobilu pomohl.

Hlasovačka z minulého týdne

Minulý týden jsme se vás v rámci cyklu Víkendová hlasovačka a diskuze ptali, jak odemykáte svůj telefon, respektive jeho obrazovku.

Hlasovačka z minulého týdne Hlasovačka z minulého týdne

Statisticky nejvýznamnější byla skupina, která nepoužívá žádné zabezpečení odemykací obrazovky – ta tvořila rovnou čtvrtinu všech hlasujících.

Dvacet procent uživatelů používá jako formu zabezpečení gesto/vzor, které bylo přítomné již v prvních verzích operačního systému Android. S poměrně velkým ohlasem se mezi uživateli setkává odemykání otiskem prstu, které patří ke služebně nejmladším – také tuto variantu si vybralo 20 % hlasujících.

15 % odemyká telefon poklepáním na displej, dalších 6 % pak zadává k odemknutí PIN. S vlastním řešením přišlo v roce 2014 LG, když nabídlo funkci “Knock On” – tu používá 5 % našich čtenářů.

S nulovou odezvou se přinejmenším v naší čtenářské obci setkalo odemykání obličejem a zadáním hesla. Zbývající 4 % do celku pak odemykají telefon “jinak.”

Je tedy evidentní, že kromě skupiny, která odemykací obrazovku svého zařízení nijak nezabezpečuje, preferují naši čtenáři především jednoduchá a osvědčená řešení v podobě gesta a otisku prstu.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (23)