HDR fotografie - jak to vlastně celé funguje?
![HDR top HDR top](https://www.svetandroida.cz/media/2016/03/HDR-top.jpg)
Reklama
S pojmem HDR se dnes setkává většina uživatelů s mobilním telefonem a nemusí být ani zapálení nadšenci do fotografování. Touto funkcí totiž dnes již disponuje drtivá většina mobilních telefonů s Androidem. Velká část našich čtenářů princip HDR zná, existuje ale nemalé procento běžných uživatelů, pro které znamená HDR lepší „barvičky“. Co ale tato zkratka vlastně znamená a jak to celé funguje?
HDR – zkratka prozradí téměř vše
Samotná podstata HDR fotografií vychází již ze samotné zkratky – High Dynamic Range, tedy vysoký dynamický rozsah. Problémem fotoaparátů (a to nejen těch v mobilních telefonech) je dynamický rozsah, tedy schopnost zachytit nejtmavší a nejjasnější detaily scény do jedné fotografie. Jako příklad si můžeme vzít fotografování památky s oblohou v pozadí. V případě, že nastavíme (případně automatika mobilního telefonu nastaví) fotoaparát tak, aby byly vykresleny detaily památky, ztrácí se úplně detaily nebe (je „přepálené“ či přesvětlené).![HDR fotografie expozice 1 HDR fotografie expozice 1](https://www.svetandroida.cz/media/2016/03/HDR-fotografie-expozice-1.jpg)
![HDR fotografie expozice 2 HDR fotografie expozice 2](https://www.svetandroida.cz/media/2016/03/HDR-fotografie-expozice-2.jpg)
Složením těchto snímků můžeme dosáhnout například tohoto výsledku.
Automatické HDR funkce většinou za moc nestojí
Proč jsme do věty v předchozím odstavci vměstnali slůvko „například“? Jednoduše proto, že výsledná HDR fotografie může být ze snímků složena různými způsoby a dvě různé scény vyžadují pro lepší výsledek rozdílné zpracování. Pro tvorbu HDR fotografií existuje řada speciálních aplikací, ve kterých si můžete opravdu „vyhrát“. Jednou z nejpoužívanějších je například Photomatix. Tento software zpravidla ani nevyžaduje použití stativu (ale je to rozhodně doporučeno) a dokáže fotografie automaticky oříznout a přizpůsobit tak, aby nebyly rozdíly mezi fotografiemi patrné. Důležité je pouze zachovat hodnotu clony pro stejnou hloubku ostrosti u každé z fotografií. Důležité je také zmínit, že právě kvůli nutnosti pořízení několika fotografií za sebou se doporučuje fotit statickou scénu (pohybující se objekty by nám tvorbu HDR výrazně zkomplikovaly). No a proč tedy nejsou výsledky z mobilního telefonu většinou tak dobré, jak bychom si představovali? Odpověď je jednoduchá – automatické HDR u mobilních telefonů funguje ve většině případů tak, že mobilní telefon pořídí tři snímky a aplikace fotoaparátu je „nějak“ spojí. A právě v tom je kámen úrazu – jak jsme již zmínili dříve, tvorba kvalitních HDR fotografií vyžaduje manuální tvorbu pro dobrý výsledek, neboť různé scény vyžadují jiný přístup a nastavení. Automatické HDR v telefonech mnohdy přinese vyšší dynamický rozsah, ale často se z fotografie také stanou „omalovánky“ a působí velmi nepřirozeně. Rozhodně bychom to tedy neměli s používáním automatické funkce HDR přehánět. I na Android ovšem existují aplikace, ve kterých lze pořizovat kvalitnější HDR fotografie, i když oproti „zrcadlovkám“ a použití speciálního softwaru na PC to bude stále jen slabý odvar. Vyzkoušet můžete například aplikaci HDR Camera+, která umožní po zachycení snímků detailněji určit výsledný HDR obrázek. zdroj: wearesophoto.comO autorovi
Jan Dolejš
Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… Více o autorovi