TOPlist

Hackeři napadli hasiče v Hradci! Ransomware šifroval data - linky 112/150 fungují

  • Hasičský záchranný sbor (HZS) Královéhradeckého kraje čelil rozsáhlému kybernetickému útoku
  • Útok typu ransomware zašifroval data a vyřadil z provozu interní systémy
  • Případ vyšetřuje Policie ČR a Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB)

Sdílejte:
Adam Indra
Adam Indra
9.4.2025 15:00
Ikona komentáře 3
hackeri ransomware hasici hradec kralove nukib

Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje se stal terčem kybernetického útoku, který byl detekován v pondělí ráno. Útok, pravděpodobně typu ransomware, vedl k zašifrování dat a preventivnímu odstavení většiny interních informačních systémů, včetně administrativních a komunikačních platforem jako e-mail a web. Klíčové tísňové linky 150 a 112 zůstaly plně funkční a zásahová činnost hasičů nebyla ohrožena. Incidentem se intenzivně zabývá krajská policie ve spolupráci s experty z NÚKIB. Probíhá postupná obnova zasažených systémů ze záloh.

Detekce a dopady útoku

Kybernetický útok na systémy HZS Královéhradeckého kraje byl odhalen v pondělí ráno 25. března 2025, ačkoli k napadení mohlo dojít již dříve. Neznámý pachatel napadl informační infrastrukturu sboru. V důsledku útoku došlo k zašifrování dat na serverech, což je typické pro útoky typu ransomware. Hasiči byli nuceni preventivně odstavit většinu svých systémů, aby zabránili dalšímu šíření škodlivého kódu. Mezi postižené systémy patřily zejména ty pro administrativní účely, interní komunikaci, e-mailové služby a webové stránky.

Mluvčí HZS Královéhradeckého kraje Martina Götzová a ředitel krajských hasičů David Pouč zdůraznili, že základní činnost sboru, tedy zásahová činnost a příjem tísňových volání na linkách 150 a 112, nebyla útokem nijak narušena a fungovala bez omezení. Útok tak neměl dopad na bezpečnost obyvatel kraje. Některé zdroje zmiňují i možný souběžný útok na HZS Zlínského kraje, ale většina informací se soustředí na situaci v Hradci Králové.

Vyšetřování a obnova systémů

Případem se okamžitě začalo zabývat Krajské ředitelství policie Královéhradeckého kraje, konkrétně Odbor analytiky a kybernetické kriminality. Policejní mluvčí Iva Kormošová potvrdila zahájení úkonů trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů Neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací a Poškození počítačového systému a nosiče informací. Na vyšetřování se podílí také Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Hasiči aktivovali své záložní plány a ve spolupráci s experty pracují na postupné obnově zasažených systémů ze záloh. Proces obnovy může trvat několik dní až týdnů. Cílem je co nejdříve plně obnovit funkčnost všech interních systémů. Zatím není známo, kdo za útokem stojí, ani jaký byl přesný motiv útočníků, i když u ransomware útoků bývá primárním cílem finanční zisk prostřednictvím výkupného za dešifrování dat.

Mluvčí generálního ředitelství HZS ČR Slávka Žulová uvedla, že situace v Královéhradeckém kraji je pod kontrolou a řeší se s nejvyšší prioritou.

Myslíte si, že jsou státní instituce dostatečně chráněny proti kybernetickým útokům?

Zdroj: iDNES.cz, Impuls.cz, Novinky.cz, iROZHLAS.cz, Respekt.cz, Hradecký deník, Deník N

O autorovi

Adam Indra

Adam Indra
Sdílejte: