GravityBox – přizpůsobte si Android k nepoznání
- Recenze
- Jirka Pernica
- 18.10.2014
- 40
Tento článek je věnovaný modulu Xposed Framework, díky kterému si můžete svůj operační systém přizpůsobit dle vašich preferencí. S tímto modulem lze měnit barvu softwarových tlačítek, jejich velikost, dále upravovat zamykací obrazovku, notifikační lištu, koláčový navigátor, vytvářet zkratky a spoustu dalšího. V následujícím čtení si postupně projdeme ty nejzajímavější prvky nastavení. Řeč je samozřejmě o modulu s názvem GravityBox, jeho autorem je uživatel s přezdívkou CECO.
Instalace
Abyste si mohli modul GravityBox nainstalovat, budete muset vaše zařízení rootnout. Po instalaci aplikace Xposed Framework pak stačí vstoupit do položky určené ke stahování modulů a vyhledat GravityBox pro váš operační systém (KK – Kitkat, JB – Jelly Bean). Po stažení modulu je zapotřebí jej aktivovat a restartovat váš telefon. Zde musíme upozornit, že všechny následující, ale i dosavadní kroky, provádíte na vlastní zodpovědnost. Při špatném postupu rootování a nekompatibilitě modulu se může váš telefon “bricknout”. Proto je vždy vhodné mít nainstalovanou Custom Recovery, která představuje jakýsi záchranný bod v případě, že se něco po…(pokazí:)).
Úpravu Androidu přes GravityBox lze realizovat i se Stock Rom, nicméně popisek modulu říká, že k jeho použití potřebujete tzv. Vanilla Android, což je v podstatě Android bez nadstaveb. My jsme modul testovali na telefonu LG G2 s Custom Rom CloudyG3 a většinu změn nastavení lze jednoduše aplikovat. Jsou zde ovšem i takové, které se na telefonu neprojeví.
Co všechno GravityBox dokáže?
Nyní se odpoutáme od teorie a vrhneme se na praxi. Další řádky tohoto článku budou věnované těm nejzajímavějším možnostem GravityBoxu. Pokud máte rádi videa z naší produkce, doporučujeme následující video zhlédnout. I když je článek provázaný mnoha screenshoty, tak vidět změny na vlastní oči je zkrátka přínosnější.
GravityBox – přizpůsobte si Android k nepoznání
Nastavení zamykací obrazovky
První screenshot ukazuje, jak vypadá GravityBox po spuštění. Vidíme tedy všechna možná nastavení, která se dělí do dalších sekcí a podsekcí. Kdybychom se věnovali všemu dopodrobna, jsme tady až do večera. Proto se budeme bavit pouze o tom, co nám přišlo nejzajímavější. Na druhém screenshotu můžete vidět nastavení zamykací obrazovky, kde si například můžete zvolit, zda budete moct stahovat dolů vaši notifikační lištu i na zamykací obrazovce, což se může občas docela hodit.
Nastavení stavového řádku
Díky GravityBoxu si také můžete upravit váš stavový řádek. K dispozici je spousta nastavení, jako například změna barvy ikon (my jsme si nastavili modrou barvu), změna barvy celého stavového řádku, nebo nastavení stylu ikon. Na třetím screenshotu níže vidíte zaškrtnutou položku Povolit ovládání jasu, což vám umožňuje ovládat nastavení jasu tažením prstu po stavové liště. Tažením směrem vlevo jas ubíráte, tažením vpravo zase přidáváte. Jedná se o velmi jednoduchý způsob, jak si upravit jas vašeho zařízení bez toho, abyste museli vstupovat do nastavení, nebo stahovat notifikační (stavovou) lištu.
Do vašeho stavového řádku si dále můžete přidat informace o aktuálním datu, kde se nabízí hned několik dostupných formátů, viz. třetí screenshot níže. Na prvních 2 screenshotech níže můžete vidět, že hodiny lze například skrýt, vycentrovat, dále lze měnit velikost písma zobrazených dnů apod.
Změny ve stavovém řádku se samozřejmě týkají také ukazatele baterie. I dnes se bohužel stává, že software některých telefonů nepodporuje procentuální zobrazení baterie ve stavové liště. Díky GravityBoxu si můžete takovéto zobrazení stavu baterie do stavové lišty umístit a ještě k tomu jej můžete nastavit podle svého. Na obrázcích níže můžete vidět různé styly indikátoru baterie, ale také procentuální zobrazení baterie (ukazatel v bílé barvě je systémový).
Další položka nastavení související se stavovým řádkem, je notifikační panel. Zde si můžete nastavit, jak bude vypadat vaše stažená notifikační lišta. Té můžete navolit vlastní barevnou výplň, přidat jakýkoliv obrázek, nebo ji ponechat v základním stavu. V každém z těchto případů můžete prostřednictvím posuvníku upravovat průhlednost. Na třetím a čtvrtém screenshotu níže můžete vidět rozdíl mezi 0% a 50% průhledností.
Nastavení navigační lišty (softwarová tlačítka)
Na screenshotech níže můžete vidět, že nastavení navigační lišty obsahuje, kromě spousty dalších prvků, také úpravu barev tlačítek. V nastavení lze také měnit efekt tlačítek a barvu pozadí lišty, což na našem zařízení bohužel nefungovalo. I tak bylo příjemnou změnou koukat na jiné barvy tlačítek, než jsou klasické bílé.
U navigační lišty lze měnit nejen její grafickou podobu, ale také velikost. Pokud máte pocit, že je vaše lišta buďto zbytečně velká, nebo malá, můžete její velikost jednoduše upravit. Jako ukázku přikládáme 3 různé velikosti této lišty.
Koláčový navigátor
Koláčový navigátor se může hodit v mnoha situacích. Některé ROM podporují tzv. Immersive mód, který dokáže skrýt vaši stavovou lištu a spodní navigační tlačítka. Jak pak ale telefon ovládat? Ideálním pomocníkem pro takovouto situaci je tzv. Koláč. Jedná se o výsuvnou nabídku ovládacích prvků. Jak můžete vidět na obrázcích níže, koláčový navigátor si také můžete upravit dle svých preferencí. Měnit můžete jeho barvy, uspořádání tlačítek, jeho polohu, velikost aktivátoru + tucet dalších prvků. Koláč můžete používat i v případě, že máte zobrazeny všechny ovládací prvky telefonu. Např. při surfování internetem je jednodušší táhnout prstem z kraje displeje a stisknout tlačítko zpět, než se snažit na něj dosáhnout v navigační liště. Do Koláče (a už si psaním tohoto označení připadáme poněkud hloupě :D) si můžete navolit i jiné prvky než ovládací tlačítka. Příkladem může být tlačítko pro zabití aplikací v popředí, uspání telefonu, aktivaci svítilny, screenshot obrazovky, nebo vlastní akci, která dokáže spustit libovolnou aplikaci telefonu.
Nastavení obrazovky/napájení
V nastavení obrazovky lze měnit frekvenci blikání LED diody, nebo využít podsvícení tlačítek jako upozornění (v případě, že váš telefon nedisponuje oznamovací LED diodou). GravityBox dále obsahuje nastavení plochy, kde si můžeme kompletně skrýt navigační lištu, stavový řádek apod. To nám při našem testování bohužel nefungovalo.
Nastavení médií
GravityBox nezapomněl ani na ovládání médií, kde nám dává možnost přepínat skladby dlouhým podržením tlačítek hlasitosti při vypnuté obrazovce, zapnout více úrovní hlasitosti a další.
Akce tlačítek
Předposlední kapitolou našeho článku o modulu GravityBox budeme věnovat akcím tlačítek, což se jeví při běžné práci s telefonem jako velmi užitečné. Tlačítkům Menu, Domov, Zpět a Spuštěné aplikace lze nastavit alternativní funkci. Jednotlivé akce lze nastavit na dlouhé podržení, nebo dvojité ťuknutí. Mezi akce, které můžete tlačítkům přiřadit, patří uspání telefonu, vyvolání menu, zapnutí/vypnutí svítilny, ovládání hlasitosti, jasu a mnoho dalších. Také lze nastavit vlastní akci v podobě spuštění libovolné aplikace.
Nahrávání obrazovky
Díky GravityBoxu můžete nahrávat dění na vaší obrazovce. Nebudete k tomu potřebovat žádnou alternativní aplikaci z Google Play. Stačí pouze nastavit velikost videa, bitový tok a další parametry, nebo ponechat základní nastavení a použít originální nahrávač. Samotné nahrávání pak aktivujete tak, že podržíte vypínací tlačítko a následně se vám objeví možnost nahrávání obrazovky.
Závěr
Modul GravityBox je opravdu mocný nástroj pro přizpůsobení Androidu. S jeho využitím můžete měnit neskutečné množství ovládacích a grafických prvků. S nadsázkou lze říct, že díky GravityBoxu můžete v Androidu změnit vše, co vás jen napadne. Jediné úskalí instalace tohoto modulu může být pro některé uživatele Root. Pokud si ovšem troufáte a víte, co děláte, nebudete mít žádný problém.
Komentáře (40)
Přidat komentář