GoPro Hero4 Session – šikovná kamera, která se nebojí vody (recenze)
- Recenze
- Tomáš Očadlý
- 25.10.2015
- 14
Když GoPro představilo novou kameru Hero4 Session, byli jsme jako fanoušci nadšení. Nové GoPro Hero4 Session je totiž úplně jiné než všechny předchozí GoPro kamery. Nový tvar krychle přináší spoustu výhod, ale i nevýhod. Nejvíce nás však zajímá kvalita videa. Je lepší než u předchozí Hero4 Black/Silver?
- Obsah balení
- Vzhled a dílenské zpracování
- Ukázka foto a video
- GoPro App – dálkové ovládání
- Kdy, kde a za kolik?
- Resumé
Obsah balení
V základním balení GoPro Hero4 Session se nachází:
- samotná kamera
- několik držáků (1 má navíc otočný kloub)
- 2 rámečky
- pojistka proti odepnutí držáku
- USB kabel
Paměťovou kartu typu microSD si musíte dokoupit zvlášť. GoPro je známé tím, že nabízí hromadu dalšího příslušenství pro své akční kamery. Ani v tomto případě tomu není jinak. Dokoupit si můžete například dálkovou spoušť, plovák, externí nabíječku, aktivní stabilizaci a hromadu dalších držáků na kolo, auto, helmu, hruď, … V podstatě neexistuje místo, na které byste nové GoPro nemohli připevnit.
Vzhled a dílenské zpracování
Toto je poprvé, co GoPro vsadilo na úplně jiný design kamery. Doposud měly všechny kamery tvar kvádru. Nyní však GoPro vsadilo na krychli. Celková velikost klesla na polovinu oproti jiným GoPro kamerám, což má za následek ztrátu hned několika vychytávek. Rozloučit se můžeme především s displejem. Nejen, že na něj není místo, ale nové Hero4 Session přišlo i o konektor, pomocí kterého se připojovalo externí LCD. Zachován zůstal pouze malý černobílý stavový displej, pomocí kterého můžete měnit nastavení kamery.
Velkou novinkou celkového designu je vodotěsnost. Jak jste si možná všimli, ani v základním balení GoPro nenabízí vodotěsné pouzdro. Kamera je vodotěsná již v základu, a to do hloubky 10 metrů. Výrobce se chlubí, že je kamera odolná. Na jednu stranu souhlasíme, že pogumované strany kamery něco snesou, nicméně přední část kamery je dost náchylná na poškrábání, jelikož je celá pokrytá sklem. Drobné škrábance ve videu neuvidíte a pokud sklíčko zničíte, stačí jej vyměnit za nové, které lze dokoupit.
Kamera má pouze 2 tlačítka. S nimi si vystačíte na veškeré operace prováděné s kamerou. Pomocí velkého horního tlačítka spouštíte záznam (foto, video) nebo potvrzujete volbu v nastavení. Menší tlačítko na zadní straně, umístěné na spodní hraně, slouží pro přístup do menu a k přepínání položek. Na boční straně jsou dvířka, pod kterými se ukrývá microUSB konektor pro nabíjení a synchronizaci a slot na paměťovou kartu. Abyste měli přehled, jestli kamera právě natáčí, je na přední a zadní straně vybavena indikační diodou. Pokud by vám příliš jasné diody vadily, lze je v nastavení vypnout.
Podobně je na tom i zvuková signalizace, která poslouží v případě, že přehlédnete diody. Hlasitost upozornění lze také v nastavení upravit. Pro lepší zvukový záznam je kamera vybavena 2 mikrofony (na přední a zadní straně). Hned dvojice mikrofonů byla použita z důvodu kvalitnějšího záznamu za mokrých podmínek. Kamera je vodotěsná a může se stát, že z jednoho mikrofonu voda nesteče dostatečně rychle, proto ho jistí druhý, záložní.
Uvnitř kamery je ukryta baterie, kterou nelze vyměnit. Její kapacita je 1000 mAh (3,8 V, 3,23 Wh) a na jedno nabití dokáže natáčet téměř 2 hodiny na nejvyšší rozlišení. Se zapnutou Wi-Fi a připojeným telefonem je to o půl hodiny méně.
[aps_product_sz image=”https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png” title=”Katalog Android zařízení” subtitle=”Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…” desc=”Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.” button=”Zobrazit katalog”]
Ukázka foto a video
U GoPro jsme zvyklí na špičkovou kvalitu záznamu v dané kategorii kamer. Hero4 Session jsme pořídili za podobnou cenu jako Hero4 Black, takže jsme čekali bezkonkurenční kvalitu. Kamera zvládá maximální rozlišení 1920 x 1440 px. 4K a ani 2K se nekoná. Co se fotografií týče, maximální rozlišení je 8 Mpix.
Video
Hned na úvod musíme říct, že kvalita videa nás dost zklamala. Hero4 Black nedýchá ani na paty a Hero4 Silver ho strčí do kapsy svou ostrostí a detaily. Tento fakt si pravděpodobně uvědomilo i GoPro a cena této kamery chvíli po uvedení klesla z necelých 12 000 Kč na něco málo pod 9 000 Kč. Kvalitu výstupu bychom přirovnali k akčním kamerám s cenovkou kolem 4 000 Kč.
V některých případech měla kamera problémy s automatickým vyvážením bílé a všeobecně jsou reakce při změně scény (ze tmy na světlo a naopak) poměrně pomalé. Tyto neduhy jsou však řešitelné úpravou SW. Můžeme předpokládat, že se to v dalších aktualizacích zlepší. Při potápění kamery do vody jsme si všimli, že přítomnost 2 mikrofonů není dostačující, zvuk byl i přesto poměrně špatný.
Foto
Od fotografií z akční kamery se nedají očekávat zázraky. Potvrzuje to i Hero4 Session. Snímky jsou relativně ostré, ale to je tak vše, co můžeme vychvalovat. V rozích se objevuje viditelná chromatická aberace a s vyvážením bílé si kamera moc dobře neporadí. Co nás mrzí nejvíce je prodleva od pořízení fotografie. Po namáčknutí spouště se ozve zvuk, ale fotografie se pořídí až za téměř 2 vteřiny. To se u akční kamery přehlíží jen těžko.
GoPro App – dálkové ovládání
GoPro App slouží pro přehlednější nastavení kamery, ale především pro živý náhled toho, co kamera vidí. Aplikace je dostupná pro Android a iOS a ke kameře se připojuje přes Wi-Fi. Z toho vyplývá, že dosah je přibližně 10 metrů v závislosti na prostředí a baterie vám bude mizet před očima. Živý náhled uvidíte ihned po spuštění aplikace a připojení ke kameře po zadání PINu. Na hlavní obrazovce můžete přepínat mezi módy (video, foto, sekvence), zobrazit si galerii v kameře, vstoupit do nastavení nebo spustit záznam.
Nastavení obsahuje několik položek, z nich nejzajímavější je pochopitelně volba rozlišení. V rozlišení 720p je možné pořizovat video až se 100 snímky za vteřinu, v případě WVGA (848×480 px) až 120 sn/s. Při maximálním rozlišení 1440p je k dispozici maximálně 30 snímků za vteřinu. Stejně jako ostatní GoPro kamery, i Session nabízí možnost točit ve speciálním režimu “Protune”. Jedná se o záznam, na který se neaplikuje standardní nastavení barev a zpravidla ani odšumění obrazu a dalších drobných úprav, které pro vás provádí kamera, aby byl obraz pěkně ostrý, kontrastní a sytý. Dá se říct, že se video ukládá v surovém stavu. Následná postprodukce v PC je pak nevyhnutelná za předpokladu, že nemáte rádi video, které postrádá barvy a kontrast. Pokud jste fanouškem extrémně širokoúhlých záběrů, pak vás určitě potěší přítomnost SuperView. Tento režim je možné nastavit u některých rozlišení a výsledkem je ještě širší úhel záběru. Tato finta spočívá v tom, že se video zaznamená ve formátu 4:3 a následně se roztáhne na 16:9. Okraje obrazu jsou ve výsledku roztažené, nicméně střed obrazu si zachovává správný poměr stran.
Možná vás napadlo, co se stane, když omylem otočím kameru špatným směrem. Přeci jen je to krychle, všechny strany jsou na první pohled totožné. V GoPro na to naštěstí mysleli a vybavili kameru akcelerometrem, který pozná, že je kamera naopak a přetočí celý obraz. Funguje to pouze v případě přetočení o 180 stupňů. Pokud dáme kameru na bok, bude obraz bohužel natočen o 90 stupňů. V nastavení aplikace je možné vybrat automatické otočení, anebo napevno nastavit otočení, pokud nechcete spoléhat na senzor.
Nemáte rádi otravný zvuk oznámení začátku a konce nahrávání? Toto otravné pípnutí můžete v nastavení úplně vypnout, nebo ztišit až na 40 % z výchozí hodnoty. Většina z nás bude kameru používat převážně k natáčení. Pokud však máte kameru ke speciálnímu účelu, například focení nebo tzv. timelapse sekvenci, není od věci si tuto volbu nastavit jako výchozí po zapnutí kamery v nastavení.
Kdy, kde a za kolik?
Akční kamera GoPro Hero4 Session je dostupná od druhé poloviny roku 2015. Původně cena startovala na necelých 12 000 Kč a rychle spadla na 9 000 Kč. Zakoupit ji můžete téměř v každém obchodě s elektronikou, kde GoPro mívá svůj speciální stánek s vystavenými kamerami a příslušenstvím.
Resumé
GoPro Hero4 Session se hodí tam, kde ostatní GoPro nemohou. Je kompaktní a již v základu vodotěsná. Tyto vlastnosti ocení především ti, kteří se pohybují mezi souší a vodou a nechtějí kameru neustále vytahovat z vodotěsného pouzdra, které navíc brání záznamu zvuku. Díky malým rozměrům si ji můžete strčit například do pusy a rázem máte stabilní obraz a volné ruce k POV (Point Of View) typům videí – při extrémních sportech si ji do pusy raději nedávejte.
Jestli je u vás ovšem kvalita videa na prvním místě, Hero4 Session nedoporučujeme. Raději si připlaťte několik stovek za GoPro Hero4 Silver/Black nebo případně GoPro Hero 3+ Black. Kromě konstrukce kamera totiž ničím jiným extra nevyniká.
Klady
+ Kvalitní zpracování.
+ Vodotěsná v základu.
+ Propojení s mobilním telefonem.
+ Spousta funkcí.
+ Kompaktní rozměry.
+ Velký výběr příslušenství.
Zápory
– Horší kvalita videa.
– Krycí sklíčko se lehce poškrábe.
– Cena neodpovídá kvalitě.
– Dlouhá prodleva závěrky při focení.
Tomáš se narodil jako hračička, odjakživa utrácel své těžce ušetřené peníze za geekoviny, takže smartphony a tablety ho nemohly minout. Systém Android si ho našel… více o autorovi
Komentáře (14)
Přidat komentář