TOPlist

Google Sky Map: Planetárium v mobilu

No Image-02

Se svým mobilním telefonem nemusíte zůstávat při zemi! Pokud rádi vzhlížíte ke hvězdné obloze a zajímá vás, kde najdete které souhvězdí, hvězdu, či planetu, možná shledáte užitečnou aplikaci Google Sky Map.

Historie

Vývoj tohoto programu započal v srpnu 2008, kdy čtyři nadšence z vývojového týmu Google napadlo využít schopnosti mobilních telefonů, které jsou schopné určit svou pozici na Zemi a polohu zařízení, k zobrazení aktuální hvězdné oblohy. Na základě informací o zeměpisné poloze a aktuálním času byli schopni vygenerovat odpovídající mapu, nicméně co celý projekt učinilo skutečně zajímavým, je využití dalších senzorů zařízení. Díky nim bylo možné určit, co se nachází ve směru, kterým telefon namíříte. Jako další pak přišla na řadu funkce vyhledávání, umožňující nalezení zvoleného objektu. Aplikace pak byla uvolněna v roce 2009 u příležitosti mezinárodního roku astronomie.

Jak to funguje?

Instalace patrně ničím nepřekvapí, takže se můžeme rovnou podívat, jak to celé funguje. Před zapnutím se doporučuje aktivovat GPS. Důvod je prostý: z různých zeměpisných šířek je vidět jiná hvězdná obloha (tj. existují souhvězdí, která z naší rovnoběžky nikdy neuvidíte, kdežto například v Austrálii patří k typické noční scenérii) a program tedy musí vědět, kde se aktuálně nacházíte.

Další podmínkou pro správné fungování je funkční senzor polohy a kompas v telefonu. Tím se pomalu dostáváme k tomu, jak Google Sky Map vlastně funguje. Po zjištění vaší pozice a aktuálního času (i na něm záleží, neboť díky otáčení Země se obloha během noci “posouvá” od východu k západu) se totiž na displeji telefonu zobrazí astronomické objekty podle toho, jakým směrem telefon namíříte. Čím přesněji je zařízení schopno určit svou polohu (zeměpisnou, ale i otočení a náklon), tím lépe bude odpovídat obraz na displeji tomu, co skutečně uvidíte v daném směru na obloze. Váš telefon se tak stane jakýmsi pomyslným oknem, skrze které se budete dívat. Dnes možná nepůsobí takové využití mobilního telefonu tak překvapivě, ale uvažte, že dříve byly k podobným informacím nutné poměrně náročné matematické výpočty, které by laik bez znalostí základů astronomie zvládal jen velmi obtížně.

Pohled na aktuální noční oblohu Pohled na aktuální noční oblohu

Snadno můžete identifikovat hvězdu, souhvězdí, planetu, galaxii, či jiný astronomický objekt pouze tím, že na něj namíříte svůj telefon. Zajímá vás, jaká hvězda tak výrazně svítí nad obzorem? Zapněte Google Sky Map, nasměrujte na ni svůj telefon a z displeje odečtete, že je to například Venuše. Podobně, jako v klasických “pozemních” mapách, můžete přibližovat a oddalovat pohled, vybírat vrstvy, jež chcete zobrazovat, případně vyhledávat polohu zvoleného objektu. Jediné, co mi v této aplikaci chybí, je propojení s online zdroji – jistě by bylo zajímavě dozvědět se po kliknutí na objekt například informace z Wikipedie či nějaké astronomické databáze (např. NASA).

Za určitou výhodu lze naopak považovat fakt, že aplikace ke svému běhu nepotřebuje internetové připojení – veškeré potřebné údaje jsou uloženy v interní databázi, takže ji můžete používat i při zahraniční dovolené, kdy bývají k pozorování hvězd ideální podmínky.

Pokud váš telefon nedisponuje kompasem, je možné použít manuální režim, kdy zadáte svou pozici ručně a na displeji se pak pohybujete standardním způsobem jako v běžných mapách.

Kdepak se nachází…?

Další funkcí je vyhledávání, ke kterému se dostanete přes klávesu Menu a nabídku Search. Zadat můžete jak název souhvězdí, tak i jméno planety, hvězdy, či jiného objektu. Poté se na displeji zobrazí kolečko s šipkou, která vás navádí správným směrem. Kolečko přitom mění svou barvu podle toho, jak se blížíte k požadovanému směru od modré (míříte naprosto jinam) přes červenou až k oranžové (objekt vašeho zájmu je ve směru, kterým míříte telefonem).

Hledáme Mars Hledáme Mars

Další funkce

Přes klávesu Menu se kromě vyhledávání dostanete ještě ke čtyřem dalším funkcím. Toggle night mode přepne zobrazení mapy do poněkud méně oslnivé kombinace barev (červená na černém pozadí), v Gallery si pak můžete prohlédnout snímky vybraných objektů (praktické využití ale příliš nevidím). Funkci About asi není nutné nějak podrobněji představovat, takže nám zbývá jen nastavení. V něm je možné vybrat vrstvy, které chcete na displeji zobrazovat (hvězdy, souhvězdí, objekty z Messierova katalogu, planety, obrázky planet, souřadnice, …). Locations settings pak dovoluje určit, zda bude aktuální zeměpisná poloha načtena z GPS, nebo ji zadáte ručně (zadat lze buď město, nebo souřadnice).

Více než tisíce slov napoví také následující video, kde Sky Map představuje jeden z vývojářů Kevin Serafini.

Sky Map – Astronomy App for Android

Sky Map - Astronomy App for Android

Resumé

Google Sky Map je tak jednoduchá aplikace, jak jen může být. Její užitečnost oceníte ať už jste amatérský astronom, nebo se jen chcete rozhlédnout po obloze a dozvědět se, kde je jaké souhvězdí. Posloužit může také jako demonstrativní ukázka schopností současných telefonů s Androidem, což jsem si ověřil v praxi na několika překvapených uživatelích iPhone :).

Informace o aplikaci Google Sky Map

Testovaná verze: 1.5.2
Licence: freeware
Stránky autora: www.google.com
Stránka programu: www.google.com/mobile/skymap/
Stránka AndroLib: www.androlib.com/android.application.com-google-android-stardroid-xBC.aspx
Velikost aplikace v telefonu: 1,75 MB
QR kód:

QR kód aplikace Google Sky Map QR kód aplikace Google Sky Map

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (22)