TOPlist

Google požaduje po výrobcích, aby dva roky vydávali aktualizace Androidu

android aktualizace dva roky

Google přichází s požadavkem, který téměř jistě vyvolá radost uživatelů, ale nepříjemnosti v řadách výrobců zařízení s Androidem. Bude chtít, aby dva roky vydávali aktualizace Androidu na prodaná zařízení. Hodlá tím bojovat s fragmentací Androidu a přispět k vyšší bezpečnosti.

Obsah článku

Nová smlouva s výrobci zařízení

Nová smlouva, kterou získali redaktoři serveru The Verge, vyžaduje, aby výrobci telefonů a tabletů, kteří používají operační systém Android, vydávali pravidelné aktualizace zabezpečení nejméně po dobu prvních dvou let životního cyklu zařízení.

Google požaduje po výrobcích, aby dva roky vydávali aktualizace Androidu Google požaduje po výrobcích, aby dva roky vydávali aktualizace Androidu

Ač to může vypadat jako překvapivý krok, není tomu tak. Už v květnu na konferenci Google I/O šéf bezpečnosti David Kleidermacher zmínil záměr spolupracovat s výrobci telefonů s cílem zajistit více pravidelných bezpečnostních záplat. Toto je jedna z prvních vlaštovek zmíněného oznámení.

Keynote (Google I/O ’18)

Keynote (Google I/O '18)

Není sporu o tom, že Android je mezi výrobci populární – v celosvětovém měřítku je (podle dat StatCounteru) nainstalován na bezmála 77 procentech zařízení, zatímco iOS si z pomyslného koláče ukousl jen jednu pětinu. Přesto je na tom Apple, především díky malému počtu podporovaných zařízení, jejichž aktualizace zajišťuje sám výrobce, z hlediska aktualizací na poslední verze systému mnohem lépe než Android.

Android má bezmála 77% podíl na trhu Android má bezmála 77% podíl na trhu

Výrobci byli brzdou, tak Google udělal radikální krok

Google se snaží udržovat Android pravidelnými měsíčními bezpečnostními aktualizacemi. Jenže jak jistě potvrdí i mnoho našich čtenářů, největší brzdou jsou výrobci. Kvůli nezbytným úpravám a optimalizacím trvá často i několik měsíců, než se nová verze konečně dostane na telefony zákazníků.

Neplatí to jen pro majoritní aktualizace na nové verze systému, které jsou v mnoha případech uvolňovány i déle než rok po představení. Neméně zásadním problémem jsou menší bezpečnostní aktualizace. Ty opravují nalezené chyby, a především záplatují případné zjištěné bezpečnostní díry.

Pokud bude výrobce chtít aplikace Google, musí vydávat aktualizace Androidu Pokud bude výrobce chtít aplikace Google, musí vydávat aktualizace Androidu

Nová smlouva mezi Googlem a výrobci údajně obsahuje ustanovení, ve kterém je požadováno vydání nejméně čtyř aktualizací v průběhu prvního roku a neurčený počet záplat v druhém roce (tedy bez stanoveného minimálního počtu). Podmínka se bude vztahovat na všechna zařízení prodaná po 31. lednu 2019 (do té doby platí jen pro telefony s více než 100 000 aktivacemi).

To je skvělá zpráva pro spotřebitele, protože budou lépe chráněni před bezpečnostními nedostatky a chybami. Pravděpodobně ale neudělá radost výrobcům zařízení, kteří pro tyto účely budou muset vyhradit část vývojářských kapacit.

Prioritou je bezpečnost, aktualizace Androidu bude povinná

Tím ale zvýšené požadavky na výrobce nekončí. Pokud Google najde závažnou chybu v zabezpečení svého systému, nová smlouva po výrobci vyžaduje, aby ji do 90 dnů opravil. Tedy přesněji: do konce každého měsíce musí zařízení chráněno před všemi zranitelnostmi, zjištěnými před více než 90 dny. I toto pravidlo však platí po dobu dvou let, následně je už jen v kompetenci výrobce rozhodnout o tom, zda a jak se o zastarávající modely bude starat.

Podmínky by však z našeho pohledu mohly být ještě přísnější. Google zveřejňuje bezpečnostní aktualizace každý měsíc. Aktualizace Androidu čtyřikrát za rok tak bude v některých případech znamenat i 90 dní otevřených (více či méně nebezpečných) děr do systému. I tak jde ale rozhodně o krok správným směrem.

Výrobci chrlí nové modely, ale zanedbávají aktualizace Androidu Výrobci chrlí nové modely, ale zanedbávají aktualizace Androidu

Slabá politika instalace bezpečnostních záplat je dlouhodobým problémem systému Android. Někteří výrobci své produkty doslova ignorují a místo, aby se starali o podporu, neustále uvádějí na trh nová zařízení. Zákazníci mají zřídkakdy jistotu, že jejich zařízení dostane všechny potřebné aktualizace, což vede ke zranitelnostem, které zůstávají otevřené – často i navždy.

Co se stane, když výrobce pravidla nedodrží? Oficiálně to ve smlouvě uvedeno není. Lze ale předpokládat, že v takovém případě Google může odmítnout schválení nových telefonů dané společnosti. To by pro některé z největších značek bylo velkým problémem. Bez sady aplikací z dílny vyhledávacího giganta nemá pro většinu zákazníků telefon s Androidem důležitou část své přidané hodnoty.

Bude zajímavé sledovat, zda nejnovější přístup Googlu pomůže snížit fragmentaci verzí Androidu. Každopádně to vypadá, že technologický gigant hodlá brát tento problém vážněji, než tomu bylo v minulosti.

Jste spokojeni s rychlostí aktulizací na vašem telefonu?

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (9)