Stalo se vám někdy, že jste koupili aplikaci, která nesplnila očekávání, nebo že platbu provedl někdo bez vašeho vědomí? V mnoha případech můžete Google požádat o vrácení peněz za nákup v Google Play, musíte však dodržet několik kroků. Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že vrácení platby funguje až překvapivě dobře. Stejný princip má také konkurenční iOS v App Storu.
Aby nemohl o vrácení platby žádat “každý”, nebo aby někdo nežádal vrácení u každé druhé appky, má Google několik zásad. Kdy můžete vrácení peněz z Google Play žádat:
Aplikaci krátce po zakoupení odinstalujete – platba vám může být vrácena automaticky, raději si ale vrácení ohlídejte
Někdo provedl platbu bez vašeho vědomí (kamarád, dítě…)
O nákupu aplikace/hry nevíte (a může tím být ohrožena bezpečnost účtu)
Jak o vrácení peněz z Google Play zažádat
O vrácení platby můžete Google požádat přímo ve svém účtu, který máte v Google Play přihlášený:
Otevřete aplikaci Google Play
Vlevo nahoře klepněte na nabídku
Zvolte “Účet” (pátý odshora)
Přejděte do záložky “Historie nákupů”
Vyberte zaplacenou aplikaci, za kterou chce peníze vrátit
Klepněte na tlačítko “Vrátit peníze”
Potvrďte, že chcete platbu opravdu vrátit
V případě, že žádáte vrácení peněz za aplikaci nebo hru, dojde záhy k jejímu odinstalování. Jakmile vám bude platba schválena a vrácena, zobrazí se v historii nákupů položka “Storno”.
Google jasně stanovuje, za co lze vrácení peněz žádat a za co ne. Zpravidla vám peníze vrátí za aplikaci nebo hru. Ty jsou nejvyužívanější a hrozí největší riziko, že ji bez vašeho vědomí stáhne třeba dítě. Jestli vám aplikace nebo hra vyhovuje nebo ne zjistíte poměrně rychle, a tak byste měli lhůtu 48 hodin stihnout. Pokud obsahuje stažená appka/hra chyby, padá nebo je jinak poškozena, máte na vrácení až 7 dní.
Když je na vrácení peněz pozdě…
Některé aplikace jsou levné a nemusíte si jejich nákupu všimnout; nebo prostě zjistíte, že vám nevyhovuje až později. aby vám peníze vrátil Google, musíte podat žádost do 48 hodin od nákupu – čím dříve, tím lépe. Později už musíte odesílat žádost přímo vývojáři. Platí rovněž pravidlo, že vrátí maximálně jednu platbu – pokud si aplikaci později znovu zakoupíte – na vrácení peněz už nárok nemáte.
Za co nelze žádat vrácení peněz
V Google Play lze kromě her a aplikací zakoupit i další obsah jako jsou filmy, časopisy, knihy… U těch má pak vrácení platby zvláštní pravidla. Jinými slovy, Google tím tak trochu chrání sebe i vývojáře pro případ, že si placený obsah přečtete, a pak ho budete chtít refundovat. Žádat o vrácení ale můžete v případě, kdy má mediální obsah chyby, nebo pokud stahovaný film/epizoda neodpovídá názvu (tomu, co jste měli dostat). Podmínky pro vrácení si můžete přečíst přímo na stránkách Googlu.
Komentáře (14)
Přidat komentář