Google Pixelbook recenze: Královský Chromebook, je ale i nejlepší?
- Recenze
- David Trlica
- 27.2.2018
- 7
Pixelbook je vlajkovým modelem všech ChromeOS zařízení, minimálně, co se týče ceny. Rovnat se může jiným prémiovým notebookům jako je Macbook od Apple či řada Surface od Microsoftu. Je ale vysoká cena opodstatněná? Na to se budeme snažit najít odpověď v naší recenzi Pixelbooku.
Obsah recenze Google Pixelbook
- Obsah balení Pixelbooku
- Vzhled a dílenské zpracování
- Obraz a zvuk Google Pixelbook
- Hardware
- Výkon Pixelbooku
- Konektory
- Baterie a výdrž
- Systém Chrome OS
- Asistent Google
- Závěr
Obsah balení Pixelbooku
K recenzi jsme měli k dispozici pouze samotný Pixelbook bez krabičky. Nicméně o nic zajímavého jsme nepřišli. Google se rozhodl, že k Pixelbooku nepřibalí žádné zajímavé příslušenství. V balení se tak nachází samotné zařízení, adaptér do zásuvky a také USB-C na USB-C kabel, který slouží k nabíjení, ale také třeba k propojení s jinými zařízení. Nechybí ani manuály. To je ale tak vše. Například stylus, který při představení Google ukazoval, si musíte dokoupit zvlášť, a to za v přepočtu cca 3 tisíce Kč.
Design zapadá do řady Pixel produktů
Na první pohled jde jasně vidět odkud Pixelbook pochází, a ke kterým produktům ho řadit. Podobně jako telefony Pixel a Pixel 2 má rozdělená záda, kde je většina kovová a matná, menší část je pak schovaná za lesklým sklem. Jak moc je to celé pěkné, je hodně subjektivní, každopádně má Google plus za to, že se drží u své řady jednotného designu. Jediné mínus u designu vidíme ve velkém černém rámečku kolem displeje, zde by rozhodně prospěla Pixelbooku odtučňovací kůra, něco jako u letošních Pixel 2 XL telefonů.
Velká většina Pixelbooku je pak vyrobena z hliníku, což rovněž přidává na atraktivitě a vzhledu. Další velké plus je v tom, jak je Pixelbook tenký, má 10,3 milimetru. To je v podstatě tloušťka, kterou jsme pár let zpátky mohli vidět u chytrých telefonů a jde o takový standard u tabletů. Rozdíl oproti tabletům je ale v tom, že zde je i klasická klávesnice.
Zpracování Pixelbooku je perfektní
Kde nás Pixelbook překvapil ještě více, je u samotného zpracování. Pravděpodobně jsme neměli lépe zpracovaný notebook v ruce. Když jej držíte otevřený v ruce, tak si připadáte, že máte dva malé, lehké a pevné hliníkové pláty. Nikde nic nevrže, vše dobře lícuje a vzhledem k malé velikosti Pixelbooku se ani nikde nic neprohýbá, vše je pevné jako skála. Jedinou kaňkou jsou tak silikonové podložky na ruce, které jsou vedle touchpadu. Jsou bílé a bohužel pokud se vám například potí ruce, tak velmi brzy uvidíte, že podložky začnou žloutnout.
Stalo se to nám i přesto, že Google tvrdil, že použil speciální silikon, který dlouhé měsíce právě proti tomuto testovali a nemělo by se to stávat. Jenže jak jsme poté zjistili, podobné problémy mají desítky dalších majitelů Pixelbooků. Do původní podoby se dají tyto podložky vrátit vygumováním klasickou gumou, případně se dá použít speciální přípravek na čištění silikonů.
Rozměry Pixelbooku jsou 290,4 x 220,8 x 10,3 mm a váží 1,1 kilogramu. To jsou velmi dobré hodnoty, díky kterým se dá bez problémů Pixelbook používat i v tabletovém režimu. Přenosnost je také vynikající.
Displej je stvořen na práci
Google Pixelbook má dotykový LCD displej s úhlopříčkou 12,3 palce, QuadHD rozlišením (2 400 x 1 600 pixelů). Jemnost obrazu je pak dostatečných 235 ppi. Poměr stran je 3:2, což ocení hlavně ti, kteří mají v plánu využívat Pixelbook na práci s dokumenty, emaily, tabulkami atd. Mínusem je to pak při přehrávání videa, kdy jsou na vrchní a spodní straně větší černé pruhy. Není to ale nic strašného.
V reálném použití nepočítejte s tím, že budete používat Pixelbook při nativním rozlišení. Pokud si ho navolíte, tak ke čtení budete potřebovat lupu. Velká většina uživatelů volí rozlišení 1350 x 900 pixelů, případně 1500 x 900 pixelů. My jsme nakonec po vyzkoušení všech možných rozlišení zůstali u 1500 x 900 pixelů. U větších rozlišení už jsme měli problémy s přečtením textu.
Po nastavení rozlišení už jsme ale neměli žádný problém s displejem, maximální jas displeje je 400 nitů, to je absolutně dostačující i pro práci venku. Pozorovací úhly jsou také velmi dobré.
Zvuk a reproduktory by si zasloužily vylepšení
Stejně jako u jiných tenkých notebooků, i zde se nachází reproduktory pod klávesnicí. To už značí, že po zvukové stránce na tom není Pixelbook moc dobře. Interní reproduktory se dají využívat spíše jako poslední možnost, zaprvé nejsou moc hlasité, za druhé zvuk, který z nich vychází je hodně plechový (nebo v tomto případě hliníkový) a s minimálními basami. Potěší alespoň to, že na boční straně se nachází 3,5mm audio konektor, takže není problém připojit si sluchátka či externí reproduktory.
Klávesnice i touchpad se Googlu povedly
Na klávesnici Pixelbooku najdete zajímavé exkluzivní klávesy, které jsou určeny pro ChromeOS, pak ale má také dvě speciální klávesy, které na klasickém Chromebooku nenajdeme. Tou první klávesou je Asistent Google, což už podle názvu je zcela jasné, co vyvolá. O asistentu si ale povíme níže. Druhá speciální klávesa se nachází v pravém horním rohu, kde u normálních Chromebooků je zapínací tlačítko. Pixelbook má ale zapínací tlačítko v bočním rámu, podobně jako tablety. Proto nemělo smysl jej dávat podruhé na klávesnici. Místo něho je se klávesou aktivuje osobní panel s rychlým nastavením jasu, Wi-Fi, Bluetooth apod.
Pokud jde o samotnou klávesnici, tak je podsvícená. A to při každé možnosti, nenašli jsme kombinaci kláves, která by podsvícení vypnula. Psaní na ni je ale pohodlné, i když má nízké klávesy. Při psaní také uslyšíte zajímavé klikání, jako by se jednalo o takovou jednoduchou imitaci mechanických klávesnic. Je to sice malá věc, ale minimálně u nás vylepšila zážitek ze psaní. Česká diakritika samozřejmě na klávesnici chybí, protože se Pixelbook prodává jen v několika málo zemích ve světě. V samotném systému Chrome OS si ale můžete nastavit jak češtinu, tak i českou klávesnici.
Skleněný touchpad je příjemný na dotyk, prst po něm klouže velmi dobře. Podporuje i dotyk několika prstů zároveň a také gesta, která můžeme znát z jiných Chrome OS zařízení. A to třeba zvětšení pomocí dvou prstů, přepnutí stránek pomocí tří prstů atd. Tlačítko v touchpadu jde stisknout jednoduše.
Hardware Google Pixelbook
Specifikace Pixelbooku
[aps_product_sz id=”485045″]
Výkonu má Pixelbook na rozdávání
Ohledně hardwaru je to stejně jako u minulých Chromebooků od Googlu, i tentokrát by se dalo říct, že výkonu má Pixelbook až až. K testování jsme měli k dispozici verzi s procesorem Intel Core i5-7Y57, který má základní takt 1,2 GHz, v případě potřeby se ale dokáže dostat až na 3,3 GHz. I díky použití tohoto procesoru není potřeba aktivní chlazení. Při náročnějším použití se Pixelbook docela zahříval, ale v místech, kde to nevadí rukám. Například v místě klávesnice nešlo vůbec poznat, že se procesor zahřívá. To je ale daň za to, že je díky absenci větráků chod Pixelbooku tichý.
Meet Google Pixelbook | The laptop reimagined
Během testování jsme nenarazili ani na jednu situaci, kdy by se Pixelbook nějak zadýchal nebo seknul. Není se moc divit, Chrome OS funguje velmi dobře i na mnohem méně výkonnějších procesorech, na tomto Core i5 doslova létá. Pomáhá tomu i SSD disk, který v našem případě měl kapacitu 256 GB. V neposlední řadě má 8 GB RAM, což jsou všechno specifikace, které u Chrome OS budou vždy dostačovat. Integrovaný grafický čip je Intel HD Graphics 615, který rovněž stačí na všechno možné. Hry na Chromebooky moc náročné nejsou, ale zkusili jsme náročnější Android hry a Pixelbook si s nimi bez problémů poradil.
Konektory Pixelbooku počítají s budoucností
Vzhledem ke svému malému tělu se nedalo čekat, že by se dostalo na mnoho konektorů. Ve skutečnosti je to ale ještě o trochu horší než u konkurence. Na celém Pixelbooku se nachází pouze 2x USB-C 3.1. Z toho vždy jeden většinou zabírá místo pro adaptér. Pak už jen 3,5 mm konektor, o kterém jsme psali výše. A to je vše, nic jiného už k dispozici není, ani slot na SD karty. Na všechno si uživatel musí pořídit redukci na USB-C, případně využívat bezdrátové varianty například pomocí Bluetooth. V tomto ohledu je to hodně limitující, bohužel to ale vypadá, že následující roky budou hodně o redukcích, než se USB-C připojení masověji rozšíří do většiny přístrojů.
Tajný dokument Googlu odhalil největší problém Pixelů. Týká se čipsetů Tensor
Pokud jde o bezdrátovou konektivitu, tak bychom očekávali Bluetooth 5, což je už takový standard u TOP telefonů, jenže Pixelbook má “pouze” Bluetooth 4.2. Dále má 802.11ac Wi-Fi, mobilní připojení k internetu zde nemůžeme hledat. Každopádně pokud používáte Pixel 2 telefon, tak můžete využít to, že se vám automaticky bude spojovat Pixelbook s Pixelem 2 a bude vytvářet hotspot. Jde o exkluzivní funkci, která jde pouze na těchto dvou zařízeních. Po prvotním nastavení, již připojení probíhalo rychle a bez problémů. Pokud jste tak často mimo Wi-Fi a potřebujete internet, tak by se vám tato funkce mohla hodit.
Baterie Pixelbooku je lehký nadprůměr
Google slibuje výdrž na baterii až 10 hodin, to je samozřejmě dosaženo laboratorními podmínkami. To znamená nízký jas, úsporné režimy apod. V reálném použití je výdrž baterie nižší. Při testování jsme měli jas nastavený na maximum, měli puštěnou hudbu na interních reproduktorech, byli na Wi-Fi sítí a využívali Bluetooth. S tímto nastavením při klasické kancelářské práci vydržel Pixelbook průměrně 5,5 hodiny na jedno nabití.
To není žádná katastrofa, ale také nic skvělého, u Chrome OS zařízení můžeme vidět i mnohem lepší hodnoty. Ve výsledku to ale nahrazuje rychlé nabíjení, kdy zhruba 15 minut nabíjení umožní používání Pixelbooku na 2 hodiny. Pokud máte powerbanku s podporou USB PD, tak vám bude rychlé nabíjení fungovat i z ní. Teoreticky se tak můžete pohybovat i delší dobu bez elektrické sítě.
Systém Chrome OS pomalu dospívá
Chrome OS má velká většina lidí zaškatulkované spíše jako prohlížeč než operační systém. To už ale delší dobu neplatí. Google Chrome OS neustále vylepšuje, poslední velká přidaná funkce je kompletní podpora Android aplikací. To otevřelo úplně nové možnosti, které dříve na Chromebook zařízeních nebylo možné. Díky dotykovému displeji u Pixelbooku je pak používání Android aplikací úplně přirozené.
Velká většina aplikací Android aplikací funguje bez problémů. Spouštět se dají v mobilním zobrazení, ale pokud to podporuje daná aplikace, tak si ji můžete roztáhnout na celou obrazovku. Android aplikace pomůžou vylepšit zážitek z přehrávání videa, které na Chrome OS není moc ideální. A v podstatě nahrazují každý nedostatek, který u Chrome OS mohl být. Tedy kromě dvou věcí.
Tvorba grafiky a střih videa jsou stále katastrofické, a to jak na ChromeOS, tak i na Androidu. A tím myslíme používání programů jako je Photoshop, Sony Vegas atd. Na podobné profesionální programy bohužel stále neexistuje pořádná odpověď přímo pro ChromeOS. U úprav fotek jsme nakonec stejně zvolili web www.photopea.com, který má nejblíže k Photoshopu či Gimpu.
Pokud jde o samotný ChromeOS, tak v poslední době obdržel nový design vyhledávacího okna, které nyní počítá s dotykovými displeji. Jinak se stále vše točí kolem prohlížeče a webových aplikací jako je Google dokumenty. Verze ChromeOS se vůbec neliší od jiných chromebooků, jediným rozdílem je podpora Asistenta Google.
Asistent Google je totožný jako na telefonu
Díky podpoře Android aplikací, se pravděpodobně objevil i Asistent Google na Pixelbooku. Asistent je totiž úplně stejný jako na telefonech, jediná změna je v tom, že se ukazuje v levém dolním rohu, a ne přes většinu obrazovky jako na mobilech. Že jde o mobilní verzi asistenta poznáte v nastavení, které je úplně totožné jako telefonech, a to včetně velikosti oken.
Z počátku jsme měli problém s aktivováním Asistenta, jak se ale vzápětí ukázalo. I zde je potřeba přepnout celý Pixelbook do podporovaného jazyka, jinak si Asistent nepustíte. Po přepnutí už vše naběhlo a musíme říct, že s dedikovaným tlačítkem je Asistent Google hodně návykový a užitečný. Například při psaní článků jsme častokrát používali rychlý převod měn, rychlé zjištění specifikací zařízení či přepočítávání časových pásem.
Jde o takové ty věci, které si “googlujete”, normálně ale pro ně musíte otevřít prohlížeč, zadat je do vyhledávače a počkat na výsledky vyhledávání. Zde jen zmáčknete tlačítko / řeknete OK Google, napíšete, co potřebujete a v malém okýnku se vám hned požadované informace zobrazí. Asistent Google samozřejmě můžete používat i k zapínaní aplikací či ovládání systému. Teď už jen tu podporu češtinu, o které bohužel víme, že se letos konat nebude.
Závěr
Google Pixelbook je hodně zajímavé zařízení, za které si ale pořádně připlatíte. Nejblíže ho můžete pořídit na britském Google Store. A to za 919 liber, což je cena za nejlevnější verzi se 128 GB SSD diskem. V přepočtu to dělá tak zhruba 27 tisíc Kč. To je opravdu hodně a po cenové stránce se to vyrovná konkurenci od Applu či Microsoftu. Zpracování Pixelbooku odpovídá této ceně, je ukázkové a snad až na silikonové podložky téměř bezchybné.
Velká mobilita, kvalitní klávesnice s touchpadem také přidává plusové body. Hlavní kámen úrazu leží v systému Chrome OS, respektive v tom, co máte v plánu s Pixelbookem dělat. Ve většině věcí se dokáže Chrome OS vyrovnat konkurenčním systémům. Pokud ale upravujete fotografie či videa, tak byste měli jít o dům dále. Chrome OS vám tohle v momentální formě nenabídne. Mezi další mínusy rozhodně patří konektorová výbava, Google hledí až moc do budoucnosti, kdy bude mít každé zařízení USB-C, jenže to je ještě pár let daleko a nyní se to musí řešit redukcemi.
Klady
+ Perfektní dílenské zpracování
+ Nízká hmotnost a velikost
+ Skvěle čitelný displej
+ Kvalitní klávesnice a touchpad
Zápory
– Vysoká cena
– Malý počet konektorů
– Pro někoho ChromeOS
– Silikonové podložky se snadno ušpiní
Za zapůjčení děkujeme Honzovi Gemrichovi.
Jak se vám líbí Google Pixelbook?
Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi
Komentáře (7)
Přidat komentář