TOPlist

Udělat si z telefonu Google Pixel přináší spoustu výhod!

Google Pixel
  • Svět neoficiálních ROM už zdaleka nepřitahuje tolik pozornosti jako v minulosti
  • To ale neznamená, že by neměl uživatelům co nabídnout, výhod pořád existuje spousta
  • Udělat si z telefonu Google Pixel s sebou přináší celou řadu výhod, dnes vám je ukážeme

Neoficiální úpravy telefonů s operačním systémem Android byly v minulosti velmi oblíbené, ostatně řadu let zpátky byla neoficiální ROM prakticky jedinou cestou, jak mít v telefonu rychlý a stabilní systém. Během let ale Android ohromným způsobem dospěl.

V dnešní době už prakticky všechny telefony zkrátka fungují velmi dobře a není nutné se nějak výrazně hrabat v systému. Dražší a výkonnější telefony jsou na tom samozřejmě lépe než levnější a méně výkonné stroje. Už za pár tisíc korun si dnes ale můžete koupit pěkný telefon se slušným výkonem.

Dříve nebo později výrobce daného přístroje ukončí jeho podporu. Konkrétní telefon už nedostává žádné aktualizace a začíná stárnout, z pohledu bezpečnosti navíc není používání telefonu dlouhodobě neaktualizovaného ideální… Na řadu ale přichází svět neoficiálních ROM, které existují pro spoustu mobilních telefonů.

Čím je daný model populárnější, tím větší je šance, že se kolem něj vytvoří komunita na XDA a začnou se objevovat neoficiální úpravy. Obecně potom platí, že mnohem více neoficiálních ROM se objevuje pro telefony s procesory Qualcomm, majitelé telefonů s procesory jiných značek mají často smůlu.

Delší podpora, neomezené úložiště pro fotografie…

Proč vsadit na neoficiální ROM? Za vzor si můžeme vzít například oblíbené POCO X3 Pro, jehož podpora už byla ukončena před mnoha měsíci. Oficiálně telefon zůstal na Androidu 13, záplaty naposledy dostal ještě v první polovině roku 2023. Díky crDroid ROM si ale majitelé tohoto přístroje mohou užívat Android 14, navíc mají v telefonu prakticky nejnovější záplaty (v době psaní článku to byly záplaty z února 2024). A to pořád není vše…

Top 14 features in Android 14

Top 14 features in Android 14

ROM se v Obchodu Play identifikuje jako telefon Google Pixel (konkrétně Google Pixel 5a). Co to znamená v praxi? Třeba neomezené úložiště pro vaše fotografie v rámci aplikace Fotky Google! Nainstalovat si můžete aplikaci Diktafon, která je originálně rovněž určena pouze pro telefony od společnosti Google. Jak se nejčastěji instalují neoficiální ROM? Běžně se používají dva různé způsoby, oba jsou velmi jednoduché.

Instalace pomocí TWRP

1. odemkněte botloader (postupy se liší v závislosti na konkrétním výrobci vašeho telefonu)
2. nainstalujte si odpovídající TWRP případně alternativu, XDA fórum bude dobrým vodítkem
3a. pokud váš telefon disponuje paměťovou kartou, pak na ni umístěte staženou ROM
3b. pokud váš telefon paměťovou kartou nemá, většinou budete muset použít příkaz adb sideload názevROM.zip
4. pomocí TWRP můžete staženou ROM nainstalovat
5. u některých ROM ještě stejnou cestou musíte nainstalovat Google aplikace
6. za pár minut můžete z telefonu mít Google Pixel

Instalace skrze Fastboot

1. odemkněte botloader
2. stáhněte si odpovídající ROM pro váš telefon, nejčastěji bude v ZIP formátu
3. stáhněte si nejnovější Android Platform Tools
4. telefon ve fastboot režimu připojte k počítači a nainstalujte příkazem fastboot update názevROM.zip
5. při prvotní instalaci bude poté spousta ROM požadovat ještě reset telefonu

U některých neoficiálních ROM to vývojáři dotáhli z pohledu instalace tak daleko, že zkrátka odemknete bootloader, stáhnete si ROM do počítače, připojíte telefon kabelem k počítači a spustíte instalaci přes skript, vše se udělá prakticky samo a vy jen po pár minutách od počítače telefon odpojíte, přičemž nová ROM je kompletně nainstalovaná.

Z výše popsaných důvodů se jako telefony Google Pixel tváří celá řada neoficiálních ROM pro spoustu telefonů různých značek, ty výhody jsou zkrátka citelné. Je trochu škoda, že Google si některé aplikace nechává jen a pouze pro svoje telefony, na druhou stranu je to ale pochopitelné. Telefony Google Pixel jsou výkladní skříní operačního systému Android a bude tomu tak rovněž u chystané řady Pixel 9.

Uděláte si z telefonu Google Pixel?

Zdroj: Vlastní

Jozef Cmar
O Autorovi - Jozef Cmar

O telefonech začal psát už před dvaceti lety, tehdy se zaměřoval na Sony Ericsson. Později vytvořil projekt XPERIA.cz (a doménu si nechal až do současnosti,… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (20)