TOPlist

Recenze sluchátek Google Pixel Buds: Skvělé ANC u jedněch, průměrnost u druhých

Google Pixel Buds Pro Pixel Buds A-Series sluchátka recenze

Ačkoli tomu možná leckdo neuvěří, společnost Google už téměř přesně pět let prodává vlastní bezdrátová sluchátka Pixel Buds. Zatímco původní model z roku 2017 a o dva roky mladší variantu se stejným názvem už mnozí ani nemají v paměti, aktuálně je možné pořídit dvoje novější sluchátka, která každá míří do trochu jiného segmentu. Řeč je o modelech Pixel Buds A-Series a Pixel Buds Pro. Jak dobré jsou samy o sobě, v porovnání s konkurenty a také vůči sobě navzájem? Na to zkusí odpovědět tato recenze…

Google Pixel Buds A-Series a Pixel Buds Pro

Obsah balení

Ačkoli se to běžně nedá úplně očekávat, sluchátka od Google dokázala překvapit hned v otázce příslušenství v krabičkách. Zatímco u levnějšího modelu najdete v balení kromě pouzdra se sluchátky a dodatečných dvou párů silikonových špuntů také nabíjecí USB-A – USB-C kabel, prémiové Pixel Buds Pro s kabelem nedostanete. Možná se tím výrobce snaží podtrhnout fakt, že jsou tato sluchátka schopná bezdrátového nabíjení, i přesto mi ale absence tak základního a nikterak drahého příslušenství nedává úplně smysl.

Design

V případě ochranných a nabíjecích pouzder jsou si sluchátka Pixel Buds Pro a Pixel Buds A-Series téměř na chlup rovna a těžko se u nich nacházejí rozdíly pouhým okem. I přes přítomnost zmíněného bezdrátového nabíjení a také větší baterie je pouzdro u dražšího modelu jen o tři milimetry delší. Jinak jde o totožné (pokud pomineme vnitřní otvory pro uložení špuntů) oblázky, které se velmi příjemně drží, nosí i otevírají.

Samotná sluchátka se po stránce designu rozcházejí tak napůl. Po nasazení do ucha je viditelná jen decentní kruhová boule s logem G, takže je patrné, že tady se Google vydal směrem minimalismu. Vybavenější verze Pro má v tomto prostoru navíc mikrofony, varianta A-Series je kompletně hladká. Na straně špuntů do sluchovodu si modely navzájem nemají co závidět, nicméně ve střední části přichází ten podstatný rozdíl.

Verze A-Series má k dispozici silikonový “háček”, který má zajistit (a taky to skutečně dělá) lepší uchycení do ušního boltce. Mně seděla tato sluchátka v uchu perfektně a díky této vychytávce by případně byla vhodnější třeba na sportování. Optikou běžného nošení jsou ale velmi pohodlné oba modely.

Zvuková kvalita a audio funkce

V této kategorii se Pixel Buds Pro a Pixel Buds A-Series rozcházejí úplně nejvíce. Hlavní rozdíly jsou v (ne)přítomnosti aktivního potlačení hluku (ANC), transparentního módu a možnosti připojení k více zařízením současně. V případě Pro verze se přitom u ANC bavíme o jednom z nejefektivnějších tlumení, které jsem u bezdrátových špuntů kdy zaznamenal. Tady se Google opravdu vyznamenal a nejenže v tomto modelu ANC má, ale ještě ho zvládl udělat velmi, velmi kvalitní.

Google Pixel Buds Pro Pixel Buds A-Series sluchátka recenze Pro design

Ve zvukovém přednesu až tak propastné rozdíly nejsou, ale je poznat, že je levnější varianta slabší nejen po stránce dodatečných funkcí. Pixel Buds Pro hrají prostě o něco lépe, což ale dost kazí fakt, že jsou obě verze sluchátek odkázané jen na Bluetooth 5.0 a základní kodeky SBC a AAC. V aplikaci je mimo jiné k dispozici také možnost volby intenzity basů, ale jakékoli nastavení mimo standard se mi zdá zbytečně zkreslující. V době vydání recenze pravděpodobně do aplikace míří i podrobnější ekvalizér, ale ani od něj bych nečekal žádné zázraky.

Google Pixel Buds Pro Pixel Buds A-Series sluchátka recenze A-Series design

Pro účely vyřizování hovorů, komunikace s Asistentem a v případě Pixel Buds Pro i analýzy okolního hluku a zajištění transparentního módu slouží sestavy mikrofonů. Ačkoli jich má dražší verze více, telefonní hovory jsou pro druhého volajícího příjemně čisté u obou variant. Za zmínku stojí také funkce Adaptive Sound, která u obou verzí ovlivňuje zvuk podle okolního ruchu. Zdá se, že svou práci dělá dobře.

Zásadní rozdíly Pixel Buds Pro Pixel Buds A-Series
Multipoint připojení Ano Ne
Přepínání více zdrojů Ano Ne
Aktivní potlačení hluku (ANC) Ano Ne
Transparentní mód Ano Ne
Nabíjení kabelové i bezdrátové (Qi) kabelové
Výdrž 7 hodin s ANC, 11 bez ANC (20 a 31 hodin s pouzdrem) 5 hodin (24 hodin s pouzdrem)
Hmotnost 6,2 g sluchátko, 63 g pouzdro 5,1 g sluchátko, 53 g pouzdro

Ovládání

I když nemají sluchátka “tyčinku”, poskytují nositeli možnost ovládání několika různými gesty. U obou Pixel Buds je možné skočit na další či předchozí skladbu, spustit či pozastavit přehrávání, zvednout hovor a probudit Asistenta. Jen verze Pro ovšem umí na svém hřbetu rovnou měnit i hlasitost, což je velká výhoda. Citlivost na doteky je u obou modelů v pořádku a není problém je po chvilce trénování provádět spolehlivě na první pokus.

Sekundární a také o něco komplexnější možností ovládání sluchátek je samozřejmě mobilní aplikace. V tomto případě se jmenuje Google Pixel Buds a nepřekvapivě připomíná například sluchátkové ovládací prostředí u konkurenční Galaxy Wearable. Úvodem je tak k dispozici informace o stavu baterií ve sluchátkách i pouzdrech.

Google Pixel Buds
Google Pixel Buds

Z pohledu nastavení přepínání mezi režimy mě mile překvapilo, že je možné do tohoto přepínacího cyklu (dlouhé stisknutí) zařadit jako třetí položku také běžný poslech bez dodatečných funkcí. V tomto spousta jiných sluchátek pokulhává a uživatel se pak s vypínáním trochu trápí. Všiml jsem si, že stejně chytře už toto přepínání řeší třeba i Galaxy Buds2 Pro. A to je dobře.

Baterie a nabíjení

Jak už bylo zmíněno, pouzdro od sluchátek Pixel Buds Pro podporuje bezdrátové nabíjení, což je jedna z výhod oproti modelu A-Series. Funguje na bázi standardu Qi, takže nebyl problém doplňovat energii třeba i ze zad telefonu Galaxy S21 Ultra. I v otázce celkové výdrže model Pro vede, což naznačuje i fakt, že hmotnost samotných sluchátek (6,2 vs. 5,1 gramu) i pouzdra (63 vs. 53 gramu) jsou o něco vyšší.

Google Pixel Buds Pro Pixel Buds A-Series sluchátka recenze baterie výdrž nabíjení USB

Pixel Buds Pro zvládnou bez pouzdra sedm hodin při zapnutém ANC a jedenáct hodin v běžném režimu. Pixel Buds A-Serie, která ANC nemají, takto nabídnou cca 5 hodin poslechu. Při započtení pouzder se pak jedná o hodnoty až 31 hodin bez ANC či 20 hodin s ním oproti 24 hodinám u “áčkové” verze. Výdrž tedy rozhodně špatná není.

Cena a dostupnost

Jak známo, většina Google produktů není na českém trhu úplně oficiálně, a pro tato sluchátka to platí taktéž. Nicméně třeba z německého Google Store je možné je objednat. Pixel Buds Pro tam vyjdou na 219 eur, takže cca 5 400 Kč. Model Pixel Buds A-Series stojí 99 eur, což je zhruba 2 400 Kč. K dispozici je přitom u obou verzí řada barevných variant. Některé přibyly po představení telefonů řady Pixel 7.

Google Pixel Buds Pro Pixel Buds A-Series sluchátka recenze barvy

Závěrečné hodnocení

Zatímco model Pro bych se nebál postavit po bok stejně drahých konkurentů a našel u něj několik prvků k vypíchnutí (rozhodně ANC či ovládání), varianta A-Series je vlastně s ohledem na cenu maximálně průměrná. I o dost levnější konkurenční sluchátka nabídnou navíc třeba ANC, které už je dnes bráno téměř jako industry standard. Nicméně nespornou výhodou je naopak “háček” pro lepší upevnění do ucha, kvůli kterému mohou být tyto špunty jiným způsobem zajímavé pro sportovce.

Klady Pixel Buds Pro

+ skvělé ANC
+ šikovné ovládání
+ bezdrátové nabíjení
+ celková výdrž
+ design

Zápory Pixel Buds Pro

– trochu vyšší cena
– slabá nabídka kodeků
– v balení není kabel

Hodnocení redakce: 85 / 100 %

Klady Pixel Buds A-Series

+ “háček” na uchycení do ucha
+ nízká hmotnost
+ šikovné ovládání
+ design

Zápory Pixel Buds A-Series

– bez ANC a transparentního módu
– nemá bezdrátové nabíjení
– neumí ovládat hlasitost na špuntech
– dražší než srovnatelná konkurence

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)