Google Now: 5 tipů a triků, které by měl znát každý
- Návody
- Jakub Schusser
- 4.3.2016
- 10
Pokud používáte Google Now jako hlasového asistenta už nějakou dobu, jistě víte, že svoji funkci plní velmi dobře. Umí poměrně spolehlivě rozeznat, na co se ho ptáte, a především při vyhledávání v angličtině nabízí i několik funkcí, které jdou nad rámec obyčejného vyhledávání.
My se dnes zaměříme na některé z vychytávek, o kterých jste možná nevěděli, ale zároveň je můžete použít i při vyhledávání v češtině.
Tip číslo 1: “OK Google” z libovolné obrazovky
Vadí vám, že nemůžete používat příkaz “OK Google” z libovolné obrazovky? Google totiž tuto funkci pro češtinu nenabízí.
Jako jakýsi kompromis se nabízí nastavit jako primární jazyk angličtinu s tím, že češtinu ponecháte jako sekundární jazyk. Při takovém nastavení vám stačí vyslovit “oukej gůgl” a poté mluvit výhradně česky. Google by neměl mít s rozpoznáním problém.
Díky tomu pak můžete používat příkaz i ze zamčené, a pokud zařízení nabíjíte, tak i z vypnuté obrazovky. Nastavení v aplikaci provedete kliknutím na “hamburgerové menu”, následně na “Nastavení”, kde nejprve zvolíte jako primární jazyk angličtinu a sekundární češtinu, poté kliknutím na “Hlasové vyhledávání” a konečně na “Rozpoznávání OK Google”, kde povolíte všechny možnosti, přičemž budete vyzváni k trojnásobnému vyřknutí příkazu “OK Google”. Po vyřčení “OK Google” můžete používat konkrétní příkazy, které rozhodnou o akci, která se provede.
Tip číslo 2: Navazující otázky
Google Now si do určité míry umí zapamatovat, na co jste se ho naposledy ptali. Řekněme, že chcete vědět, jak velká je Praha. Potom se zeptáte, jak daleko je “to” do Brna. Protože je aplikace o něco chytřejší, než se může zdát, umí si za slovíčko “to” dosadit Prahu. Tento příkaz ale bohužel není v češtině natolik spolehlivý jako v angličtině. Občas se ale určitě hodí.
Tajný dokument Googlu odhalil největší problém Pixelů. Týká se čipsetů Tensor
Tip číslo 3: Připomínky na určitém místě
Jistě jste už zaznamenali, že pomocí Google Now si můžete nastavit připomínku v určitém čase. Můžete ale také použít připomenutí závislé na tom, kde se právě nacházíte. Stačí začít příkazem “připomeň mi”, poté místo a to, co chcete připomenout (poslední dva příkazy lze zaměnit). V případě, že jste dostatečně specifičtí, váš příkaz aplikace pochopí a vyplní za vás připomínku, kterou potom odsouhlasíte.
Tip číslo 4: Rychlý přístup k základnímu nastavení
Chcete rychle vypnout Wi-Fi, zapnout Bluetooth nebo třeba zapnout budík? Stačí použít příkaz “zapni” nebo “vypni” a upřesnit, čeho se akce týká. Pro nastavení budíku nemusíte používat příkaz “nastav budík”, ale postačí říct například “vzbuď mě za hodinu”.
Tip číslo 5: Přizpůsobte si chytré karty
Google Now není jen o hlasovém vyhledávání. Věděli jste, že si navrhované chytré karty můžete do značné míry personalizovat? V “hamburgerovém menu” stačí kliknout na položku upravit. Chcete dostávat informace o počasí nejen doma, ale i v práci? Chcete zobrazovat chytré karty vašich oblíbených aplikací nebo vás nějaká nezajímá? Stačí si nastavit to, co vás zajímá.
Závěr
O hlasových příkazech, které můžete v češtině efektivně využívat, jsme vás již informovali a i když se za poslední dobu Google Now zase o něco posunul, pro Čechy je nabídka funkcí stále velmi skromná a prostor k vylepšení tu bezpochyby je. Máte-li možnost a nevadí vám používat angličtinu (případně další jazyky), zjistíte, že se vám otevírá celá řada dalších možností. Jsou to například rozpoznávání řeči offline nebo několik dalších příkazů. Výše zmiňované dosazování podmětu z předchozí otázky za slovíčko “to” funguje o mnoho lépe a nejen navazující otázky jsou v angličtině uživatelsky příjemnější také proto, že se velmi často dočkáte odpovědi v mluvené formě.
zdroj: techradar.com
Komentáře (10)
Přidat komentář