Google Mapy – jak je používat zdarma (v zahraničí) bez internetu?
- Recenze
- Jan Dolejš
- 7.12.2022
- 28
Google Mapy zná téměř každý uživatel přístroje s Androidem, neboť jsou ve většině případů jeho nedílnou součástí. Není žádným tajemstvím, že jejich funkce je podmíněna internetovým připojením, což může občas působit problémy – například v zahraničí, kde se kvůli roamingu chceme mobilním datům úplně vyhnout. Jak přesto používat Google Mapy zdarma?
Google Mapy – mocný nástroj od Googlu
Google vybavil Android skvělými mapovými podklady, které se ovšem ve výchozí podobě neobejdou bez připojení k internetu. Mapové podklady se stahují v reálném čase v místech, kde se zrovna nacházíte, či kam zavítáte skrze prostředí aplikace. Nebudeme si nic nalhávat – bez internetového připojení nikdy nebudou Google Mapy stoprocentní, neboť bychom nemohli využívat vyhledávání, navigaci, jízdní řády, Google Street View apod. Mapové podklady ovšem můžeme používat i bez internetu, což pro pouhou orientaci a základní navigaci bohatě postačí.
Jde to i bez mobilního připojení
V čem tkví celé kouzlo? Nejvíce dat spotřebují samotné mapové podklady, které telefon musí stahovat z internetu. Při občasném zkontrolování ulic kolem sebe to sice nebudou žádné desítky megabajtů, ale při týdenní návštěvě neznámého města již můžeme stáhnout velké množství dat. Lze tedy stáhnout mapové podklady přímo do paměti mobilního telefonu? Ano. Lépe řečeno si uložíme výřez (= část mapy), který bude později dostupný i bez internetového připojení.
Ukládáme mapu offline do paměti přístroje
Postup, jak uložit výřez mapy do telefonu, je až směšně snadný. Přesto není v aplikaci popsán a tlačítko k uložení map offline je “zašito” na místě, kde byste jej možná ani nečekali. Těžko říci, co Google k tomuto “skrytí” – podle nás velmi užitečné funkce – vedlo. Jen pro doplnění – v době, kdy chceme mapy stáhnout do mobilního telefonu, musíme být připojeni k internetu. Po uložení (stažení map) již tato povinnost odpadá, což je základní myšlenka článku. Zkrátka si před dovolenou stáhneme mapy již doma na Wi-Fi a ve slunné Paříži se již bez internetu obejdeme, protože máme kýženou krajinu uloženou v telefonu. Nyní již ale k samotnému postupu.
- Spusťte Google Mapy.
- Na obrazovce zobrazte tu část mapy, kterou chcete stáhnout. Zkrátka vše, co je vidět, bude staženo. Nemusíte nyní řešit přiblížení mapy (uloží se všechna měřítka).
- Do vyhledávače napište “ok maps“, nebo jen ve výsledcích hledání (kam jste nic nenapsali) sjeďte až dolů a vyberte možnost Chci mít mapu této oblasti k dispozici zdarma. Je jen na vás, který způsob použijete – jsou rovnocenné.
- Telefon začne mapy ukládat do mezipaměti, o čemž nás průběžně informuje.
Co funguje a co ne?
Než začnete tleskat a říkat si, k čemu vlastně Google nabízí mapu s nutností internetu, když to jde i offline, musíme vás upozornit. Do telefonu se uložily pouze mapové podklady, které je nyní možné prohlížet bez připojení k internetu. Ve spojení s GPS a kompasem poslouží uložené podklady skvěle při putování neznámým městem – dozvíme se polohu, směr a dobře zmapované okolí. Jak jsme již předesílali – plnohodnotnou navigaci nečekejme, žádný milý hlásek nám zkrátka nebude říkat, kudy se máme vydat, a my se musíme sami orientovat v mapě. Kdo by to ale s určením polohy a směru nezvládl, že?
Jak promazat mezipaměť aplikace?
Pokud patříte mezi uživatele, kteří hlídají každé volné místo, může se vám stát, že “nakešované” mapy v telefonu začnou postupem času zabírat více volného místa, i když už je nevyužíváte. Co s tím? Promažme cache. Bohužel tuto volbu mapy neobsahují přímo ve svém prostředí, pomoci si tak budeme muset manuálním promazání ve správci aplikací. Stačí nalézt aplikaci Google Mapy a zvolit Vymazat mezipaměť.
Závěr – Google Mapy
Začněme poslední část článku otázkou – jak se budeme zdarma orientovat v neznámém městě, pokud odmítáme klasické papírové mapy (to už přece není cool, že?) a nemáme přístup k internetu? Způsobů je více, my se zaměřili na Google Mapy, které po uložení map (což musíme logicky udělat předem) dokážou ve spojení s kompasem telefonu a GPS prozradit, kde se právě nacházíme a kterým směrem hledíme. Tento způsob sice není úplně 100%, neboť při velkém výřezu se mapu nepodaří stáhnout, ale celé město by se většinou mělo vejít (zkoušeli jsme Prahu nebo třeba Paříž). S těmito pomocníky zvládne pohyb městem či krajinou úplně každý. Nemusíme navíc stahovat žádnou další aplikaci a utrácet peníze za mobilní data v zahraničí.
Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi
Komentáře (28)
Přidat komentář