TOPlist

Vyzkoušeli jsme službu Google Lens: Funguje rozpoznávání objektů?

google lens

Google v minulém roce představil a spustil službu pro rozpoznávání objektů Google Lens. Nejprve pouze jako doplněk ke Google Fotkám, na konci roku jej ale přidal i rovnou do Asistenta Google. My jsme nyní Google Lens vyzkoušeli na redakčním telefonu Pixel 2. Je tato služba užitečná? To se pokusíme zjistit v dnešním článku. 

Představení služby Google Lens 

Poprvé jsme o Google Lens slyšeli na konferenci I/O 2017, kdy se jednalo o jednu z nejzajímavějších novinek z úvodních hodin. Tato technologie není zrovna nová, ještě předtím jsme ji mohli vidět jako Google Googles, podobnou funkci nabízí i Samsung ve svém Bixby asistentu. V čem se tedy tato novinka liší? 

Google opět spoléhá na strojové učení a obrovská množství dat, díky kterým se služba neustále učí a zlepšuje. Má tak ideální podmínky k tomu, aby se stala nejlepší službou pro rozpoznávání objektů. V ideálním případě dokáže rozpoznat nejen objekty, ale také určité budovy, plemena zvířat, přesně poznat květinu podle květu, ale také má sloužit k rychlému převedení informací z vizitky do telefonu, přepsání SSID a hesla k routeru, nebo třeba k zapsání adresy obchodu z letáku atd.

https://www.youtube.com/watch?v=F2brcDqKTHI

Google Lens a Asistent Google v praxi 

Hned na začátek je dobré napsat, že informace níže můžou být již brzy neaktuální. U této služby můžeme velmi dobře vidět, jak strojové učení funguje a jak se týden za týdnem zlepšuje. Několik týdnů zpátky měl Google Lens problém s českými adresami, když ale vyzkoušíme službu dnes, tak už ji bez problému označí a nabídne otevření v mapách. Stejně tak i třeba podpora překladů, která nedávno přibyla. I když zde prozatím platí překlad do jazyku, ve kterém funguje Asistent. Tudíž zatím se nedá použít překlad do češtiny.

Jinak nás ale fungování Google Lens hodně překvapilo. Bez problémů si poradí s českými vizitkami i různými kartami. Problém jsme neměli ani s rozpoznáním knížek. Jediný problémy má s některými objekty, kdy si služba není jistá, na co se má zaměřit, kdy například místo sluchátek označí jejich obal. Absolutně mylné poznání objektů bychom mohli z několika desítek pokusů spočítat na prstech jedné ruky. Úsměvné například bylo, když maskota Androidu označila služba za žábu. 

Potěšilo i fungování s budovami, kdy správně odhadl asistent Prašnou bránu i náměstí v Brně. V neposlední řadě si služba také rozumí s různými kódy. Ať už se jedná o ty čárové, nebo třeba QR. Díky tomu tak odpadá instalace jedné aplikace pro čtení QR kódů. 

Je služba Google Lens užitečná? 

Momentálně je na tom Google Lens hodně podobně jako Asistent Google. V Česku už jen díky absenci češtiny odpadne velké množství potenciálních uživatelů. S podporou češtiny si ale dokážeme představit velké využití například na dovolených, kdy si jednoduše budete moct zjistit informace o místech, budovách či třeba obrazech v galerii. Samozřejmě, pokud ovládáte angličtinu, tak vám nic nebrání používání již dnes. 

Další velké využití vidíme u rychlého skenování textu a následného přenesení do zařízení. Již nyní téměř hned dokáže Lens převést části textu, adresy, kódy téměř hned do elektronické podoby. V budoucnu by pak díky tomu mohlo úplně odpadnout přepisování z papíru na počítač či telefon. Stačil by jen jednoduchý sken přes Google Lens a text by se ihned převedl. 

Google Assistant
Google Assistant
Google Photos
Google Photos

Vyzkoušeli jste si již také Google Lens? Jak se vám tato nová služba líbí?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)