Vyzkoušeno: Pošlete děti do Google Interlandu, poučí je o nástrahách internetu
- Recenze
- Marek Houser
- 14.12.2022
- 1
Americký Google před několika hodinami vydal v české verzi online hru Interland, ve které se mohou uživatelé zábavnou formou naučit základy chování na internetu a také vyhýbat se online nástrahám. Hlavní cílovou skupinou jsou pochopitelně děti, nicméně i dospělé může mnohému naučit. Hra je nově kompletně v češtině a to dokonce i s dabingem. Funguje v prohlížeči, takže není nutné vůbec nic instalovat. Interland je obývaný internauty, mezi které patří i hlavní postavička.
Ve čtyřech různých kategoriích, které jsou reprezentovány ostrůvky k navštívení, se hráč naučí například pravidla sdílení, ochrany údajů, komunikace s neznámými lidmi nebo správného nastavení hesel. Cílem hry je zisk několika odznaků. Jakmile hráč úspěšně absolvuje úkoly ve všech světech, získá nejvyšší titul Úžasňák. Naučná novinka spojuje několik herních stylů jako arkáda, plošinovka, puzzle nebo kvíz.
Interland: Play your way to Internet Awesome
Čtyři světy, čtyři témata
Google Interland je rozdělen na čtyři světy – Věž pokladů (poučení o datech a heslech), Řeka reality (rozvíjení kritického myšlení), Ostražitá hora (pravidla rozumného sdílení) a Království laskavosti (mimo jiné nabádající k nahlašování potížistů). Hru jsem celou absolvovali a je skutečně super. Kompletní dokončení zabere jen několik desítek minut, ale nemyslete si, že je to úplná brnkačka. I dospělého dokáží úkoly potrápit.
V průběhu hry sbírá postavička body, ale na nich ve výsledku až tak nesejde. Nicméně je potřeba mít se na pozoru před protivníky (metafora pro online hackery a útočníky), kteří vám mohou body různými způsoby odebírat. Čeština včetně dabingu je bezchybná a velmi vítaná. I po obsahové stránce, což je vlastně úplný základ celého nápadu. je Interland velmi kvalitně zpracovaný.
Během karantény jsme sledovali zvýšené využívání internetu u dětí, což se potenciálně může přelít i do období prázdnin. Rozhodli jsme se proto urychleně převést do češtiny hru Interland, která již několik let úspěšně funguje v zahraničí. Je to zábavná hra, která dokáže dětem nenásilnou formou vysvětlit, jak se chránit proti útokům a pohybovat se v anonymním prostředí internetu.
Na to, že jde v podstatě “jen” o předávání důležitých informací dětem, je na tom hra překvapivě dobře i po grafické stránce. Google si dal na formátu evidentně hodně záležet a hráči to jistě ocení. A taky rodiče, jejichž děti by jiným způsobem možná podobné informace jen tak nezískaly. Grafika hry je natolik propracovaná, že v průběhu nabízí v dialogovém okně i snížení kvality. To je fajn zpráva, jelikož pak není cílová skupina hry Google Interland zúžena na majitele modernějších strojů.
Interland od Google je teď česky i kvůli/díky koronaviru
Nový český překlad vznikl díky tomu, že se Google snaží šířit mezi školáky povědomí o digitální bezpečnosti v době, kdy objem využívání internetu u dětí v důsledku koronavirové pandemie vzrostl. Vzhledem k narůstajícímu počtu kybernetických incidentů novou výukovou hru vítá také policie. Z jejího pohledu je žádoucí jakákoli preventivní aktivita, ve které se dítě přirozeným a nenásilným způsobem seznamuje se základními bezpečnostními zásadami, ke kterým patří především ochrana soukromí v online prostředí a pravidla pro sdílení. Policie velmi často řeší právě případy, ve kterých došlo k úniku a následného zneužití citlivého údaje dítěte či dospělého k trestné činnosti.
Závěrečné hodnocení hry je v podstatě velmi snadné. Nenapadá mě, co bych jí takto na první pohled vytkl. Účel je velmi chválihodný a zpracování dopadlo na jedničku. Nutno dodat, že se tu bavíme o několik let staré hře, která je nyní pro Česko aktuální, jelikož dostala češtinu. I její implementace se ale povedla a doufáme, že ke hře přitáhne co největší množství lidí, nejen dětí. Tak vzhůru do Interlandu!
Už jste hru Interland od Google vyzkoušeli?
Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi
Komentáře (1)
Přidat komentář