TOPlist

Google Glass – technologický hit nebo konec soukromí?

google-glass-hd-wallpaper

Se zvyšujícím se letopočtem přibývá také spousta lidských výtvorů, která stojí za povšimnutí. Jedním z nich jsou i brýle Google Glass, které se od mobilních telefonů dokázaly naučit spoustu funkcí a usadí se na hlavách fanoušků Sci-Fi – a za pár let možná i na každém z nás. Co o Google Glass vlastně víme? Máme jásat nebo se bát?

O čem je řeč? O mobilu v brýlích přeci!

Než se pustíme do virtuální pitvy Google Glass, je na místě si povědět, co se vlastně pod tímto pojmem skrývá. Společnost Google se experimentů rozhodně nebojí a jeden velice zajímavý koncept představila v loňském roce – chytré brýle. Myšlenka je velice prostá, ale její původ jakoby pocházel ze Sci-Fi filmu – vměstnat do obyčejných brýlí hardware, který by dokázal reagovat na vaše okolí, komunikovat s vámi a v reálném čase vám do zorného pole promítat další informace. Zkrátka to, co již dnes  zvládají mobilní telefony, přenést do vaší hlavy. Již žádné pátrání po kapsách a sledování displeje telefonu – stačí se jen dívat!

google-glass-1

Fámy přišly dříve, parádní představení až na Google I/O 2012

O chytrých brýlích jsme se začali pomalu dočítat již na začátku loňského roku, spoluzakladatel Googlu, Sergey Brin, se několikrát dokonce ukázal v brýlích v nějakém tom videu. V té chvíli jsme byli novinkou uchváceni, detailnější informace ale chyběly. Větší zvrat přišlo na loňské akci Google I/O, kde přišlo představení Google Glass v plné parádě. Opět se v hlavní roli ocitl Sergey, který se pomocí hangoutu na Google Glass spojil s uvaděčem samotné akce v reálném čase a absolvoval náročnou cestu na pódium – seskok z letadla a následný dojezd na freestyle kolech. Byli jsme překvapení, nadšení a vzrušení – již v té době jsme věděli, že chceme Google Glass.

Project Glass: Live Demo At Google I/O

Project Glass: Live Demo At Google I/O

Co Google Glass dokážou? Proč je chtít?

Kráčím neznámým prostředím, křižovatka ve tvaru T mě donutí přemýšlet – doprava nebo doleva? Než si sám na otázku odpovím, v zorném poli se objeví šipka vpravo doprovázená hlasovým povelem, který mi přikáže směr, a já konečně vím, že hledaná restaurace čeká za rohem. I tak by se dala popsat jedna z funkcí, kterou Google Glass hravě zvládnou – navigace. A protože jsou chytré brýle vybaveny také kamerou, mikrofonem či touchpadem a nebojí se synchronizace s mobilním telefonem, jistě dokážete odhadnout další použití:

  • fotoaparát a kamera
  • videokonference
  • čtení SMS, emailů či jiných zpráv
  • volání
  • poslech hudby
  • překladač atp.

Díky převodu řeči na text  tak dokážete za chodu nadiktovat a odeslat SMS, vyřídit hovor, ukázat šéfovi skrze videohovor, že jste skutečně v práci či si nechat přeložit nějakou frázi. A nejlepší na tomto konceptu – můžete se během toho věnovat své dosavadní činnosti, vše je možné ovládat hlasem či touchpadem a obraz je promítám přímo do vaší sítnice, aniž byste kdesi vyhlíželi nějaký displej.

Google již zasílá brýle vývojářům a uvolnil API, což povede k tvorbě aplikací třetích stran a využití Google Glass k dalším účelům – napadá vás nějaký zajímavý?

Google Glass jako navigace? Skvělá volba! Google Glass jako navigace? Skvělá volba!

Přenos obrazu a zvuku zaujme

Jistě nám dáte za pravdu, že pozorovat titěrný displej, který by rušil, i kdybychom Google Glass používat nechtěli, není to pravé ořechové. Vyřešit to lze ovšem i jinak – na těle brýlí umístili konstruktéři malý projektor, který svůj obraz odrazí přes hranol a vysílají jej přímo na sítnici uživatele. Díky tomu se neztrácí původní obraz, ale zprávy z Google Glass člověk vnímá jako další vrstvu. Člověku se podle Googlu zdá, že sleduje 25palcový HD displej ze vzdálenosti 2,5 metru. Vadit by neměly ani dioptrické brýle, které již uživatel nosí – Google pracuje na verzi, která tomu bude přizpůsobena.

Netradičně vám budou do uší přenášet zvuk – ten do sluchového aparátu doputuje skrze lebeční kost. Tento způsob přenosu zvuku sice není žádnou novinkou – který telefon či jiné podobné zařízení to však používá?

google-glass

HD kamera, 16GB úložiště, Bluetooth a Wi-Fi – kde je GPS?

Co v sobě Google Glass ukrývají?

  • displej: ekvivalent 25″ televize s HD rozlišením, kterou pozorujete z 2,5 metru
  • fotoaparát: 5MPx snímač, video v 720p (1280 × 720 pixelů)
  • zvuk: přenášen přes lebeční kost
  • konektivita: 802.11b/g, Bluetooth
  • úložiště: 16GB paměť, uživatel 12 GB přístupných
  • výdrž: typicky jeden den
  • nabíjení: přes Micro USB (kabel součástí balení)
  • kompatibilita: jakýkoliv telefon s Bluetooth, pro pokročilejší funkce nutnost Android 4.0.3 a vyšší

Možná někoho zarazilo, že ve výčtu “železa” chybí GPS – skutečně Google Glass tento modul neobsahují a spoléhají se na mobilní přístroj, se kterým se spárují.

google-glass-2

Jednodenní výdrž – mobily nás naučily s tím počítat

Náš přístroj může být chytrý, jak jen může, ale co je to platné, když je bez energie a my jej nemůžeme použít? Stejný osud čeká Google Glass po celém dni – to je typická hodnota výdrže na jedno nabití. Nutno však počítat s tím, že při náročnější práci se tento čas ještě zmenší (Hangouty, video nahrávání a jiné energeticky náročné úkony). Nelze si tak nevšimnout podobnosti s dnešními mobilními přístroji, které si téměř každý den dopřávají nový přísun energie z nabíječky.

K dostaní budou v nějikuja barevných variantách K dostání budou v několika barevných variantách

Aplikace MyGlass již na Google Play – strejda nás škádlí

Pro pokročilejší funkce a využití plného potenciálu potřebujeme mobilní telefon – ten naučí používat Google Glass GPS, nastaví další funkce nebo třeba umožní číst vaše SMS. Tato aplikace je již přítomna na Google Play, ale jak praví popis aplikace – pokud nemáte Google Glass, je to pro vás plýtvání časem. Tedy ne úplně, mezi obrázky v popisu brýlí se nachází štěně v pyžamu. Google je prostě hračička.

google-glass-play-1

MyGlass
MyGlass

Dorazí již koncem letošního roku, dáme za ně celý plat

Důležité otázky – kdy a za kolik? Jelikož jsou již Google Glass v “testovacím oběhu” a jejich majiteli se stalo i několik šťastlivců mimo Google, proslýchá se, že budou k dostání pro veřejnost již koncem letošního roku. Nepotěší ovšem cena – ta je zatím stanovena na 1500 dolarů (skoro 30 000 Kč). My můžeme doufat, že bude cena prodejní verze nižší, přesto se asi pod hranici 20 000 Kč nedostaneme.

google-glass2

Pár videí kolem Google Glass

http://youtu.be/YliQxNIvCts

Tinhte.vn – Trên tay Google Glass

Tinhte.vn - Trên tay Google Glass

http://youtu.be/vetiQ9JFRws

http://youtu.be/L3iPWckcAeI

http://youtu.be/VEm_4J0iM2c

Máme jásat nebo se bát?

Funkce a možnosti Google Glass jsou skvělé a díky nim se můžeme ocitnout v roli hlavního hrdiny v nějakém Sci-Fi filmu. Musíme ale zohlednit také druhou stranu mince – přístroj obsahuje kameru, mikrofon, internet a další nástroje, které hravě poslouží k nenápadnému natáčení či sledování. Již nyní bojuje spousta podniků (kina, divadla, muzea…) proti “špiónům”, kteří potají materiály fotí a natáčí. Trochu úsměvné je, že ještě před vydáním Google Glass již některé bary dokonce vydaly zákaz nošení těchto brýlí v prostorách podniku. Nutí nás to k zamyšlení – i Google Glass mohou být na škodu. Pokud půjdeme do extrému, můžeme si představit člověka, který se vyžívá v natáčení trestné činnosti na veřejnosti – s kamerou se vše špatně natáčí a člověk je i nápadný. S Google Glass? Hádejte sami.

zakaz

Možná se tak dočkáme doby, kdy budou mít psi velkou konkurenci – na vstupních dveřích se bude vedle nákresu psa v červeném varovném symbolu krčit také zákaz Google Glass.

Dezeen-Google-Glass

Co říkáte na Google Glass vy? Líbí se vám? Máme se bát?

zdroj: techradar.com, svetandroida.czplay.google.com, support.google.com, youtube.com, android.pandaapp.com

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (21)