TOPlist

Jak v PC dostat stažený obsah z Google Fotek hezky do jedné složky?

google fotky stažené složky

Jak už nejspíš víte, aplikace a služba Fotky Google přechází na nová pravidla pro ukládání snímků. Až na výjimky v podobě Pixel telefonů zmizí bezplatná možnost neomezené zálohy. Fotky v nižší kvalitě měly dříve prostor bez limitu, ale tomu je konec. I ty už se budou započítávat do základní limitu. Pokud se nehodláte s novými pravidly smířit a službu chcete opustit, můžete se mrknout na alternativy a všechny své snímky a videa z úložiště stáhnout. Používá se k tomu nástroj jménem Google Takeout, který veškerý obsah zabalí a stáhne. Po rozbalení nicméně zjistíte, že vám takto Google Fotky nenaservírovaly stažené soubory v jednom velkém adresáři, ale že se archivu nachází složky. Hodně složek. Naštěstí na to existuje lék.

Google Fotky jak stáhnout

Obsah z Google Fotek jde po stažení přemístit do jedné velké složky díky řešení od uživatele TheLastGimbus z XDA Developers. Ve finálním adresáři lze po tomto zásahu soubory řadit dle běžných parametrů a jsou k nim přiřazeny také užitečné exif informace. Je k tomu potřeba na míru ušitý Python skript. Proces není pro úplné začátečníky, ale ani těm možná v některých situacích nezbude nic jiného než jej prostě vyzkoušet.

Jak dostat stažené Google Fotky do jedné složky?

  1. Stáhněte a nainstalujte si Python – v tabulce klikněte u nejnovější verze na Download a na další stránce zahájíte stahování kliknutím na verzi pro požadovaný systém a jeho verzi. Pokud si nejste jistí, zkuste nejprve Windows x86-64 executable installer. Při instalaci dejte pozor, aby byly zaškrtnuty políčka s pojmy PATH a PIP.
  2. Nyní musíte doinstalovat požadovaný skript. Otevřete Příkazový řádek (nejjednodušeji stisknutím tlačítka Start, napsáním cmd a stisknutím Enter) a do něj vložte a stisknutím Enter potvrďte příkaz pip3 install -U google-photos-takeout-helper. Pokud nefunguje, zkuste python3 -m pip install -U google-photos-takeout-helper. Pokud ani tehdy neproběhne instalace, zkuste na konec příkazů přidat –user.

    instalace skriptu

  3. Teď je čas nachystat soubory do požadované podoby. Veškerý obsah musí být v prvé řadě rozbalen do složek (Google vám je dá například v .zip). Úplně vyhoďte složky, které mají název alb neodpovídající struktuře “2016-06-26” nebo “2016-06-26 #2”. Snímky v jinak pojmenovaných složkách jsou duplicitami těch, které se nacházejí v chronologickém řazení, takže o ně nepřijdete.

    mazání složek

  4. Do příkazového řádku nyní zadejte příkaz google-photos-takeout-helper -i [cesta k takeout složce] -o [cesta k nové složce], kde údaje v hranatých závorkách nahradíte konkrétními cestami. Jestli se nedaří, zkuste python3 -m google_photos_takeout_helper -i [cesta k takeout složce] -o [cesta k nové složce]. Pokud chcete, aby byly fotky rozděleny do složek podle roků a měsíců, přidejte na konec příkazů –divide-to-dates.
  5. Hotovo. Fotky a videa byste měli mít v jedné složce (případně v dalších podle roků a měsíců, pokud jste to chtěli), opatřené exif informacemi a seřazené dle data pořízení.

Podařilo se? Kolik fotek a videí jste takto převáděli?

Zdroj: Github

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)