Google Disk: 5 tipů a triků, které byste měli znát #2
- Články
- Daniel Macho
- 10.9.2015
- 12
Nejsou to ještě ani dva roky, kdy jsem se rozhodl přejít z Dropboxu na Google Drive. Dropbox pro mne pomalu začínal být neatraktivní a neinovativní. Mobilní aplikace tehdy dlouho nepřinášela žádné velké vylepšení a s rostoucí úhlopříčkou mých telefonů mi začínalo vadit její provedení. Když jsem volil mezi různými variantami, čím dál více lidí mě tlačilo do cloudu od Googlu – Google Disk (Drive). Drobné zkušenosti jsem s ním měl, protože když už mi Google k mému účtu daroval kdysi nějaké místo zdarma, jako správný geek jsem to musel prubnout. Tehdy jsem ale neměl důvod k přechodu.
Začal jsem tedy Google Disk pomalu prohledávat a zkoumat jeho možnosti. Dnes jsem rád, že jsem přešel. Mobilní aplikace je parádně provedená, člověk se rychle a snadno zorientuje. Zpočátku jsem měl k dispozici oněch 15 GB zdarma. Téměř polovinu však zabíraly fotky z galerií Google+ a bývalé Picasy, takže po pár týdnech jsem na prostor celkem trpěl. Ano, mohl jsem k základnímu prozkoumání využít pár menších souborů, ale to bych testoval pod svou běžnou zátěž, protože v Dropboxu jsem měl svých 100 GB téměř plných. Rozhodl jsem se tedy zaplatit Googlu za pár giga a jeho službu prozkoumat do hloubky. Musím říct, že už po pár dnech od zakoupení balíku jsem začal objevovat dosud nepoznané. A rozhodl jsem se, že se s vámi o některé triky a tipy podělím v novém seriálu.
Google Disk: 5 tipů a triků, které byste měli znát #1
1. Uploadování pomocí „Drag&Drop“
Tuto funkci využijete jen na desktopu. I přesto se však jedná o výbornou funkci, kterou uvítá nejeden uživatel. Doby, kdy jste museli kliknout na tlačítko „nahrát“ a poté soubor najít v počítači jsou už naštěstí pryč. Vše se zjednodušuje a takováto funkce je dnes myslím nutností. Přesto stále existují služby, kterým tato funkce nic neříká. Díky, že zde je.
2. Vylepšení pomocí doplňků
Nevzpomínám si přesně kdy, ale může to být přibližně necelý rok, kdy Google umožnil do Disku doinstalovat doplňky. V tvorbě tabulek nebo dokumentů tak můžete použít doplňky třetích stran, jako je třeba MailChimp nebo Gliffy.
3. Desktopový klient
Desktopového klienta měl Google Disk už poměrně dávno. Z ničeho nic však najednou přestal fungovat a odkaz na stažení instalačky ze stránek Disku zmizel. Bez nějakého většího humbuku kolem. Je to ale pár týdnů, co se desktopový klient vrátil. Na úvodní stránce Google Disku najdete v levém navigačním sloupci odkaz ke stažení a poté už jen nainstalujete podobně jako prohlížeč Chrome. V navigačním panelu vašeho OS přibyde ikonka složky s miniaturou ikony Disku. Po instalaci si vyberete, které části cloudu budou synchronizovány s PC a které ne. Všechny synchronizované složky a soubory se pak reálně stáhnou a na disku počítače zabírají příslušné místo. V čem tedy spočívá to nejlepší? Pokud chcete nějaký soubor nebo složku uploadovat na Disk, není nic jednoduššího, než ho prostě jen zkopírovat do příslušné složky. I kdyby byl soubor obrovský, nemusíte se o nic starat. Během pár vteřin se spustí automatické nahrávání souboru. Nemusíte tedy vůbec otevírat okno prohlížeče. Vše se dá zvládnout z prostředí sstému.
4. Sdílení na Disk z aplikací třetích stran
Sdílení na Disk umí snad každá aplikace, která vůbec umožňuje něco sdílet. Pokud aplikace pracuje přímo se soubory, může vám jednoduše soubory odeslat na váš cloud a nemusíte se o nic starat. Pokud však aplikace pracuje pouze s obsahem, pro který není kopírování souborů legální nebo se na něj vztahují autorská práva, i tak vám ale může pomoci. V takovém případě pak vytvoří ve vašem Disku textový dokument, ve kterém uvede přímý odkaz na takový obsah.
5. Aplikace třetích stran pro Google Disk
Stejně tak, jako pro prohlížeč Chrome existují desktopové doplňky a aplikace, existují i pro Google Disk. Zatímco doplňky se orientují přímo na tvorbu nebo editaci obsahu v samotných textových nebo tabulkových nástrojích, aplikace pracují s různými weby a jejich data zpracovávají s možností uložení na Disk. Mohou však také pracovat se samotnými daty na Disku. Za zmínku stojí třeba povedený hudební přehrávač „Music Player for Google Drive“, který dokáže přehrávat mp3 soubory uložené ve vašem cloudu. Nebo také aplikace Pixeffect, která (jak už z názvu vyplývá) umí zpracovávat vaše fotografie přidávat do nich různé filtry a efekty. A podobných aplikací, včetně těch kancelářských, je v obchodě pro Disk spousta.
V dalším díle seriálu se podíváme na další zajímavé funkce Google Disku. Například na tvorbu formulářů, které automaticky generují tabulku s odpověďmi, na jejich zkrášlení nebo třeba na možnou provázanost s Gmailem a Fotkami Google.
Chcete přispět k tvorbě návodu pro běžné uživatele a navíc vyhrát každý měsíc Nexus 6? Staňte se Mobile Masterem a natočte jednoduchý návod, třeba na Google Disk.
Komentáře (12)
Přidat komentář