Chcete si chránit soukromí? Nastavte v Google automatické mazání aktivit
- Zprávičky
- Barbora Koďousková
- 7.12.2022
- 6
Ochrana soukromí uživatelských dat patří mezi nejdiskutovanější témata digitální éry. Přístupy k této problematice jsou různé. Existuje spousta uživatelů, které nezajímá to, kolik toho světové korporace vědí o jejich chování na webech, k čemu využívají aplikace, nebo to, s kým vlastně sdílí svou polohu. Na druhé straně se naopak můžeme setkat s jedinci, kteří úzkostlivě dbají na to, aby po nich na internetu žádná stopa nezůstala. Která z variant je správná se můžeme jen dohadovat. Jisté je ovšem to, že by moderní populace měla alespoň částečně brát v potaz rizika, která z neuváženého sdílení osobních informací plynou a využívat nástrojů, které toto sdílení umožňuje, byť jen částečně, omezit. Takovou šanci nyní dává svým uživatelům společnost Google, nově přináší možnost nastavit si automatické mazání aktivit v rámci vyhledávání, záznamů polohy i chování v aplikacích.
Proč v Google nakázat automatické mazání aktivit?
Dominantní pozice Googlu na poli vyhledávačů, mobilních zařízení a internetového světa vůbec, mu zajišťuje celou řadu příležitostí k tomu, aby o svých uživatelích sbíral osobní informace. Těžko říct, kolik toho Google o nás všech vlastně ví, není však nejmenší důvod k tomu, aby věděl úplně všechno. Zapnutí automatické mazání aktivit je tak malým krůčkem k tomu, aby si uživatelé své soukromí ochránili, i když jen částečně. Zároveň je také kompromisem pro ty, kteří chtějí využívat například personalizované vyhledávání, ale zároveň nechtějí, aby jejich historie zůstala v Google uchována. Jak v Google automatické mazání aktivit nastavit?
- Otevřete si stránku Moje aktivita na Google.
- Klikněte na odkaz u oznámení o nové možnosti automatického mazání.
- Zvolte jednu ze tří možností.
- Potvrďte.
Google dává uživatelům na výběr mezi třemi variantami frekvence odstranění informací. První z nich je mazání po třech měsících, druhá pak po osmnácti měsících. V obou případě vše probíhá automaticky, bez nutnosti vašeho dalšího zásahu. Poslední možností je pak ponechání ručního smazání, kdy si dobu, po kterou jsou data Googlu k dispozici volíte sami.
Můžete také samozřejmě Google od vašich aktivit odseknout úplně. Například v rámci sdílení polohy si může uživatel nastavit, aby nebyla zaznamenávána vůbec. To však může vyústit v nefunkčnost některých funkcí aplikací, v tomto případě Google Maps. Postoj, který uživatel k ochraně svých dat zaujme, záleží samozřejmě na každém z nás. Přesto by uživatelé měli zvážit rizika, která ignorování tematiky soukromí může přinést. A to nejen v rámci služeb společnosti Google.
Staráte se o to, kolik toho o vás Google ví?
Zdroj: Android Police
Už jako malá propadla kouzlu počítačů a probouzejících se technologií. Své nejnovější poznatky vždy nadšeně sdílela se svým okolím. Přes svůj první, tlačítkový telefon Ericsson… více o autorovi
Komentáře (6)
Přidat komentář