Před svátky se množí podvodné e-maily. Gmail s nimi bojuje a sděluje 4 tipy, jak zůstat v bezpečí
- Zprávičky
- Adam Kurfürst
- 19.12.2024
- 2
- Gmail používá nové AI technologie pro lepší ochranu před podvody
- Google varuje před třemi podvody typickými pro předvánoční čas
- Proti podvodům pomáhá zpomalit a důkladně vše ověřovat
Před vánočními svátky se každoročně zvedá množství podvodných e-mailů, tvrdí v novém blogovém příspěvku softwarový kolos Google. Jeho klient Gmail patří k nejpoužívanějším na planetě a proti závadné příchozí poště aktivně zbrojí.
Podvodníci čím dál častěji využívají umělou inteligenci, ale stejně tak se díky ní zdokonalují i ochranné prvky Gmailu. Google informuje, že letos vznikla řada průlomových AI modelů, které značným způsobem posilují protekci uživatelů před podvodnými e-maily. Konkrétně přitom zmiňuje nový LLM (large language model, velký jazykový model), jenž byl trénován na spamu, phishingu či poště obsahující malware.
„Díky rozpoznávání vzorů a rychlé reakci blokuje tento systém LLM o 20 % více spamu než dříve a denně prověřuje 1 000krát více spamu nahlášeného uživateli,“ doplňuje Google.
Jaké podvody teď kolují e-mailovými schránkami?
Google momentálně varuje před třemi typy podvodných e-mailů, které útočníci typicky využívají v předvánočním období:
- Podvodné faktury: Podvodníci rozesílají falešné faktury a snaží se přimět oběti k telefonátu ohledně „poplatků“, aby je pak přesvědčili k platbě.
- Podvody s celebritami: Podvodníci zneužívají jména celebrit – buď se za ně přímo vydávají, nebo tvrdí, že celebrita podporuje nějaký produkt. Cílem je vzbudit důvěru pomocí známého jména.
- Podvody vydíráním: Oběti dostávají výhružné e-maily obsahující jejich adresu, někdy i s fotografií. Vyhrožují buď fyzickým násilím, nebo zveřejněním citlivých materiálů údajně získaných hackerským útokem.
Jak zůstat v bezpečí?
Součástí blogového příspěvku Google jsou také čtyři rady, jak zůstat před podvody v bezpečí. Poslední, co chce člověk přes vánoční svátky absolvovat, jsou výlety na policejní stanici kvůli tomu, že naletěl.
- Zpomalte: Podvodníci často vytvářejí pocit naléhavosti pomocí slov jako „urgentní“ nebo „neautorizované“. Udělejte si čas na promyšlení situace.
- Ověřujte: Překontrolujte detaily v e-mailu. Dává jeho obsah smysl? Můžete si ověřit e-mailovou adresu odesílatele?
- Neposílejte: Žádná seriózní osoba či instituce nebude nikdy požadovat okamžitou platbu nebo osobní údaje.
- Nahlaste: Označte podezřelé zprávy jako spam. Pomůžete tím nejen sobě, ale i ostatním uživatelům.
Jste spokojeni s klientem Gmail?
Zdroj: Google
Adam studuje na gymnáziu a technologické žurnalistice se věnuje od svých 14 let. Pakliže pomineme jeho vášeň pro chytré telefony, tablety a příslušenství, rád se… více o autorovi
Komentáře (2)
Přidat komentář