TOPlist

Posíláte přes Gmail citlivé informace? Důvěrný režim je pomůže ochránit

Sdílejte:
Barbora Koďousková
Barbora Koďousková
2.7.2019 12:00 (14.12.2022 02:41)
Ikona komentáře 7
gmail jak nastavit duverny rezim
Komunikace je základním stavebním kamenem internetu. Sociální sítě a chatovací platformy zaplavily celý virtuální svět. I přes jejich masivní rozsah se však stále na žebříčku popularity vysoko drží elektronická pošta. E-mail se dnes standardně používá při komunikaci mezi firmou a zákazníkem, ale i jako zdroj informací například v rámci newsletterů. Zřejmě každý z nás někdy e-mail psal. Odesílatel se při jejich psaní snadno dostane do situace, kdy potřebuje skrze svého e-mailového klienta zaslat také nějaké osobní, nebo citlivé informace. V takovém případě je třeba dbát na základní pravidla zabezpečení a šifrování. Jednu z možností pro zabezpečení obsahu zprávy a přílohy disponuje také Gmail, jmenuje se důvěrný režim. Tato funkce umožňuje uživatelům zabezpečit obsah zprávy a stanovit datum, po jehož uplynutí příjemce k e-mailu již nebude mít přístup. Důvěrný režim můžete použít jak v aplikaci, tak ve webovém prostředí.

Gmail důvěrný režim a dvoufázové ověření e-mailu

Důvěrný režim je užitečný a jednoduchý způsob posílání e-mailů pro všechny, kteří chtějí příjemci sdělit nějaké citlivé, nebo tajné informace tak, aby se k nim nedostal nikdo jiný. E-mail je v tomto případě zabezpečen vygenerovaným heslem, ke kterému se prostřednictvím SMS zprávy vždy dostane jen povolaná osoba. Jedná se tak o způsob dvoufázového ověření, kdy je k přístupu k informacím potřeba znát nejen heslo ke schránce, ale také přístup k mobilnímu telefonu. Zabezpečení může být provedeno také jednodušší cestou, a to bez SMS hesla. V tomto případě uživatel nepoužívající Gmail obdrží také e-mail s heslem. Tato možnost je praktická spíše v situacích, kdy odesílateli nejde ani tak o zabezpečení zprávy, jako spíš o její soukromí. Gmail důvěrný režim totiž uživatelům znemožňuje další manipulaci se zprávou, jako je její stažení, překopírování, vytisknutí, nebo přeposlání.
Gmail

Gmail

Google LLC

Instalovat (Free)

Google Play

Důvěrný režim v Gmail nechá vaši zprávu zmizet

Druhou, neméně vlastností tohoto režimu je možnost nastavení takzvané platnosti zprávy. Z několika intervalů – 1 den, 1 týden, 1 měsíc, 3 měsíce, nebo 5 let si uživatel může vybrat jeden, po jehož uplynutí si příjemce e-mail nebude moct zobrazit. Jak tedy v Gmail důvěrný režim nastavit?
  1. Otevřete okno pro nový e-mail.
  2. Vyplňte všechny položky pošty dle standardního postupu.
  3. Klikněte na ikonu zámku s časem (webová verze Gmail).
  4. Rozklikněte možnosti v pravém horním rohu, klikněte na Důvěrný režim (aplikace).
  5. Zvolte dobu platnosti.
  6. Zvolte způsob zabezpečení.
  7. Odešlete e-mail.
Pokud jste jako zabezpečení zvolili variantu s mobilním telefonem, může po vás Gmail toto číslo vyžadovat. Příjemci se následně standardně zobrazí e-mail, před jeho otevřením je třeba zadat zaslané heslo, následně se mu zpráva otevře. Kromě obsahu zde vidí také informaci o použití důvěrného režimu a časový limit, po který může se zprávou nakládat. Přesto, že tato metoda nenahradí šifrování pomocí veřejných a primárních klíčů se jedná o velice snadnou a rychlou metodu, jak s někým sdílet data a informace, ke kterým by se snadno neměl dostat někdo třetí. Gmail důvěrný režim není nenapadnutelný a není proto vhodný pro zasílání opravdu důležitých údajů. Své využití nalezne spíše v oblasti zasílání osobních, nebo interních informací v rámci firmy, kdy e-maily často obsahují data, která není vhodné držet v e-mailové schránce delší dobu.

Používáte rozšířené zabezpečení pro své e-maily?

O autorovi

Barbora Koďousková

Už jako malá propadla kouzlu počítačů a probouzejících se technologií. Své nejnovější poznatky vždy nadšeně sdílela se svým okolím. Přes svůj první, tlačítkový telefon Ericsson… Více o autorovi

Barbora Koďousková
Sdílejte: