Gigabyte GSmart Guru G1 (LM) – levné čtyřjádro s pořádnou baterií (recenze)
- Recenze
- Jan Dolejš
- 4.1.2015
- 55
V dnešní recenzi si představíme zajímavý telefon Gigabyte GSmart Guru G1 Limited Edition, který se snaží zaujmout velmi dobrou výbavou a zároveň rozumnou cenou. Čtyřjádro, Full HD displej, 3000mAh baterie 2GB RAM paměť a 13MPx fotoaparát za 5 tisíc? Proč ne?
Obsah recenze
- Obsah balení
- Vzhled a dílenské zpracování
- Hardware a displej
- Testy výkonu (benchmarky)
- Herní výkon
- Konektivita
- GPS
- Baterie a výdrž
- Uživatelské prostředí
- Softwarová výbava
- Fotoaparát a natáčení videa
- Kdy, kde a za kolik?
- Resumé
Obsah balení
Sympatická krabička v sobě kromě přístroje ukrývá také standardně nabíječku, USB kabel, krycí fólii na displej, papírové materiály, sponku na otevření šuplíčku SIM a sluchátka.
Vzhled a dílenské zpracování
Design rozhodně ničím výrazně nezaujme – pravidelný tvar a velmi široké rámečky kolem displeje rozhodně nevypadají nijak lákavě. Zachraňuje to alespoň fakt, že brada telefonu nabídne tři senzorová tlačítka. Nad displejem najdeme standardně reproduktor, objektiv přední kamerky a senzory osvětlení a přiblížení. Notifikační LED bohužel chybí.
Záda telefonu už jsou trochu zajímavější – do bílého plastu je přidán zadní kryt z nerezové oceli s nápisem GSmart. Nad touto stříbrnou částí sídlí objektiv zadního 13MPx fotoaparátu, přisvětlovací dioda a druhý mikrofon, ve spodní části pak hlasitý reproduktor.
Boky telefonu jsou směrem k zadnímu krytu výrazně zaoblené, díky čemuž telefon příjemně padne do ruky. Ovládací tlačítka najdeme na pravé straně a díky jejich umístění není problém na ně dosáhnout. Pravá strana ukrývá slot pro MicroSIM kartu – na vyndání potřebujeme sponku, která je součástí balení.
Důležité konektory se přesunuly na horní část přístroje – Micro USB a 3,5mm jack pro sluchátka. Konektor Micro USB má viditelný kovový rámeček, který zasunutý kabel obepíná velmi těsně – je potřeba se správně trefit.
Skromný kabátek s kvalitním zpracováním
Konstrukce nás na první pohled svým designem příliš neohromila. Rámečky kolem displeje jsou navíc velmi široké, telefon je poměrně těžký. Na druhou stranu vše sedí velmi dobře a telefon se v ruce pohodlně drží. V dané cenové kategorii je na tom tedy GSmart Guru G1 docela dobře – za cenu okolo 5 000 Kč zkrátka nemůžeme čekat zázraky.
Fotogalerie
Hardware a displej
Výkonu dostatek
Za cenu nižší střední třídy dostanete poměrně výkonný čtyřjádrový procesor MediaTek MT6589T, který je doplněn 2GB RAM pamětí. Tato kombinace nabídne slušnou porci výkonu i pro velký počet her, navíc je celkem úsporná. GSmart Guru G1 je vybaven 32GB vnitřní pamětí, ze které zbude na uživatele přibližně 25 GB pro svá data a 3 GB pro aplikace (paměť je rozdělena na oddíly). Baterie nás svou kapacitou velmi potěšila – 3000 mAh je na danou cenovou kategorii skvělá hodnota a slibuje velmi dobrou výdrž na jedno nabití.
Konektivita je průměrná – GSmart Guru G1 si poradí s technologiemi Wi-Fi ve standardech 802.11 b/g/n a Bluetooth verze 4.0, nebojí se ani rychlých 3G sítí. Bezdotykovou technologii NFC, USB OTG či podporu sítí LTE však musíme oželet.
Papírově dobře je na tom rovněž fotoaparát, který se chlubí 13 MPx, nahrávání Full HD videa či HDR fotografiemi. Tak nějak máme ale pocit, že výsledná kvalita fotografií nebude zázračná. To si ukážeme v samostatné kapitole.
Specifikace
- displej: 5″, IPS LCD, Full HD rozlišení, jemnost 441 ppi
- procesor: čtyřjádrový MediaTek MT6589T, frekvence 1,5 GHz
- GPU: PowerVR SGX544
- paměť: 2GB RAM, 32GB vnitřní úložiště
- fotoaparát: 13MPx vzadu, HDR, Full HD video, 5MPx přední
- baterie: 3000 mAh
- konektivita: Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0 LE, GPS, USB OTG
- OS: Android 4.2
- rozměry: 147 x 72,1 x 7,2 mm
- hmotnost: 158 gramů
[aps_product_sz image=”https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png” title=”Katalog Android zařízení” subtitle=”Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…” desc=”Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.” button=”Zobrazit katalog”]
Displej – slušné Full HD zobrazovadlo
Displej telefonu nás příjemně překvapil. Kvalitní IPS panel s Full HD rozlišením je příjemně jemný, chválíme také pěkné barvy a slušnou čitelnost na slunci. Ve své cenové kategorii jde rozhodně o nadprůměrný displej, ze kterého jsme měli dobrý pocit. Automatické řízení jasu fungovalo docela dobře, jen občas nastavilo jas zbytečně vysoko (například večer za tmy), ale po několika sekundách se úroveň sama srovnala.
Zvukový výstup a reproduktor
Zvukový výstup je průměrný – svou kvalitou nás nijak nenadchnul, ale zároveň ani neurazil. Běžní posluchači si na kvalitu nebudou stěžovat. Hlasitý reproduktor je ovšem naopak povedený – nenabízí sice srovnatelný zvuk jako například HTC M8 či Sony Xperia Z3, ale ve své cenové kategorii je to vysoký nadprůměr. I při maximální hlasitosti je zkreslení stále v rozumných mezích.
Test výkonu (benchmarky)
Herní výkon
Čtyřjádrový procesor by měl nabídnout dostatek výkonu i pro hraní některých náročnějších her. Vyzkoušeli jsme tedy několik titulů a máme spíše smíšené pocity. Všechny tradiční tituly, které v recenzi zkoušíme, daly telefonu GSmart Guru G1 zabrat a ani jeden titul nebyl pohodlně hratelný. Zde tedy přichází velké zklamání – GSmart Guru G1 se na hry rozhodně nehodí. Se zahříváním jsme problémy neměli.
Konektivita
Wi-Fi, Bluetooth a datové sítě
Bezdrátová technologie Wi-Fi nás nenechala na pochybách a vše fungovalo bezchybně. To samé se už ovšem nedá říci o technologii Bluetooth. Spárovat s hodinkami Sony SmartWatch 2 se nám totiž nepodařilo, podezíráme ale spíše systém. Posílání souborů přes Bluetooth totiž problémy neprovázely.
Rychlé sítě 3G fungovaly výborně, s LTE jsme ovšem nepochodili. U telefonu za 5 tisíc je absence LTE připojení zcela běžná.
Připojení k počítači
Po připojení k počítači se telefon přihlásí jako vyměnitelný disk – přenos tedy probíhá skrze protokol USB MSC. Připojení vnitřního úložiště k PC musíme ještě potvrdit v samotném telefonu po zasunutí kabelu. S přenosem souborů jsme problém neměli.
GPS
Ze zaměřování polohy jsme měli kvůli čipu od MediaTeku trochu obavy. První fix polohy v autě trval několik minut, pak už ale navigace fungovala dobře, což bylo pro nás i trochu milým překvapením. Fixování polohy bylo běžně otázkou minut, což rozhodně není dobrá vizitka, ale u tohoto čipu je to bohužel normální.
Přesný nebyl ani kompas, který nás trochu zlobil a ukazoval směr spíše orientačně. To znemožňovalo použít telefon jako nástroj ke geocachingu. Po provedení fixu se situace trochu zlepšila, ale stále se jedná spíše o GPS, která nás dovede při autonavigaci do cíle, ale úplně spolehnout se na ni nemůžeme.
Baterie a výdrž
Obrovská 3000mAh baterie je v tak levném telefonu rozhodně příjemným překvapením a velmi pozitivně se to podepsalo na celkové výdrži telefonu. Při intenzivním používání nebyl problém vydržet s telefonem do druhého dne, při normálním používání to může být i více. Rozhodně se tedy ve své třídě jedná o nadprůměrnou výdrž, kterou chválíme.
Tradičně jsme telefon podrobili několika testům (vždy poloviční jas, hlasitost a zvuk do sluchátek).
Uživatelské prostředí
Starý a pomalý Android 4.2
Systém vidíme hned od počátku jako jasnou slabinu testovaného přístroje GSmart Guru G1. Už jen verze Androidu s číslovkou 4.2 napovídá, že o příkladné softwarové péči výrobce nemůže být ani řeč. Android 4.2 již patří do starého železa a dnes už se s ním potkat v telefonu nechceme. S některými aplikacemi či třeba zařízeními totiž můžeme narazit na problémy – například spolupráce s chytrými zařízeními s Androidem Wear je nemožná. GSmart Guru G1 můžeme pochválit snad jen za prostředí, které se blíží čistému Androidu a není tedy zatíženo žádnou grafickou nadstavbou. Za to se nemůžeme ubránit pocitu, že předinstalované programy Battery Doctor a Clean Master, které pořád jen otravují, jsou spíše ke škodě.
Rychlost a stabilita
Největším zklamáním je rychlost systému a jeho odezvy, které jsou opravdu hrozné. Hned v úvodu testování jsme raději provedli tovární restart, protože se nám telefon hned zpočátku zdál neuvěřitelně pomalý a neplynulý. Bohužel se nic nezměnilo, a tak jsme nuceni si myslet, že se jedná spíše o vlastnost. Již dlouho jsme v redakci neměli telefon, u kterého bychom i na jednoduché operace museli čekat. Záseky a neplynulé přechody jsou pak na denním pořádku. Z používání telefonu jsme neměli vůbec dobrý pocit.
Se stabilitou jsme naštěstí problémy neměly – s pády aplikací jsme se nesetkali.
Kontakty, telefonování a klávesnice
Přítomnost T9 vytáčení nás sice potěšila, nepodpora české diakritiky už ovšem méně. Kvůli tomu se stalo T9 vytáčení takřka nepoužitelné. Kontakty pak vycházejí z čistého Androidu. S voláním a přenosem zvuku jsme neměli žádné problémy – hovor byl dostatečný hlasitý a ani druhá strana si na špatnou kvalitu nestěžovala.
Předinstalovaná klávesnice vychází z čistého Androidu, a proto jsme ji rychle vyměnili. Chyběly nám zejména další znaky pod klávesami.
Prostředí Androidu 4.2.1
Fotoaparát a natáčení videa
Fotoaparát nás láká na svých 13 MPx, což je vysoká hodnota, kterou se pyšní i vlajkové modely. Bohužel megapixely nejsou zdaleka vše a reálné testy nám napověděly, že kvalita fotografií není zázračná, ba je přímo strašná. Skoro jsme měli pocit, že skrze čočku koukal jeden z čínských inženýrů a fotografii narychlo namaloval pastelovými barvami. Kvalita opravdu hrůzostrašná. Fotografie a video v originálním rozlišení naleznete zde.
Aplikace
Fotografie
Video
http://youtu.be/DctrGKpI2QQ
Kdy, kde a za kolik?
Telefon Gigabyte GSmart Guru G1 Limited Edition se již delší dobu prodává na našem trhu a není tedy žádný problém jej zakoupit v českých obchodech. Cena se pohybuje okolo 5 500 Kč, což je za danou výbavu poměrně dobrá cena. Od běžné verze se liší především v baterii, která má nyní velmi dobrou kapacitu 3000 mAh.
Resumé
Testovaný telefon GSmart Guru G1 se svou cenovkou 5 500 Kč nemíří vysoko, přesto nabízí velmi dobrou hardwarovou výbavu v čele s čtyřjádrovým procesorem, 2GB RAM pamětí, 13MPx fotoaparátem, 32GB vnitřním úložištěm a baterií s kapacitou 3000 mAh. To je za daný obnos skvělá výbava. Vypíchnout musíme také dlouhou výdrž na jedno nabití, za kterou stojí baterie s kapacitou 3000 mAh. Výborný je také Full HD displej, který ve své kategorii exceluje.
Z celkového používání přístroje jsme ovšem příliš nadšení nebyli – způsobil to zejména systém Android ve verzi 4.2, který byl velmi špatně optimalizován, kvůli čemuž nás trápily pomalé odezvy, neplynulé prostředí a také nízký výkon ve hrách. Je samozřejmě otázkou, zda jsme nedostali vadný kus, ale nepomohl ani tovární restart a objektivně musíme pracovat s tím, co nám výrobce poskytl. Telefonu nepomohla ani absence notifikační LED diody, slabší citlivost GPS, strašný fotoaparát či otravné aplikace Battery Doctor a Clean Master, které nejdou ze systému běžným způsobem odstranit.
Pokud by se podařilo vyladit systém a nejlépe jej aktualizovat alespoň na verzi 4.3, jednalo by se o velmi dobrý telefon, který se svou cenou nabízí skvělou výbavu, displej a vysokou výdrž. Pomalé prostředí nás ale bohužel odradilo.
Klady
+ Velmi dobrý hardware za danou cenu (čtyřjádrový procesor, 2GB RAM paměť, 32GB vnitřní úložiště)
+ Skvělá výdrž na jedno nabití
+ Nízká cena
+ Povedený Full HD displej s vysokou jemností a dobrým barevným podáním
+ Naplánované vypnutí a zapnutí telefonu
+ Slušný reproduktor
Zápory
– Starší Android 4.2 s pomalou odezvou a neplynulým prostředím
– Slabý výkon ve hrách
– Méně citlivá GPS
– Otravné aplikace Clean Master a Battery Doctor
– Absence notifikační LED diody
– Velmi špatný fotoaparát
Za zapůjčení moc děkujeme společnosti GSmart Mobile.
Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi
Komentáře (55)
Přidat komentář