TOPlist

Geocaching s Androidem

Sdílejte:
Martin Klapetek
Martin Klapetek
9.3.2010 17:44 (8.4.2015 16:26)
Ikona komentáře 9
No Image 01
Reklama

Geocaching je celosvětová hra, kde účastníci za pomocí GPS příjmače hledají ukryté krabičky (nazývané „kešky“ – z angl. cache) na nejrůznějších místech ve světě, přičemž známy jsou pouze GPS souřadnice. Nejčastěji pak bývají poblíž míst turisticky zajímavých. Keška je obvykle malá, vodotěsná krabička, uvnitř které je tzv. logbook, což je kniha, do které se spolu s datem zapíše každý nálezce dané kešky a může připojit i svoje zážitky při hledání. Logy z jednotlivých míst jsou pak dostupné na internetu. Větší krabičky můžou obsahovat i různé předměty určené k výměně mezi lovci – můžete si vzít cokoliv, ale musíte něco vrátit zpět. Je to tedy taková moderní hra na schovku spojená s aktivní turistikou, kterou 1. května 2000 „odstartoval“ Bill Clinton schválením odstranění omezení signálu z GPS satelitů pro širokou veřejnost.

Telefon (nejen) s Androidem, coby kapesní GPS zařízení, je tak pro geocaching naprosto ideálním nástrojem. Android Market po vyhledání „geocaching“ vyplivne k dnešnímu dni 18 aplikací určených jako pomocník k této aktivitě. V tomto článku se podíváme blíže na dvě z nich – c:geoGeoBeagle.

c:geo c:geo

Tato aplikace nabízí pro lovce kešek all-in-one nástroj s funkcemi jako vyhledání nejbližších kešek na základě aktuální polohy, zobrazení kešky na satelitní mapě (Google Maps), nebo zalogování nálezu online. c:geo je svázaná se serverem geocaching.com, na kterém je před použitím aplikace potřeba se zaregistrovat, bez uživatelského účtu nebude aplikace správně fungovat. Bohužel registraci není možné provést přímo ze samotné aplikace, musíte tedy otevřít browser a na adrese geocaching.com vyplnit obvyklé registrační údaje a počkat na potvrzovací email.

gc02 gc03

Po spuštění a zadání přihlašovacích údajů je možné vyhledávat podle vaší aktuální polohy, GPS souřadnic, adresy, geokódu, klíčového slova, uživatele či vlastníka. Ze seznamu nalezených lze výběrem konkrétní kešky zobrazit informace jako druh kešky, obtížnost, terén, popis, datum ukrytí a občas taky různé indície pomáhající při hledání. K vybrané kešce umí c:geo navigovat kompasem ukazujícím směr a přibližnou vzdálenost od kešky. Přesnost závísí na kvalitě GPS signálu. Další možností  je zobrazit si ji na letecké mapě, to ovšem u kešek skrytých v lese je v podstatě k ničemu, neb na mapě je vidět pouze zelený stromový porost. Nález je možné spolu s poznámkami zalogovat přímo z aplikace, zápisek bude automatický synchronizován s použitým geocaching.com účtem.

gc04 gc05

Nevýhodou je nutnost být při používání stále online, data se lokálně vůbec neukládají. Tím se c:geo pro lidi bez dobrého datového tarifu stává v terénu špatně použitelnou. Avšak souřadnice je možné zadat i ručně přímo do kompasu, který se bez internetu už obejde. Na druhou stranu autor upozorňuje, že se zatím jedna o beta verzi a že vývoj neustále pokračuje. A četnost aktualizací to potvrzuje. Doufejme tedy, že funkcí pro použití v offline režimu se v brzké době postupně dočkáme.

Verze: 0.21.4 Velikost: 404KB Cena: Zdarma

cgeo barcode

c:geo na Android Marketu

GeoBeagleGeoBeagle

GeoBeagle je jednoduchou, ale účel zcela splňující alternativou. Je o poznání chudší než c:geo, nenabízí žádné integrované vyhledávání, pouze odkazy na několik serverů, mezi nimi také geocaching.com či český server opencaching.cz, ze kterých je možné informace o keškách naimportovat. S odkazem se však alespoň předává vaše aktuální GPS souřadnice jako parametr adresy, takže po kliknutí na zvolený web jste hned ve výsledcích vyhledávání vám nejbližších kešek. Toto by bylo docela použitelné řešení, jenže tady Android naráží. Standardním prohlížečem totiž místo souboru s informacemi o kešce stáhnete akorát hlášku, že formát souboru není telefonem podporován a tudiž nebude ani stažen. Situaci by mohl do jisté míry řešit jiný prohlížeč. Populární Dolphin Browser tady ovšem naráží taky. Místo samotného souboru stáhne chybně stránku, která má pravděpodobně na požadovaný soubor přesměrovat. Soubory s pozicemi kešek je naštěstí možné stáhnout třeba na PC a nakopírovat na kartu do adresáře download/, který lze z GeoBeagle načíst a hromadně importovat všechny kešky v adresáři uložené.

gc08 gc09

Když jsou kešky v aplikaci načteny, nabídne nám GeoBeagle seznam seřazený od nejbližších kešek. S výběrem přepne obrazovku na jednoduchý kompas s obří šipkou ukazující směr. Kromě toho zobrazuje také přibližnou vzdálenost a možnou odchylku. Ta opět záleží na kvalitě přijímaného GPS signálu. Po „kliknutí“ na kompas se jednoduchá šipka nahradí detailnějšími informacemi, mezi kterými jsou např. vaše aktuální souřadnice, souřadnice kešky a směr kešky podle kompasu. Stejně jako c:geo umožňuje tato malá aplikace zobrazení na mapě, a to jak letecké, tak i regulérní. Podklady jsou opět Google Maps. Navíc GeoBeagle zobrazuje na mapě všechny naimportované kešky najednou. Naopak už nezobrazuje žádné informace o kešce. Zalogování nálezu je taky možné, avšak už ne online. Možnosti jsou buď pomocí SMS, nebo uložení do souboru na kartě.

gc12 gc11

Obrovskou výhodou je možnost používání v offline režimu. Samozřejmě kromě zobrazení map, pro které musí mít telefon přístup k serverům Googlu. Nevýhodou oproti c:geo je nemožnost zobrazení dodatečných informací, nápovědy či komentářů ostatních lovců. Může za to ale formát, který geocaching.com pro stahování nabízí standartním uživatelům, ten totiž obsahuje pouze základní souřadnice kešky. Prémioví uživatelé mají možnost si stáhnout jiný formát, který všechny rozšířené informace už obsahuje. GeoBeagle je tak i přes drobný problém s importem souborů se souřadnicemi velmi dobrou alternativou pro ty, co nechtějí v terénu platit za data operátorovi.

Verze: 1.0.1 Velikost: 208KB Cena: Zdarma

geobeagle barcode

GeoBeagle na Android Marketu

O autorovi

Martin Klapetek

Martin Klapetek
Sdílejte: