Geocaching na Androidu – 4. díl: posílání keší do mobilu, prémiové členství a dalších 8 aplikací
- Recenze
- Karel Kilián
- 2.10.2013
- 22
V dosavadních třech dílech jste se dozvěděli vše, co potřebujete k tomu, abyste mohli vyrazit na kešky. Dnes si ukážeme, jak si zjednodušit život a posílat keše posíláním keší z počítače přímo do telefonu. Pak si povíme o výhodách prémiového členství na webu Geocaching.com a vysvětlíme si, k čemu jsou užitečné tzv. “pocket queries”. Na závěr si stručně představíme aplikace, které při lovení keší používají kačeři z řad čtenářů.
Jednoduché posílání keší z webu do telefonu
Když jsme si popisovali, jak připravit “kačerský výlet” z počítače, záměrně jsem pro začátek zvolil zdánlivě nejjednodušší cestu – opsání jedinečného identifikátoru keše do aplikace c:geo. Čtenáři správně podotkli, že existuje i jednodušší způsob: odeslání skrze rozšíření send to c:geo. Přeskočil jsem ho záměrně, protože jeho instalace a konfigurace nemusí být pro začátečníky právě jednoduchá a byla by škoda, kdyby je relativně komplikovaný postup odradil od celého geocachingu.
Za normálních okolností tedy budete mít v mapě nebo v podrobnostech keše na Geocaching.com dostupná tato tlačítka respektive odkazy:
- LOC waypoint file (uložení souřadnic ve formátu LOC).
- GPX file (uložení souřadnic ve formátu GPX; pouze pro prémiové členy)
- Send to My GPS (odeslání souřadnic do připojené GPS)
- Send to My Phone (odeslání souřadnic do telefonu; v případě Androidu funguje pouze s oficiální aplikací).
Naším cílem bude přidat k dosavadním tlačítkům/odkazům ještě jedno, které bude sloužit pro odeslání přes Internet do aplikace c:geo v našem telefonu.
Hned na začátek si řekněme, že uvedené rozšíření funguje pouze v prohlížečích Firefox a Chrome! Pokud máte Operu nebo Internet Explorer, doporučuji vám nainstalovat jeden z zmíněných browserů. I kdybyste ho měli mít jen za účelem zjednodušení posílání kešek do mobilu, rozhodně se to vyplatí.
Instalace send to c:geo ve Firefoxu
Ve Firefoxu je postup o něco intuitivnější
- Nainstalujte si plugin Greasemonkey 1.5. Poté nechte restartovat prohlížeč.
- Otevřete stránku http://www.cgeo.org/send2cgeo.html a klikněte na oranžový odkaz Start.
- Mělo by se otevřít okno pro instalaci skriptu Greasemonkey. Zde stiskněte Instalovat a vyčkejte dokončení instalace.
- Dále pokračujte v sekci Postup společný pro Chrome i Firefox.
Instalace send to c:geo v Chrome
V případě prohlížeče Chrome není nutné instalovat podporu Greasemonkey skriptů, na druhou stranu se rozšíření send to c:geo instaluje trošku jinak.
- Otevřete stránku http://www.cgeo.org/send2cgeo.html a klikněte na oranžový odkaz Start.
- Stáhne se soubor send2cgeo.user.js.
- V Chrome přejděte do menu Nástroje-Rozšíření, čímž se zobrazí stránka s nainstalovanými rozšířeními prohlížeče.
- Otevřete Průzkumníka Windows tak, abyste z něj mohli přetahovat soubory do prohlížeče Chrome.
- Přetáhněte soubor send2cgeo.user.js do okna Chrome.
- Na otázku, zda chcete přidat rozšíření sendToCgeo odpovězte stiskem tlačítka Přidat.
- Dále pokračujte v sekci Postup společný pro Chrome i Firefox.
Instalace send to c:geo v Opeře
Návod pro Operu připravil náš čtenář Petr Javůrek.
V prohlížeči OPERA kliknout v levém horním rohu na Opera/Nastavení/nastavení (zkratka Ctrl+F12)
V záložce Nastavení klikneme na Pokročilé volby
v levé části na Obsah a v pravé části na Nastavit JavaScript
Dole v pravé části zvolíme Vybrat a zvolíte jakýkoliv adresář na vašem disku pro uložení (ukládání) JavaScriptu.
V mém testovacím případě vybírám adresář na disku D: adresář Pok
Postup registrace prohlížeče na http://send2.cgeo.org/ je stejný jako u Chrome a FireFox, s tím rozdílem, že Opera automaticky nespustí (nikdo neví proč – i opera má své dny) JavaScript.
Na stránkách http://www.cgeo.org/send2cgeo.html si uložíme JavaScript, klepnutím na http://send2.cgeo.org/send2cgeo.user.js opera automaticky nabídne uložení Java souboru.
Pro uložení právě vybereme adresář, který jsme v nastavaní opery vybrali (D:\Pok)
Na stránce https://www.geocaching.com/playmap/ se při kliknutí na vybranou kešku ukáže stejně jako u prohlížeče FF a Chrome send to c:geo.
Testováno na :
- Opera
- Verze 12.16 (novou Operu nemám rád :)
- Sestavení1860
- Operační systém
- Windows 7×64
Další postup společný pro Chrome, Firefox i Operu
- Na stránce http://www.cgeo.org/send2cgeo.html po pravé straně najdete hlášení Browser not registrated. Klikněte na odkaz Register browser.
- Hlášení Browser not registrated se změní na Registrated!
- Nyní klikněte na odkaz Add a device.
- Na telefonu spusťte aplikaci c:geo. Stiskněte tlačítko [Menu] a z nabídky vyberte Nastavení.
- Odrolujte až k sekci Send to c:geo, kde stisknete tlačítko Požádat o registraci.
- Měl by se zobrazit dialog, ve kterém vás bude nejvíce zajímat položka PIN kód.
- Vraťte se do prohlížeče na PC a zadejte tento PIN. Poté stiskněte tlačítko add.
- Měli byste dostat hlášení Device “název vašeho telefonu” was succesfully added to browser ‘No browser name!’.
Jak rychle a jednoduše poslat keš do mobilu
Posílat keše do telefonu, pokud nemáte neomezená mobilní data, rozhodně nejprve zkontrolujte, zda je telefon připojen k Internetu přes Wi-Fi – budeme totiž přenášet řádově megabajty dat.
Připravte telefon do režimu, ve kterém očekává zasílání keší z prohlížeče. To znamená:
- Spusťte aplikaci c:geo.
- Přejděte do sekce Uložené.
- Zde stiskněte tlačítko [Menu] a vyberte volbu Správa.
- Z další nabídky zvolte Import z webu.
- Telefon bude vyčkávat na zaslání keší. Z vlastní zkušenosti doporučuji občas zkontrolovat, zda telefon stále čeká na nové keše. Po určité době se totiž tento režim deaktivuje. My se můžeme pustit do práce s prohlížečem na PC.
V prohlížeči nás nyní čeká malé překvapení. Pokud totiž v mapě kliknete na ikonu keše, bude v plovoucím okně nová položka send to c:geo.
Podobně v podrobnostech o zvolené keši je nyní nové tlačítko Send to c:geo.
Co se stane, když kliknete na odkaz či tlačítko Send to c:geo? Telefon si sám (tedy pokud je v režimu, kdy čeká na zaslání keší z prohlížeče) stáhne a uloží veškeré požadované informace o zvolené keši. Takto odeslané keše poté najdete v sekci Uložené, kde budou dostupné o bez připojení k Internetu.
Takto si v podstatě během několika mála minut doslova “naklikáte” kešky, které chcete odlovit, do telefonu.
To, jaké údaje se budou ukládat, záleží na nastavení. Já mám v [Menu]-Nastavení aktivní tyto předvolby (tučně zdůrazňuji ty, dle mého mínění, nejdůležitější):
- Načti hodnocení keše z GCvote.com.
- Načti výšková data ke keši.
- Načti extra navíc stránku logbooku s logy kamarádů.
- Ukládat mapy pro offline použití.
- Ukládat statické mapy k waypointům pro offline použití.
- Ulož obrázky z logů.
Poté, co mám všechny keše odeslány, pro jistotu ještě provedu jejich aktualizaci. Tu lze vyvolat přes [Menu]-Správa-Aktualizovat vše.
Prémiové členství
V prvním díle našeho seriálu jsme si založili účet na serveru Geocaching.com. Po nějaké době narazíte na uživatele, kteří mají u jména speciální ikonku a text Premium member.
Dnes si vysvětlíme, co prémiové členství obnáší, kolik stojí a jak ho získat.
Výhody prémiového členství
Stojíme tedy před otázkou, zda pořídit či nepořídit prémiové členství na serveru Geocaching.com. Provozovatel Groundspeak na oficiální stránce Premium Membership Features představuje všechny důvody, proč by vás placené členství mohlo zajímat:
- Podrobné vyhledávání – s více než 1,8 miliony keší, které jsou v databázi Geocaching.com, může být jejich vyhledávání a třídění poměrně časově náročné. S funkcí Pocket Queries si můžete nastavit nejrůznější filtry typu “najdi mi všechny tradiční keše maximálně 10 kilometrů od domova s obtížností terénu do 4,0”. Parametrů je opravdu hodně a výsledky vyhledávání si můžete nechat posílat v zadané periodě e-mailem. Lze nastavit filtry například na typ keše, velikost, ty, které jste našli či naopak ještě nenašli, obtížnost nalezení a náročnost terénu, v dané zemi, v okruhu kolem zadané pozice, podle data založení a atributů. Výsledek lze uložit jako soubor .gpx nebo .loc. Soubory pak můžete nahrát do své navigace či aplikace pro geocaching, čímž snadno a rychle získáte přístup k až tisícovce keší i s podrobnostmi.
Na následujících obrázcích se můžete podívat, jak mám nastaveno automatické zasílání informací o nových (maximálně měsíc starých) tradičních keších v Ostravě s terénem do 3,0.
- Nalezení keší na plánované trase – chystáte se na výlet a rádi byste odlovili keše podél trasy? Stačí zadat začátek a cíl cesty a nastavit maximální vzdálenost od silnice. Například na trase Ostrava-Praha jsme ve vzdálenosti 0,2 km od trasy našli aktivních 59 tradičních keší.
- Prémiové keše jsou vybrané kešky, které jsou dostupné pouze platícím členům. Údajně by se mělo jednat o tisíce keší, jež zůstávají neplatícím utajeny.
- Prémiové statistiky – ve statistikách se můžete pochlubit svými úspěchy, ale také se podívat, jak se daří vašim přátelům.
- https://www.youtube.com/watch?v=01iFYIA8ogo
- Filtrování v mapách – s prémiovým členstvím si můžete vybrat, které typy keší chcete, nebo naopak nechcete zobrazit na mapě. Můžete si také prohlížet uložená hledání (Pocket Queries) a vytvářet nové dotazy.
- Přístup k Mapám Google – poskytuje přístup k mimořádně podrobným klasickým i satelitním mapám Google. Neplatící uživatelé se musí spokojit sice s relativně dobrými OpenStreetMap, které ale satelitní snímky nenabízejí.
- Okamžité upozornění na nové keše – patříte mezi kačery, kteří chtějí být první u nových keší, aby si mohli zapsat tzv. “FTF” (first to find)? Platící členové si mohou nastavit sledovanou oblast (podle souřadnic a poloměru), takže jakmile se ve sledovaném regionu objeví nová keš, okamžitě se o tom dozvědí e-mailem.
- Export keší do navigace – prémioví členové mohou uložit informace o poloze keší do souboru, který následně importují do své navigace.
- Hodnocení keší – platící uživatelé mohou ohodnotit podařenou kešku označením jako “oblíbená” (favorite). Aby se udílením bodů neplýtvalo, dostane uživatel možnost udělit jedno kladné hodnocení za každých deset nalezených keší. Tato hodnocení jsou pak viditelná všem ostatním členům.
- https://www.youtube.com/watch?v=AhuX7N8b3xw
- Sdružování keší do seznamů – pro lepší organizaci a přehlednost mohou platící členové seskupovat keše do seznamů.
- Projev podpory – ukážete tím ostatním, že máte rádi geocaching, neboť svou platbou podpoříte hru, kterou máte rádi.
Podívejte se na oficiální video s představením prémiového členství.
https://www.youtube.com/watch?v=_cyl5fySxDs
Kolik to stojí?
Prémiové členství si můžete pořídit na tři měsíce za 10 dolarů (cca 200 Kč), nebo se slevou na rok za 30 dolarů (cca 590 Kč).
Jak pořídit prémiové členství?
Jestliže jste “řadovými členy” (basic member), bude vás web Geocaching.com neustále přesvědčovat o tom, že byste si měli pořídit prémiové členství. Pokud se k tomu rozhodnete, stačí kliknout na tlačítko Upgrade to PREMIUM, jež se bude zobrazovat v pravém horním rohu u vašeho přihlašovacího jména.
Tím se dostanete na stránku Premium Membership Payment Details, kde se v úvodu dozvíte, že s placeným členstvím nejen získáváte přístup k rozšířeným funkcím, ale také podpoříte vývoj a údržbu webu Geocaching.com.
V sekci Payment type (typ platby) zvolíte, zda chcete:
- Platit kartou (Credit Card; karta musí mít povolené platby na Internetu).
- Platit přes Paypal.
- Darovat někomu prémiové členství (Gift Membership).
V sekci Membership Type (typ členství) zvolíte, jestli hodláte:
- Roční automaticky prodlužované členství (Recurring 1 Year Premium Membership; v takovém případě bude před vypršením členství automaticky stažena platba za následující období).
- Roční členství (1 Year Premium Membership).
- Čtvrtletní automaticky prodlužované členství (Recurring 3 Month Premium Membership; před vypršením členství automaticky stažena platba za následující období).
Tyto možnosti jsou dostupné pouze, pokud platíte kartou. V případě platby přes PayPal či darování členství je nabízeno pouze automaticky neprodlužované roční členství.
Poté vyplníte fakturační adresu, konkrétně:
- Jméno (First name)
- Příjmení (Last name)
- Ulici a číslo popisné (Address, Line 1)
- Město (City)
- Zemi (Country)
- Kraj (State / Province)
- Poštovní směrovací číslo (Postal Code)
V případě, že jste zvolili platbu kartou, budete muset zadat:
- Její typ (Credit Card Type; přijímány jsou karty Visa, MasterCard, AmericanExpress a Discover)
- Jméno, které je uvedené na kartě (Name on Card)
- Číslo karty bez mezer (Card Number)
- Tzv. CVV/CVC kód (Credit Card Verification Code; obvykle jde o třímístný kód vedle podpisového vzoru na zadní straně karty)
- Datum vypršení platnosti karty (Expiration Date; najdete zpravidla na přední straně karty jako položku Expires)
Poté potvrdíte zadané údaje stiskem tlačítka Continue to Next Step.
V dalším kroku zkontrolujte objednávku, a pokud je vše v pořádku, potvrďte ji. Po stržení platby se stáváte prémiovým členem se všemi s tím souvisejícími výhodami.
Pocket queries
Pokud se rozhodnete pro prémiové členství, pak jednou z jeho patrně největších hodnot je podrobné vyhledávání – “pocket queries”, nebo též PQ. Oč v kostce jde? Jsou to dotazy na databázi keší serveru Geocaching.com, kde si můžete prostřednictvím formuláře nastavit celou řadu parametrů, kritérií a filtrů. Výsledek můžete stáhnout ve formátech GPX a LOC, případně je možné si je nechat zasílat v pravidelných intervalech e-mailem.
Pokud tedy máte prémiové členství, dostanete se k sestavení “pocket query” kliknutím na svou přezdívku v pravém horním rohu úvodní (nebo kterékoli jiné) stránky.
V pravém sloupci vyhledejte sekci Premium Features, kde klepnete na odkaz Build Pocket Queries.
Tím se dostanete na stránku se dříve sestavenými PQ.
Kliknutím na první ikonu v sekci Preview zobrazíte výsledky dotazu jako tabulku.
Druhá ikona v téže sekci vám ukáže výsledky na mapě.
Kliknutím na název PQ ho můžete upravit.
Jaké možnosti tedy máme? Klepněte na tlačítko Create a new Query, čímž se dostanete na stránku, na které můžete definovat své PQ.
Do prvního pole zadáte název dotazu – pod tímto názvem pak PQ najdete v seznamu.
V sekci Days to Generate vyberete dny v týdnu, kdy se má přehled generovat. Pro jistotu je v této sekci zobrazeno aktuální datum, den a čas na serveru. Další možnosti jsou: odstranit “zatržítko” po spuštění dotazu (Uncheck the day of the week after the query runs), opakovat dotaz každý týden v zadané dny (Run this query every week on the days checked) a po spuštění dotaz smazat (Run this query once then delete it).
=Nastavení automatického opakování v zadané dny.
V poličku Caches Total zadáte maximální počet keší, které mohou být vráceny jako výsledek. Chcete-li výsledný soubor posílat e-mailem, můžete nastavit maximálně 500 keší.
Jestliže se zaměřujete jen na určité typy keší, můžete si je vyfiltrovat v sekci Selected Types, kde zatržítky označíte keše, které vás zajímají.
Podobně můžete filtrovat keše podle jejich velikosti – k tomu slouží sekce Selected Containers.
V sekci That můžete nastavit další parametry – například zobrazování jen těch keší, které jste ještě nenašli (I haven’t found), nejsou dočasně pozastavené (Is Enabled) a další.
Podobně můžete nastavit filtr pouze na keše s danou, větší nebo menší obtížností a terénem. Ideální například tehdy, pokud nechcete vypisovat keše s náročností terénu vyšší než 4.
Dále lze nastavit vyhledávání keší v dané zemi, státu, či provincii.
Sekce From Origin určuje střed hledání a okruh, který se má prohledávat.
Jestliže vás zajímají například pouze nové keše, můžete v sekci Placed During nastavit filtrování podle toho, kdy byla keš zveřejněna.
Sekce Attributes to Include a Attributes to Exclude dovolují vybrat jen ty keše, které mají respektive nemají nastavené zadané parametry. Setkáte se zde se známými ikonkami, jejichž význam se zobrazí, když nad nimi zastavíte kurzorem. Například nyní v zimě se může hodit filtr pouze na keše s atributem Avalilable during winter.
Zbývá poslední krok: nastavení výstupu v sekci Output To. Výsledky si můžete nechat posílat e-mailem – Geocaching nabízí jako výchozí adresu, kterou jste zadali při registraci, ale můžete si přes odkaz Add an Additional E-Mail Address to Your Account přidat další. Formáty jsou k dispozici dva: GPX a LOC. Aby nebyl výsledný soubor moc velký, rozhodně doporučujeme ponechat aktivní volbu Compress files into *.zip format. Nakonec stisknete tlačítko Submit Information.
Pokud jste vše nastavili správně, mělo by se zobrazit hlášení Thanks! Your pocket query has been saved and currently results in 4 caches. You can preview the search on the nearest cache page.
Kliknutím na odkaz preview the search se dostanete na tabulku s výsledky, odpovídajícími vašemu zadání. Přes odkaz Map this Location lze keše zobrazit v mapě.
K výsledkům PQ se dá dostat také z mapy – prémioví uživatelé zde mají navíc vlevo ovládací panel s tlačítkem Pocket Queries.
Kliknutím na zadaný dotaz pak zobrazíte keše v mapě.
Pocket Queries podporují také některé mobilní aplikace pro geocaching. c:geo tuto funkci nativně neumí, zvládá ale import keší ve formátu GPX. Stačí tedy uložit výsledky PQ jako soubor do telefonu (já pro tyto účely s úspěchem používám Dropbox) a následně:
- Na úvodní obrazovce c:geo přejděte do sekce Uložené.
- Zde stiskněte [Menu]-Správa.
- Z nabídky vyberte Import GPX.
- Aplikace prohledá paměť telefonu.
- Následně nabídne všechny soubory GPX, které můžete naimportovat.
- Tapnutím keše naimportujete. Pak je najdete v sekci Uložené, kde budou dostupné i offline.
Další aplikace pro geocaching
Oficiální aplikace Geocaching od Groundspeaku
Asi největší nevýhodou oficiální aplikace je její cena – stojí totiž v přepočtu bezmála dvě stovky. Z reakcí čtenářů pod dosud vydanými díly jsem zjistil dvě výhody, kterými by měla vynikat proti c:geo – možnost přidání fotky k logu a údajně menší náročnost na přenesená data.
Dáme-li na názor uživatelů, nelze si nevšimnout faktu, že c:geo hodnotí jeho uživatelé známkou 4,5, zatímco oficiální aplikaci jen 3,9. To potvrzují i slova našich čtenářů, podle kterých je z hlediska nabízených funkcí c:geo podstatně dál. Soudě dle snímků se aplikace vzájemně příliš neliší – obě umožňují zobrazení okolních keší, jejich ukládání pro offline použití a pokročilé vyhledávání. Oficiální aplikace umí pracovat s pocket queries a pro odeslání keší z počítače nevyžaduje instalaci žádného doplňku – stačí použít odkaz/tlačítko Send to My Phone. Potěšujícím faktem je, že program umí komunikovat i v češtině.
Výčet funkcí podle oficiální stránky:
- Přístup k databázi keší na Geocaching.com.
- Hledání podle aktuálního umístění, adresy nebo GC kódu.
- Pokročilé vyhledávání podle typu keše, obtížnosti, terénu, velikosti a dalších parametrů.
- Detaily keše včetně popisu, fotogalerie, atributů, posledních logů, nápovědy a uložených předmětů.
- Prohlížení informací o trackovatelných předmětech.
- Možnost uložení informací o keši a fotografií ve vlastních seznamů pro rychlé vyhledávání a práci offline.
- Zapsání nálezu keše přímo z terénu.
- Možnost stažení výsledků pocket queries pro offline použití.
- Zobrazení webové stránky keše na Geocaching.com bez nutnosti opuštění aplikace skrze integrovaný webový prohlížeč.
- Podpora pro více uživatelů na jednom zařízení.
- Zobrazení okolních keší v mapě.
- Zobrazit velikosti keše, terénu a obtížnosti přímo v mapě.
- Navigace ke keši pomocí kompasu nebo v mapě.
- Přidání vlastních waypointů při navigaci na multi-cache.
- Přepínání mezi běžnými a satelitními mapovými podklady.
Osobně vám o této aplikaci více nepovím, neb jsem ji nikdy nezkoušel, ale mohu prozradit, že jeden z redakčních kolegů slíbil její recenzi, kde se dozvíte vše, co potřebujete vědět.
Locus
Patrně nejčastěji zmiňovali čtenáři v diskuzích pod články aplikaci Locus s doplňky pro geocaching. Řada z nich přitom přešla k této aplikaci kvůli dřívějším problémům s c:geo a Locus je natolik přesvědčil, že se k c:geu už nevrátili.
Locus nabízí celou řadu online i offline map a několik doplňků právě pro geocaching.
Osobně jsem Locus zkoušel a připadal mi subjektivně méně uživatelsky přívětivý než c:geo. Jak ale upozornil čtenář Kuba, který Locus aktivně používá: “S tou složitostí Locusu nemáte úplně pravdu, je to jenom první dojem, protože je ovládání Locusu koncipované trochu jinak, než “všechny ostatní” aplikace, ale stačí pár dní a potom vám bude všechno připadat jednoduché a logické, jen mu musíte dát šanci, potom není skoro nic, co by neuměl a zjistíte, že je jeho ovládání vlastně skvěle vymyšlené…”
Pro zájemce Kuba poskytl i základní návod, jak začít: “Začátek bych na geocaching viděl nějak takhle: stáhnout Locus a Geocaching addon, postahovat nějaké mapy do offlinu (buď přímo v Locusu nebo přes PC pomocí MOBACu), přes doplněk stáhnout pár kešek, uložit a potom jenom mrkneš na mapu, vybereš kešku a zobrazí se ti o ní všechno, hned se můžeš nechat navigovat a další hromady možností, včetně přímého zalogování atd.”
Čtenář ans pak přihodil do diskuzního kotlíku další argument, proč uvažovat o této aplikaci: “Člověk má k dispozici variabilnější paletu map. Přeci jen do lesa se mi hodí něco jiného než do města.”
Více informací o této aplikaci najdete na oficiální stránce.
K dispozici jsou také doplňky pro spolupráci s aplikacemi GSAK a GeoGet.
SmartMaps Navigator
SmartMaps Navigator doporučil dtjan, který aplikaci představil takto: “já jsem si docela oblíbil aplikaci Smartmaps, protože je jednoduchá jak žebřík:-) Pustím, píchnu prstem do mapy a během dvaceti sekund mám 10 nejbližších kešek uložených offline a jdu. To mi přesně vyhovuje. Myslím, že i začínající kačeři to ocení (bez zbytečných tisíců nastavování, stahování addonů atd.) a dá se v klidu lovit po městech i s online mapami zdarma, nebo stačí koupit jednu mapu offline v 1:25 000 v okolí bydliště a je vystaráno!”
Aplikace nabízí poměrně rozsáhlou škálu funkcí, které využijete nejen při lovení keší. Pro kačery, pohybující se často mimo městské lokality, jsou zajímavé především cyklistickými a turistickými mapami. Online mapy jsou zdarma, offline pak placené (a ne právě levné – například turistické mapy pro celou ČR v měřítku 1:25 000 přijdou na 2,5 tisíce).
Na cíl umí navádět v mapě, nebo kompasem. Nechybí zobrazení obtížnosti nalezení, náročnosti terénu, velikosti keše a atributů. K dispozici je také listing, nápověda a waypointy, logy ostatních kačerů se ale otevírají ve webovém prohlížeči.
V online režimu tedy vystačíte s aplikací zadarmo, za offline keškování ale budete muset sáhnout do peněženky.
Neongeo
Neongeo je další placená aplikace, která je ale naštěstí dostupná ve 30denní zkušební verzi. V diskuzi pod 1. dílem našeho seriálu se o ní zmínil čtenář, který se podepsal jako lobo. Bohužel nezmínil, v čem tato aplikace dle jeho mínění vyniká.
Neongeo umí:
- Prohlížet okolní keše a stahovat k nim kompletní informace. Keše se mohou stahovat online, s využitím “pocket query”, nebo nahrát skrze formát GPX.
- Navigace ke keši pomocí map, leteckých snímků a nástrojů jako jsou kompas nebo radar.
- Možnost čtení popisu keše, hintu a logů od ostatních uživatelů.
- Zapsat si keš s volitelným automatickým podpisem.
- Možnost nahrát k logu fotografii.
- Identifikovat a zaznamenat trackovatelné předměty.
- Přidání vlastního waypointu.
- Možnost výběru poskytovatele mapových podkladů (GoogleMaps, OpenStreetMaps, Nokia OVI Maps, MapQuest, Bing Maps a řada dalších).
- Správa “oblíbených” keší.
- Možnost sledovat ostatní kačery používající Neongeo a posílání zpráv.
- Možnost uložení map pro offline použití.
- Uspořádání keší do skupin.
Plná verze aplikace Neongeo přijde přibližně na 75 korun.
a:Drake
Další aplikaci doporučil Tomáš Procházka: “Pro zájemce o offline keškování ještě určitě doporučuji a:Drake, používá také Geoget databází, zatím ale neumí offline mapy, takže používám ve spojení s Locusem.”
Jedná se o český program, jehož snahou je “poskytnout na jednom místě vše, co je pro geocaching potřeba a zároveň umožnit co nejjednodušší správu dat prostřednictvím programů na PC” Pro správu z počítače se používá (dle mého mínění ne právě jednoduchá) aplikace GeoGet.
Základní vlastnosti tak, jak je v Obchodě Play prezentuje autor:
- Zvládá práci s velkou databází keší (30 000+).
- Kompletní informace – listing, atributy, logy, waypointy.
- Záznam nálezů a jejich odesílání na web.
- Kompas.
- Mapy z různých zdrojů – automatické stahování, ukládání do off-line databáze (kompatibilní s MobAC nebo Locusem).
Je také vhodné podotknout, že a:Drake je navržen pro práci off-line, tj. bez připojení k Internetu, nicméně je schopen také stahovat data on-line přes Geocaching Live. Tato funkce je vhodnější pro uživatele Premium Member, kteří nemají žádná významná omezení).
Hodnocení známkou 4,2 zní jako velmi dobrý tip. Placená verze stojí 120 korun, ale v tuto chvíli nefunguje, neboť se prý čeká na schválení nových funkcí.
Geocaching Droid Army Knife
“Švýcarský armádní nůž na kešky”? Při geocachingu ho používá mkyral: “Na kešky používám GDAK (umí naimportovat kešky v okolí – nutný premium účet na GC.com). Taky umí nakešovat oblast mapy. A pokud mi to nestačí, kouknu do Osmand+, kde mám OSM mapy.”
Popisek v Obchodě Play pak představuje aplikaci takto: “S GDAK můžete vytvářet databáze, do kterých si stáhnete keše z Geocaching.com přes Live API. Můžete založit tolik databází, kolik chcete, ale jedna databáze bude většině uživatelů stačit. GDAK pracuje s databázemi, vytvořenými v programu GSAK, takže budete muset GSAK nainstalovat na počítač a před použitím GDAK vytvořit jednu nebo více databází.”
Verze zdarma zobrazuje reklamní proužky, kterých se můžete zbavit zakoupením verze Ad-Free za necelých 65 korun.
CacheSense
Aplikace CacheSense je dalším z placených programů, naštěstí je ale k dispozici 30denní zkušební verze. Tento program zmínil spokojený uživatel Pavel: “Pokud někdo vlastní premium membership, doporučuji aplikaci CacheSense. Pro nevěřící má měsíční trial zdarma. Poskytuje přehlednější správu keší, jejich ukládání, třídění a filtrování, než c:geo. Rovněž podporuje offline mapy (používám vektorové, aby to nezabíralo místo) a používá přímo Geocaching Live API, takže na stáhnutí pár keší nemusí člověk jako u c:geo čekat desítky minut.”
Jak již bylo řečeno, aplikace používá oficiální Live API a podle popisku v Obchodě Play nabídne “atraktivní a intuitivní uživatelské rozhraní založené na nejnovějších designových směrech Androidu, jedinečnou sadu funkcí, která bude vyhovovat potřebám všech typů hráčů od příležitostných až po hardcore fanatiky.”
Na výběr je několik typů mapových podkladů, mezi kterými nechybí Mapy Google (včetně satelitních snímků a informací o dopravě), OpenStreetMap, nebo offline mapy (MOBAC, Mapsforge, Locus atd.). CacheSense přináší také vlastní radar a kompas, podporuje Navigaci Google a navigační nástroje třetích stran.
CacheSense si poradí i s “pocket queries” a importem/exportem souborů GPX. Z dalších funkcí jmenujme automatické sledování a oznamování nových keší v oblasti, podporu sociálních sítí, nebo práci s trackovatelnými předměty.
Placená verze přijde na necelou stokorunu a podle autorů se jedná o zaváděcí cenu, za kterou bude aplikace dostupná jen do konce roku 2012.
GeoCompass
c:geo sice obsahuje vlastní kompas, případně si můžete stáhnout GPS Status & Toolbox, jež do c:gea přidá velmi podařený Radar. Pokud byste chtěli zkusit ještě jiný “kačerský kompas”, vyzkoušejte jednoduchý GeoCompass Richarda Mihaloviče. Po zadání souřadnic šipka ukazuje směr, kterým byste se měli vydat, a vzdálenost do cíle. Využití najde především při hledání multi-cache a navigaci mezi jednotlivými body.
Seriál “Geocaching na Androidu”
Všechny dosud vydané díly seriálu Geocaching na Androidu.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (22)
Přidat komentář