TOPlist

Geocaching na Androidu - 1. díl: registrace, aplikace c:geo a nastavení

Sdílejte:
Karel Kilián
Karel Kilián
12.11.2012 06:00 (3.12.2012 15:47)
Ikona komentáře 69
gc ico
Stále častěji se setkávám s dotazy novopečených majitelů telefonů s Androidem, kteří se ptají, jak začít s geocachingem – tedy jak to vlastně funguje, jakou aplikaci si nainstalovat, jak začít hledat kešky. Protože jsem sám této outdoorové aktivitě propadl, pokusím se podělit o získané zkušenosti.

Co je geocaching?

Česká Wikipedie definuje geocaching (čti „geokešing“) takto: „hra na pomezí sportu a turistiky, která spočívá v použití navigačního systému GPS při hledání skryté schránky nazývané cache (v češtině psáno i keš), o níž jsou známy její zeměpisné souřadnice (v systému WGS 84). Při hledání se používají turistické přijímače GPS. Člověk zabývající se geocachingem bývá označován slovem geocacher, česky též geokačer nebo prostě kačer. Po objevení cache, zapsání se do logbooku a případné výměně obsahu ji nálezce opět uschová a zamaskuje.“ Zjednodušeně řečeno: někdo někam schová krabičku (tzv. cache či keš, někdy můžete narazit na český ekvivalent poklad), uvnitř které je notýsek nebo papír (tzv. logbook, nebo též jen log), případně další předměty. Následně zveřejní informace o přesné poloze této krabičky, aby ji další účastníci (v Česku se zažil termín kačeři) mohli najít (odlovit). Aby tyto údaje nebyly roztroušené „po různých koutech Internetu“, existuje centrální místo, kde jsou publikovány informace o všech keších. Tím místem je server Geocaching.com, vlastněný a provozovaný společností Groundspeak. Zde má každá keš svou stránku s popisem (listing), na které najdete veškeré podrobnosti potřebné k úspěšnému nalezení, ale též záznamy ostatních uživatelů (zpravidla poděkování, ale též hlášení o nenalezení, poškození keše apod.). Cílem hry je najít co možná nejvíce keší, nicméně to ani zdaleka nemusí být (a není) jediný smysl. Můžete se například zaměřit na obtížné keše, nebo bude vaší motivací objevení zajímavých míst apod.

Proč by vás geocaching mohl bavit?

Odpověď na otázku z nadpisu je samozřejmě naprosto individuální záležitostí, proto budu v tomto směru mluvit za sebe. Určitě není sporu o tom, že pobyt na čerstvém vzduchu a obecně pohyb je zdraví prospěšný. Nicméně nikdy jsem neuznával procházky bez cíle. Nebavilo mě bloumat místním lesoparkem, ani šplhat do kopců jen proto, abych se podíval na panoráma okolní krajiny. K tomu, abych někam vyrazil, jsem prostě potřeboval důvod. Geocaching těch důvodů nabízí celou řadu:
  • Cíl – procházka, která má konkrétní cíl, mi dává smysl.
  • Pohyb – pro zakládání keší platí určitá pravidla, takže například není možné, aby na jednom místě bylo více „krabiček“. K přemísťování mezi kešemi můžete použít nejrůznější dopravní prostředky, od auta (existují například tzv. „dálniční keše“, umísťované na odpočívadlech), přes hromadnou dopravu; oblíbeným dopravním prostředkem je například kolo. Poslední kroky ale nakonec budete muset udělat sami – a jak jsme si řekli výše, pohyb na čerstvém vzduchu určitě prospěje vašemu zdraví.
  • Zajímavá místa – platí pravidlo, že keš by měla být umístěna na nějakém zajímavém místě. Může se tak jednat o netradiční objekt, místo, kde se udála nějaká historická událost, přírodní zajímavost apod. V popisu keše (listingu) by zakladatel měl vždy uvést důvod, proč keš umístil právě sem a co je tedy na daném místě zajímavého.
  • Soutěžení – osobně jsem velmi soutěživý typ, a pokud mohu zdolávat soupeře, kteří mají stejné podmínky, jen málokdy takové výzvě odolám. V geocachingu se počítají nalezené keše a pocit, když překonám některého ze „služebně starších“ kačerů, je prostě fajn :).
  • Zábava – hledání „krabiček“ možná nemusí na první pohled vypadat jako kdovíjak zajímavá činnost. Zkuste to sami, a jistě mi dáte za pravdu, že i ze sté nalezené keše budete mít radost! Máte-li malé děti (v Česku se pro ně vžil termín georobůtci), můžete spojit příjemné s užitečným: potomci se dostanou na vzduch, a hledání tajemných krabiček je téměř jistě zabaví. A co teprve v okamžiku, kdy ratolest v keši najde nějakou zajímavou hračku (kterou si ale nemůže vzít – může ji pouze vyměnit za jinou, stejné nebo vyšší hodnoty). Z geocachingu se tak rázem stane zábava doslova pro celou rodinu. Podobně je geocaching oblíbenou kratochvílí při venčení čtyřnohých miláčků.
  • Utužení vztahů – společná aktivita a trávení času prospívá partnerským/manželským/kamarádským vztahům. „Lovení kešek“ v týmu je prostě příjemnější, kromě toho si můžete v klidu popovídat o všem, co v běžném koloběhu nestíháte. Zejména pánská část osazenstva tak může vyřešit stížnosti svých něžnějších poloviček na nedostatek společně tráveného času (ruku na srdce: kdo někdy neslyšel výtku typu „Nikam spolu nechodíme?“).

Registrace na Geocaching.com

Jak jsme si řekli výše, jakýmsi centrálním serverem, kde jsou dostupné údaje o všech keších, je web Geocaching.com. Abyste mohli využívat jeho služeb, musíte se na něm zaregistrovat, což je první krok, který je nutné učinit, chcete-li se stát členem komunity. Bez registrace na tomto serveru byste nejen neměli přístup k největší a nejdůležitější databázi keší, ale ani byste si nemohli zapsat úspěšný nález. Otevřete si stránku www.geocaching.com. V podstatě mátě dvě možnosti, jak se registrovat – tou první je přihlášení přes účet na Facebooku. V takovém případě klikněte na modré tlačítko Login with Facebook.
Klikněte na modré tlačítko Login with Facebook

Klikněte na modré tlačítko Login with Facebook

Dále byste měli nastavit úroveň soukromí příspěvků, které může web Geocaching.com posílat na vaši zeď. Pokud nechcete, aby vaše záznamy viděli všichni přátelé, nastavte položku Kdo uvidí příspěvky, které tato aplikace vytvoří na Facebooku na vašem profilu Timeline na Pouze já. Pak klepněte na tlačítko Přejít do aplikace.
Nastavte soukromí a klikněte na Přejít do aplikace

Nastavte soukromí a klikněte na Přejít do aplikace

Jestliže účet na Facebooku nemáte, nechcete si ho zřizovat a/nebo k němu nechcete dávat přístup webu Geocaching.com, můžete si založit standardní účet, ke kterému se budete přihlašovat jménem a heslem. Ten si založíte kliknutím na odkaz Sign Up.
Účet založíte kliknutím na tlačítko Sign Up

Účet založíte kliknutím na tlačítko Sign Up

Zobrazí se formulář Membership Registration, do kterého vyplníte následující údaje:
  • Username – uživatelské jméno – tj. jméno, kterým se budete přihlašovat, a pod kterým vás uvidí ostatní uživatelé. Uživatelské jméno musí mít dvě až dvacet písmen. Hned po zadání požadovaného jména se dozvíte, zda je ještě volné, nebo nikoli.
  • Password a Re-Enter Password – heslo, kterým se budete přihlašovat. Kvůli možným překlepům je nutné ho zadat dvakrát.
  • Primary E-Mail Address a Re-Enter E-Mail Address – vaše e-mailová adresa. Opět je nutné zadat ji dvakrát.
  • First Name – křestní jméno.
  • Last name – příjmení.
  • Referred By – jestliže vám Geocaching doporučil některý ze stávajících uživatelů, můžete (ale nemusíte) vyplnit jeho uživatelské jméno.
Vyplnění základních informací o vašem účtu.

Vyplnění základních informací o vašem účtu.

  • Pokud si nepřejete dostávat e-maily od provozovatele služby, přepněte přepínač I want to receive fun and helpful emails from Geocaching.com na No. Podmínkou používání služeb serveru není přijímání zmíněných e-mailů.
  • Prostudujte si podmínky služby v okně Groundspeak Terms of Use and Privacy Statement a pokud souhlasíte (nic jiného vám nezbývá), aktivujte zatržítko I Have Read and Agree to the Terms of Use and Privacy Statement a stiskněte tlačítko Create My Account.
Souhlas s licenčními podmínkami a založení účtu na Geocaching.com.

Souhlas s licenčními podmínkami a založení účtu na Geocaching.com.

Ocitnete se na stránce, vyžadující ověření zadané e-mailové adresy. Na tu by vám mezitím měl dojít e-mail s předmětem Validation Instructions. V něm by měla být položka Validation Code.
E-mail, ověřující platnost zadané e-mailové adresy

E-mail, ověřující platnost zadané e-mailové adresy

Zkopírujte řetězec uvedený za textem Validation Code do schránky, pak na stránce Geocaching.com klepněte na tlačítko Validate Now.
Klepněte na tlačítko Validate Now.

Klepněte na tlačítko Validate Now.

Na další stránce vyplňte své uživatelské jméno, ověřovací kód, který vám přišel e-mailem, a aktivujte si účet tlačítkem Activate Your Account.
Aktivace účtu.

Aktivace účtu.

Nyní se již můžete přihlásit na svůj účet na Geocaching.com klepnutím na odkaz Sign In a zadáním uživatelského jména a hesla.
Přihlášení k účtu.

Přihlášení k účtu.

Instalace a nastavení aplikace c:geo

Jako mobilní aplikaci pro Geocaching používám c:geo. Existuje sice oficiální aplikace Geocaching od Groundspeaku, která stojí bezmála 200 Kč, nicméně c:geo zcela postačuje mým potřebám a požadavkům, navíc je zdarma. Recenzi oficiální aplikace ale chystáme. Autorem programu je Radovan Paška, alias carnero, z jehož dílny možná budete znát Photo Timeline či c:sms ~ simple sms widget. V červnu roku 2011 ale Radovan vývoj aplikace ukončil – především z důvodu neochoty GroundSpeaku ke spolupráci. Zdrojové kódy c:geo následně uvolnil jako open-source a od té doby se o vývoj a aktualizace programu stará komunita, prezentující se v Obchodě Play jako c:geo team. Aplikaci, kterou si stáhlo více než půl milionu uživatelů z celého světa, a jejíž průměrná známka je 4,5 z 5 možných, můžete stáhnout z Obchodu Play přes následující odkaz. Fungovat bude na Androidu 1.6 a vyšším a její velikost je 2,7 MB.
c:geo

c:geo

c:geo team

Instalovat (Free)

Google Play

Instalace sama o sobě ničím nepřekvapí, takže se můžeme podívat na to, jak vlastně aplikace vypadá. Než se ale pustíte do průzkumu bojem, doporučuji nejprve provést některá nastavení.
Úvodní obrazovka aplikace c:geo

Úvodní obrazovka aplikace c:geo

K těm se dostanete z úvodní obrazovky přes [Menu]-Nastavení.
Po stisku klávesy Menu přejděte do nastavení

Po stisku klávesy Menu přejděte do nastavení

Jako první zadejte své přihlašovací jméno a heslo k serveru Geocaching.com. Bez těchto údajů aplikace nebude fungovat, neboť databáze keší není přístupná neregistrovaným uživatelům.
Jako první zadejte své přihlašovací jméno a heslo k serveru Geocaching.com

Jako první zadejte své přihlašovací jméno a heslo k serveru Geocaching.com

Poté klikněte na tlačítko Zkontrolovat a c:geo provede přihlášení k serveru.
Poté klikněte na tlačítko Zkontrolovat

Poté klikněte na tlačítko Zkontrolovat

Pokud jsou přihlašovací údaje správné, zobrazí dialog s informací, že přihlášení proběhlo.
c:geo kontroluje uživatelské jméno a heslo

c:geo kontroluje uživatelské jméno a heslo

Pokud jsou přihlašovací údaje správné, zobrazí se dialog

Pokud jsou přihlašovací údaje správné, zobrazí se dialog

To, že jste korektně přihlášeni, můžete kdykoli zkontrolovat na úvodní obrazovce – v dolní liště je řádek geocaching.com – vaše přihlašovací jméno (počet nalezených keší) – Přihlášen.
Úspěšnost přihlášení můžete zkontrolovat na úvodní obrazovce

Úspěšnost přihlášení můžete zkontrolovat na úvodní obrazovce

Nyní byste teoreticky mohli začít s hledáním své první keše. Doporučuji ale ještě nespěchat a věnovat minutku dalšímu nastavení. Osobně mám nastavené následující položky takto:
    • Služba GCVote umožňuje nezávisle hodnotit kvalitu keší. Pokud jste se zaregistrovali na GCVote, zadejte heslo pro tuto službu. Osobně toto hodnocení nevyužívám a heslo tedy nezadávám.
Služba GCVote umožňuje nezávisle hodnotit kvalitu keší.

Služba GCVote umožňuje nezávisle hodnotit kvalitu keší.

    • Další služba Go 4 Cache umožňuje vzájemné sledování mezi kačery. Praktické využití vidím například při skupinových akcích, nicméně sám tuto funkci nevyužívám.
Služba Go 4 Cache umožňuje vzájemné sledování mezi kačery.

Služba Go 4 Cache umožňuje vzájemné sledování mezi kačery.

    • Informaci o nálezu keše můžete přímo z aplikace posílat na Twitter, nicméně nedoporučuji to, pokud vaši followeři nejsou výhradně příznivci geocachingu. Uživatele, kteří geocaching neprovozují, budou vaše statusy pouze obtěžovat a koledujete si o „unfollow“.
Informaci o nálezu keše můžete posílat na Twitter

Informaci o nálezu keše můžete posílat na Twitter

    • Podpis můžete vkládat automaticky ke všem záznamům o nalezení keše, nebo manuálně jen k vybraným. Jeho součástí může být nejen pozdrav, poděkování, či jiný text, ale například také datum, čas, datum a čas, vaše uživatelské jméno a číslo nálezu. Já mám vyplněno TFTC! (tj. poděkování za keš) a [DATETIME], jež ke každému záznamu přidá aktuální datum a čas, což používám později při nahrávání fotek přes webové rozhraní.
Podpis můžete vkládat automaticky ke všem záznamům o nalezení keše

Podpis můžete vkládat automaticky ke všem záznamům o nalezení keše

    • Protože si kešky, které chci ulovit, většinou připravuji doma, stahuji si také mapy k waypointům (waypoint = důležitý bod na cestě ke keši; například parkoviště, kde můžete odstavit auto neboli geovozidlo či geovozítko) a také fotky, které k dané keši uložili ostatní uživatelé (leckdy napoví, kde nebo co máte hledat). Aktivuji tedy zatržítka Ukládat statické mapy k waypointům pro offline použití a Ulož obrázky z logů. Ke všemu se sice můžete dostat i z terénu, nicméně s ohledem na již tak poměrně vysokou náročnost na přenesená data se hodí každý ušetřený kilobajt.
Další nastavení aplikace c:geo

Další nastavení aplikace c:geo

Stahuji si také mapy k waypointům a ukládám statické mapy

Stahuji si také mapy k waypointům a ukládám statické mapy

    • Nastavení Nezobrazovat vlastní a nalezené a Nezobrazovat zrušené keše mám aktivované, přesto je dobré ověřit dostupnost keše jejím načtením a pročtením dosavadních logů.
Nastavení Nezobrazovat vlastní a nalezené a Nezobrazovat zrušené keše

Nastavení Nezobrazovat vlastní a nalezené a Nezobrazovat zrušené keše

    • Jestliže nepoužíváte mobilní datové připojení, můžete si zapnout Offline logování. c:geo se pak nebude snažit připojovat k serveru Geocaching.com, ale ve výchozím nastavení nabídne uložení zápisu do paměti telefonu. Své kešky si pak „zapíšete“ (zalogujete), až budete v dosahu Wi-Fi.
Jestliže nepoužíváte mobilní datové připojení, můžete si zapnout Offline logování.

Jestliže nepoužíváte mobilní datové připojení, můžete si zapnout Offline logování.

    • Když se blížíte ke keši, můžete využít několik způsobů navigace. Patrně nejběžnější a v praxi nejpoužitelnější je kompas, ukazující směr k cíli a zbývající vzdálenost. Výchozí navigace Kompas mi ale příliš nevyhovovala, takže jako preferovaný navigační nástroj mám nastavený Radar, jako sekundární navigační nástroj mám nastavené Zobrazit na mapě (aktivuje se dlouhým stiskem ikony s kompasem).
Nastavení preferované navigace

Nastavení preferované navigace

Navigace radarem

Navigace radarem

Navigace kompasem

Navigace kompasem

    • Pokud chcete ušetřit místo v paměti telefonu, doporučuji ukládat databázi na paměťovou kartu – k tomu slouží zatržítko Databáze na SD kartě.
Pokud chcete ušetřit místo v paměti telefonu, ukládejte databázi na paměťovou kartu

Pokud chcete ušetřit místo v paměti telefonu, ukládejte databázi na paměťovou kartu

Tím bychom měli hotové úvodní nastavení. Pokud by vás zajímal jen jeden typ keší (já se například zaměřuji výhradně na tradiční keše), můžete si na úvodní obrazovce zapnout filtr – je to poslední tlačítko ve druhé řadě (s ikonou vypínače). Jednoduše si vyberete pouze ten typ keše, který vás zajímá, a c:geo bude ve všech mapách a přehledech zobrazovat jen ty, které spadají do dané kategorie. Bohužel je možné zvolit vždy jen jeden typ keše.
Výběr typů keší

Výběr typů keší

Zvolte typ keše

Zvolte typ keše

Tímto zakončíme první díl našeho seriálu. Za týden se podíváme na to, jak si můžete připravit kačerský výlet z počítače, nebo jak najít keše v okolí z mobilu. Případné otázky, připomínky a náměty pište, prosím, do diskuze pod článkem. Na vše se pokusím odpovědět, a ty nejzajímavější otázky pak shrnu ve čtvrtém díle tohoto seriálu.

Seriál „Geocaching na Androidu“

Všechny dosud vydané díly seriálu Geocaching na Androidu.

  1. registrace, aplikace c:geo a nastavení
  2. hledání keší z mobilu a příprava výletu na počítači
  3. kešky, navigace a zápis
  4. posílání keší do mobilu, prémiové členství a dalších 8 aplikací

O autorovi

Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… Více o autorovi

Karel Kilián
Sdílejte: