Geocaching na Androidu aneb Proč se zvednout z gauče a jít hledat poklady
- Recenze
- Karel Kilián
- 29.4.2015
- 39
Podle kalendáře tu máme už déle než měsíc jaro, nicméně teploty začaly tomuto ročnímu období odpovídat až v posledních několika dnech. Táhne vás to ven, ale nebaví vás bezcílně bloumat po lesech, parcích, loukách či horách? Pak byste měli zkusit geocaching – hru, která dá vašim procházkám cíl i smysl. K provozování této outdoorové aktivity vám přitom bude stačit telefon s Androidem a některá z řady aplikací.
Co je to geocaching?
Geocaching je v první řadě hra, pohybující se na pomezí turistiky a sportu. Cílem je hledat a najít poklady – “kešky” – které bývají schované na, nějakým způsobem, zajímavých místech. Poklady mohou mít nejrůznější provedení – počínaje krabičkou od kinofilmu, přes nevyfouknutý polotovar pro výrobu PET lahví, až po rafinovanější podoby, jako jsou ptačí budky, falešné pařezy, kameny a podobné. Důvod, proč je keš na daném místě, by měl její zakladatel dostatečně vysvětlit v popisku – tzv. “listingu keše.” Mimo jiné je smyslem této hry i snaha přivést hráče na zajímavá a přitom nepříliš známá místa.
Co budete na geocaching potřebovat?
- Mobil schopný určovat svou polohu prostřednictvím GPS. To umí prakticky všechny dnešní chytré telefony, spíše výjimečně narazíte na problémy s přesnosti.
- Aplikaci pro provozování geocachingu. Na některé z nich se podíváme v následující kapitole.
- Dobré oblečení a obuv. Pokud se nebudete specializovat vysloveně na městské kešky, dostanete se často do náročnějších terénů. Hodí se i repelent proti hmyzu a nějaké to pití (nejlépe nealkoholické :) ).
- Dobrou náladu, chuť a odhodlání.
Aplikace pro geocaching
Provozovatelem serveru Geocaching.com, který je středobodem kačerského vesmíru, je společnost Groundspeak, která také nabízí dvě oficiální aplikace – Geocaching Intro a Geocaching.
Geocaching Intro
Tento program je sice k dispozici zdarma, nicméně pro zkušenější kačery (jak se přezdívá těm, kdož hledají kešky) skýtá celou řadu omezení. Poslouží spíše jako demo oficiální aplikace, které využijete pro odlov prvních keší. Její součástí jsou také tipy, rady a návody pro geocaching, stejně jako pro použití aplikace.
Z vlastností a funkcí jmenujme:
- Aplikace vybírá doporučené keše pro začátečníky. Náročnější kešky tedy nezobrazuje.
- Kromě doporučených keší aplikace umožní vidět a najít tradiční keše v okolí Neukáže ale jiné typy keší, jako jsou “mysterky” či “multiny”.
- Tipy a návody vás provedou hledáním pokladu a řeknou, co dělat, když keš najdete.
- “Live Search” průběžně aktualizuje kešky v okolí kde se pohybujete.
Výhodou tohoto programu je skutečnost, že je plně lokalizován do češtiny, takže nebudete muset bojovat s anglickým rozhraním. Na keš se můžete nechat navigovat pomocí mapy či kompasu, jako podklady jsou používány Mapy Google s možností přepnutí na satelitní snímky. Aplikace poskytuje veškeré informace, nezbytné k nalezení pokladu – tedy obtížnost, terén, velikost, popisek i záznamy o nalezení ostatními kačery. Přímo z programu lze také zapsat nález či případně neúspěch, chybí ale možnost požádat majitele keše o údržbu, nebo zapsat poznámku.
Geocaching
Oficiální aplikace pro geocaching je placená a nutno konstatovat, že poměrně drahá – stojí bezmála 300 korun. Připočtete-li k tomu poplatek za prémiové členství ve výši 800 Kč ročně (prémiové členství sice mít nemusíte, ale přináší celou řadu výhod, jež jsme popsali ve článku Geocaching na Androidu – 4. díl: posílání keší do mobilu, prémiové členství a dalších 8 aplikací), mohou se náklady na tohoto koníčka vyšplhat do vyšších rovin. I z tohoto důvodu je v Obchodě Play celá řada alternativních programů, včetně bezplatných, jak ostatně uvidíte dále.
S touto aplikací můžete:
- Najít blízké keše bez plánování. Zobrazuje nejen tradiční keše, ale všechny existující typy.
- Plánovat svá dobrodružství s kešemi. Aplikace podporuje uložení kešek pro pozdější práci offline.
- Zaznamenávat své nálezy – tentokrát již s plným komfortem, čítajícím kromě hlášení nalezení a nenalezení možnost zadat poznámku, požádat o údržbu či archivaci (zrušení) keše.
- Navigovat ke keším se zobrazením mapy nebo kompasu. Aplikace navíc umí předat souřadnice dalším programům – například navigacím, které můžete použít k plánování trasy do cíle.
- Zobrazit detaily keší, fotky a nápovědu.
- Používat rozšířené možnosti hledání s filtrováním podle typu, velikosti, obtížnosti, terénu a vynecháním keší, nalezených až pěti zadanými uživateli.
- Přihlásit se existujícím Geocaching účtem nebo vytvořit účet nový.
Program je poměrně dobře zpracovaný a přes vysokou cenovku si našel své (leckdy i skalní) zastánce. Pokud se pohybujete v oblasti bez dostupných mobilních dat (například v zahraničí), můžete své záznamy o nalezení/nenalezení uložit a odeslat později. Také tento program komunikuje s uživatelem pěkně česky.
c:geo
Pokud nechcete utrácet za oficiální program, a přesto byste rádi vyrazili na kešky “s plnou softwarovou výbavou”, můžeme vřele doporučit aplikaci c:geo. Původním autorem je český vývojář Radovan Paška (čili i c:geo umí naší mateřštinu) – ten ale před časem předal vývoj komunitě, která se stará o další rozvoj této aplikace. c:geo má sice svým způsobem specifické uživatelské rozhraní, nicméně pokud si na něj zvyknete, bude vám připadat pochopitelné a logické.
Jako hlavní funkce jmenujme:
- Zobrazení keší na aktivní mapě, nebo v podobě seznamu s různými možnostmi řazení a filtrování.
- Používání Google a OpenStreet map (včetně podpory pro offline mapy).
- Vyhledávání keší podle různých kritérií – například možnost filtrovat jen určitý typ či nezobrazovat již nalezené kešky.
- Online i offline logování nálezů. Zapsat svůj nález tedy můžete i v místech, kde nemáte k dispozici mobilní data, a odeslat ho později.
- Uložení kompletních informací pro offline použití. Můžete si stáhnout mapy (například ze serveru mapsforge), uložit je na paměťovou kartu a používat v zahraničí.
- Vytváření a správa bodů tras.
- Navigace pomocí kompasu, mapy nebo pomocí jiných aplikací. Užitečnou funkcí aplikace Kompas je oznamování vzdálenosti a směru ke zvolené keši, což využijete například při jízdě na kole. K navigaci pak můžete použít prakticky jakýkoli program tohoto typu.
- Import/export GPX souborů. S pomocí dalších programů (například GeoGet či GSAK) tak můžete stáhnout kešky ve zvolené oblasti a používat tento seznam bez připojení k Internetu. Podobně snadno lze nasdílet seznam uložených keší dalšímu uživateli.
- Plná podpora pro Sledovatelné předměty.
- Offline kešování, včetně offline map, logbooku, listingu.
- Plně v češtině.
- Bez reklam.
Jsme přesvědčeni o tom, že c:geo je jednou z nejzdařilejších alternativ k oficiálnímu programu, proti kterému nabízí nejen řadu užitečných funkcí navíc, ale především nulovou cenovku.
Další aplikace pro geocaching
Pokud by vám nevyhovovala ani jedna z výše uvedených aplikací pro geocaching, dovoluje si nabídnout další možnosti alespoň ve formě seznamu. Programy jsme seřadili podle hodnocení v Obchodě Play.
- Locus Map – mapová aplikace, která nabídne celou řadu využití. S příslušnými pluginy si dobře poradí i s geocachingem (placená verze stojí bezmála 190 Kč).
- Neongeo – jedna z nejlépe hodnocených alternativních aplikací pro geocaching (placená verze přijde na 74 korun).
- a:Drake – další relativně populární program, specializující se na hledání kešek (a:Drake Plus 99 Kč).
- SmartMaps: GPS Navigace a Mapy – komplexní mapová aplikace s podporou geocachingu. S mapami online je k dispozici zdarma, za offline mapy ale zaplatíte.
- Geocaching Droid Army Knife – opět program pro geocaching, tentokrát už ale s hodnocením horší než 4,0 (verze bez reklam stojí 63 Kč).
- CacheSense – aplikace specializovaná na geocaching (placená verze přijde na 101 Kč).
- GeoCompass – jednoduchý kompas, který vás nasměruje na zadané souřadnice. Aplikace je zdarma.
Jak začít?
V první řadě si budete muset založit účet na webu Geocaching.com. To lze provést buď z oficiální aplikace, nebo na webu, kde hned na úvodní stránce najdete jednoduchý registrační formulář.
Pak si z Obchodu Play stáhněte některou z aplikací pro geocaching a zkuste vyhledat okolní keše.
Dojděte/dojeďte na místo, kde je keš uložena a pokuste se ji najít. Pokud budete chtít poradit, použijte nápovědu neboli hint, který většina programů umí zobrazit.
Zapište svou přezdívku, datum a čas nálezu do sešitku či na papír, který najdete v keši (jedná se o takzvaný “logbook”). Nezapomeňte na poděkování autorovi keše – zpravidla se používá zkratka TFTC (Thanks For This Cache).
Následně “zalogujte” keš i z aplikace. Stejně tak, pokud keš nenajdete, nebo vyžaduje zásah majitele (například je poškozená, logbook je plný či mokrý), nezapomeňte poslat hlášení daného typu.
Na webu Geocaching.com pak můžete sledovat své statistiky. Pokud byste chtěli jít více do hloubky a zjistit o svém keškování co možná nejvíce podrobností, můžeme doporučit web Project-GC.com.
What is Geocaching?
Proč to dělat?
Pokud chcete svému koníčkovi stanovit nějaký cíl, můžete se například pokusit:
- Vysbírat všechny keše ve vašem okolí.
- Najít co nejvíce keší (tzv. “honění bodů”).
- Doplňovat D/T matici. Každá keš má své hodnocení obtížnosti nálezu (difficulty) a terénu (terrain) na stupnici od 1 do 5 s krokem po 0,5. Existuje tedy 81 možných kombinací těchto faktorů. Někteří kačeři se snaží získat alespoň jednu keš od každé existující kombinace.
- Doplňovat tabulku dle data založení keše – v tomto směru se můžete zaměřit buď na den a měsíc založení kešky, nebo měsíc a rok. Cílem je samozřejmě získat keš pro každý den v roce, nebo pro každý měsíc ve všech letech.
- Sbírat všechny atributy – každá keš může mít několik atributů, které informují například o dostupnosti parkoviště, možnosti použít kolo, nebezpečí klíšťat, a tak podobně. Celkem existuje 66 pozitivních a 41 negativních atributů. Dokážete získat všechny, které existují?
- Odlovit co nejvíce keší jako první po jejich publikaci. K této zálibě se neobejdete bez placeného členství na Geocaching.com, protože jen to umožňuje, abyste si nechali posílat e-mail s informací o publikaci (zveřejnění) nové keše ve vašem rajónu. Určitě nebudete sami, kdo se pokusí co možná nejrychlejším nálezem získat takzvané FTF (“First To Find”) – ve větších městech bývá první nálezce na místě v řádu jednotek, maximálně desítek minut.
- Najít alespoň jednu keš v co možná nejvíce zemích.
Cíle samozřejmě mohou být individuální – třeba si stanovte počet kilometrů, které v nějakém období chcete za keškami nachodit či najezdit. To, proč budete dělat geocaching, záleží tedy výhradně na vás.
Podrobný návod, jak na geocaching v praxi
V roce 2012 jsme pro naše čtenáře připravili čtyřdílný seriál Geocaching na Androidu, ve kterém jsme se zaměřili především na práci s programem c:geo. Pokud tedy chcete vědět více, doporučujeme prostudovat následující články:
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (39)
Přidat komentář