TOPlist

Galaxy Nexus: Vlajková bitevní loď

samsung-galaxy-nexus-2

Ještě než zazní silvestrovský ohňostroj a ukončíme rok 2011, pojďme si představit vlajkovou loď platformy Android a jeden z nejlepších mobilů současnosti, který vznikl spoluprací Googlu a Samsungu. Tento nadstandarně vybavený telefon zaujme především obřím 4,65palcovým displejem s HD rozlišením 720 na 1280 pixelů a jako první se může pyšnit operačním systémem Android 4.0 Ice Cream Sandwich.

Po velice úspěšném modelu Google Nexus S vplouvá do vod nejvyššího segmentu další telefon, který ve svém názvu nenese slovo Galaxy náhodou. Při srovnání s konkurenčním Samsung Galaxy S II je totiž patrné, že za zrodem stojí stejná společnost. Zatímco přední část telefonu se podobá předchůdci Nexus S, vzhled zadní strany telefonu je téměř totožný s Galaxy S II.

P10008631

Hardware, vzhled a displej

Jestliže byl před několika lety trend telefony stále zmenšovat, nyní se trh obrací opačným směrem. Díky obrovskému 4,65palcovému Super Amoled displeji tvořícímu největší část telefonu se rozměry tohoto modelu vyšplhaly na 136×68×8,9 mm, čímž tento stroj přešlapává na hranici mezi tabletem a mobilem. Musíme však podotknout, že díky existenci Samsung Galaxy Note, který disponuje displejem o úhlopříčce 5,3 palce, můžeme Galaxy Nexus s klidným svědomím stále nazývat telefonem. I přes tuto velikost je telefon lehký a váží pouze 125 gramů.

Pod kapotou tepe dvoujádrový procesor Texas Instruments OMAP 4460 s taktem 1,2 GHz, který se nezadýchá ani při přehrávání videa ve vysokém rozlišení, prohlížení náročných webových stránek či při přepínání a provozování více aplikací současně, k čemuž mu dopomáhá operační paměť o velikosti 1 GB. V případě grafických operací sáhnuli výrobci po grafickém akcelerátoru SGX540 od společnosti PowerVR. Telefon je v prodeji ve variantě s 16 nebo 32 GB velikosti vnitřního úložiště. Zklámání možná přichází v podobě slotu na paměťové karty – ten byste totiž hledali marně. O napájení se stará akumulátor s kapacitou 1750 mAh.

Technologie displeje Super Amoled patří dnes k tomu nejlepšímu, co dokáží výrobci mobilních telefonů poskytnout. Displej vyniká věrným podáním barev (zejména černá je skutečně černá) a dobrou čitelností na slunci. I přes obrovskou úhlopříčku činí díky HD rozlišení jemnost displeje 316 ppi, což je stále nadstandard.

Stejně jako předchozí model Nexus S se Galaxy Nexus pyšní komunikační technologií NFC sloužící k bezdrátové komunikaci mezi elektronickými zařízeními na krátkou vzdálenost. V současné době tento standard není příliš rozšířen, Google se však o rozšíření snaží. Platby pomocí telefonu se tak mohou stát za pár let zcela běžnou záležitostí.

Kromě dnes již běžného akcelerometru a gyroskopu přibyl nově do výbavy barometr, o jehož funkci se delší dobu spekulovalo. Původní domněnky o senzoru pro počasí byly vyvráceny a barometr by měl napomáhat rychlejší lokalizaci GPS.

[aps_product_sz image=”https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png” title=”Katalog Android zařízení” subtitle=”Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…” desc=”Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.” button=”Zobrazit katalog”]

Konstrukce telefonu

Při pohledu na přední stranu si nelze nevšimnout absence hardwarových tlačítek, které Google nahradil tlačítky softwarovými v nové verzi systému Android. Tento krok je uživateli často kritizován, ale posouzení je čistě subjektivní. Mně osobně hardwarová tlačítka nechyběla, přestože můj současný telefon jich pod displejem obsahuje rovnou pět. Po chvilce zvyku jsem neměl problém telefon ovládat a jsem si jist, že ani většina uživatelů. Na přední straně nalezneme kromě senzoru přiblížení, čidla intenzity okolního osvětlení a reproduktoru také čočku přední kamery, která disponuje rozlišením 1,3 megapixelu a dokáže nahrávat video v rozlišení 720p (1280×720 px). Celá přední strana telefonu je chráněna tvrzeným sklem, které sice nenese název Gorilla Glass, přesto je sklo velice odolné a poškrábání se opravdu bát nemusíte.

P1000851

Netradiční je bok telefonu, který je mírně prohnutý. O přínosu můžeme vést dlouhé diskuze, já jsem si prohnutí všiml až při detailnějším zkoumání telefonu. Na pravé straně se nachazí tlačítko napájení, které je umístěno tak, aby na něj šlo bez problémů přehmátnout palcem, a také tři piny pro připojení k dokovací stanici. Levý bok pak náleží tlačítkům pro ovládání hlasitosti.

P1000856

U designu zadní strany Samsung nic nového nevymýšlel a použil podobnou konstrukci jako u modelu Galaxy S II. Největší část tvoří tenký odnímatelný plast, který je narozdíl od zbytku telefonu vroubkovaný. Ve spodní části, kde je telefon nejširší, je umístěn reproduktor. Směrem nahoru se pak telefon stále zužuje. Chybět samozřejmě nemůže ani čočka fotoaparátu, pod kterou se nachází přisvětlující LED dioda. Fotoaparát dokáže snímat fotografie v rozlišení 5 MPx. Touto hodnotou konkurenci určitě nezastraší a při uvedení se na fotoaparát snesla kritika. Je však jasné, že rozlišení není přímo úměrné kvalitě fotky a 5 MPx je tak dostačující. O kvalitě fotografií si povíme v samostatné kapitole.

Zadní kryt lze snadno sejmout nehtem, což nám umožní přístup k baterii a slotu na SIM kartu. Zdířky pro připojení (microUSB a 3,5milimetrový konektor sluchátek) a mikrofon nalezneme ve spodní části telefonu. Zdířky nejsou chráněny žádnou krytkou.

P1000852

Telefon je skutečně obrovský a na veřejnosti se zcela jistě dočkáte nechápavých pohledů a dost možná i podezření, že si tímto mackem kompenzujete velikost vlastního ega, případně velikost čehokoliv jiného. Kvůli plastovému provedení nevypadá telefon jako luxusní zboží, nicméně ostudu určitě neudělá a já osobně hodnotím tuto konstrukci kladně – telefon je lehký a více vydrží. Všechny plasty sedí, jak mají, a ani při aplikovaní všemožných chvatů se žádný díl nepohybuje a nevrže. Není ani divu, neboť kromě zadního tenkého plastu a displeje je zbytek těla jeden kus. Navzdory velkým rozměrům se telefon drží velmi dobře a neklouže. Dosáhnout však palcem na protilehlý roh obrazovky bylo při držení telefonu jednou rukou dosti obtížné.

Wi-Fi a GPS

Wi-Fi

Bezdrátová komunikace skrze Wi-Fi dostává kromě standardu 802.11 b/g/n na kmitočtu 2,4 GHz také podporu pásma na frekvenci 5 GHz. Co se týče stability spojení, neměl jsem v průběhu testování naprosto žádný problém. Ať jsem jakkoliv v ruce telefon přendaval, či ho proměnil v žonglovací míček, žádných drastických propadů jsem se nedočkal (ani u Wi-Fi, ani u GSM). Výkon příjimače byl dostatečný a srovnatelný s jinými telefony. Reakce při brouzdání v prohlížeči byly bleskové a ztráta spojení je Nexusu cizí.

Screenshot 2011 12 29 23 49 20

Screenshot 2011 12 30 00 00 20

výběr frekvenčního pásma / síla signálu Galaxy Nexus / síla signálu HTC HD2 (MIUI)

Kromě podpory Wi-Fi Tetheringu a Wi-Fi hotspotu (Wi-Fi Ad Hoc) přidává Galaxy Nexus a Android 4 novou funkci přímého spojení nazvanou Wi-Fi Direct. S touto funkcí můžete na jiná zařízení (která musí Wi-Fi Direct podporovat) posílat soubory a nahradit tak technologii Bluetooth s nižším dosahem a rychlostí.

Screenshot 2011 12 29 23 49 37

GPS

Lokalizace pomocí GPS je dnes ve výbavě každého výkonnějšího telefonu, Galaxy Nexus není výjimkou. První načtení polohy bylo trochu delší a trvalo něco kolem tří minut, což není dlouhá doba a většina telefonů je na tom podobně. Další načtení polohy už se počítalo v řádech sekund. Přesnost a stabilitu GPS jsem testoval pomocí programu Sports Tracker a během tříhodinové cesty fungovalo vše bezchybně.

Screenshot 2011 12 30 12 59 14

GPS status

2

1

Fotoaparát a natáčení videa

Počet megapixelů se dnes stává díky veliké propagaci výrobců hlavním lákadlem a kritériem pro nákup fotoaparátu. Daleko důležitější je však fyzická velikost snímače, která je u mobilů a digitálních fotoaparátů nesrovnatelná. Je-li při focení světla dostatek, rozdíl mezi fotografiemi z mobilu a fotoaparátu nemusí být velký. Propastný se ovšem stává při zhoršení světelných podmínek, a to právě kvůli menšímu snímači, který nemá tak velkou citlivost na světlo jako v případě větších snímačů u digitálních fotoaparátů.

 

Proto jsem v úvodu zmínil, že hodnota 5 MPx u Galaxy Nexus nemusí nutně znamenat pohromu a horší kvalitu snímků než u jiných telefonů. Přesto však musím potvrdit, že i přes tento fakt Galaxy Nexus fotoaparátem příliš nezazářil a zařadil bych ho někam k lepšímu průměru.

Aplikace Fotoaparát je vcelku skromná a najdeme tu jen základní nastavení a možnosti. Kromě pořizování snímků a videa nabízí aplikace ještě tvorbu Panorama. Videa i snímky lze pořizovat zadní, nebo přední kamerou, mezi kterými můžeme libovolně přepínat. Zajímavou možností je pořizování fotografií během natáčení videa, což provedeme pouhým ťuknutím prstu na displej. Výbornou vlastností je neustálé zaostřování, díky čemuž je následné pořízení snímků skutečně okamžité.

Detailně zjišťovat kvalitu snímků nebylo v mých silách a jistě se na internetu podobných testů najde spousta. Já přistoupil k jednoduchému testování, které spočívá v porovnání stejné scény vyfocené klasickým kompaktem (Panasonic DMC-TZ3) a fotoaparátem v telefonu. Počasí nám moc slunečných dnů nepřineslo, takže nasimulovat ideální podmínky pro focení, aby bylo vidět, že i za ideálního světla jsou fotky z telefonu srovnatelné, se nepovedlo. I tak je krásně vidět, že se dají při venkovním focení s dostatkem světla i telefonem pořídit dobré snímky. Kámen úrazu přichází v místech se špatným nebo umělým osvětlením.

vlevo snímek z fotoaparátu / vpravo snímek z telefonu

auto 221

holly

P1000848

Nahrávání videa

Galaxy Nexus dokáže nahrávat video ve FullHD rozlišení (1920×1080 pixelů) s 24 snímky za sekundu. Jako kodek je použit H.264 (MPEG-4 AVC) s datovým tokem kolem 10 Mbps. Kvalita videa je poměrně dobrá. Obraz mi však připadal trochu roztřesený, což je vidět zejména při pohybu s kamerou.

pozn. autora: V další aktualizaci systému byl přidán stabilizátor obrazu.

Galaxy Nexus – camera

Galaxy Nexus - camera

Výkon, přehrávání videa a výdrž

Místo vytahování čísel z všemožných benchmarků si raději povíme, jak si telefon počínal v praxi – běžném používání. Odezva systéma je skutečně výborná. Spouštění aplikací, stejně tak jejich přepínání zvládá tento cvalík velmi rychle a o nějakých dlouhých prodlevách nemůže být řeč. Byl jsem zvědav, jak si telefon poradí s prohlížením složitějších webů a přehrávání videí prostřednictvím Adobe Flash. Telefon se předvedl a hravě si poradí i s přehráváním videa ve FullHD rozlišení na serveru youtube. Díky hardwarové akceleraci je posouvání obrazovky v menu nebo prohlížeči krásně plynulé a jestli za to byly dosud telefony platformy Android kritizovány, Galaxy Nexus a Android 4 dávají jasnou odpověď, že nyní je vše jinak.

Webový prohlížeč

Prohlížení internetových stránek je jedna z věcí, kde je nejvíce ceněn veliký displej. Dnešní mobilní prohlížeče s podporou Adobe Flash už si poradí s každým webem a díky vysokému výkonu je surfování po internetu srovnatelné s prohlížeči na stolních počítačích. Prohlížeč, který je součástí ICS, pracoval bezchybně, plynule a po doinstalování Flash Playeru si poradil i s náročnějšími weby a videy. V mém případě však trochu pokulhávala Opera Mobile, na kterou jsem zvyklý. Posouvání nebylo tak plynulé a Flash Player nefungoval. Doufejme, že to do budoucna vyřeší nějaká novější verze.

Galaxy Nexus Web Browser

Galaxy Nexus Web Browser

Přehrávání videa

Díky dvoujádrovému procesoru a hardwarové akceleraci by Galaxy Nexus neměl mít problém s přehráváním videí ve vysokém rozlišení. Pro testování jsem použil dvě videa ve FullHD rozlišení (1920×1080 pixelů) – jedno s použitím kodeku h.264 a druhé XVID.

avc1

Předinstalovaný přehrávač však měl potíže v obou případech. První video sice dokázal přehrát, avšak trhaně a bez zvuku. Druhé video pro změnu nespustil vůbec. Zavítal jsem tedy do světa nekonečných softwarových možností (na Market) a stáhnul aplikaci Mx Video Player, která je k dispozici zdarma. Tento šikovný přehrávač neměl problém a přehrával videa naprosto plynule.

Galaxy Nexus – FullHD Movies

Galaxy Nexus - FullHD Movies

Přehrávače, kodeky, kontejnery… to vše je tak trochu začarovaný kruh. V současné době totiž existuje hned několik způsobů, jakým lze video kódovat  a dekódovat – existuje spousta kodeků, které obsahují další spoustu nastavení. Je tedy možné, že některá videa i přes papírovou podporu přehrát plynule nepůjdou a budeme je muset převést do formátu, s kterým si telefon poradí.

Herní výkon

Pro otestování výkonu grafického čipu jsem si vybral “novou” hru GTA III, která má oficiálně podporu pouze u nejvýkonnějších mobilních zaříení a tabletů. Tato velice známá počítačová hra se dočkala portace na mobilní systém Android. Hraní Grand Theft Auto III bylo na tomto telefonu skutečně lahůdkou, protože díky velkému displeji bylo ovládání snažší než na jiných telefonech. Přesto bych jednu výtku našel – při delším hraní se telefon abnormálně zahříval v oblasti fotoaparáu, kde bude nejspíše umístěn grafický čip. Teplo bylo cítit i na displeji, a to v místě, které slouží pro ovládání hráče a používáte jej při hraní GTA nejčastěji. I když popáleniny na rukou nehrozily, nebyl to nejlepší pocit, když v ruce držíte takto drahý telefon z plastu, který se zahřívá a v hlavě se vám honí představa, že se rozteče pod rukama :).

Galaxy Nexus – GTA III

Galaxy Nexus - GTA III

Výdrž

Od telefonu s 4,65palcovým displejem nemůžeme čekat, že by trhal rekordy a vydržel bez nabití déle než menší bratři. Zázrak se ani nekoná. Výdrž telefonu se při používání pohybuje okolo jednoho dne a tato hodnota je velmi závislá na způsobu užívání. Android obsahuje měřič spotřeby přímo v sobě a v grafu je patrný průběh vybíjení. Označil jsem jednotlivé úseky, což nám dá představu, jak vypadá spotřeba při určité činnosti telefonu.

Screenshot 2011 12 27 12 08 05

Podle očekávání si telefon řekl o nejvíce energie při hraní her, kdy byla spotřeba srovnatelná se spotřebou ruského Zilu. V celkovém souhrnu stále platí, že největším konzumentem energie je displej (kdybychom tedy jen nehráli). Nebudeme-li telefon zatěžovat ničím jiným než voláním a psaním textových zpráv, dostali bychom se k výdrží více dní.

Ice Cream Sandwich – konečně vyzrálý Android

Vydání první verze mobilního operačního systému Android se datuje do roku 2008 a můžeme tak Android stále považovat za poměrně mladou platformu. I přesto se již dnes dočkáváme její čtvrté hlavní verze a v současné době je systém s logem zeleného robota světovou jedničkou. Odpovědí na otázku, kde se stala chyba, že Galaxy Nexus dostává Android čtvrté generace a Váš mobil skončil u verze druhé, je Honeycomb (plástev medu). Honeycomb je třetí generací systému, ale už při vydání byl pro Google tak trochu slepou uličkou. Tento systém totiž vznikl jako reakce na obrovskou popularitu konkurenčního iPadu se systémem iOS a Google potřeboval udeřit na poli tabletů. Nikdy však nebyly vypuštěny zdrojové kódy a na mobilní telefony se tento systém nikdy nedostal. Přesto jej však najdeme na většině dnešních tabletů a nový Ice Cream Sandwich vzniká spojením “mobilních” Androidů a Honeycombu. I díky tomu je ICS společný pro telefony i tablety, což by mělo vést k odstranění roztříštěnosti a společnému vývoji aplikací pro oba druhy zařízení.

Přibývá podpora nejnovějšího hardwaru, plná podpora vícejádrových procesorů a konečně hardwarová akcelerace samotného uživatelského prostředí. Konektivitu vylepšuje protokol NFC a Wi-Fi Direct. Přepracováno bylo také ovládání. Galaxy Nexus používá softwarové klávesy a uvidíme, zda-li výrobci u budoucích telefonů zvolí stejný koncept, nebo zda telefony hardwarová tlačítka obsahovat budou a výrobci si jen pozmění systém (podobně jako už dnes neoficiální portace ICS).

Prostředí, vzhled a ovládání

Ice Cream Sandwich přináší nový spouštěč (launcher), který se dočkal pár vylepšení. K dispozici máme pět ploch, na které můžeme, jak jsme u Androidu zvyklí, přidávat zástupce aplikací, widgety atp. Ve spodní části nad softwarovými tlačítky máme možnost přidat pět zástupců aplikací, které budou přístupné ze všech ploch. Menu obsahuje záložky pro aplikace a widgety, mezi kterými lze plynule přecházet posunem prstu nebo přímou zkratkou v horní části, kde nalezneme také přístup na Android Market. Aplikace jsou umístěny na mřížce 4×5 a podržením prstu můžeme zástupce aplikace přidat na některou z ploch, nebo aplikaci odinstalovat. Stejným způsobem se přidávájí i Widgety, které nyní mají možnost měnit své rozměry po přidání.

Screenshot 2011 12 28 00 59 41

V nejspodnější části displeje nalezneme tři softwarová tlačítka, která jsou standardně zobrazena stále na displeji, dokáží se však přepnout do diskrétního režimu (např. u her), nebo zmizet úplně (přehrávání filmů). Tlačítko zpět a domů není potřeba vysvětlovat a plní stejné funkce jako příslušná hardwarová tlačítka. Třetí tlačítko slouží k zobrazení posledních spuštěných aplikací, díky němu tak můžeme mezi aplikacemi volně přepínat. Tento koncept je známý z Honeycombu a v podstatě i ze starších Androidů, kde jsme podobné nabídky docílili podržením tlačítka Domů.

V aplikacích, které nemají své místo pro zobrazení tlačítka k vyvolání nabídky, se toto tlačítko vměstná ke spodním třem. Jak jsem zmínil v úvodu recenze, mně osobně softwarová tlačítka vrásky nepřidělávala a naopak jsem ocenil využití celého displeje při sledování filmů.

Screenshot 2011 12 28 01 00 46

Notifikační lišta stále postrádá přímý přístup k zapínání a vypínání Wi-Fi, Bluetooth, GPS atp., což je dnes zcela běžnou záležitostí u grafických nástaveb výrobců telefonů nebo neoficiálních ROM. V horní části se však nachází přístup do nastavení, v němž jsou přepínače Wi-Fi a Bluetooth na prvním místě, takže pouhými dvěma kroky již lze bezdrátová připojení ovládat. Modrobíločerná kombinace působí velice elegantně a velmi dobře se čte.

Screenshot 2011 12 28 00 10 18

20111230 011050Screenshot 2011 12 28 01 21 30

Notifikační lišta ICS / Android MIUI / Nastavení ICS

Zámek obrazovky

Vylepšení se dočkal i zámek obrazovky. Telefon můžeme odemykat hned pěti způsoby – PINem, heslem, gestem, obličejem nebo tradičním předvoleným tahem. Ze zamykací obrazovky máme přímý přístup k tísňovým voláním, u běžného odemykání tahem pak také přímý přístup k aplikaci fotoaparátu. Odemykání gestem spočívá ve správném propojení bodů v uspořádání 3×3. Novou funkcí je odemykání obličejem, kterou se Google při vydávání ICS velmi chlubil. Telefon si díky přední kameře uloží podobu Vaší tváře, díky které poté odemyká telefon bez nutnosti další činnosti. Rozpoznání a odemknutí telefonu je za dobrých světelných podmínek velmi rychlé. O tom, že je algoritmus pro rozpoznání obličeje dobře napsaný, svědčí i fakt, že telefon neměl problém s rozpoznání mé tváře při brzkých ranních hodinách, kdy mám občas já sám problém rozpoznat, kdo to na mě skrz zrcadlo hledí. Tleskám. Při nerozpoznání obličeje (špatné světelné podmínky, chybné natočení telefonu či značná deformace obličeje uživatele) telefon nabídne odemknutí pomocí gesta, nebo PINu.

Screenshot 2011 12 27 22 30 33

Kontaky

Při pohledu na propracované propojení kontaktů u konkurečního systému Windows Phone 7.5 nemohl Google nechat ani aplikaci Lidé beze změny. Každý kontakt teď máte možnost propojit se sociálními sítěmi, což v mém případě fungovalo se sítí Google+. V okně kontaktu tak máte pohromadě osobní údaje a novinky z profilu Google+. Sociální síť Facebook se mi spojit s kontakty nepodařilo. Po nainstalování Facebook aplikace z Marketu se zpřístupnilo vytvoření Facebook účtu, ten přesto odmítal kontakty synchronizovat.

Screenshot 2011 12 28 01 38 02

Klávesnice

Výběr metody zadávání dat (výběr klávesnice) se tentokrát přesunul do notifikační lišty, kde se zobrazí při psaní textu. Předinstalovaná klávesnice příliš nenadchne. Nenabízí používané znaky přímo pod některou z kláves, ale musíme ke znakům přístupovat pod tlačítkem s tečkou. Navíc mi při psaní v landscape módu připadaly klávesy zbytečně malé vzhledem k displeji a psaní nebylo tak příjemné a rychlé jako při použití některé alternativní klávesnice (například skvělé Multiling). Tlačítko pro diktování hlasem zůstalo a rozpoznávání hlasu je na velmi dobré úrovni. Není problém nadiktovat telefonu dlouhou souvislou větu bez jediné chyby. Ačkoliv i sám sebe občas považuju za tvora pochybné existence, nedoporučoval bych Vám diktování hlasovem používat někde na veřejnosti mezi lidmi. Kladného ohlasu byste se stejně jako uživatelé jablečného systému s upovídanou Siri nejspíš nedočkali.

Screenshot 2011 12 28 00 10 18

Screenshot 2011 12 28 00 57 141Screenshot 2011 12 28 00 58 41

Screenshot 2011 12 28 00 57 24

Galerie

Google zapracoval i na aplikaci, která spravuje naše multimédia. Aplikace je velmi svižná a prohlížení fotek bez dlouhého načítání. Přibyla možnost řazení fotek podle alba, času, lokality, lidí nebo tagu či přístup k aplikaci fotoaparátu. Hlavní novinkou je však vestavěný fotoeditor, který zvládne základní práci s fotografiemi – upravovate barvy, aplikovat efekty, odstranit červené oči, oříznout, vyrovnat, zaostřit a další. Nechybí samozřejmě ani možnost sdílení médií na sociální sítě, přes bluetooth nebo formou MMS.

Screenshot 2011 12 28 00 55 11

Videoeditor

Kromě úpravy fotek si můžeme v novém Androidu upravit a sestříhat video. Jednoduchá aplikace s názvem Movie Studio nám umožní základní práci s videem, mezi kterou patří stříhání videa, spojování videí pomocí přechodů, aplikování efektů, přidání titulků nebo hudby. Nepředpokládá se, že by pomocí této aplikace někdo stříhal kvanta domácích videí, nicméně pro jednoduchou úpravu videa se aplikace hodí – natočím video, zkrátím ho, připojím hudbu s titulky a nahraju například na youtube.

Screenshot 2011 12 30 21 15 26

Galaxy Nexus – Movie Editor test

Galaxy Nexus - Movie Editor test

Snímky obrazovky

Tvorba tzv. screenshotů byla u starších verzí systémů řešena aplikací třetích stran, případně nástavbou výrobců nebo neoficiálními ROM. ICS to již zvládá bez nutnosti instalace dalších aplikací. U modelu Galaxy Nexus k tomu posloužila kombinace tlačítek pro snížení hlasitosti a napájení. Obrázky jsou ukládány ve formátu png.

Screenshot 2011 12 28 00 47 51

Kontrola přenesených dat

Pro majitele telefonu, kteří chtějí mít přehled o svých datech, je připravena speciální aplikace. Máme zde přehledně zobrazeno, kolik dat telefon stáhl za určité období, stejně tak nám prozradí počet stažených megabajtů u jednotlivých aplikací. Přehled máme jak o mobilních sítích, tak o Wi-Fi. Užitečnou funkcí je také upozornění a zablokování mobilních přenosů při překročení určité hranice stažených dat.

Screenshot 2011 12 28 00 42 26

Android Beam

Technologie NFC se dá v novém Androidu použít i jako komunikace a sdílení dat mezi dvěma telefony, k čemuž slouží nová aplikace. Telefony k sobě přiblížíte a máte možnost sdílet obrázky, videa, ale také třeba mapy, kontakty nebo aplikace.

Galaxy Nexus: Android Beam

Galaxy Nexus: Android Beam

Závěr

Zaměříme-li se na hardware, nový Galaxy Nexus nepředvedl nic, co bychom tu doposud neměli. Co však telefon posunuje před konkurenci je nový systém Ice Cream Sandwich, který se díky výborné optimalizaci hardwaru a novým funkcím stává noční můrou konkurence. Kdyby se Galaxy Nexus prodával s menším displejem (například 4″ nebo 4,3″), neváhal bych telefon označit za nejlepší telefonní kousek hardwaru současnosti. Telefon s těmito rozměry však odradí spoustu potenciálních zákazníků a není jim co vyčítat. Já, člověk medvědí tlapou neobdařen, jsem měl občas problém někam palcem dosáhnout a telefon jsem v ruce musel různě kroutit nebo si dokonce pomáhat druhou rukou.

Jedno je však jasné – Ice Cream Sandwich je konečně vyzrálý Android a bude velmi zajímavé sledovat, jak zareaguje konkurence na vydání nových telefonů s tímto systémem. Už Galaxy Nexus nastavil laťku hodně vysoko a můžeme očekávat, že se na trhu v příštím roce, který klepe na dveře, objeví ještě výkonnější a lepší modely.

Hodnocení:

Klady:

  • Super AMOLED displej s výbornou jemností
  • Vysoký výpočetní a herní výkon
  • Oficiální podpora systému Ice Cream Sandwich při vydání
  • Výborná optimalizace
  • Velice rychlé odezvy systému
  • Nové funkce díky ICS
  • NFC, barometr
  • Pořízení fotografií bez prodlevy a možnost pořízení snímku při natáčení videa

Zápory:

  • Vysoká cena
  • Průměrný fotoaparát
  • Díky větším rozměrům horší ovladatelnost
  • Některé aplikace zatím nepodporují Android 4
Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (65)