TOPlist

Co když Samsung opustí fyzické tlačítko Domů? (Víkendová hlasovačka)

Sdílejte:
Karel Kilián
Karel Kilián
17.12.2016 08:00
Ikona komentáře 37
samsung fyzicke tlacitko domu ico
Reklama

Mechanická či chcete-li fyzická tlačítka se na dnešních chytrých telefonech pomalu ale jistě stávají minulostí. V letošním roce je nenajdete (s výjimkou tlačítek pro zapnutí/vypnutí a nastavení hlasitosti) na vlakových lodích Googlu, Sony, LG, Huawei a mnoha dalších výrobců. Jedna firma se však fyzického tlačítka drží tak sveřepě, že se pomalu stalo součástí její značky. Ano, řeč je o jihokorejském Samsungu, který s mechanickým tlačítkem přišel jak na nešťastném Galaxy Note 7, tak i jarních modelech Galaxy S7 a Galaxy S7 Edge. V roce 2014 jsme se tomuto fenoménu věnovali ve článku Proč se Samsung nevzdá hardwarového tlačítka „Domů“ na svých zařízeních? Kolují zvěsti, že Samsung Galaxy S8, který bude představen na začátku roku 2017, již mechanické tlačítko Domů mít nebude. Jsou to zatím jen nepotvrzené informace, nicméně určitě stojí za to zamyslet se nad tím, jak zásadní krok by to vlastně byl. Co byste říkali na to, kdyby Samsung opustil fyzické tlačítko Domů?

Dotekové obrazovky vytlačily tlačítka

I když první iPhone nebyl úplně prvním přístrojem s dotekovou obrazovkou, nelze mu upřít zásadní zásluhu na prosazení tohoto konceptu. Díky softwarové klávesnici na displeji přestala být nutná existence tradiční klávesnice. Ta tak uvolnila svůj prostor právě obrazovce, tudíž nebylo nutné zvětšovat celkové rozměry přístroje. Proti mechanické klávesnici nabízí ta softwarová řadu výhod: například možnost psaní tahem nebo schopnost reagovat na kontext, ve kterém je použita.
Tlačítka ztrácejí na dnešních mobilech pozici

Tlačítka ztrácejí na dnešních mobilech pozici

Přestože zmizela klaviatura pro psaní textů, zůstalo na prvním iPhonu hned několik fyzických tlačítek. V první řadě samozřejmě tlačítko napájení, dále pak ovládání hlasitosti. Nesmíme zapomenout ani na fyzické tlačítko Domů, situované uprostřed pod displejem, které se stalo typickým rysem telefonů Apple. Svůj název dostala tato součástka podle toho, že stiskem se uživatel dostal rychle na domovskou obrazovku, bez ohledu na to, v jaké aplikaci či sekci se aktuálně nacházel. Odpadla tím nutnost opakovaného stisknutí softwarového tlačítka Zpět na obrazovce. Provedení ve stylu prvního iPhonu se setkalo s příznivým ohlasem. Bylo a je natolik populární, že tato pozice tlačítka pro návrat na domovskou obrazovku zůstala i po řadě let stejná prakticky na všech telefonech. Jen mechanické provedení ve většině případů vystřídalo softwarové.

Různé přístupy k tlačítku Domů

V dnešní době existuje tlačítko Domů v několika odlišných provedeních. Jak jsme uvedli už na začátku, Samsung se stále drží mechanického konceptu, kdy je nutné tlačítko stisknout. Velmi podobně vypadá také verze od čínského výrobce OnePlus, nicméně zde je tlačítko kapacitní, tedy stačí se ho dotknout, není nutné ho mačkat. Trendem současnosti jsou pak tlačítka na displeji, kterých se drží většina výrobců včetně Sony, LG nebo Googlu.
OnePlus má kapacitní tlačítko

OnePlus má kapacitní tlačítko

Důvod odklonu od hardwarových tlačítek k softwarovým je prostý: nižší výrobní náklady. Je prostě jednodušší zahrnout funkci tlačítek do firmwaru zařízení s tím, že se ovládají dotekem na obrazovku, než vyrábět jedno, dvě či dokonce tři mechanická nebo kapacitní tlačítka. Tlačítka na obrazovce se také na rozdíl od těch mechanických neopotřebují častým používáním a nedají se poškodit (s výjimkou rozbití displeje respektive digitizéru). Dalším důvodem ústupu fyzických tlačítek je prostor. Každý výrobce se snaží nabídnout co možná největší obrazovku při co nejmenších celkových rozměrech telefonu, tedy nejlepší poměr plochy displeje k čelní ploše. Mechanická či kapacitní tlačítka potřebují svůj prostor, který tím pádem samozřejmě nemůže zabírat displej. Telefon s obrazovkou velkou 5″ bude tedy s fyzickými tlačítky větší, než když výrobce použije tlačítka softwarová. Pokud se Samsung bude chtít docílit toho, aby displej modelu Galaxy S8 zabíral více než 90 % čelní plochy, je vypuštění tlačítka Domů krokem, který mu může pomoci této mety dosáhnout. Když to shrneme, tak opuštění fyzických tlačítek může přinést nižší výrobní náklady, většími poměr obrazovky vůči tělu a méně součástek, které se mohou porouchat.

Moderní pojetí tlačítka Domů

Když stisknete mechanické tlačítko, máte okamžitou zpětnou vazbu, že jste tak učinili. V případě tlačítek softwarových samozřejmě taková možnost chybí. Výrobci ji alternují například decentními vibracemi, kterými zařízení dává najevo, že stisk respektive dotek zaregistrovalo. Na iPhonu 7 je sice tlačítko Domů stále přítomné, ale ve skutečnosti pocit mechanického stisknutí jen simuluje. Toho bylo dosaženo pomocí technologie Taptic Engine, která umí napodobovat stisk mechanického tlačítka. Uživatel tak má zpětnou vazbu, ačkoli je tlačítko kapacitní. Samozřejmě proti mechanické verzi je zde jedna nesporná nevýhoda – při práci v rukavicích tlačítko nemusí reagovat.
Na iPhonu 7 je sice tlačítko Domů stále přítomné, ale není mechanické

Na iPhonu 7 je sice tlačítko Domů stále přítomné, ale není mechanické

Mechanické tlačítko má samozřejmě i dnes svá možná využití – například na telefonech Samsung dvojím stiskem spustíte fotoaparát, aniž byste se museli zaobírat probouzením zařízení či rozsvěcením displeje. Hardwarové tlačítko je také snadnější najít, aniž byste se museli dívat na displej. Nahmatáte ho tedy potmě či při zhasnuté obrazovce. Bohužel ani tyto vlastnosti však patrně neudrží fyzické tlačítko Domů při životě.

Čeká fyzické tlačítko Domů propadliště dějin?

Je zřejmé, že v honu za nejlepším poměrem mezi plochou obrazovky a tělem telefonu bude muset fyzické tlačítko Domů ustoupit. Samsung už prý dokonce pracuje na implementaci čtečky otisků prstů, kterou má dosud ve fyzickém tlačítku, přímo do obrazovky. Tím by odpadl další důvod, hovořící ve prospěch mechanického tlačítka.
Obrazovka má zabírat co nejvíce plochy

Obrazovka má zabírat co nejvíce plochy

Možná není mechanickým tlačítkům úplný konec. Proti proudu se vydalo například BlackBerry, které v modelu Priv nabídlo výsuvnou mechanickou QWERTY klávesnici. Ačkoli prodeje tohoto mobilu nepřekonaly očekávání, chystá prý tento výrobce další smartphone s plnohodnotnou klaviaturou. V případě Samsungu je však velmi pravděpodobné, že dříve či později dospěje do fáze, kdy se fyzického tlačítka Domů definitivně vzdá. Otázkou tedy není zda, ale spíše kdy se tak stane.

Co když Samsung opustí fyzické tlačítko Domů?

Po delším úvodu se dostáváme k anketní otázce pro tento týden. Ať už patříte mezi zákazníky, preferující telefony Samsung, nebo je vaším favoritem jiná značka, ptáme se vás: jak byste vnímali, kdyby Galaxy S8 neměl fyzické tlačítko Domů?
Co když Samsung opustí fyzické tlačítko Domů?

Co když Samsung opustí fyzické tlačítko Domů?

[gravityform id=“103″ title=“false“ description=“true“ ajax=“true“] Odkaz pro hlasování z aplikace. V diskuzi pod článkem se můžete zamyslet nad výhodami a nevýhodami mechanických, kapacitních a softwarových tlačítek. Určitě najdete pro i proti jednotlivých řešení! Které z nich vám nejvíce vyhovuje?

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se vás v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, jak důležitá je pro vás u smartphonu kvalita fotek. Ukázalo se, že zaměření výrobců na tuto oblast je velmi rozumným tahem. Pro 40 % respondentů je totiž kvalita fotografií velmi důležitá, a to dokonce natolik, že by si nekoupili telefon, který nemá skvělý fotoaparát. Dalších 45 % pak vyžaduje po svém mobilu, aby jeho foťák byl alespoň „dobrý“, neboť kvalita fotek je pro ně důležitá, ale nikoli zásadní. Na druhé straně názorového spektra zbylo jen 15 % hlasujících. Pro 10 % je kvalita fotek důležitá a dalších 5 % ji považuje dokonce za nedůležitou. Je tedy vidět, že mobil, který chce u většiny uspět, musí podávat v tomto směru dobrý výkon.

O autorovi

Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… Více o autorovi

Karel Kilián
Sdílejte: