TOPlist

5 způsobů, jak surfovat bez omezení a nevyčerpat FUP

Sdílejte:
Johanna Kovaczicz
Johanna Kovaczicz
27.10.2015 12:00 (18.11.2015 08:20)
Ikona komentáře 50
FUP článek
V našich podmínkách je značný problém sehnat tarif, který by pokryl náročnost datové spotřeby. Možné to je, pěkně si však připlatíte. Většina z nás měsíčně zápasí s FUP limitem různých hodnot. Někdo se musí spokojit s 200 MB a jinému nestačí 1 GB. Přesto máme všichni společný cíl – nevyčerpat za měsíc všechna data a přesto si je užít naplno. Poradíme, jak na to.

Co vám určitě neporadíme

Jestli vás hned v úvodu napadlo, že vám doporučíme internet vypnout a nepoužívat, jste na omylu. Být online už je v dnešní době stejnou samozřejmostí, jako dýchat nebo jíst. No dobře, možná to není ještě tak vážné, přesto víme, že internet zkrátka potřebujete. Místo toho se budeme raději soustředit na všemožné způsoby, jak z daného limitu FUP vytřískat co nejvíce bez ztráty požitku a pocitu omezení.

5 způsobů jak na fup android internet1) Sledujte, jak internet využíváte

Vypozorovat, jak s daty nakládáte, je úplným základem. Nestačí jen zjistit, která aplikace je největším žroutem megabajtů – důležité je i určit, jaké aplikace jsou vaše nejoblíbenější a nejpoužívanější. Jako zdroj informací poslouží v samotném Androidu integrovaná správa využití dat. Nastavte si váš měsíční FUP a nebojte se využít možnost nastavení limitu připojení. Zejména se hodí v případě, kdy víte, že budete v průběhu měsíce odkázáni na mobilní internet a chcete si nechat určitý počet dat zaručeně k dispozici. Určitě využijte možnost vypnutí dat na pozadí u některých aplikací, které často umí se spotřebou pěkně zamávat. Pozor však na messengery a různé chat aplikace – při vypnutých datech na pozadí nemusíte dostávat notifikace.

2) Ukládejte věci offline

Předchystání si věcí pro offline použití sice zabere trochu času, rozhodně se však vyplatí. Pokud na cestách nebo jiných místech bez WiFi trávíte čas brouzdáním po internetu a čtením nejnovějších článků a zpráv, není na škodu si oblíbená nebo zajímavá témata uložit předem a ušetřit si jak data, tak i duševní zdraví a pohodu při neuvěřitelně pomalém načítání. Pokud používáte jako svůj internetový prohlížeč Firefox, ten přímo nabízí Reading List, kam můžete offline uložit libovolný obsah stránky a bez připojení se k němu vrátit. V Google Play naleznete samozřejmě spousty samostatných aplikací, které plní funkci zásobárny offline článků. Jednou z nejoblíbenějších je Pocket, který i sám co týden přináší zajímavá témata k přečtení podle toho, co vás zrovna zajímá. Do Pocketu lze uložit jakýkoli text pomocí přímého sdílení do aplikace. Nezapomínejte ani na offline mapy, po poslední Google Maps aktualizaci naleznete uložení částí map pod vyhledáváním.

3) Šetřete FUP pomocí alternativních aplikací

Facebook, Instagram, Twitter, webový prohlížeč – to všechno jsou největší žrouti dat. Většina z nás používá originální aplikace, které i přes svou snahu stále nejsou dostatečně optimalizované co se enormní spotřeby dat týče. Proč nevyzkoušet jejich méně hladové alternativy? Pro Facebook a Twitter vyzkoušejte kladně hodnocenou aplikaci Metal, která kromě velké úspory dat nabídne i mnoho dalších netradičních funkcí. Navíc je zdarma, bez reklam a aplikace samotná má pouze 2,5 MB – oficiální aplikace Facebooku a Twitteru dohromady zabírají přes 70 MB. Instagramu, který je složen pouze z obrázků ostatních uživatelů, raději odolejte, pokud FUP nechcete proletět raketovou rychlostí. Nezapomínejte také aplikace po použití řádně ukončit, pouhá minimalizace nestačí.

Opera Max ušetří data při prohlížení internetu

Prohlížeč pro úsporu dat měnit nemusíte, ale vyzkoušejte Opera Max. Nejenže poslouží jako alternativní data manager k integrované verzi v samotném Androidu, hlavní zbraní aplikace je redukce dat zejména v prohlížeči a vybraných aplikacích. Komprimuje videa, fotografie a další média, aniž byste příliš trpěli co se vizuální kvality týče. Nevýhodou je nutné svolení přístupu k prohlíženému obsahu – aplikace však nemá přístup k šifrovaným stránkám https. Sama Opera Max neanalyzuje obsah jako takový a ani neukládá uživatelská data.

4) Zastavte všechno nepotřebné

Asi nemusíme vysvětlovat, že synchronizace obrázků a dalšího obsahu na cloudová úložiště není skrze mobilní připojení uplně to pravé ořechové. Většina uživatelů s omezenými daty má tuto možnost pochopitelně zakázanou, co ale ostatní a méně nápadní žrouti? Vypnout, zakázat, vypnout. Nepotřebujete v emailech vidět obrázky z newsletterů nebo automaticky přehrávat videa na Twitteru. V nastavení aplikací je potřeba zbavit se všech FUP zatěžujících prvků. Pokud se nerozhodnete pro používání alernativní aplikace pro Twitter, v nastavení vypněte náhledy obrázků a automatické přehrávání videí. Pečlivě si prohlédněte nastavení všech často používaných aplikací a hledejte možnosti, jak data uspořit. Nezapomeňte ani na automatické aktualizace aplikací a povolte v nastavení Google Play aktualizace pouze na WiFi připojení.

5) Jednoduchá rada na závěr

Mobilní internet vypínejte. Jestliže máte stabilní WiFi připojení, není důvod data nechávat spuštěná. To platí i pro chvíle, kdy internet v mobilu v danou chvíli nutně nepotřebujete. Není nic jednoduššího, než internet znovu zapnout v případě potřeby – tento způsob používání zabrání nechtěnému čerpání dat na pozadí a bezpochyby je šetrnější i k baterii.

Musíte se při používání mobilní dat omezovat? Jaký je váš FUP? Dejte nám vědět do komentářů.

O autorovi

Johanna Kovaczicz

Johanna Kovaczicz
Sdílejte: