TOPlist

Konec trápení s FUP: Android 7.0 lépe ohlídá přenesená data

fup_ico

Asi všichni fanoušci Androidu se nemohou dočkat očekávaného vydání nové verze 7.0 Nougat. Jednou z novinek, které “nugátový systém” přinese, je vylepšený spořič dat. Jeho nová verze by měla uživatelům pomoci zkrotit leckdy až absurdně nízké limity pro mobilní data (FUP).

Pokud se podíváme do ceníků mobilních operátorů, zjistíme, že v případě levnějších zařízení zaplatí uživatel v průběhu života smartphonu více peněz za datové přenosy, než za samotné zařízení. Bohužel nejen v našich končinách jsou mobilní data ve většině případů “na příděl.” Uživatel tedy dostane “zastropovaný” limit, který může v průběhu období (obvykle jednoho měsíce) přenést. Pokud dosáhne stanovené hranice, aplikuje se tzv. FUP – v lepším případě operátor zpomalí datové přenosy, v tom horším je dokonce úplně zastaví.

Limit přenesených dat (FUP) může být nepříjemným omezením Limit přenesených dat (FUP) může být nepříjemným omezením

K překročení limitu přitom stačí málo – například zapomenout, že telefon není připojený k Wi-Fi a pustit si z YouTube několik videí ve vysokém rozlišení. V takovém případě alespoň uživatel ví, že si za vysoké objemy přenesených dat může sám. Mnohé aplikace však komunikují s Internetem na pozadí, aniž by o tom uživatel věděl, často i bez zjevného důvodu. Google se právě tento problém snaží napravit a vyřešit v chystaném Androidu 7.0 Nougat.

Android 7.0 dohlédne na váš FUP

Spořič dat v Androidu 7.0 se od nastavení datových přenosů v Androidu 6.0 Marshmallow liší v mnoha směrech. Nedá se přirovnat ani k úspornému režimu STAMINA, který je typický pro zařízení značky Sony. Nefunguje jako prosté přerušení připojení v případě překročení nastaveného limitu, ani kompletně neodřízne všechny aplikace na pozadí od spojení se světem.

Nový Spořič dat se aktivuje pokaždé, kdy je zařízení připojeno k Internetu přes připojení s omezeným objemem přenesených dat. V takové situaci hlídá aplikace a procesy na pozadí, sleduje přenesená data a omezuje připojování k síti. Pokud se připojíte například k Wi-Fi, nebo jinému připojení bez limitu, mohou si aplikace dělat s Internetem, co chtějí (a co jejich autoři naprogramovali).

Seznam výjimek

Pochopitelně mohou být aplikace, které nebudeme chtít omezovat, i když je použito nastavení Spořiče dat. Tyto aplikace mohou být uživatelem zařazeny na “whitelist” (seznam výjimek) a následně volně používat data. Samozřejmě některé aplikace bez připojení prostě nebudou fungovat (typickým zástupcem je třeba Facebook Messenger). V takovém případě mohou uživatele požádat, aby je zařadil na “whitelist.”

Pokud je tedy funkce Spořiče dat povolena, aplikace dá uživateli vědět a nasměruje ho do příslušné sekce nastavení. V praxi to však znamená, že vývojáři budou muset provést příslušné úpravy v kódu, aby jejich aplikace mohly běžet na pozadí.

Změny v aplikačním rozhraní (API) ConnectivityManageru v SDK verze 24 (tj. Android 7.0) zahrnují způsob, jak zkontrolovat, zda je zařízení na omezeném připojení, pokud dojde ke změně připojení a Spořič dat je aktivní.

Spořič dat funguje na jakémkoli mobilním datovém tarifu včetně předplacených služeb. To znamená, že bude také fungovat, pokud jste na cestách v zahraničí a koupíte si místní předplacenou SIM kartu. Celý systém úspory dat v Androidu 7.0 můžete ignorovat, pokud máte neomezený tarif nebo dostatečně vysoký limit. S ohledem na poměr cena/objem ale předpokládáme, že toto nastavení bude pro hodně uživatelů zajímavé a užitečné.

Zdroj: androidcentral.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (14)