Google pracuje na novém systému Fuchsia. Nahradí jím Android?
- Články
- Karel Kilián
- 15.8.2016
- 6
Před několika týdny začali vývojáři Googlu uvolňovat zdrojové kódy do repozitáře nazvaného Fuchsia. V komentáři je k vidění záhadný text “Pink + Purple == Fuchsia (a new Operating System)” (“růžová + nachová == fuchsiová (nový operační systém)”). Také pohled do dosud publikovaných zdrojáků ukázal, že se skutečně jedná o kód dosud neznámého operačního systému, což potvrdily i informace na komunikačním kanále IRC.
Za projektem stojí skupina vývojářů, ze kterých jmenujme Travise Geiselbrechta (pracoval na systémech BeOS, iOS a webOS), Briana Swetlanda (podílel se na vývoji Androidu, BeOS a HiptopOS) a Petra Hoska (v současnosti softwarový inženýr ve společnosti Google).
Samozřejmě se na mysl vkrádá celá řada otázek. Co to je? Proč to Google dělá? Jaké jsou cíle projektu? Odpovědi jsou zatím ve hvězdách, nicméně zdrojové kódy alespoň trochu naznačují, oč by se mohlo jednat.
Podhled dovnitř
Nejmarkantnějším rysem Fuchsie je, že používá jádro LK (“Little Kernel”), což je malý operační systém, používaný například pro zavaděče (“bootloadery”). Používají ho například některá zařízení s Androidem. Jde o open source software, poskytovaný pod licencí MIT.
Na LK navazuje jako vyšší prvek řetězce Magenta. Ta je určena pro systémy s větší velikostí paměti a periferiemi (zvládá tedy ovladače hardware). Magenta tak například má koncept procesů, které LK nemá. Má také uživatelský režim, ve kterém běží programy. Magenta je konkurentem komerčních operačních systémů, jako je například FreeRTOS nebo ThreadX. Dá se tedy odvodit, že Fuchsia bude ve skutečnosti sestavením Magenty, postavené nad LK.
Vystavený zdrojový kód obsahuje spoustu zajímavých věcí, jako je podpora Dart, JSON, protokolování, SSL, programovací jazyk Go, LLVM, Rust a speciální verze aplikace Fortune (jednoduchý program, který zobrazuje pseudo-náhodné zprávy, který se poprvé objevil v Unixu ve verzi 7). Fuchsia má přitom ve Fortune své vlastní hlášky, jako například citát někdejšího generálního ředitele Netscape: “Pokud máme data, podívejme se na data. Pokud máme jen názory, řiďme se tím mým.”
Z dalších zdrojů vyplývá, že bylo vykonáno hodně práce na integraci Flutteru do Fuchsie. Co je Flutter? Jedná se o nový projekt, který pomůže vývojářům vytvářet vysoce výkonné mobilní aplikace pro iOS a Android z jediné kolekce zdrojových kódu.
Další zajímavé postřehy se točí kolem projektu pro vykreslování grafiky nazvaného Escher. Ten používá OpenGL nebo Vulkan API pro podporu pokročilé grafiky, jako jsou rozptyl světla, měkké stíny a další světelné efekty v reálném čase. Stíny a jemné barevné odrazy jsou klíčovou součástí designu Material, z čehož se dá usuzovat, že Escher a Flutter by mohly být určeny pro provedení uživatelského rozhraní v tomto stylu.
Pokud jde o podporované hardwarové platformy, v současné době by k podporovaným měly patřit desktopy Intel NUC a Acer Switch 12. Plánována je také podpora Raspberry Pi 3. Konkrétně má Fuchsia podporovat 32bitové a 64bitové procesory ARM, stejně jako 64bitové počítačové CPU.
K čemu Fuchsia je? Má nahradit Android?
Vraťme se ale k základním otázkám. Co může mít Google za úmysly? Je Fuchsia náhradou Linuxu v Androidu, nebo dokonce náhradou za samotný Android? O obou variantách si dovolíme silně pochybovat. Podle všeho je to nový operační systém pro některé nové projekty a produkty, na kterých Google pracuje. Pochopitelně se zatím můžeme jen dohadovat o tom, o jaké produkty by se mělo jednat. Může to být cokoliv, od projektů týkajících se “internetu věcí,” až po vývoj nové platformy virtuální reality.
Další možností je, že Fuchsia bude mít něco společného s robotikou, automatizací, chytrými automobily, nebo rozšířenou realitou. Stejně tak se může jednat o soukromý projekt několika inženýrů společnosti Google, na kterém pracují ve svém volném čase.
Vývojový tým sdělil, že něco možná bude nakonec zveřejněno, zdokumentováno a oznámeno, ale ne teď. Do té doby se můžeme smažit uhodnout, co Fuchsia bude a k čemu bude určená.
Co myslíte, že nakonec bude operační systém Fuchsia? Pro jaká zařízení bude určen, a proč Google nenaváže na úspěšnou platformu OS Android? Podělte se o své názory a postřehy v diskuzi pod článkem!
Zdroje: androidauthority.com, androidcentral.com, androidpolice.com.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (6)
Přidat komentář