10 praktických tipů a triků pro fotografování s Androidem
- Návody
- Karel Kilián
- 19.5.2015
- 21
Léty ověřené rčení tvrdí, že neexistuje špatný fotoaparát, ale jen špatný fotograf. Obecně se přitom dá říci, že většina dnešních mobilních telefonů je vybavena technikou, která pořizuje relativně dobré snímky. Stačí trocha času a několik základních tipů, které vám pomohou dostat z vašeho smartphonu víc, než byste možná čekali.
Základem dobré fotky je čistý objektiv. Je pochopitelné, že znečištění čočky fotoaparátu se promítne do výsledného snímku – ať už rozmazáním, flekem, nebo špatným zaostřením. K očištění můžete použít hadřík z mikrovláken, nebo tekutinu, určenou na mytí obrazovek.
Dalším klíčovým faktorem povedené fotky je osvětlení. Některé současné telefony se sice chlubí schopností pořizovat fotky i ve zhoršených světelných podmínkách, nicméně dobře osvětlená scéna je jedním ze základních činitelů úspěchu. Zdroj světla by přitom vždy měl být za vámi a nad vámi – focení proti světlu nepřinese dobré výsledky, a to většinou ani při nastavení scénického režimu protisvětla. V ideálním případě tedy budete mít v zádech světlo, směřující směrem k fotografovanému objektu. Samozřejmě jsou situace, kdy to není možné – zejména v interiérech může být situace složitější. Pokud chcete dosáhnout nejlepších možných výsledků, zkuste v takovém případě fotit z několika různých úhlů pohledu.
Třetím klíčem k úspěchu je kompozice fotky. Přemýšlejte nad tím, jak umístíte objekt v rámci snímku – předmět vašeho zájmu by se měl nacházet lehce mimo střed. Dávejte také pozor na pozadí, které by nemělo odvádět pozornost diváka. Pokud budete mít fotografovaný objekt dostatečně daleko od pozadí, jistě se vám povede dosáhnout efektu, kdy bude zaostřený, kdežto pozadí scény bude měkké a lehce rozostřené.
Pomoci může také pořízení více fotek. Digitální technologie smazala omezení v podobě nákladů na film s pevně daným počtem snímků, takže můžete “nacvakat” fotek, kolik uznáte za vhodné. Na lepší obrazovce – ideálně v počítači – si pak v klidu vyberete snímek, který se povedl, zatímco ostatní můžete smazat. Možná budete překvapeni, jak velký rozdíl může být mezi dvěma obrázky, i když jste si jisti, že jste fotili scénu za stejných podmínek.
Většina aplikací pro pořizování snímků nabízí nejrůznější scénické módy a dalších nastavení Snažte se tedy najít nejvhodnější režim pro danou situaci. Fotíte například západ slunce? Možná v nabídce scénických režimů najdete nastavení přesně pro tuto situaci, se kterým dosáhnete lepšího výsledku než s automatikou. Totéž platí i pro portréty nebo záběry zblízka. Vzhledem k tomu, že fotoaparát telefonu neobsahuje prakticky žádné pohyblivé díly, může zásadně podání fotky ovlivnit jen softwarové nastavení. Naučte se různé režimy fotografování pro váš telefon (a vámi používané aplikace fotoaparátu) a používejte vždy ten, který nejlépe vyhovuje dané situaci. V případě pochybností je pravděpodobně nejlepší volbou sázka na automatický režim.
Další dobrá rada zní: nepoužívejte zoom! Prakticky žádný mobilní telefon nedisponuje optickým zoomem, přibližujícím obraz pomocí čoček, podobně jako třeba dalekohled. Zoom je realizován pouze softwarově, což v praxi funguje tak, že aplikace vezme obrázek, ořízne ho a zvětší (roztáhne ho) na požadovaný rozměr. Úplně stejného výsledku přitom dosáhnete i výběrem, ořezem a zvětšením oblasti v jakémkoli grafickém editoru. Takový postup přitom v konečném důsledku vede k zrnitým snímkům s různými deformacemi, kterými byste se určitě neměli chlubit. Pokud chcete získat bližší pohled na objekt fotografování, vždy je lepší variantou přijít o něco blíž než se pokoušet překonat vzdálenost tímto způsobem.
Odolejte nutkání použít blesk – tak zní v pořadí sedmá rada. Blesky fotoaparátů mobilních telefonů jsou sice čím dál tím lepší, nicméně pro dobré fotky je stále vhodnější variantou nechat tuto funkci vypnutou. Přisvětlovací LED totiž bývají umístěny příliš blízko ke snímači a jejich svit působí nepřirozeně. Obrázkům pak chybí detaily, mají posunuté barvy a lidé na nich vypadají jako upíři. Někteří uživatelé se snaží být kreativní a překrýt blesk hedvábným papírem nebo průsvitnou páskou za účelem zjemnění světla, ale pořád platí, že nejlepší volbou je prostě nepoužívat blesk, když se snažíte udělat dobrý obrázek. Samozřejmě jsou situace, kdy se bez přisvětlení neobejdete, ale ruku na srdce: většinou pak se snímky nebudete příliš spokojeni.
Nebojte se upravovat pořízené obrázky v editoru. Dělají to i profesionální fotografové, jejichž výbavička se pohybuje v řádech desítek tisíc korun. I nejlepší obraz může vypadat lépe s několika vylepšeními – a aby fotky vypadaly, co nejlépe, je přeci cílem vaší snahy. Použít můžete editory pro mobilní zařízení, kterých je v Obchodě Play nespočet. Většina z nich nabídne vylepšení barevného podání, nastavení jasu, kontrastu, saturace a dalších parametrů. Mnohé si také poradí s ořezem a případně doplněním rámečku. Přimlouvali bychom se ale raději za použití desktopového editoru – monitor počítače vám totiž zpravidla (při správném nastavení barev) poskytne nejen větší prostor, ale také lepší přehled o tom, jak snímek doopravdy vypadá.
Pokud výchozí aplikace fotoaparátu ve vašem telefonu nenabízí možnosti, které potřebujete, zkuste se porozhlédnout v Obchodě Play po alternativách. Vyzkoušejte jich více a najděte tu nejlepší aplikaci pro pořizování snímků dle vašich představ a požadavků. Možná vás zaujmou aplikace s řadou efektů, filtrů, samolepkami a dalšími funkcemi, kterými můžete proměnit své obrázky v malá umělecká díla. V nabídce jsou i pokročilé fotografické programy, které například umí provést rozostření pozadí nebo umožňují lepší kontrolu nad hodnotami expozice. Pomoci vám mohou například naše starší články SvětAndroida doporučuje: Aplikace na pořizování a úpravu fotografií a Čtenáři doporučují: 13 aplikací na pořizování a úpravu fotografií.
Posledním klíčem k úspěchu v oboru fotografování je trpělivost. Tento tip vám sice nepomůže pořídit skvělou fotku vašeho bleskurychlého dítěte nebo domácího mazlíčka, ale pokud s ohledem na situaci budete mít čas na přípravu, možná se vám povede získat opravdu dobré fotky. Jestliže věnujete alespoň chvíli výběru toho správného místa, odkud dostanete nejlepší světlo, a počkáte si, jistě dosáhnete lepších výsledku než bezhlavým cvakáním jedné fotky za druhou.
Vychází ze článku 10 Android photography tips for beginners.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (21)
Přidat komentář