TOPlist

Proč mají fotoaparáty v mobilu více objektivů? Vyplatí se připlatit?

Sdílejte:
Lukáš Mrkvička
Lukáš Mrkvička
9.6.2019 16:00 (9.6.2019 16:21)
Ikona komentáře 6
Fotoaparáty v mobilech
Reklama

Fotoaparáty v mobilu patří mezi nejpoužívanější záznamová zařízení na světě. V posledních letech se stále více rozšiřují telefony, které mají více než jeden objektiv a spoustu lidí se ptá, k čemu je to vlastně dobré? V tomto článku se podíváme na možnosti, jaké přináší více fotoaparátů v mobilu a co vám to může přinést. Je potřeba si také uvědomit, že fyzika se občůrat nedá a pro výrobce mobilních telefonů je použití více fotoaparátů jedna z mála cest, jak posouvat obrazovou kvalitu fotografií dopředu a zároveň zákazníkům nabídnout více kreativních možností.

Jak to vše začalo a proč?

První duální fotoaparát v mobilu jste mohli najít na mobilním telefonu LG Optimus 3D, který byl světu představen v únoru 2011. Hned za ním následoval o měsíc později HTC Evo 3D. Jak názvy obou telefonů napovídají, oba se chlubily především možnostmi 3D zobrazení na displeji a také možností snímání 3D fotografií a videa. K tomu sloužil dvojitý fotoaparát, který fungoval podobně jako lidské oči a ze dvou snímků se následně skládal 3D obraz. Ačkoli oba telefony přinesly přelomové možnosti, celá móda 3D pomalu ale jistě odešla, stejně jako u televizí.

Fotky jako ze zrcadlovky – hloubka ostrosti

Dalším telefonem, který nabízel duální fotoaparát v mobilu byl v roce 2014 HTC One M8. Jeho hlavní fotoaparát s rozlišením 4Mpix (Ultra-pixel) doplňoval druhý, který měl rozlišení 2Mpix a staral se o rozpoznání hloubky ostrosti na fotografované scéně. Skvělé bylo, že se se zaostřením dalo hrát i po vyfocení snímku. V editoru fotek jste si mohli prstem vybírat místo, které bude zaostřené. Byl to první mobil, který nabízel fotografie s bokeh efektem.

Jsou dva fotáky lepší než jeden?

V následujících řádcích si přiblížíme všechny možnosti, které můžeme očekávat od telefonů s více fotoaparáty a jak fungují. Ne všechny telefony s více fotoaparáty nabízí všechny vymoženosti, proto se vždy podívejte na popis telefonu, o který máte zájem. Základní snímač je vždy podobného zaměření a jedná se o snímač většinou s nejvyšším rozlišením a s běžnou ohniskovou vzdáleností (ekv. 24-35mm). Fotoaparáty v mobilu Samsung A9

Fotografie s větší hloubkou ostrosti

Pojem hloubka ostrosti, pro který naleznete a angličtině zkratku DoF, označuje rozostření pozadí před a za fotografovaným objektem. Nejčastěji to můžete znát z fotografií portrétů, kdy je osoba perfektně ostrá a pozadí rozostřené. Dříve byla potřeba pro taková fotky použít zrcadlovku se světelným objektivem, nyní to zvládnou i fotoaparáty v mobilu, díky tzv. portrétnímu režimu. Technické řešení má dvě možnosti. Prvním je použitím druhého objektivu s odlišnou ohniskovou vzdáleností, díky kterém software telefonu rozpozná vzdálenost objektů ve scéně analýzou obrazu.  Druhou možností je využití speciálního ToF (Time of Flight) snímače, který vytvoří 3D mapu prostoru před sebou a telefon díky ní pozná, co má zůstat ostré a co má rozostřit. U moderním telefonů lze tento efekt aplikovat nejen na portréty, ale i na jiné objekty. Většina telefonů využívá při fotografování v portrétním režimu objektiv s delším ohniskem (zoom), který je přirozenější pro fotografování portrétů.

Optický zoom už i v mobilech

Velmi oblíbená funkce, díky které jednoduše řečeno nemusíte chodit blíže, ale fotografovaný objekt si přiblížíte. Není to Zoom v pravém slova smyslu, který znáte z fotoaparátů, kde se pohybuje soustava čoček v objektivu, ale jedná se o využití více objektivů s rozdílnou ohniskovou vzdáleností (úhlem záběru) pro možnost přiblížení.Možnost optického příblížení se poprvé objevila u Apple iPhone 7 Plus, který nabízel druhý objektiv s 2x zoomem. Aktuálně můžete nalézt tuto možnost ve většině vlajkových lodí a šampionem v  zoomování je Huawei P30 Pro, který nabízí 5x optický a 10x hybridní zoom. P30 Pro je, co se týče přibližování, velice zajímavá ukázka technologie. Kombinuje standardní širokoúhlý objektiv se snímačem o rozlišení 40Mpix a teleobjektiv, který je schovaný v těle telefonu a využívá optický hranol. Zkombinováním obou obrazů umí Huawei P30 Pro nabídnout až 10x zoom, který je takřka bez ztrát na kvalitě.

Díky ultraširokému se na fotku vleze vše

Určitě se vám někdy stalo, že se vám nevešlo vše do záběru a když nebyla možnost couvnout, nabízelo se pouze vyfocení panoramatu. To ovšem nelze provést vždy, často se obraz deformuje a pohyblivé objekty se na výsledné fotografii zobrazují několikrát. S řešení poprvé přišlo LG s mobilem V5 v roce 2016 a jeho sekundární fotoaparát nabízel rozlišení 8Mpix. Širokoúhlé fotoaparáty v mobilu nabízí většinou menší rozlišení než hlavní fotoaparát a velmi široký záběr. U levnějších modelů se také můžeme setkat s pevným zaostřením, kdy jsou fotografie ostré od několika desítek cm až po nekonečno.

Lepší kvalita fotografií

Další možností, která přichází s více fotoaparáty v mobilu je možnost lepší kvality, ať už jde o ostrost a nebo o míru šumu. Pokud skládáme výslednou fotku z více stejných fotografií, šum se na každé vyskytuje na trošku jiném místě. Software šum najde a fotografie následně progumuje, aby bylo šumu co nejméně. Další možností je použít jako druhý fotoaparát monochromatický (černobílý) snímač. Díky absenci bayerovi masky je obraz o něco detailnější a nabídne vyšší ostrost. Druhý černobílý snímač začal používat Huawei v telefonu P9 a aktuálním rekordmanem je Nokia 9 Pureview, která využívá hned dva barevné a tři monochromatické snímače ke složení výsledné fotografie.

Rozšířená realita a 3D mapování (ToF)

Poslední novinkou je technologie ToF – Time of Flight, neboli čas letu. Název vysvětluje princip fungování, kdy snímač vysílá světelné pulzy, které se odráží od objektů a vrací zpět do snímače. Vzhledem k rozdílné době odrazu (bližší objekty dříve, vzdálenější později) dokáže ToF snímač vytvořit 3D model scény. Kromě již zmíněného využití při hrátkách s hloubkou ostrosti, je určený především pro rozšířenou a virtuální realitu.

Když pomáhá fotit AI

Ačkoli jsou mobily s více fotoaparáty velmi rozšířené, některé jejich výhody zvládne s podobnými výsledky umělá inteligence. Nejvíce je to vidět u telefonů Pixel od Google, které mají pouze jeden hlavní fotoaparát a přesto dosahují velmi dobrých hodnocení v testech. Kromě povedeného nočního režimu a velmi dobrého zpracování obrazu zvládá AI ve scéně nalézt hlavní objekt zájmu a oddělit ho od pozadí jeho rozostřením. Někteří uživatelé také nevědí, jak nastavit fotoaparát v mobilu a s tím umí AI také pomoci. Automaticky detekuje scénu a vybere pro ní to nejlepší nastavení.

Shrnutí na závěr

Použití více fotoaparátů v mobilu je určitě prospěšné. Výrobci jsou limitování malými rozměry telefonů a nelze použít větší snímače a objektivy s pohyblivými členy, ačkoli jsme takové případě v minulosti mohli vidět. Díky použití více fotoaparátů se kvalita stále zlepšuje a fotoaparáty v mobilu nabízí stále širší možnosti využití. Důkazem je také to, že nejlepší fotoaparáty v mobilu mají právě telefony s více foťáky.

Zajímavé telefony s více fotoaparáty

  • Huawei P30 Pro – 4 fotoaparáty, nejvyšší hodnocení od Dxo, to je vlajková loď od Huawei.
  • Samsung Galaxy S10 Plus – 3 fotoaparáty, dvě možnosti clony u hlavního fotoaparátu.
  • Honor 20 Pro – 4 fotoaparáty včetně horké novinky – makro snímač.
  • Xiaomi Mi 9 SE – 3 fotoaparáty včetně oblíbeného ultra širokoúhlého režimu za nízkou cenu.
  • iPhone Xs – 2 fotoaparáty s pokročilým portrétním režimem a skvělou stabilizací.

Líbí se vám dva a více fotoaparátů u mobilů?

Zdroj: pocket-lint.com

O autorovi

Lukáš Mrkvička

Velký příznivce moderních technologií, který stále skáče mezi světem Androidu a světem nakousnutého jablka. Na každém si najde něco, co se mu líbí, ale nikdy… Více o autorovi

Lukáš Mrkvička
Sdílejte: