Foto editory: 10 aplikací, které z vašich fotek udělají mistrovská díla
- Články
- Daniel Macho
- 8.5.2016
- 4
Venku se nám začíná dělat hezky, a tak se nám stále častěji mohou nabízet nejen přírodní scenérie, které máme chuť zvěčnit. Fotoaparát má dnes v telefonu doslova každý, takže nástroj k zachycení máme. Jenže zdaleka ne všechny smartphony fotí samy od sebe tak hezky, jak by si některé fotky zasloužily. Na řadu tedy přichází foto editory, které z původního snímku dokáží udělat “majstrštyk”.
1. Adobe Lightroom
Spousta profesionálních i amatérských fotografů používá k vyvolání svých fotografií právě počítačovou aplikaci Adobe Lightroom. V nedávné době Adobe aktualizovalo i mobilní aplikaci, která je nyní velmi efektivní. Nově umí například pracovat s fotografickým formátem RAW, který pracuje se surovými daty z fotočipu. Díky tomu je možné fotku upravovat v mnohem širším spektru, než fotku uloženou ve formátu JPEG. S formátem RAW ale bohužel neumí pracovat každý smartphone.
Adobe Lightroom je i v podobě mobilní aplikace profesionálním nástrojem. Dovolí vám provádět veškeré úpravy, od vyvážení barev a jasu, přes kontrast a sytost, až po redukci šumu a korekci deformací, způsobených nedokonalým objektivem. Jako profesionální nástroj umožňuje také využívání služby Adobe Creative Cloud, tedy pokud jste předplatitelem služby.
2. Snapseed
Snapseed je aplikací z druhého konce. Jedná se o uživatelský nástroj, nikoli profesionální. Rozhodně ale má co nabídnout. Snapseed je jednoduchým editorem, který se naučí obsluhovat doslova každý. Na samém začátku si vyberete fotku, kterou chcete upravovat, následně zvolíte typ úprav a pak už přichází samotné “čarování”. Upravuje se jednoduchými “swajp” gesty, přičemž pohybem prstu ve vertikálním směru vybíráte jednotlivé položky a pohybem horizontálním upravujete jejich hodnoty.
Za aplikací Snapseed stojí v současnosti sám Google. Je jednoduchá a přesto efektivní. I Snapseed vám dovolí pracovat s většinou běžných parametrů jako je jas, kontrast či sytost, nabídne však také několik filtrů a efektů, které mohou fotkám přidat zajímavou atmosféru. Jen pozor abyste to nepřehnali a z jinak pěkné fotky neudělali tuctový kýč. Ještě nutno dodat, že i aplikace Snapseed umí pracovat s formátem RAW.
3. PixLr
Za aplikací PixLr stojí další velké studio, tentokrát je jím společnost Autodesk. PixLr je výkonný foto editor, který je u řady uživatelů velmi oblíbený. Podle některých je dokonce nepostradatelným společníkem fotoaparátu. I PixLr nabídne spoustu nástrojů, od základních úprav až po spoustu překryvných filtrů.
https://www.youtube.com/watch?v=w_sLsxLI2DY
PixLr dokáže vytvořit i často vídané, přesto zajímavé, koláže nebo namíchat fotky do dvojité expozice a výsledek přitom nemusí být nutně kýč. Záleží totiž opět jen na uživateli, zda to s efekty nepřežene. PixLr je tedy také solidním editorem fotografií, který padne do oka nejednomu uživateli.
4. PicsArt Photo Studio
PicsArt Photo Studio je editorem, který je v Obchodě Play již velmi dlouhou dobu. Je pravidelně aktualizovaný a tak se za ta léta již dostal do pozice lídra mezi foto editory. V současnosti nashromáždil na 250 000 000 stažení z Obchodu Play, což je úctyhodné číslo.
Tato aplikace umí kromě běžných editačních nástrojů pro úpravu jasu, kontrastu atd., a nástrojů pro práci s filtry, pracovat také s formátem GIF. Můžete tak ze série fotek vytvořit vlastní pohyblivý obrázek. Také možnost kreslení do fotek může být pro někoho přínosem, zejména pak pro ty kreativnější uživatele.
5. FotoLab Pro a PhotoLab Picture Editor FX
Aplikace PhotoLab Pro již není tolik známá, ale její vývojáři zřejmě ví, co uživatelé od foto editoru očekávají. PhotoLab Pro nabídne na 640 nejrůznějších filtrů, umožňuje tvořit jednoduché fotomontáže a sešívat hezky několik různých fotek do jedné.
https://www.youtube.com/watch?v=hKzqVAMZuoE
Plná verze aplikace bohužel není zdarma. V Obchodě Play vás vyjde na necelých 89 Kč, což ještě není tak velká investice. K vyzkoušení je ale připravena i free verze, pojmenovaná PhotoLab Picture Editor FX. Ta ale obsahuje reklamy a výsledné fotky vodoznaky.
6. Photo Editor Pro
Photo Editor Pro je v současnosti poměrně populární aplikací. Svědčí o tom například 50 000 000 stažení z Obchodu Play. Jedná se o zajímavý mix moderní editoru s filtry a regulérního plnohodnotného foto editoru s mnoha důležitými funkcemi.
Zaostření, rozmazání, regulace teploty barev, sytost, kontrast, jas, to jsou všechno důležité funkce. K tomu přidejme nálepky, rámečky, filtry a texty a máme univerzální nástroj pro editaci fotek, který v Obchodě Play příliš konkurence nemá.
7. Photo Editor by Aviary
Photo Editor by Aviary je také dlouhodobě populární aplikací. Jeho zbraní je solidní sada funkcí a hlavně jeho spolehlivost. Stejně jako většina foto editorů obsahuje režim pro lenochy, který automaticky vylepší fotku. Samozřejmě ale nechybí možnost manuálních úprav.
Samozřejmostí jsou základní funkce, jako jas, kontrast, sytost apod., nechybí ale ani filtry a rámečky, či kosmetické nástroje, jako redukce červených očí nebo bělidlo zubů.
8. PhotoDirector
PhotoDirector je poměrně novým foto editorem a nevede si vůbec špatně. Na rozdíl od většiny výše zmíněných aplikací se tato ale soustředí spíše na manuální úpravy fotografií, než na filtry a rámečky. Také proto bychom ji spíše doporučili zkušenějším fotografům, protože běžní uživatelé asi budou ovládáním trochu zmateni.
Aplikace totiž nabízí zejména práci s křivkami barevných kanálů, HSL posuvníky či vyvážením bílé. Samozřejmě nechybí posuvníky pro základní úpravy. Tato aplikace je v rukou zkušenějšího fotografa mnohem silnějším nástrojem, než většina jiných. Je ale určena zejména těm, kteří nechtějí pracovat s přednastavenými filtry. Škoda jen, že nepodporuje formát RAW.
9. Cupslice
Přesným opakem PhotoDirectoru pak je aplikace Cupslice. Ta vsází v podstatě jen na předpřipravené barevné filtry a rámečky. Nečekejte ani žádné velké možnosti manuálních úprav. Cupslice je zkrátka aplikace pro lenochy.
Cupslice Photo Editor – Teaser Promo
Základní možnosti úprav ale samozřejmě chybět nemohou. Najdete zde tedy například ořez, vyvážení černé a bílé, kontrast, sytost či jas. Jedná se ale spíše jen o úpravy, kterými dopilujete přednastavený filtr.
10. Airbrush
Poslední aplikací v našem seznamu je Airbrush. Tento foto editor je určen zejména selfíčkařům, či fotografům portrétů. Specializuje se totiž na rychlé a efektivní úpravy obličeje. K dispozici tak máte nástroje pro čištění pleti, bělení zubů, redukci červených očí či rozjasnění tváří.
S foto editorem Airbrush si klidně můžete udělat selfíčko a případné vady na kráse jednoduše odstranit. Zejména děvčatům pak mohou ostatní jen závidět pleť bez jediné vady.
Foto editory nemusí vyrobit kýč
Jistě jste již viděli spoustu fotografií prohnaných nejrůznějšími foto editory. I v dnešní době, kdy je podobných editorů mraky, však můžete udělat fotku, která bude v ledasčem originální. Stačí trocha šikovnosti a správných tahů posuvníkem a mistrovské dílo je na světě. Samozřejmě je také nutné dbát na techniku focení a základní pravidla již při samotném pořizování fotky, ale o tom bychom mohli napsat samostatný článek.
Nakonec zbývá otázka. Používáte také nějaké foto editory? Jaké? Máte nějaký tip, který zde chybí a rádi byste se o něj podělili s dalšími čtenáři? Neváhejte se podělit v komentářích. A pokud vás zajímá, jak fotit, aby vaše fotky “stály za to”, dejte nám to také vědět. Rádi vám pomůžeme.
Komentáře (4)
Přidat komentář