TOPlist

Fotíte mobilem „na automat“, nebo si „hrajete s nastavením“? (Hlasovačka)

Sdílejte:
Karel Kilián
Karel Kilián
29.2.2020 08:01
Ikona komentáře 15
Fotíte mobilem „na automat“, nebo si „hrajete s nastavením“? (Hlasovačka)
Reklama

Po čtyřech letech tu opět máme přestupný den – 29. únor, který letos vyšel na sobotu. Pravidelní čtenáři již jistě vědí, že to znamená další „pravidelnou dávku emocí“ v podobě Víkendové hlasovačky a diskuze. Tentokrát nás bude zajímat, zda fotíte mobilem „na automat“, nebo jestli si „hrajete s nastavením“.

Obsah článku

Jak fotíte mobilem?

Fotoaparát je dnes běžnou součástí prakticky všech chytrých telefonů. Do značné míry se dá říci, že foťáky v telefonech v průběhu let zcela vytlačily z trhu kompaktní digitální fotoaparáty. Kvalita snímků totiž neustále roste a většině uživatelů prostě stačí, tak proč sebou nosit dvě zařízení, když stačí jedno? V současnosti můžeme v této oblasti sledovat hned několik trendů. Tím prvním je rostoucí rozlišení, které se počátkem tohoto roku přehouplo přes hranici 100 Mpx. Nutno podotknout, že většina telefonů s takovým rozlišením dnes skládá čtyři body snímače do jednoho bodu obrázku, což by mělo přinést především vyšší přesnost zachycených detailů.
Například Xiaomi Mi Note 10 má pět foťáku, hlavní s rozlišením 108 Mpx

Například Xiaomi Mi Note 10 má pět foťáku, hlavní s rozlišením 108 Mpx

Dalším trendem je rostoucí počet fotoaparátů, a to jak na zadní, tak i na přední straně telefonů. Kromě standardního foťáku slaví úspěch zejména širokoúhlé fotoaparáty a teleobjektivy. Objevují se i foťáky pro focení makro snímků a nejrůznější doplňkové snímače, zajišťující například rozmazávání pozadí na portrétních fotkách s bokeh efektem.

Ručně i s pomocí umělé inteligence

Většina výrobců vybavuje své telefony vlastní aplikací pro pořizování snímků – nejčastěji ji najdete pod názvem Fotoaparát. Zpravidla stačí ji spustit, zamířit na fotografovaný objekt a stisknout spoušť. Se zaostřením i dalším nastavením pomůže automatika.
Fotíte mobilem „na automat“, nebo si „hrajete s nastavením“

Fotíte mobilem „na automat“, nebo si „hrajete s nastavením“

Tak trochu vlastní cestou jde v tomto směru čínské Xiaomi, které do své aplikace integrovalo umělou inteligenci. Ta je vyškolená na sadě obrázků a dokáže provést nastavení parametrů foťáku pro více než dvě stovky různých scén. Výsledky jsou však poněkud polemické – někdy díky tomu vznikne opravdu vyvážená fotka, občas však nemusí výsledek působit úplně realisticky. V naprosté většině aplikací bývá k dispozici i manuální/ruční režim, ve kterém si uživatel může nastavit parametry dle svého uvážení. Obvykle lze v tomto módu nastavit vyvážení bílé, citlivost ISO, ručně zaostřit a určit čas expozice. Výsledek pak závisí hlavně na tom, jak dobře uživatel nastavení rozumí.

Fotíte mobilem „na automat“, nebo si „hrajete s nastavením“?

Tím se dostáváme k anketní otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze, která zní: fotíte mobilem „na automat“, nebo si „hrajete s nastavením“? [gravityform id=“288″ title=“true“ description=“true“ ajax=“true“] V diskuzi pod článkem se můžete podrobněji rozepsat o tom, jak fotíte mobilem – kdy například vsadíte na automat a kdy naopak oceníte možnost ručního nastavení? Zkuste se také zamyslet nad tím, jaké funkce vám u fotoaparátů v mobilech chybí.

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, zda je pro vás u mobilu důležitá podpora 5G. Téma vyvolalo poměrně bouřlivou diskuzi, avšak do samotného hlasování se nakonec zapojilo jen 91 respondentů.
Je pro vás u mobilu důležitá podpora 5G?

Je pro vás u mobilu důležitá podpora 5G?

Výsledky jsou však poměrně jednoznačné – nadpoloviční většina, konkrétně 53 % hlasujících, podporu 5G v současnosti vůbec neřeší a dalších 23 % zajímá jen okrajově. Zásadní kritérium je to pouze pro 5 % účastníků naší ankety.

O autorovi

Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… Více o autorovi

Karel Kilián
Sdílejte: