Flir One: Termokamera pro Android, která se vejde do kapsy (recenze)
- Recenze
- Jan Dolejš
- 10.12.2016
- 11
Termokamery mají své využití již řadu let a bylo jen otázkou času, kdy se dostanou také do mobilních telefonů. Jedním z nich je CAT S60, který jsme pro vás již recenzovali. Pokud si chcete termokameru vyzkoušet i ve svém telefonu, bude vás zajímat Flir One, který se dnes představíme.
Obsah recenze Flir One
Kamera, redukce i šikovné pouzdro
Na první pohled připomíná krabička kamery Flir One balení telefonu, tedy alespoň svou velikostí. Uvnitř se ukrývá nejen samotná kamera, ale i třeba ochranné pouzdro, poutko na krk, prodlužující redukce a nabíjecí kablík. Zkrátka vše, co by uživatelé k termokameře mohli potřebovat. Díky pouzdru a poutku lze nosit termokameru stále s sebou a zapojit ji jen v případě, kdy potřebujete opravdu něco vyfotit.
Konstrukce a zapojení
Termokamera Flir One připomíná na první pohled kamery, které se před lety daly připojit k mobilním telefonům jako rozšíření. I v tomto případě se kamera zapojuje do nabíjecího konektoru (u modelu Flir One MicroUSB). V přední části sídlí dvojice čoček – jedna pro termokameru, druhá pro běžnou kameru ve viditelném spektru. Kamera na stranách obsahuje také tlačítko napájení a nabíjecí MicroUSB konektor.
Termokameru jsme testovali s mobilním telefonem Samsung Galaxy S6, který je znázorněn i na krabičce balení, a tak jsme předpokládali bezproblémový chod. Testovali jsme však i připojení s Honorem 6, který není uveden na seznamu kompatibilních telefonů a kamera přesto fungovala. Po připojení termokamery a standardního uchopení telefonu si člověk zakrývá čočky termokamery. Na výběr je otočení telefonu vzhůru nohama nebo použití MicroUSB redukce, která oddálí termokameru od hrany telefonu. Druhá redukce zase umožní otočit orientaci kamery v případě, že by při běžném zapojení směřovala termokamera směrem k vám.
Instalace kamery
Jednou z předností je snadné a rychlé zprovoznění samotné kamery. Stačí jen z Google Play stáhnout oficiální aplikaci Flir One, zapojit kameru, zapnout ji a aplikaci spustit. Jedinou podmínkou je následné povolení oprávnění, aby aplikace mohla přistoupit ke kameře a vnitřnímu úložišti. V případě, že budete využívat blesk hlavního fotoaparátu, je nutné ještě povolit oprávnění k využití fotoaparátu.
Specifikace
- teplotní rozsah: -20° do 120°C,
- citlivost: 0,01°C,
- rozlišení snímku: 640×480 px,
- rozlišení videa: VGA, 8 FPS,
- baterie: 350 mAh,
- rozměry: 72 x 26 x 18 mm,
- hmotnost: 32 g,
- konektivita: MicroUSB.
Aplikace a pořizování snímků
Stejně jako v případě telefonu Cat S60 je i zde ke snímání termovizních fotografií a videí k dispozici aplikace Flir One. Její použití je velice jednoduché, což je na jednu stranu výhodou, na druhou stranu nám toho příliš nedovolí. Aplikace Flir One je uzpůsobena především k tomu, aby uživatelé nemuseli nic nastavovat. Základní obrazovka nám nabídne možnost změnit barevnou paletu, režim (fotografie, video, panorama, časosběrný snímek), aktivovat bodové měření teploty nebo spustit kalibraci.
Pod ikonou ozubeného kola se pak ukrývá několik dalších důležitých voleb – spuštění LED blesku fotoaparátu telefonu, aktivace samospoušti, uzamknutí teplotního rozsahu, otočení snímku o 180° a další.
Ovládání aplikace je snadné a podobá se běžné aplikaci Fotoaparát. Podle otočení telefonu na výšku lze ještě obrátit obraz skrze nastavení, abyste nefotili a nenatáčeli vzhůru nohama. Menší vadou na kráse je výdrž baterie, která se pohybuje okolo 25 minut plného používání. Na druhou stranu lze termokameru dobíjet i napájet i z powerbanky.
Zpracování snímků
Zpracované fotografie se v běžném prohlížeči fotografií (v telefonu i v počítači) jeví jako standardní JPEG obrázky, se kterými již nelze dále pracovat. Pokud však použijete speciální software (Flir Tools), můžeme obrázky ještě dodatečně zpracovat. Aplikace nám umožní měření teploty v libovolné sekci snímku (bodové i v oblastech), měnit barevnou paletu nebo barevný rozsah.
Zároveň lze měnit nastavení hodnot měření, které zpřesňují odhad teploty (emisivita, vzdálenost od objektu, vlhkost apod.). Většina nastavení nemá na odhad teploty výraznější vliv, kvůli nižšímu rozlišení snímku rovněž nemůžeme čekat extrémně přesné měření. Program Flir Tools, který je k dispozici zdarma, nám umožní i prohlížet digitální snímek z běžné kamery.
Kvalita snímků a videa
Kamera Flir One kombinuje snímky z termokamery a z digitální kamery ve viditelném spektru. Díky tomu jsou vidět ve výsledných snímcích nejen údaje podle teploty, ale i hrany objektů. Pokud použijeme kameru ve špatném osvětlení, hrany logicky zmizí – obraz běžné digitální kamery je totiž na světlu závislý, což u termokamery neplatí.
Obecně se dá říci, že termokamera Flir One je kvůli svému nízkému rozlišení určena do terénu pro rychlý náhled na situace – na zjištění, kde uniká teplota nebo která část se zahřívá. Měření samotné teploty pak nemusí být tak přesné, což je ale logické – profesionální termokamery stojí i stovky tisíc korun. Také jednoduchá aplikace naznačuje, že se jedná spíše o jednodušší měření a pohled. Postrádá totiž detailnější nastavení či ovládání.
Galerie
https://youtu.be/ycDK_JVrIDY
https://youtu.be/Z40pXUv1CKo
Závěr
Zařízení Flir One představuje velice zajímavý a netradiční doplněk chytrého telefonu. Nedá se sice říci, že by se někdy mohlo zařízení stát „masovkou“, přesto si může najít uplatnění v průmyslu či stavebnictví. Přestože totiž měření není extrémně přesné, velmi snadno a rychle prozradí úniky tepla nebo výrazněji se zahřívající objekty. A to může být velice užitečný pomocník.
Testované příslušenství je skladem již v několika českých obchodech a cena se pohybuje podle serveru Heureka mezi 7 a 9 tisíci korun. To je sice na první pohled vysoká částka, na poměry termokamer se však jedná o nízkou cifru.
Začneme-li konstrukcí, ta je vcelku povedená a neměli jsme problém s připojením či používáním. Hodí se telefon otočit, aby si člověk nestínil rukou před objektivem. Ovládání je nakonec velmi snadné, zkrátka jen zapojíte, spustíte aplikaci a můžete snímat. Potěší i možnost dodatečné úpravy a analýzy snímků pomocí softwaru Flir Tools.
Nic samozřejmě není dokonalé. Rozlišení termokamery je poměrně nízké, což způsobí, že měření a analýza obrázku není tak přesná jako u dražších řešení. Ocenili bychom také více nastavení v aplikaci (hlavně manuální rozsah teplot) či vyšší výdrž na jedno nabití.
Závěrečné hodnocení: Flir One je povedeným příslušenstvím vzhledem ke své ceně a zaměření. Běžné uživatele nejspíše nenadchne, své uplatnění si však najde. Negativ není příliš a omlouvá je nízká cena na poměry termokamer.
Klady
+ Kompaktní termokamera.
+ Snadné ovládání.
+ Možnost dodatečné úpravy snímků.
+ Obal, poutko a redukce v balení.
+ Reálné využití v průmyslu a stavebnictví.
Zápory
– Nižší rozlišení termokamery.
– Nižší výdrž na jedno nabití.
– Ocenili bychom více možností nastavení přímo v aplikaci.
Za zapůjčení děkujeme společnosti Workswell.
Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi
Komentáře (11)
Přidat komentář