TOPlist

Fitbit Versa recenze: Stylové chytré hodinky s NFC za ideální cenu

fitbit-versa-recenze

Fitbit Versa jsou druhé chytré hodinky, které tato společnost uvedla na trh. Jedná se o odlehčenou verzi za dostupnou cenu. Fitbit je prezentuje jako chytré hodinky pro všechny. Mají povedený design, funkce pro zdraví i kondici a nadstandardní výdrž baterie. Dokáže Fitbit uspět i s těmito chytrými hodinkami? To vám prozradí dnešní recenze Fitbit Versa.

Obsah recenze Fitbit Versa

Obsah balení Fitbit Versa

V první řadě se v krabičce samozřejmě nachází samotné hodinky Versa, které mají nasazený pásek velikosti S/P. V balení se nachází i větší pásek velikosti L. Dále to je kolébka pro nabíjení s USB na druhém konci kabelu, který slouží k nabíjení i propojení s PC. Poslední věci v balení jsou manuály a návody.

Fitbit Versa obsah baleni

Zpracování hodinek Fitbit Versa je perfektní

U minulých hodinek Fitbit Ionic jsme chválili použití netradičního designu, který se lišil od toho, co jsme zatím v segmentu chytrých hodinek mohli vidět. U Fitbit Versa to už neplatí, hodinky jsou určeny pro masy a i díky tomu v mnohém připomínají Apple Watch. Zaoblený čtvercový design doplňuje barevný displej a materiály v čele s hliníkem.

Fitbit_Versa_design

Materiály musíme pochválit. Tělo hodinek je vyrobeno z elaxnovaného hliníku, řemínek (náramek) je v základu z elastického plastu. Vyměnit se však dá za luxusnější, například kožené nebo kovové. Problém je v tom, že se nedají vyměnit za klasické řemínky, musí se kupovat pásek přímo pro Versa. Fitbit Versa má celkem tři tlačítka, na levé straně je jedno hlavní, na pravé strany jsou pak další dvě. Jejich mačkání je pohodlné a neměli jsme s nimi žádný problém.

fitbit versa predni strana

Hodinky se ale ovládají hlavně přes dotykový displej. Ten bohužel trpí na podobné vlastnosti jako Ionic. Samotný panel je hranatý a dost zapuštěný do těla hodinek. Nepomáhají tomu ani velké rámečky kolem, kde se dokonce dostalo na výrazné logo Fitbit, Potěší alespoň to, že přední stranu chrání Gorilla Glass 3. Ve výsledku tak mají poměrně malou velikost displeje a jsou celkově drobnější. To není vyloženě záporná vlastnost, jen tedy na větších zápěstích nemusí vypadat malé hodinky dobře.

Chytré hodinky Fitbit Versa se dají používat v bazénu. Výrobce slibuje voděodolnost do hloubky 50 metrů. Hodinky ukazují počet bazénů v reálném čase a zaznamenají dobu plavání a množství spálených kalorií. Pro plavání se nejvíce hodí základní gumové náramky.

Displej Fitbit Versa překvapí vysokou svítivostí

Používá se stejně kvalitní Color LCD displej jako na Ionic hodinkíách, což je rozhodně překvapení, vzhledem k nižší ceně. Displej má velikost 1,34 palce a rozlišení 300 x 300 pixelů. Nechybí hlavně perfektní maximální jas s hodnotou až 1000 nitů. Díky tomu budete mít svá data a statistiky čitelné i na přímém slunci. Stejný jas má pro srovnání i Apple Watch 2.

S dotykovým ovládáním jsme neměli problém podobně jako u Ionic. Hlavní zásluhu na tom ale má ale novější systém, který je v mnohém rychlejší a plynulejší. Trochu horší je to s gyroskopem. Pokud ležíte, tak můžete rukou otáčet jak chcete a pomocí gesta se hodinky nikdy nerozsvítiti. Musíte je tak aktivovat ručně například pomocí tlačítka nebo poklepání na displej.

fitbit-versa-displej

Vzhled ciferníků se dá měnit, a to přes mobilní aplikaci. K dispozici je několik desítek ciferníků různých designů. Vybrat si můžete přímo ty od Fitbitu, ale také od komunity. I zde však platí to, že jde stále o poměrně nový systém, na který nenajdete takové množství ciferníků jako třeba na Wear OS.

Hardware Fitbit Versa je srovnatelný s dražší konkurencí

I když se cena chytrých hodinek nedá rovnat TOP modelům, tak po hardwarové stránce se již bez větších problémů rovnat dají. Do hodinek se dají nahrát nejen vlastní písničky, ale také přes Deezer stáhnout playlisty. Bohužel se nepodporují u nás rozšířenější služby Spotify nebo Google Play Music. Dále paměť slouží k ukládání uživatelských dat. Uložit se může více než 300 písniček.

Introducing Fitbit Versa

Introducing Fitbit Versa

Pokud jde o samotná data a jejich ukládání uvnitř hodinek, jsou na tom Versa úplně stejně jako Ionic.  Po celý týden se v hodinkách „udrží“ kompletní data minutu po minutě, denní statistiky se ukládají na dobu 30 dnů. Historie tepu se při aktivitě ukládá každou vteřinu, při normálním používání každých 5 vteřin. Když se ještě vrátíme k hardwarovým specifikacím, tak Fitbit neprozrazuje, jaké mají hodinky čipset ani kolik paměti RAM mají. Nicméně během testování jsme nenarazili na žádný problém s tím, že by hodinky Versa výkonově nestíhaly.

Hodinky Versa běží na systému Fitbit OS

Samotný systém je proprietární a nazývá se Fitbit OS. Pokud jde o senzory, tak je Fitbit Versa vybaven na svou cenu perfektně. Hodinky mají akcelerometr, gyroskop, senzor srdečního tepu, výškoměr a senzor přiblížení i SpO2 senzor. K propojení slouží Wi-Fi (802.11 b/g/n), Bluetooth 4.0 mají i NFC, které se využívá k Fitbit Pay. Bezkontaktní způsob placení funguje již Česku bez problémů. Akorát službu musí podporovat vaše banka, podobně jako je tomu u Google Pay, Hlavní přínos vidíme hlavně na bazénech a koupalištích, kde máte plavky a hodinky a vesele nakupujete. Ovládání služby je trochu krkolomné, musíte zmáčknout tlačítko a pak se musí dát hodinky k terminálu hodně blízko.

https://www.facebook.com/SvetAndroida/videos/501909776885456/

 

Fitbit Versa nemají GPS, pokud data z ní přesto u svých sportovních výkonů chcete, můžete si ji „vypůjčit“ z telefonu. To má samozřejmě nevýhodu v tom, že musíte mít během tréninku telefon neustále u sebe, nebo minimálně v dosahu Bluetooth, přes který se data z telefonní GPS do hodinek posílají.

Během testování nám přišla i větší aktualizace na novou verzi Fitbit OS 2.2, která přináší novou aplikaci pod gestem potáhnutí prstu směrem nahoru. Jde o novou aplikaci s názvem „Today“, kde naleznete statistiky z vašeho dne. Nově se dá také dostat k nastavení, ovládání hudby a Fitbit Pay přes podržení levého tlačítka.

Fitbit_Versa_system

Pokud jde o spuštění stopek nebo tréninku, tak je to na pár „swajpů“. Ale má to i mouchy. Když se spustí stopky nebo odpočet, tak při přechodu na “hlavní” obrazovku nikde není ani zmínka v jakém je stavu. To je hodně nepochopitelné. Podobně je to i u toho, že se nedá jednoduše zjistit kolik je hodin při spuštěné aktivitě.

Co všechno senzory Fitbit Versa měří?

Smartwatch Fitbit Versa mají na svou cenu poměrně dost senzorů, dokonce jsou na to identicky jako dražší Ionic. Nechybí akcelerometr, gyroskop, senzor srdečního tepu, výškoměr SpO2 a senzor přiblížení.

fitbit versa senzory

Přímo na hodinkách jsou k dispozici základní informace, v mobilní aplikaci se dostanete k detailnějším výsledkům. Potěší Sp02 snímač, který umožní měřit kyslík v krvi, určený je to například k měření spánkové apnoe.

Fitbit Versa vydrží 4 dny aktivního používání

Kapacita baterie se neuvádí, nicméně samotná výdrž je oproti jiným chytrým hodinkám nadstandardní. Při klasickém používání vydrží cca 4 dny. Zajímavé je například to, že Fitbit vás může upozornit na nízkou baterii i pomocí emailu. Nabíjení probíhá přes speciální kolébku, která má na druhé straně klasické USB. Z nuly na sto procent se hodinky nabijí za cca 1:40 až 1:55. Pokud hodinky necháte nabíjet cca 20 minut (cca 30 % baterie), dokážete se následně dostat bez problémů do dalšího dne.

fitbit versa nabijecka

Aplikace Fitbit funguje dobře, na podrobné statistiky ale zapomeňte

Jelikož se aplikace u Fitbit Versa vůbec neliší od Fitbit Ionic, ponecháváme v této části text z minulé recenze vlajkového modelu Ionic. Na jaře tohoto roku jsme se dostali k recenzování Garmin Vivomove HR, kde nás hodně překvapila aplikace Garminu, která nastavila vysokou laťku pro všechny ostatní. Nedávno jsme recenzovali Xiaomi Amazfit Stratos s aplikací Amazfit Watch. Amazfit aplikace ve srovnání s Garminem propadla, u Fitbit už je to o něco lepší, ale stále je Garmin o kousek dále. Zároveň je to tím, že Fitbit se hodně zaměřuje na komunitní a sociální prvky, zatímco u Garminu jsou tyto prvky až na vedlejší koleji a hlavní jsou uživatelské data a statistiky.

Na hlavní stránce aplikace v tzv. Dashboardu vidíte počet kroků, počet vystoupaných pater, počet kilometrů, spálené kalorie a minuty aktivit. Pokud mírně sjedete dolů, můžete se podívat na záznamy cvičení, spánek, historii tepu, pohyb každou hodinu, můžete přidávat váhu, počet vody a v neposlední řadě možnost přidávání jídla pro lepší měření kalorií. Každou z těchto částí si můžete rozkliknout pro více detailnější informace, včetně grafů, historie apod.

Druhou velkou částí aplikace jsou výzvy, a to jsou právě ty komunitní a sociální prvky, kterými se Fitbit proslavil již u chytrých náramků. K dispozici je mnoho různých výzev, od klasického běhu, ježdění na kole, cvičení až po splnění různých cílů. Třetí část se věnuje výhradně „koučování“ a funkci Fitbit Coach. Nabízí se několik druhů cvičení, k využívání je však potřeba další aplikace, která se nazývá Fitbit Coach. Čtvrtou částí jsou kamarádi, kde můžete vidět, jak si vedou vaši přátelé a případně se motivovat, účastnit se společných aktivit, výzev apod. V poslední sekci Account je nastavení hodinek, nastavení profilu.

Můžete si zde také upravit aplikace, jednotky. Aplikací bohužel není moc a výběr je ještě mnohem horší než u Tizen hodinek, vše důležité k fungování naštěstí nabízí přímo Fitbit v základu. Nastavit se zde dají také notifikace, přehrávání médií, widget pro systém Android atd. Rychlost i stabilita aplikace je na perfektní úrovni, propojení s hodinkami je také bez problémové, pokud si ale libujete v podrobných statistikách, nemusí být Fitbit aplikace přímo pro vás. 

Fitbit
Fitbit

Jaká je cena Fitbit Versa? V jakých barvách se prodává?

Tyto hodinky už v Česku bez problémů zakoupíte. Jak ukazují data serveru Heureka, na českém trhu cena začíná kolem částky 5 130 Kč. K dispozici jsou hodinky v obchodech jako Alza, CZC atd. v celkem třech barevných kombinací. A to černé s černým řemínkem, stříbrné se šedivým řemínkem a rosegold s lososovým řemínkem.

fitbit-versa-barevne-kombinace

Konkurence pro hodinky Fitbit Versa?

Jednou z hlavních konkurencí pro Fitbit Versa jsou chytré hodinky Xiaomi Amazfit Stratos s cenou, která atakuje 5 tisíc Kč. Navíc dostanete podporu GPS, na druhou stranu se Fitbit může pochlubit podporou většího počtu aplikací a i mobilní aplikace Fitbit je na tom lépe. Zároveň Fitbit podporuje bezkontaktní platby, které fungují i v Česku. O koupi mezi Amazfit a Versa může také rozhodnout displej, který má Fitbit značně lepší. Díky vysokému jasu není problém s čitelností na slunci, což je hlavní výhoda transreflexního displeje u Xiaomi.

Amazfit Stratos design

Závěr recenze Fitbit Versa

Tyto chytré hodinky jsou v podstatě levnější verzí Fitbit Ionic. Mnoho funkcí je společných. A to včetně voděodolnosti a podpory plavání nebo kvalitního displeje s vysokým jasem. Software a systém hodinek se opět od dob recenze Fitbit Ionic posunul a je nyní rychlejší a použitelnější. K dokonalosti je ale potřeba vypilovat několik věcí, jako je třeba zobrazení hodin při aktivitě nebo sledování stopek mimo aplikaci. Podpora aplikací třetích stran téměř neexistuje. Mezi mínusy bychom také zařadili hůře fungující gyroskop.

Celkově se ale jedná o velmi povedené chytré hodinky, které v mnohém zatopí i Fitbit Ionic. Obzvlášť pokud hodinky nemáte výhradně na sport, tak nemusíte kupovat dražší Ionic, ale téměř vše (až na GPS) bez problémů zastoupí levnější Ionic,

Klady Fitbit Versa

+ Kvalitní materiály
+ Vynikající displej hodinek

+ Dobrá výdrž baterie
+ Podpora plavání
+ Kvalitní Fitbit aplikace
+ Fitbit Pay

Zápory Fitbit Versa

– Málo aplikací pro Fitbit OS
– Méně podrobných statistik
– Gyroskop při ležení
– Chybí GPS

Za zapůjčení děkujeme společnosti Fitbit.

Jak se vám líbí chytré hodinky Fitbit Versa?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)