TOPlist

Prohlížeč Firefox má novou funkci, potěší hlavně Čechy

firefox překladač
  • Ve Firefoxu je nově možné překládat stránky do češtiny
  • Jeho lokální překladač pracuje rychle, ale trochu kostrbatě
  • Výhodou je zachování soukromí

Na cizojazyčných webech najdeme spoustu zajímavých informací a mnohdy předčí i tuzemské magazíny nebo webové projekty. Leckdo ale bojuje s cizími jazyky a čtení v angličtině, španělštině nebo jiné řeči může být hodně náročné. Existují sice různé překladače třetích stran, ale kopírování textu a následný překlad jsou dost krkolomným řešením.

Proto vás dost možná potěší nová funkce, kterou nenápadně spustil prohlížeč Firefox. V něm je už asi rok možné překládat si jednotlivé stránky do jiných jazyků. Spektrum jazyků ale bylo dosud hodně omezené a chyběla mezi nimi i čeština. To se teď změnilo. Pouhými dvěma kliknutími si můžete nechat jakoukoliv stránku přeložit nejen do češtiny, ale třeba i z ní.

printscreen firefox překladač

Faktem je, že překladač není úplně dokonalý. Výsledek je občas kostrbatý, ale dá se to učíst. A pro základní porozumění textu dostačuje. Jeho využití je navíc velmi snadné:

  • V adresním řádku Firefoxu stačí otevřít tlačítko označené čínským znakem a písmenem A.
  • Pak si jen vyberete, do jakého jazyka nebo z jakého jazyka chcete překládat.
  • Na výběr je kromě češtiny třeba i bulharština, chorvatština, dánština, estonština, finština, řečtina, rumunština, polština a mnoho dalších.
  • Výchozí jazyk se přitom určí automaticky.
Firefox: rychlý prohlížeč
Firefox: rychlý prohlížeč

Kvalita překladu není u všech jazyků stejná a nečekejte famózní výsledky. Pořád jde ostatně o beta verzi. Ale spoustě uživatelů to jistě ulehčí život. Nezanedbatelným pozitivem také je, že překlady probíhají pouze lokálně a prohlížeč nikam neodesílá vaše data.

Za zmínku stojí, že na projektu překladače se podílela i Univerzita Karlova. Vznikal totiž ve spolupráci s Projektem Bergamot, jehož součástí jsou vědci z tuzemské univerzity, Edinburské univerzity nebo Sheffieldské univerzity. I proto se čeština se testovala už mezi prvními jazyky. A teď ji může využít kdokoliv.

Využíváte lokální překlady webových stránek?

Zdroj: Browser, How to Geek

Jana Skálová
O Autorovi - Jana Skálová

Jana se psaním živí už dlouhé roky. Začínala ve zpravodajství a lifestylu, teď se věnuje spíš techničtějším tématům. Ráda píše o mobilech, zajímá se o… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)